MODERNIAUSIAS VERSLO CENTRAS SU SKVERU KAUNE: GALVOJANT APIE ŽMOGŲ IR GAMTĄ


Tikslus pavadinimas: verslo centras „Sqveras“

Adresas: Karaliaus Mindaugo pr. 35, Kaunas

Užsakovas: UAB „KM 35“

Generalinis rangovas: UAB „YIT Lietuva“

Pastato projektas: UAB Architektų biuras G.Natkevičius ir partneriai: Adomas Rimšelis, Eglė Savodnikaitė, Dominykas Kalmatavičius, Gintautas Natkevičius

Interjero projektas: studija „Minkšti namai“, Lina Bakienė

Inžinerinių sistemų projektas: UAB „Turto valdymo biuras“, Ernestas Natkevičius

Energinio naudingumo klasė: A+

Plotas: 6 tūkst. kv. m – biurų plotas, 11 tūkst. kv. m – bendrasis plotas

Aukštų skaičius: A korpusas – 7, B korpusas – 8; 2 požeminiai

Automobilių stovėjimo vietų skaičius: apie 150

Investicijos: 14 mln. Eur

Statybos darbų pabaiga: 2020 m.

Šalia Kauno senamiesčio, priešais „Žalgirio“ areną besiformuojančiame verslo kvartale, iškilo „Sqveras“ – beveik 11 tūkst. kv. m bendrojo ploto, A+ energinio naudingumo klasės vienas moderniausių verslo centrų mieste, išsiskiriantis itin šiuolaikiškomis technologijomis ir inžinerinėmis sistemomis. Šalia jo sužaliavęs jaukus skverelis ir netoliese tekantis Nemunas kuria harmoningą ir produktyvią darbo erdvę. Modernios architektūros verslo centrą Karaliaus Mindaugo prospekte bendrovės „KM 35“ užsakymu pastatė darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva“, kuri čia tapo vienu didžiausių nuomininkų. Visuomenei taip pat atverta šios bendrovės įrengta nauja vieša žalioji erdvė šalia pastato. Iš viso į projektą investuota per 14 mln. eurų.

Kaunas pastaraisiais metais sulaukė didelio tarptautinių įmonių dėmesio ir investicijų, todėl padidėjo modernių, centrinėje miesto dalyje įsikūrusių premium klasės biurų poreikis. „Kaune telkiasi vis daugiau aukštos pridėtinės vertės ir informacinių technologijų įmonių. Matydami augantį A klasės administracinių erdvių poreikį, nusprendėme statyti tokį biurų pastatą, kuris patenkintų ir didesnio ploto patalpų ieškančių, ir vidutinio dydžio bendrovių poreikius, darniai įsilietų į Nemuno krantinėje besikuriančio verslo rajono erdvę“, – sako bendrovės „KM 35“ direktorius Rolandas Balčikonis. Pasak jo, įmonėms, siekiančioms pritraukti geriausius rinkos talentus ir sudaryti sąlygas dirbti patogioje ir modernioje aplinkoje, biuro pasirinkimas yra vienas svarbiausių dalykų. „Verslo kvartalas priešais Nemuno salą suteikia galimybę įsikurti unikalioje miesto patogumų ir gamtos supamoje vietoje, o kartu gauti visus pažangiems biurams reikalingus sprendimus“, – teigia R. Balčikonis.

„Sqverą“ sudaro du – stačiakampio ir trapecijos formų – pastatai: septynių aukštų pastato vieno aukšto plotas – 530 kv. m, aštuonių aukštų – 310 kv. m. Abiejų korpusų fasadai padengti aliuminio ir stiklo konstrukcijomis su vertikaliais aliuminio elementais. Dviejų lygių požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse įrengta daugiau nei 150 stovėjimo vietų, kitos – šalia pastato. Požeminėje aikštelėje ir greta pastato yra 25 dviračių saugojimo vietos ir elektromobilių įkrovimo stotelės.

Modernus pastatas jaukiose erdvėse

Modernaus verslo centro projektą kūrė architektų biuras „G. Natkevičius ir partneriai“. Projektuojant ypatingas dėmesys buvo skirtas architektūrai ir technologijoms, siekiant būsimiems biurų darbuotojams užtikrinti ypač draugišką aplinką ir mikroklimatą. Pastatą siekta organiškai įkomponuoti į esamą aplinką, užbaigti Karaliaus Mindaugo prospekto verslo pastatų grandinę ir sukurti jaukias erdves. Kaip pasakoja projekto architektas Gintautas Natkevičius, beveik dešimtmetį Kaune laukta, kad miesto plėtra prasiveržtų čia, Karaliaus Mindaugo prospekte, kur naujasis miesto centras priartėja prie Nemuno.

Dabartinė šios erdvės struktūra pradėta formuoti, kai iškilo „Arka“ („Imlitex Holdings“) ir „Magnum“ pastatai. Kuriant „Sqverą“ buvo pasirinka statyti dviejų korpusų kompoziciją, nes siekta palaipsniui smulkinti pastatų tūrį, artėjant pėsčiųjų gatvės link. Sukurti du korpusai: vienas stambesnio tūrio ir didesnio ploto, pasak architekto, kresnas, iškilo giliau sklype, o kitas – aukštesnis ir lieknesnis – pirmajame sklypo plane. Kai saulė sukasi, mažesnis pastatas truputį meta šešėlį ant kito – tas keliaujantis šešėlis sukuria judesio įspūdį.

Iš vieno pastato korpuso į kitą žvelgiama tarsi per vidinį kiemą. Nors būdami pastato viduje biurų darbuotojai mato kitą to paties pastato korpusą, prieš akis atsiranda miesto struktūra, o ne klaidūs didelio pastato koridoriai. Kitoks mastelis, pasak G. Natkevičiaus, sukuria jaukumą ir patalpų naudotojas pasijunta šeimininku.

Dviejų korpusų derinį užbaigia trečia sudedamoji dalis – skverelis, iš kurio į pastato pagrindinį įėjimą po stogeliu atveda promenada su laiptais. Trys elementai labai sėkmingai papildė vienas kitą ir, pasak architekto, „taip gerai susikabino, kad bendra struktūra yra arti tobulo derinio“.

Bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva ir jai finansuojant atsiradęs skverelis – svarbi ir miestui reikalinga vieša žalioji erdvė. „Ši vieta – kaip saulės rezginys žmogui: čia sueina daug takų – iš „Žalgirio“ arenos teka didelis pėsčiųjų srautas, taip pat čia atveda pėsčiųjų tiltas ir pėsčiųjų gatvė bei takai, nutolstantys į „Akropolio“ prekybos centrą. Tai pėsčiųjų srautų mazgas, kuriame turėjo atsirasti vieša žalioji erdvė“, – teigia G. Natkevičius.

Pasak jo, „Sqvero“ išskirtinumas yra dviejų korpusų ir skverelio derinio sukurta tam tikra vidinė struktūra. „Objekto vystytojai nepagailėjo ploto ir investicijų į aplinką, tad pavyko sukurti nuotaiką, o ne tik komercinius kvadratinius metrus – tai vienas svarbiausių dalykų mūsų miestui. Tokio objekto Kaune dar neturėjome“, – sako architektas ir priduria, kad itin modernus pastatas žengia koja kojon su laiku ir net yra žingsniu priekyje pagal panaudotus moderniausius inžinerinius sprendimus. Tad Kaune kokybės kartelė naujiems objektams pakelta labai aukštai – nuo šiol svarbu ne tik komercinis plotas, bet ir objekto tvarumas, investicija į aplinką.

Architekto nuomone, rinka persisotina didelio ploto biurų, kuriuose viename aukšte įsikūrę keli nuomininkai bendruose koridoriuose nesijaučia jaukiai ir nėra šeimininkai. „Sqvero“ vystytojai priėmė architektų siūlymą sukurti jaukesnį, intymesnį biurų pastatą, jausdami paklausą, kurią dabartinė situacija gali dar paaštrinti, įmonėms renkantis darbą nuotoliniu būdu ir mažesnes erdves.

Viename iš naujojo pastato korpusų įrengtas „YIT Lietuva“ biuras: pritaikius kabinetinę patalpų suskirstymo sistemą, kabinetus nuo bendrųjų patalpų skiria stiklinės pertvaros. G. Natkevičiaus vertinimu, bendrovė „YIT Lietuva“ įsirengdama biurą parodė ne tik įdomios pastato struktūros, modernių mikroklimato ir maksimalių komforto sąlygų galimybes, bet ir darbo erdvės estetikos pavyzdį pasirinktu interjeru.

Modernus šviesaus ir jaukaus biuro interjeras

Studijos „Mild Studio“ (buv. „Minkšti namai“) architektė Lina Bakienė, kūrusi „YIT Lietuva“ biuro interjerą, sako, kad jo koncepcija – funkcionali, bet jaukiai minkšta erdvė: „Daug bendraudama su užsakovais perpratau jų darbo ir gyvenimo būdą. Norėjau, kad darbuotojai biure jaustųsi kaip namie, jų dėmesys nebūtų blaškomas, o erdvė kurtų įmonės bendruomeniškumo jausmą. Kūrėme vizualines ašis klientams ir socialines – darbuotojams. Biuro patalpos nedidelės, bet skaidrios, pilnos šviesos, tad koridoriai nors nėra erdvūs, bet jaukūs. Minkštas kilimas sukuria ramybės įspūdį, prislopindamas skubėjimą. Visa šviesi darbo erdvė apgaubia biuro centre kylančias monolitines sienas.“

Interjero koncepcijai įtaką darė ir netoli „Sqvero“, Kauno Laisvės alėjoje, esančių Lietuvos tarpukario pastatų architektūra bei interjerai – funkcionalūs, subtilūs, minimalistiniai ir santūriai puošnūs. Siekta perteikti šį jausmą ir „YIT Lietuva“ biure, kurio patalpų centre apvalinti kampai leido sukurti tėkmę: viskas kompaktiškai, funkcionaliai sutalpinta, tačiau perregima ir leidžia žvelgti į tarpukario Kauno architektūrą bei žalią Nemuno salą.

Kaip pasakoja L. Bakienė, ji buvo susikūrusi apie bendrovę „YIT Lietuva“ labai stiprų įvaizdį, kurį ir siekė atskleisti interjeru: tai solidi, didžiulę patirtį turinti įmonė, žengianti su šiuolaikiniais poreikiais. Tad jos interjere, autorės požiūriu, eksperimentų ir ekstravagantiškų sprendimų nereikia – viskas turi būti solidu, tvaru. Architektė džiaugiasi, kad pirmą kartą kaip konkursinis pasiūlymas pateikta vizija išliko mažai pakitusi, bet prisipažįsta: kai reikėjo intensyvią užduotį sudėlioti kaip dėlionę, buvo nelengva, tačiau pavyko sėkmingai viską įgyvendinti. „Sudėliojus funkcinius sprendimus, jau buvo aišku, kaip atrodys visa erdvė, liko tik įgyvendinti, – prisimena ji. – O įmonės komanda labiausiai džiaugėsi poilsio zona: nors ši neįmantrių sprendinių, tačiau viena jaukiausių erdvių, leidžianti trumpam atitrūkti nuo darbo“.

Biurui parinktos dvi kontrastuojančios, tačiau abi pastovumą ir solidumą simbolizuojančios spalvų gamos. Kabinetai ir koridoriai šviesūs, balti: baltos sienos, medinės baltos ir stiklinės pertvaros, švelnus pilkas kilimas ir jaukumui suteikti – balintas medinis stalas. Biuro centre, kur nedaug šviesos, parinkta sodriai mėlyna spalva su solidžia dūminto medžio apdaila. Atviras monolitines betono sienas, pasak autorės, kaip kokybės ženklą galima rodyti užsakovams. Daug dėmesio skirta apšvietimui: šviestuvai čia yra tik dekoro akcentai, sudėlioti taip, kad pranyktų lubose.

Konkrečios apdailos medžiagos pasirinktos pagal jauseną – malonios ir jaukios: kilimo minkštumas, smulki medžio tekstūra, švarus grubaus, gyvo paviršiaus monolitas. „Labai džiaugiuosi lubų sprendiniu – gipsinis lubų „sijonas“ gražiai įrėmina metalines lameles, kurios dengia visą atvirą inžinerinę įrangą, – sako architektė. – Visos interjero dalys buvo užsakomos ir kuriamos individualiai iki smulkiausių elementų – nuo gaisro čiaupų ženklinimo iki kiliminės dangos rašto.“ Autorė pripažįsta, kad galutinis rezultatas jai teikia džiaugsmo, o komandinis darbas buvo labai smagus.

Jauki ir komfortiška buveinė

„Naujasis verslo centras suteikia galimybių įmonėms kurti patrauklias darbo vietas savo darbuotojams, veikti efektyviai ir tvariai. Dėl geriausių talentų konkuruojančios ir efektyviai dirbti siekiančios šiuolaikinės įmonės savo biurų patalpų kokybei skiria itin daug dėmesio. Ne vienus metus planavę įkurtuves, džiaugiamės atradę „Sqverą“, juolab kad patys jį statėme. Vienas svarbiausių aspektų įmonėms renkantis biuro patalpas yra patogi vieta mieste. Šiuo požiūriu naujasis verslo centras yra itin patrauklus naujoje Kauno verslo erdvėje su sparčiai plėtojama infrastruktūra. Ne mažiau svarbu biuro patalpų kokybė ir mikroklimatas, racionalus patalpų planas. Šalia pastato baigėme įrengti naują žaliąją erdvę, kurią jau pamėgo miestiečiai. Vertinant šiuos aspektus, „Sqveras“ mums tinka labiausiai, jį drąsiai vadiname savo verslo namais“, – sako bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.

Viena pirmųjų nuomininkių „Sqvere“ tapusios bendrovės „YIT Lietuva“ komanda pabrėžia, kad šį pastatė statė kaip savo namus. Nuo verslo centro statybos pradžios didelis ir užsakovo, ir rangovo dėmesys rangos darbų kokybei, jų atlikimo terminams, taip pat kokybiškoms naudojamoms medžiagoms bei gaminiams užtikrino visų lūkesčių įgyvendinimą.

Efektyviai projektą įgyvendinti padėjo viso proceso metu naudoti skaitmeninės statybos (BIM) sprendimai, kurie projekto dalyviams leidžia greičiau rasti ir analizuoti reikiamą informaciją, lengviau atlikti būtinus pakeitimus, geriau valdyti rizikas ir išvengti klaidų. Sklandų darbo organizavimą užtikrino LEAN metodo taikymas. Buvo akcentuojama darbų vykdymo kultūra ir sauga.

Darbų planavimą sunkino objekto vieta: kadangi statybos vyko Kauno centre, generalinio rangovo komandai kilo nemažai iššūkių. Požeminė dviejų aukštų pastato dalis užėmė beveik visą sklypo plotą, todėl teko priimti inžinerinius sprendimus, saugančius aplinkinius pastatus. Vienas pirmųjų svarbių konstrukcinių statybos sprendinių buvo pastato atraminių polių įrengimas ir šlaitų suramstymas.

Dar vienas iššūkis buvo aukšti gruntiniai vandenys, nes netoli naujojo pastato teka didžiausia Lietuvos upė Nemunas. Taigi specialistams statybų aikštelėje teko pakovoti, kad apsaugotų pamatus: gruntinio vandens lygiui pažeminti buvo panaudota adatinių filtrų sistema.

Per visą statybų laikotarpį objekte dirbo apie 40 subrangovų įmonių, o statybų aikštelėje vienu metu dirbdavo iki 200 darbininkų. Sėkmingai suvaldyti statybos procesus ir vykdyti įsipareigojimus bendrovei „YIT Lietuva“ padėjo daugiau nei 50 metų darbo patirtis, sukaupta įgyvendinant ne vieną svarbų projektą.

Sklypą, kuriame jau žaliuoja naujas skverelis, statybų metu „YIT Lietuva“ nuomojosi iš Kauno miesto savivaldybės – ten buvo įrengta statybvietės valdymo kontora. Įmonė buvo įsipareigojusi skverelį sutvarkyti, kai bus užbaigti visi statybų darbai. Darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ visada siekia darbus vykdyti maksimaliai gerai, tad užbaigusi pastatų statybas kreipėsi į G. Natkevičiaus biurą, kad architektai sukurtų išskirtinę erdvę miestiečiams ir šalia „Sqvero“ įsikūrusių kitų biurų darbuotojams. Architektų ir bendrovės „YIT Lietuva“ su meile savo miestui sukurta nauja žalioji erdvė džiugina kauniečius ir miesto svečius.

Išpildyti lūkesčiai dėl ergonomiškų darbo vietų

UAB „Narbutas Lietuva“ komanda naujajame verslo centre „Sqveras“ įrengė 100 ergonomiškų darbo vietų erdvę „YIT Lietuva“ biure, taip pat tiekė baldus čia jau įsikūrusioms įmonėms „Aon Baltic“, „KM35“ ir Šiaulių bankui.

Siekiant sukurti maksimaliai komfortišką ir ergonomišką „YIT Lietuva“ biuro aplinką, daugiausia pritaikyta nestandartinių sprendimų. Šio biuro užsakovas kartu su architektų studija „Minkšti namai“ buvo iš anksto apgalvoję daug aspektų – kokio biuro norėtų, todėl kai kuriuos baldus „Narbutas Lietuva“ pagamino pagal parengtus projektus, o visus likusius derino prie bendro biuro interjero. Įrengtos posėdžių salės, rūbinės, telekonferencijų kambariai, taip pat sukurti nestandartiniai baldai bendrose erdvėse, registratūroje, integruoti minkštasuoliai poilsio zonose.

Ergonomiškoms darbo vietoms sukurti buvo pagaminti nestandartiniai elektra valdomi stalai, integruoti į šalia langų esančias spinteles. Taip pavyko puikiai išspręsti komunikacijų nutiesimą į darbo vietas, o spinteles darbuotojai gali naudoti rankinėms ar asmeniniams daiktams pasidėti.

Po visais stalais įrengti maži stalčiai, į kuriuos taip pat galima patogiai susidėti įvairius smulkius reikmenis. Stalviršiuose įmontuoti belaidžiai telefonų krovikliai. Kiekvienas darbuotojas prie stalo turi ir daiktadėžę, kurioje patogu laikyti visus darbui skirtus reikmenis, neapkraunant savo darbo stalo. Visi šie sprendimai padeda darbuotojui dirbti produktyviai, o biurui suteikia tvarkingą ir estetišką įspūdį.

UAB „Narbutas Lietuva“ komanda šį projektą laiko itin sėkmingu: „Naujasis „YIT Lietuva“ biuras yra bene gražiausiai 2019 m. įrengtas biuras Kaune. Džiaugiamės galėję įgyvendinti kliento ir architektų studijos sumanymus, išpildančius visus lūkesčius dėl kokybės ir ergonomiškų darbo vietų.“

Subtilūs sprendimai laisvalaikio ir susitikimų erdvėse

Posėdžių salių ir laisvalaikio erdvių akcentais „YIT Lietuva“ biuro interjere pasirūpino gero dizaino ir kokybiškų baldų gurmanai – UAB „Subtilitas“. Pristatyti įmonės atstovaujamų prekių ženklų „Arflex“, „Tacchini“, „Viccarbe“ ir „Andreu World“ gaminiai prisideda prie šio biuro erdvių išskirtinumo ir kilsteli jų kokybės kartelę į dar aukštesnį lygį. Įmonė specializuojasi tiekti aukštos kokybės, viešam naudojimui sertifikuotus nepriekaištingo dizaino gaminius ir visada gali pasiūlyti geriausius baldus, atsižvelgdama į pasaulio dizaino naujoves bei tendencijas, planuojamą interjero stilių ir biudžetą.

„Subtilitas“ atstovauja pasaulinį pripažinimą pelniusiems Italijos, Ispanijos, Vokietijos bei kitų šalių į dizainą orientuotiems gamintojams ir tiekia jų produkciją. Įmonės komanda džiaugiasi, kad sutapo tiekėjų, užsakovų ir interjero architektų požiūriai: baldo dizainas ir ilgalaikiškumas buvo toli gražu ne paskutinėje vietoje. Pasiūlyti italų kompanijos „Arflex“ gaminami modernūs baldai išsiskiria aukšta kokybe, ryškiu dizainu ir dideliu audinių asortimentu, tinka ir privačioje, ir bendroje erdvėje. Viešųjų erdvių baldus gaminanti Italijos įmonė „Tacchini“ ypatingą dėmesį skiria medžiagų kokybei ir naujausioms gamybos technologijoms, bet nepamiršta ir senų Italijos baldų gamybos tradicijų – tai išskiria šiuos gaminius iš masinės produkcijos. Modernios technologijos, naujovės, dėmesys detalėms – tai „Tacchini“ baldai. Ispanijos gamintojas „Viccarbe“ siūlo išskirtinį, minimalistinių linijų dizainą, skirtą patogiam šiuolaikiško žmogaus gyvenimui – baldai paprasti ir novatoriški. Didžiulis dėmesys detalėms, kokybė ir geras dizainas – tai „Andreu World“ įmonės filosofija. Jos baldų gamybos pagrindinė žaliava – medis, kuriam būdinga šiluma ir unikalumas, o apdirbimo tradicijos ir gamintojo patirtis persipina su naujausiomis technologijomis ir kiekvienas baldas išsiskiria komfortiškumu, aiškia funkcija ir išbaigtumu.

Dizainas ir higiena – tarp esminių reikalavimų

Verslo centro biurų patalpose daug dėmesio skirta higie-nai – pasirinktas vienas naujausių „Grohe“ sprendimų: neliečiami jutikliniai maišytuvai yra vienas geriausių pavyzdžių, kaip funkcija ir teikiamas komfortas neatsilieka nuo dizaino ir stiliaus reikalavimų, o mažas, plonas nuleidimo mygtukas tampa ne tik dizaino akcentu sienoje, bet ir naudojamas kaip techninės priežiūros durelės.

Verslo centre „Sqveras“ įrengti „Duravit“ Philippe’o Starcko vonios kambarių dizaino linijos „ME by Starck“ elegantiško stiliaus unitazai. Vonios kambariuose panaudoti plastiški stačiakampio formų „DuraSquare“ praustuvai – tai ne tik moderni ir nesenstanti, bet ir tvari bei patvari keramikos linija.

„Vauksa“ šiame verslo centre įrengė medines vidaus patalpų duris, atitinkančias naujausias dizaino tendencijas. Durys pagamintos ir sumontuotos su didelį aukštį imituojančiais viršduriais, paslėptais vyriais, gražia juodo dizaino furnitūra. Natūralaus ąžuolo lukšto durų apdaila – amžina skandinaviška klasika. Be to, įrengtos plieninės priešgaisrinės durys.

Patalpose panaudoti UAB „Šviesos technologijos“ šviestuvai.

Taupoma elektros energija ir gamtos resursai

Pastato inžinerinių sistemų projektuotojo UAB „Turto valdymo biuras“ vadovas Ernestas Natkevičius pabrėžia, kad „Sqvere“ maksimaliai išnaudojama žalioji energija. Šiluma pastatui tiekiama iš dviejų šaltinių: geoterminio šilumos siurblio šildymas yra prioritetinis, o prireikus gali būti įjungtas miesto šilumos tinklų centralizuotas energijos tiekimas.

Pastatui vėsinti vasarą naudojamas pasyvus šaltis – grunto vėsa iš geoterminių gręžinių. Prireikus papildomai gali būti naudojamos elektrinės šalčio mašinos. Kontroliuojant pastovią patalpų oro drėgmę, ji sieks apie 50 % visus metus. Žiemą patalpose numatytas oro drėkinimas. Vasarą šalčio mašinos aprūpins vėsinimo sistemas orui sausinti reikalinga šiluma: iš mašinų bus paimama susidaranti šiluma, kuri paprastai išmetama į atmosferą.

Pastate įrengtos šildomosios ir šaldomosios perdangos, taip pat kiekviename kabinete suprojektuotos šaldomosios sijos papildomai vėsins patalpas vasarą ir šildys žiemą. Todėl verslo centro darbuotojai turi galimybę individualiai reguliuoti mikroklimatą kiekviename kabinete. Objekte sumontuota Švedijoje gaminta inžinerinė įranga yra labai ekonomiška – mažai energijos naudojantys modernūs ventiliatoriai ir labai efektyvūs šilumokaičiai, kurie atgauna ir grąžina į patalpas šilumą bei drėgmę, o vasarą ir vėsą. Todėl taupoma energija ir sumažinamas drėkinimo poreikis – taupoma elektros energija ir gamtos resursai. Įrengta automatika suteikia galimybę procesus valdyti nuotoliniu būdu.

Pasak E. Natkevičiaus, mikroklimato ir idealaus komforto rezultatas pasiektas optimaliomis investicijomis. Taip pat pasiektas aukštas energijos taupymo ir ekologijos lygis. „Kaune toks moderniomis technologijomis ir inžinerinėmis sistemomis išsiskiriantis objektas kol kas pirmas ir vienintelis, o visoje Lietuvoje retai kas jam gali prilygti“, – sako E. Natkevičius.

Įgyvendinti moderniausi šildymo ir vėdinimo sprendimai

UAB „Lakmalit“ verslo centre įrengė efektyvias šildymo ir vėsinimo sistemas, kurios užtikrina komfortiškas mikroklimato sąlygas biurų darbuotojams. Panaudotos dvi moderniausios sistemos: TABS (termiškai aktyvinta pastato konstrukcija; angl. Thermally Activated Building System) ir šalčio sijos. „Pasirinktas sprendimas panaudoti perdangą kaip šilumą ir vėsą spinduliuojantį konstruktyvą. Staigiems temperatūros skirtumams kompensuoti panaudotos aktyvios ir pasyvios šalčio sijos. Per šalčio sijas bus tiekiamas oras, kuris pagal poreikį bus atvėsinamas arba pašildomas“, – pasakoja „Lakmalit“ atstovai.

Moderni šildymo ir vėsinimo sistema TABS, įrengta pastato perdangoje, yra visiškai automatizuota, užtikrina puikų mikroklimatą ir taupo energijos resursus, todėl pastato eksploatacija yra gerokai pigesnė. Kiekviename darbo kabinete sumontuotos aktyvios ir pasyvios šalčio sijos, kurios užtikrina individualų temperatūros rėžimą pagal darbuotojo poreikius. Šaltuoju laikotarpiu pastato perdanga yra šildoma, o šiltuoju – vėsinama.

Šalčio ir šilumos poreikiams užtikrinti pastate įrengta geoterminių gręžinių sistema, centralizuotas šilumos punktas, bei papildomam šalčio poreikiui užtikrinti ant stogo sumontuotos šalčio mašinos, Verslo centre panaudoti švedų gamintojo „Swegon“ vėdinimo įrenginiai „Gold“ serija ir vengrų gamintojo „FreeAir“ šalčio sijos. Šildymo ir vėsinimo sistemoje sumontuoti „Uponor“, „Wilo“, „Imi“, „Danfos“ gaminiai.

Be to, „Lakmalit“ įrengė vandens apskaitos mazgą, administracinių patalpų priešgaisrinio vandentiekio, šalto, karšto vandens, buitinių, lietaus nuotekų sistemas.

Tarp pagrindinių užsakovo reikalavimų buvo nepriekaištinga kokybė ir trumpi darbo terminai. Bendrovei „Lakmalit“ tokios apimties projekto įgyvendinimas per tokį trumpą laiką buvo pirmas ir teko sutelkti visas pajėgas – vienu metu objekte dirbo per 40 ŠVOK sistemų montuotojų, o darbai buvo vykdomi dviejuose korpusuose ir dviejuose požeminiuose aukštuose. Tad iššūkiu tapo pastovus ir savalaikis medžiagų bei įrangos tiekimas. Sumontuotos sistemos yra atviros, tad vamzdynai ir tvirtinimai sumontuoti preciziškai, kaip galima kompaktiškiau. Be to, visa šaldymo, vėdinimo, dūmų šalinimo įranga ir CO ventiliatoriai yra sumontuoti ant pastato stogo. Objekte yra 17 vėdinimo įrenginių ir daugiau nei 10 skirtingo galingumo ventiliatorių, kurių galia svyruoja nuo 300 iki 82 tūkst. m3/h. Patys didžiausi ir sunkiausi yra sumontuoti ant aukšto pastato stogo.

Aplinką ir energiją tausojantis sprendimas

Projektuojant verslo centrą „Sqveras“, siekta sukurti biurų erdves, kuriose darbuotojams būtų užtikrinta puiki savijauta ir jauki aplinka. Ne mažiau svarbu buvo kurti pastatą, tausojantį aplinką bei energiją, o kartu mažinantį CO2 išmetimą į aplinką. Šie poreikiai lėmė tai, kad kaip pagrindinė pastato šildymo ir vėsinimo sistema buvo pasirinkta „Uponor“ TABS (Thermal active building system).

„Uponor“ TABS išnaudoja betono šiluminę masę, įmontavus vandens šildymui ir vėsinimui skirtus vamzdžius į pastato konstrukciją. Taip lubos, grindys ar sienos prisideda prie jautraus vėsinimo, be to, tampa pastato šildymo pagrindu.

Nors „Uponor“ TABS nėra oro kondicionavimo sistema ar ventiliacinės sistemos pakaitalas, įprastų technologijų užduotis yra sumažinta iki minimumo – tai padeda sukurti geriausią įmanomą patalpų mikroklimatą. Komfortui užtikrinti naudojamas visas konstrukcijų plotas, patalpos šildomos ir vėsinamos tolygiai, todėl išvengiama situacijų, kai arčiau šalčio ar šilumos šaltinio esantys darbuotojai jaučia diskomfortą.

Kadangi pastato šildymui bei vėsinimui sistemoje naudojamo termofikacinio vandens temperatūra yra artima aplinkos temperatūrai, energijos poreikis yra gerokai mažesnis, nei naudojant tradicines sistemas. Tai didina šilumos šaltinio efektyvumą ir leidžia panaudoti atsinaujinančius ir nemokamus vėsinimo šaltinius pagal taupios energijos projektavimo principus.

Projektuojant šį pastatą, buvo norima maksimaliai išnaudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, todėl suprojektuotas gruntinis šilumos siurblys kartu su „Uponor“ TABS sistema leidžia naudoti nemokamą žemės gelmių energiją pastatams vėsinti. Galima didžiuotis tuo, kad biurų pastate „Sqveras“ pavyko suderinti svarbiausius dalykus: ypatingą komfortą ir gerą darbuotojų savijautą, energijos taupymą ir ekologiją.

Tinkamas sistemų subalansavimas ir reguliavimas

Objekte įrengtų modernių šildymo ir vėsinimo sistemų tinkamam hidrauliniam subalansavimui ir reguliavimui panaudota „IMI Hydronic Engineering“ produkcija. Katilinėje ir šildymą, ir šaltį tinkamai sureguliuoja ir paskirsto trieigiai ir dvieigiai reguliavimo vožtuvai, o patalpose srautus ir temperatūras preciziškai reguliuoja automatiniai balansiniai vožtuvai „TA-Modulator“ su pavaromis „TA-Slider“.

Daug dėmesio objekte buvo skiriama ir šių sistemų švarai palaikyti. Oro ir purvo separatoriai sistemos paleidimo metu padėjo greitai pašalinti pirminį orą bei nešvarumus, atsiradusius montavimo metu, o vakuuminiai degazatoriai šalina ištirpusias dujas, taip užtikrindami visos sistemos sklandų ir tylų veikimą.

„IMI Hydronic Engineering“ gamina unikalius reguliavimo vožtuvus „TA-Modulator“. Tai kombinuoti automatiniai balansiniai ir dvieigiai vožtuvai. Jų unikalumas yra reguliavimo tikslumas. Skirtingai nuo rinkoje paplitusių „on/off“ tipo automatinių balansinių prietaisų, „TA-Modulator“ reguliavimo charakteristika yra lygiaprocentinė (EQM), todėl reguliavimo kokybė daug geresnė ir puikiai susitvarkoma su užduotimis esant visai ar dalinei sistemų apkrovai, ypač pereinamuoju metų laiku. Tai puikiai žino ir įsitikino visi ŠVOK sistemų projektuotojai ir inžinieriai.

Purvui ir nešvarumams efektyviai pašalinti iš sistemų priimti cikloniniai purvo separatoriai „G-Force“. Cikloninė technologija leidžia tai padaryti iki 10 kartų greičiau nei kiti įprasti separatoriai, o galingos magnetinės šerdys dirbs visą laiką ir efektyviai šalins magnetitą visą sistemos eksploatavimo laiką. Vakuuminiai degazatoriai su ta pačia ciklonine technologija taip pat efektyviausi ir išmaniausi rinkoje.

Visi šie sprendiniai tik dar kartą įrodo užsakovo inžinerinį išprusimą ir siekį būti pačiu geriausiu. Užsakovo noras panaudoti geriausius rinkoje esančius hidraulinio subalansavimo ir reguliavimo sprendinius nebuvo tik paprasta užgaida. Tikslus srautų reguliavimas leis pastatuose dirbantiems žmonėms jaustis patogiai dėl idealiai ir stabiliai palaikomų temperatūrų, o pastato savininkas bus patenkintas energiniu efektyvumu ir gerais klientų atsiliepimais. Objektai, kuriuose panaudoti „IMI Hydronic Engineering“ sprendiniai ir produkcija, tapo gero inžinerinio skonio ir išprusimo atributais. Džiaugiamės būdami šio projekto dalimi.

Didžiuojasi iškėlę pastato konstrukcijas

Verslo centro pastato septynių ir aštuonių aukštų korpusų bei dviejų aukštų požeminės dalies gelžbetonines laikančiąsias konstrukcijas – perdangas, sienas, sijas, kolonas, liftų šachtas – įrengė atestuota statybos įmonė „Betosta“.

Statinio konstrukcijoms panaudotos tradicinės medžiagos – betonas ir armatūra, tačiau darbai buvo netradiciniai. Kaip pasakoja MB „Betosta“ direktorius Šarūnas Šeleika, šiai įmonei tai buvo pirmas objektas, kurio perdangose įbetonuoti šildymo-vėsinimo vamzdžiai, kuriais teka termofikacinis vanduo. Vykdant darbus reikėjo derinti darbų eiliškumą su ŠVOK dalies subrangovais ir tai buvo rimtas, bet labai įdomus iššūkis. Kai „Betosta“ darbininkai surinkdavo perdangos klojinius ir surišdavo apatinį armatūros tinklo sluoksnį, kita įmonė įrengdavo vamzdynus, tuomet betonuotojai įrengdavo antrą armatūros tinklo sluoksnį ir ŠVOK subrangovui atlikus hidraulinius vamzdynų bandymus – perdangą užbetonuodavo.

Atskirų įmonių projekto dalyviams teko dirbti išvien: kiekvienoje perdangoje visi turėjo atlikti savo darbo etapą, griežtai laikydamiesi įtempto darbų grafiko. Projekto rangovai greitai perprato bendro darbo ritmą, komandos veikė darniai ir dėmesį koncentravo į darbų kokybę. Pastatai kilo aukštas po aukšto – abiejuose verslo centro korpusuose išlieta 17 aukštų perdangų.

Bendrovės „Betosta“ įrengtų požeminių monolitinių konstrukcijų įrengimui buvo panaudoti pažangūs technologiniai sprendimai ir medžiagos.

„Objektas tikrai puikus ir iškilo puikioje vietoje, Kaunas gražėja, – sako įmonės „Betosta“ direktorius. – Važiuojant Karaliaus Mindaugo prospektu, malonu matyti modernius pastatus, kurie labai gražiai dera prie „Žalgirio“ arenos. Mūsų įmonės komandai smagu žinoti, kad iškėlė šio gražaus pastato konstrukcijas – jo niekas neužstatys ir neužstos.“

Aukšta apdailos darbų kokybės kartelė

Dalis pastato apdailos darbų buvo patikėta UAB „Statauta“. Bendrovė naujojo verslo centro A korpuso dviejuose aukštuose įrengė gipsines pertvaras, taip pat atliko kokybiškus glaistymo, dažymo ir plytelių klijavimo darbus. Bendrovės direktorius Tomas Vaitkevičius pabrėžia, kad atliekamiems apdailos darbams buvo keliami aukščiausios kokybės reikalavimai ir trumpi atlikimo terminai, tad reikėjo priimti nestandartinių sprendimų.

Šiuolaikines medžiagas ir technologinius sprendimus darbe naudojanti „Statauta“ atliko, aukštus kokybės standartus atitinkančius, gipskartonio plokščių montavimo darbus. Sumontuotos sudėtingos konstrukcijos – lenktos formos gipskartonio pertvaros, kurioms, kaip ir visame pastate, buvo keliami dideli akustiniai ir kokybės reikalavimai. Naudoti specialūs „Knauf“ sistemos profiliai, skirti lenkto gipskartonio pertvaroms montuoti, taip pat naudotos kitų žinomų gamintojų medžiagos.

Požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje „Statauta“ atliko priešgaisrinės saugos reikalavimus atitinkančius darbus: pastato branduolių izoliavimą akmens mineraline vata, atlikti armavimo darbai, apdailai naudotas struktūrinis tinkas, laikantis gamintojų reikalavimų.

Tokios darbų apimtys šiai įmonei yra įprastos ir  standartinės. Pasak vadovo, kiekviename projekte kokybė yra svarbiausia. T. Vaitkevičius teigia, kad darbų kokybės padeda pasiekti atsakingi ir savo darbą gerai išmanantys darbuotojai: „Mūsų komandoje dirba ilgametę patirtį turintys darbų vadovai, išmanantys statybų darbų kokybę ir gebantys ją išlaikyti viso darbo objekte metu. Darbuotojai nuolat tobulina savo kvalifikaciją, įgydami žinių apie naujausias technologijas.“ Įmonės komanda dar kartą įsitikino, kad per itin trumpą laiką gali atlikti tokios aukštos kokybės darbus ir džiaugiasi UAB „YIT Lietuva“ pasitikėjimu padedant įgyvendinti šį išskirtinį A+ klasės biurų projektą.

Patikima gaisro prevencija

Automatinę gaisrų gesinimo sistemą verslo centro „Sqveras“ požeminėse dviejų aukštų automobilių stovėjimo aikštelėse sumontavo UAB „Metoera“. Šios specializuotos įmonės pagrindinė veikla – automatinių gaisro gesinimo sistemų montavimas ir projektavimas. Gaisro prevencija – vienas esminių sprendimų bet kokiame statinyje. Šiuolaikinės standartinės automatinės gaisro gesinimo sistemos įvairios paskirties pastatuose įrengiamos dėl galiojančių reikalavimų ir dėl saugumo. Modernių technologijų gausa leidžia parinkti optimalius sprendimus ir pasiekti efektyvų rezultatą.

Atsižvelgiant į požeminės automobilių stovėjimo aikštelės specifiką, parinkta sauso tipo gaisro gesinimo sistema, pritaikyta veikti nešildomose patalpose: įvykus gaisrui, jo vietoje nuo kaitros sprogsta sprinklerio kapsulė ir vanduo išpurškiamas ant ugnies židinio – neleidžiama gaisrui išplisti ir nepadaroma daugiau žalos patalpoms.

Taip pat įrengta gaisro gesinimo stotis su vožtuvų patalpa. Lengvai ir greitai montuojama stacionari gaisro gesinimo sistema įrengta iš plieninių cinkuotų vamzdžių, kuriems sujungti nenaudojami suvirinimo dujomis ar elektros lanku darbai – taikyta vadinamoji sukabinimo (angl. coupling) sistema, kurią specializuota įmonė daugiau kaip prieš dešimtmetį pradėjo naudoti viena pirmųjų Lietuvoje. Sumontuota automatinė gaisro gesinimo sistema atitinka keliamus reikalavimus, o visi sistemos komponentai yra sertifikuoti. Jai įrengti panaudotos žinomų pasaulio gamintojų medžiagos bei įranga – purkštukai, čiaupai ir gaisro gesinimo skydai.

Sustabdys ugnį ir dūmus

Gaisro metu ugnis ir dūmai sklinda dideliu greičiu, todėl būtina speciali įranga bei medžiagos, apribojant jų plitimą. Taip pat būtina apsaugoti statybines konstrukcijas, kad gaisro metu greitai įkaitusios jos neprarastų gebėjimo išlaikyti statinio stabilumą.

UAB „Švykų priešgaisrinės sistemos“ verslo centrui „Sqveras“ parinko tinkamiausias pasyvias priešgaisrines sistemas. Požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje sumontuotos dūmų užuolaidos: stacionari dūmų užuolaida (DH30) ir automatinė dūmų užuolaida (DH60). Tai vienas svarbiausių dūmų plitimo stabdymo sistemos elementų. Ir stacionarios, ir automatinės užuolaidos leidžia kontroliuoti dūmų judėjimą gaisro metu. Automatinės dūmų užuolaidos, valdomos pultais, susuktos ir pritvirtintos prie perdangos plokštės, lubų ar sienų, kilus gaisro pavojui, išsiskleidžia iki suprojektuotų matmenų ir saugo patalpas nuo ugnies bei dūmų patekimo ir plitimo. Stacionarios dūmų užuolaidos – tai tam tikro dydžio užtvara, stabdanti dūmų ir dujų plitimą.

„Sqvere“ taip pat atliktas komunikacinių ir linijinių angų priešgaisrinis sandarinimas, kuris riboja ugnies bei dūmų plitimą tarp aukštų ir patalpų. Konstrukcijų vietos, pro kurias eina kabeliai, ortakiai ir vamzdynai bei kitos komunikacijos neturi sumažinti pačiai konstrukcijai keliamų gaisrinės saugos reikalavimų. Angos priešgaisrinėse užtvarose, skirtos inžinerinėms komunikacijoms tiesti, turi būti užsandarintos priešgaisrinėmis sandarinimo priemonių sistemomis, atsižvelgiant į priešgaisrinių užtvarų atsparumą ugniai.

Bendrovė taip pat dažė mūro sienas, atliko abiejų korpusų laiptinių sienų hidrofobizavimą, kuris apsaugo konstrukcijas nuo vandens prasiskverbimo. Požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje atliktas tranzitinių elektros kabelių ugniai atsparinimas priešgaisrinėmis kalcio silikato plokštėmis.

Įrengtos kokybiškos, laiko patikrintos betoninės grindys

Verslo komplekse „Sqveras“ lauko aikštelių ir privažiavimų prie pastato grindinį bei požeminės automobilių stovėjimo aikštelės betonines grindis įrengė Lietuvos ir Čekijos UAB „Grinduva“, kurios specializacija – pramoninių (poliuretaninių, epoksidinių ir betoninių) grindų įrengimas visoje Lietuvoje.

Architektų ir užsakovų sprendimu, lauko betoninis grindinys buvo suprojektuotas tamsiai pilkos, artimos antracitui spalvos, siekiant priartinti jį pagal spalvinę gamą prie greta paklotos tamsių trinkelių dangos. Betono paviršius pasirinktas šiurkštus – „šukuotas“, kad būtų išvengta slydimo ir pėstiesiems, ir automobiliams. Pasak įmonės „Grinduva“ direktoriaus Tomo Vailionio, betono sudėtis buvo parinkta tokia, kad danga, paklota lauke ir intensyviai naudojama bei veikiama nepalankių, kintančių atmosferos sąlygų, būtų kuo patvaresnė ir ilgalaikiškesnė.

UAB „Grinduva“ – viena iš nedaugelio įmonių, turinčių patirties patikimai ir kokybiškai atlikti tokius darbus.

Požeminėje verslo komplekso „Sqveras“ automobilių stovėjimo aikštelėje pilkos šlifuoto betono grindys buvo įrengtos naudojant specialias impregnavimo medžiagas, kurios ne tik sukietina ir sutankina betono paviršių, bet ir suteikia žvilgesio.

UAB „Grinduva“ objekte iš viso įrengė apie 3,5 tūkst. kv. m grindų – tai vidutinės apimties objektas patyrusiai įmonei. Pasak jos vadovo T. Vailionio, šiame projekte taikyti laiko patikrinti, patikimi ir ilgalaikiai sprendimai – pasitelkta tradicinė ir efektyvi kokybiško betono dengimo technologija, kurią įmonė naudoja daug metų.

Vienintelis iššūkis dirbant objekte buvo maža statybų aikštelės teritorija, bet patyrusios įmonės komanda puikiai susitvarkė su darbu ankštoje erdvėje. Darbo procesas buvo organizuojamas pamainomis visą parą.

T.Vailionio teigimu, šį objektą galima laikyti vienu svarbiausių „Grinduvos“ kokybiško darbo pavyzdžių ir jos vizitine kortele, palikta čia užsuksiantiems lankytojams: „Įdėjome maksimaliai daug pastangų dirbdami vienos iš didžiausių generalinės rangos įmonių „YIT Lietuva“ būstinėje. Tokiu pasitikėjimu mūsų įmonė gali didžiuotis. Šio generalinio rangovo biure lankosi įvairių statybos įmonių ir kitų verslo šakų atstovai, kurie čia galės pamatyti ir įvertinti „Grinduvos“ atlikto kokybiško darbo rezultatus.“

Nuotr. Evaldas Lasys


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų