Lietuvos miestuose skubos tvarka šalins sovietinį paveldą


Kultūros ministras Simonas Kairys sako, kad jau baigiamas rengti „desovietizacijos įstatymas“, kuris įpareigotų savivaldybes peržiūrėti turimą sovietinį paveldą ir imtis dėl jo sprendimų.

 

Anot jo, šiuo metu iniciatyva yra Seimo pusėje, bet ministerija „aktyviai dalyvauja kompromiso paieškose“.

„Tai iš esmės yra daugiau techniniai niuansai, formalumai pabaigti susitarti dėl tam tikrų procedūrų, mechanizmų, ir jau tikrai greitu laiku tas įstatymas išvys dienos šviesą ir bus tikrai subalansuotas pasitelkiant ekspertus, kitus dalykus. Ledai turėtų pajudėti“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo ministras.

Jo teigimu, savivaldybės ir dabar, be valstybės institucijų įsikišimų, „tiesiogiai ir greitai“ gali pakeisti sovietmečio veikėjams dedikuotus gatvių pavadinimus, nukelti kai kuriuos objektus, tačiau siekiama sukurti mechanizmą, kad savivaldybės peržiūrėtų šį paveldą, pasitelkdamos ir ekspertus.

„Kartais su kai kuriomis savivaldybėmis yra sunku susikalbėti, tai kokį reikia turėti mechanizmą, kad jas įpareigoti atkreipti dėmesį, ar jos neturi tokių objektų, kurios propaguoja, tarkime, komunizmą. Čia atsiranda poreikis turėti desovietizacijos įstatymą, tai yra ir koalicijos sutarties objektas“, – teigė S. Kairys.

Pasak jo, kapinės, karių monumentai reikalaus daugiau „analizės ir pasiruošimo“, nes jie yra „ir potencialūs provokacijų objektai“, be to, kapines, nesvarbu kieno jos būtų, saugo ir tarptautinės konvencijos, prie kurių Lietuva yra prisijungusi.

„Todėl reikia labai subtiliai spręsti kapinių ir ten esančių monumentų santykį vertinant iš paveldo pusės“, – sakė ministras.

Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, jog sovietiniai paminklai, kurie „užsibuvo per ilgai“, galėtų būti pridengti Ukrainos vėliavomis, kol bus rasti galutiniai sprendimai dėl jų iškeldinimo.

„Suprantu, kad nėra lengva užduotis „išvaduotojus“ iškeldinti. Sprendimai užtruks, biurokratinis derinimas nėra lengvas ir t.t. Bet galima ir nelaukti. Kol savivaldybės ar kultūros įstaigos ras sprendimus – uždenkime skulptūras Ukrainos vėliavomis ir pasodinkime šalia jų saulėgrąžų. Nors ir laikinas, bet kraštovaizdžiui labai svarbus sprendimas“, – feisbuke rašė ministras.

„Išvaduokime Lietuvą nuo išvaduotojų. Ukrainos kova tebūnie įkvėpimas“, – pridūrė jis.

Anot kultūros ministro, iš viso Lietuvoje yra 158 objektai, kurie yra šalia sovietinių karių kapų, jie buvo įtraukti į paveldo sąrašus „apsisaugant nuo tam tikrų provokacijų“.

Apie 20 objektų, pasak ministro, jau išbraukta iš kultūros paveldo registrų.

Šaltinis: BNS


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų