Lietuva artėja prie verslui palankiausių pasaulio valstybių dešimtuko


Šiemet pagal Doing Business reitingą Lietuva laikoma užima 14 vietą ir yra palankiausių pasaulio valstybių 20-tuke tarp 190 šalių. Lyginant su praėjusiais metais indeksas pakilo iš 16 –os pozicijos. Pagal statybos leidimų gavimo rodiklį pasauliniame „Doing Business“ reitinge Lietuva šoktelėjo net 5 laipteliais ir užimą solidžią 7 vietą. Taip pat pagal šių metų indeksą Lietuva yra viena iš 10 geriausių šalių, kai kalbama apie turto registravimą ir sutarčių vykdymą 

Remiantis šių metų indeksu, Lietuva pranoko ne tik savo kaimynes, bet ir tokias valstybes, kaip Airija (23 vieta) ir Vokietija (24 vieta). 

Metiniame indekse Pasaulio bankas vertina šalių pažangą pagal dešimt kriterijų.  Patobulinusi kvalifikacijos reikalavimus vykdant priežiūrą ir sutrumpinusi statybos leidimų išdavimo procesą Lietuva pakilo iš 12 į 7 vietą pagal statybos leidimų gavimo rodiklį. Lietuva taip pat nuosekliai paprastina prisijungimo prie elektros tinklų procesą: buvo eliminuota sutarties su tiekėju pasirašymo procedūra, o tai leido šiais metais pakilti per 7 pozicijas –  iš 33 į 26 vietą. 

Iš visų tyrimo rengėjų analizuojamų sričių Lietuva jau trečius metus iš eilės geriausiai vertinama turto registravimo srityje (3 vieta). Taip pat Lietuva yra 7 vietoje pagal komercinių ginčų sprendimą. 

Pokyčiai verslui

Pasaulio bankas taip pat įvertino Vyriausybės įgyvendintus pokyčius smulkiųjų investuotojų apsaugos, mokesčių mokėjimo ir užsienio prekybos srityse. Smulkiųjų investuotojų apsaugos srityje Pasaulio bankas teigiamai įvertino pakeitimus, pagal kuriuos listinguojamos bendrovės valdymo ataskaitoje privalo būti pateikiama informacija apie sandorius su susijusiomis šalimis, vadovo, kiekvieno valdybos bei stebėtojų tarybos nario atlyginimą ir kita informacija. Mokesčių mokėjimo srityje nuo 11 iki 10 sumažėjo verslo mokesčių įmokų skaičius ir mokesčių sumokėjimo trukmė, o užsienio prekybos srityje sutrumpėjo laikas, reikalingas eksporto muitinės procedūroms atlikti. 

Prie bendros pozicijos „Doing Business 2018“ reitinge kilimo ženkliai prisidėjo reformos mokesčių mokėjimo srityje – Pasaulio bankas įvertino, kad vidutinio dydžio įmonei elektroninė mokesčių deklaravimo ir mokėjimo sistema padėjo 61,7 valanda (36 proc.) sutrumpinti PVM, pelno mokesčio ir socialinio draudimo įmokų deklaravimo ir mokėjimo laiką.  

Pasaulio bankas taip pat įvertino statybų sektoriuje įgyvendintą reformą  – 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujai Statybos įstatymo redakcijai, sutrumpėjo statybos techninių sąlygų ir leidimų išdavimo trukmė. Su statyba susijusių leidimų išdavimo procedūrų trukmė sutrumpėjo 28 kalendorinėmis dienomis (iki 75 k. d.).

Numatytos reformos   

Ūkio ministerija, kaip Pasaulio banko tyrimo „Doing Business“ koordinatorė Lietuvoje, diskutuoja su Pasaulio banku dėl jo taikomos metodikos ir šalies įgyvendintų reformų, analizuoja jautriausias šio tyrimo sritis ir teikia pasiūlymus atsakingoms institucijoms dėl jų gerinimo. Siekiant gerinti verslo aplinką ir Lietuvos poziciją „Doing Business“ reitinge, 2017–2018 m. Vyriausybės programos įgyvendinimo plane yra numatytos priemonės  Energetikos, Ūkio, Susisiekimo, Teisingumo, Finansų ministerijų reguliavimo srityse. 

Pasaulio banko verslo sąlygas vertinančiame tyrime „Doing Business“ jau keletą metų iš eilės palankiausios verslui šalys lieka ir pozicijų reitinge neužleidžia Naujoji Zelandija, Singapūras ir Danija.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų