Infrastruktūros objektai, įrengiami ant modernių daugiaaukščių pastatų stogų, palengvina gyvenimą mieste: įrengtos automobilių stovėjimo vietos sumažina spūstis aikštelėse, surinktas lietaus vanduo gelbsti gatvių lietaus nuotekų tinklus nuo potvynio, baseinas ar SPA centras tampa viso miesto traukos centru.
Portugalijoje, istoriniame Monsaraso mieste, Alentežo regione netoli sienos su Ispanija, pilies ir megalitų akmens paminklų besidairančių turistų akį traukia neregėtas betoninis namas, tarsi įkaltas į kalvos šlaitą. Jis paslėptas po žaliuojančiu stogu, kuris, išorėje remiamas ilgų konsolių, kabo virš žemės kaip nutrūkęs tiltas. Iš namo, kurį sukūrė architektų studija „Aires Mateus“, terasos po šiuo lenktu betoniniu stogu atsiveria vaizdas į netoliese esantį Alkevos ežerą. Žiūrint į namą iš viršaus, kraštovaizdyje matomas tik apželdintas kiemas, baltos langų angos kaip šuliniai stoge ir plona, gili įpjova – tai laiptinė, vedanti žemyn į vieno aukšto namą po žeme. Požeminio namo langai žvelgia į apskritus kiemus-šulinius – virš jų atsiveriantis dangus skleidžia natūralią dienos šviesą. Ant tokio namo stogo galima įrengti bet kokią infrastruktūrą – nuo automobilių stovėjimo vietų iki žaidimų aikštelės.
Tai tik vienas iš stebinančių šiuolaikinių stogų, kurio projektą, matyt, paskatino aplinkos žalinimo ar gamtos saugojimo idėjos. Žoliniai arba velėniniai namų stogai buvo žinomi jau nuo vikingų laikų. Tokia danga sulaiko UV spindulius ir dieną kaupia saulės šilumą, o naktį šildo namą. Be to, miestuose, kur kritulių vanduo tampa staigių gatvių potvynių problema, žalieji stogai yra vandens surinkimo sistemos pagalbininkai: krituliai neteška ant grindinio ir netvindo miesto, o susigeria į žaliuosius stogus ir mažina apkrovą gatvių vamzdynui.
Stogo baras – dovana turistų akims
Pasaulio miestuose milžinuose ir kurortuose, kurių apylinkės stulbina neįtikėtino grožio urbanistiniais, gamtos ar istorijos paminklais, kiekvienas žemės sklypo metras vertas daugiau nei šiuolaikinis auksas. Tad, norint plėsti verslą, bet neturint nė pėdos laisvos žemės arba neįstengiant jos nusipirkti, tenka lipti ant stogo tiesiogine prasme.
Europos, Amerikos, Afrikos ir Azijos didmiesčiai brangią dangoraižių stogų erdvę dažnai naudoja turistams privilioti. Nuostabi Neapolio įlankos panorama su Vezuvijumi atsiveria nuo aplink įlanką esančių pastatų stogų. Ant jų veikiantys restoranai ir barai gundo turistus ne tik užkandžiais, bet ir „parduoda“ romantiškus vaizdus į Neapolio įlanką Tirėnų jūroje – svarbų turistinį Italijos rajoną.
Bet prilygti Azijai sunku: jeigu garsiausi stogo restoranai Osle įsikūrę ant 7 ir 12 aukštų pastatų, tai Dubajuje galite pasimėgauti apylinkių vaizdais, sėdėdami baruose ant 35 ir 43 aukštų pastatų. Vieni restoranų ant stogų klientai grožisi vaizdais, pakilę virš milžiniško miesto, kiti į debesis bėga nuo kasdienio gyvenimo ir gatvių grūsties.
Nėra nieko maloniau, nei mėgaujantis kokteiliu grožėtis mėgstamo miesto arba vandenyno vaizdais. Vis dėlto restorano ar kito pramogų centro ant stogo, kaip viešosios erdvės, valdytojai, turėtų žinoti posakį: „Ant stogo viskas yra sunkiau ir brangiau.“ Sėkmingam verslui svarbu pasirinkti tokį pastatą, kuriame lankosi daug žmonių, jiems lengva patekti ant stogo ir išeiti iš pastato, pakanka liftų bei laiptų, o pastato gyventojai tam neprieštarauja.
Dizainerių ir projektuotojų tikslas – sukurti erdves, kurios leistų mėgautis vaizdais po atviru dangumi. Bet jie turi nepamiršti permainingų oro sąlygų – lietaus ir šaltesnio oro. Tad tenka rūpintis ne tik pastato stogo danga, bet ir… laikina stogo konstrukcija, pavyzdžiui, ištraukiamu tentu, dideliu skėčiu ar palapine virš sėdimų vietų. Tai brangiai kainuoja. Kaip ir pasirūpinti kokio 100 žmonių saugumu ant stogo: būtinos tvorelės, sienelės, kai kur ir įstiklinti langai. O jeigu gražų vakarą lyg iš niekur kils griaustinis ir žaibai, specialiai apmokyti darbuotojai pagal iš anksto sudarytą planą turės nukelti nuo stogo klientus, kurie ką tik nerūpestingai grožėjosi vaizdais, o dabar visi pašoko ant kojų ir puolė prie liftų.
Kviečiame į baseiną 76-ame aukšte
Modernūs pastatų, net ir dangoraižių, stogai džiugina ir puikiais baseinais. Niujorke moderniojo viešbučio „Brooklyn Bridge“ 10-ajame aukšte įrengtas stogo baseinas nėra pats didžiausias ar giliausias, tačiau čia atsiveriantys išskirtiniai Manhatano vaizdai padarė jį vieną populiariausių pasaulyje.
Barselonos viešbučio „Grand Hotel Central“ baseinas ant stogo siūlo vieną gražiausių vaizdų turistiniame mieste, nors jis įrengtas atviroje terasoje tik aštuntame aukšte. Pavyzdžiui, Kvala Lumpūro vaizdais galima grožėtis plaukiojant baseine, įrengtame pastato 51-ame aukšte.
Vis dėlto įspūdingiausias ir tikrai vienas aukščiausiai pasaulyje teliūskuojančių baseinų yra Honkonge, ant viešbučio „W Hong Kong“ stogo 76-ame aukšte. Iš jo atsiveria neįtikėtinai įspūdingi miesto ir uosto vaizdai. Stilingai suprojektuotas baseinas su prabangia sūkurine vonia savaitgaliais yra atviras visiems lankytojams, ne tik viešbučio svečiams. Toks svetingumas būdingas daugeliui tokių objektų: vėlyvą vakarą baseinai ant stogų atveriami ir tampa miesto infrastruktūros dalimi.
Žydi sodas ir dūzgia bitės
Kalifornijos Ouklando muziejus paskelbė dizaino studijos „Hood“ sukurtas stogo terasų sodo atnaujinimo projekto vizualizacijas. Sodas ant terasomis suformuoto stogo nuo muziejaus atidarymo 1969 m. buvo pirmasis toks JAV ir tapo itin populiaria miesto infrastruktūros dalimi, kur žmonės ilsisi, pramogauja, rengia iškylas, net tuokiasi. Praėjus 50 metų, įstaiga nori atnaujinti terasų stogą, bet sodas žydės toliau. Po 20 mln. JAV dolerių vertės renovacijos, kuri bus baigta iki 2020 m. rudens, 2 ha teritorijos kraštovaizdis bus atnaujintas, atsiras daugiau sėdimų vietų, bus įrengta nuolatinė pasirodymų scena. Sodą užpildys vietiniai augalai iš visų Kalifornijos ekologinių regionų.
Mums, gyvenantiems Europos provincijoje, laimei, sunku įsivaizduoti, kad nerastume lopinėlio žemės sodui ir daržui pasisodinti net ir šalies sostinėje. Bet pasaulio didmiesčiai sodus, daržus ir bitynus sukelia ant stogų. Jau ne naujiena mėgautis šviežiomis daržovėmis nuo stogo, kur daigams įrengiamos lysvės arčiausiai saulės. Štai Bostono ligoninė ant savo stogo įkūrė ekologinį ūkį, kuriame užaugintas derlius patenka į ligoninės valgyklą. Be to, ant šio stogo įkurdinta daug bičių avilių.
Tačiau specialistai perspėja: nesugalvokite tiesiog užkelti dirvožemio ant daugiabučio stogo – pasitarkite su statybininkais, ar jūsų namo stogas gali išlaikyti dirvožemio, konteinerių, laistymo įrangos, kompostavimo vietos ir kitų priemonių svorį. Tokiam daržui prireiks ir apsauginių tvorelių bei pastogių augalams, kuriuos teks dažniau laistyti. Tačiau, neatsižvelgiant į rūpesčius, kad pasodinti sodą ant stogo nėra taip paprasta, kaip pasodinti žemėje, neužimta erdvė virš jūsų pastato gali būti paversta gražia miesto oaze ir iš esmės pagerinti gyvenimą.
Pasaulio didmiesčiuose ant verslo centrų ir viešbučių pastatų stogų, taip pat ir Vilniuje, įrengiamose terasose kuriamos žaliosios poilsio zonos svečiams ir darbuotojams.
Svetainė su vaizdu į žvaigždes
Šiuolaikiški privatūs gyvenamieji kambariai ant stogų itin vilioja miestiečius. Gyvenimas dideliame mieste verda ir siūlo daugybę rekreacinių galimybių, bet jeigu norite likti namie ir atsipalaiduoti, rinkitės butą ant stogo. Nesvarbu, ar žvelgsite į miesto šviesas, ar į šalia esantį ežerą arba jūros įlanką, nėra nieko geriau, kaip jaustis tarsi būtumėte virš pasaulio.
Kažkada pirmieji naujakuriai ant stogų galėjo būti į miestą darbo ieškoti atsibeldę kaimiečiai, neturintys kur prisiglausti naktį. Sumaniausieji iš jų ant miesto mūrų ar jų palėpėse susirentė sau būdas – pastoges, bet pasižvalgę į dangų ir panoramą, matyt, nebenorėjo nulipti. Gyventojų, įrengusių išėjimą iš savo buto ant stogo ir ten susirentusių šiuolaikišką stiklinę būdą ar įstiklinusių stogo terasą, daugėja.
Šiuolaikinis mansardinis butas viršutiniame dangoraižio aukšte, vadinamasis penthauzas, – ne jų nosiai ir toli gražu ne būda: tai prabangiai įrengtas milijonieriaus butas, iš kurio atsiveria nuostabūs vaizdai, pavyzdžiui, virš Londono ir jo finansų centro. Ir nepriminkite, kad kelionė į tokių dangoraižių džiungles yra tiesiog pragaras žemėje – milijonieriai į darbą ir atgal kasdien nevažinėja. Jeigu gali sau leisti už 9 mln. svarų nusipirkti 1 tūkst. m2 penthauzą, per masyvius vitrininius langus užpildytą šviesos ir stulbinamų vaizdų, sutaupai išlaidas televizoriui ir neišlaidauji nei Londono taksi, nei metro – namo gali grįžti nuosavu sraigtasparniu, kuris nusileis tiesiai ant dangoraižio stogo.
Sraigtasparniu namo – į nusileidimo aikštelę
Dangoraižis „Bitexco Financial Tower“ Hošimine, Vietname, pastatytas 2010 m., tapo aukščiausiu šalies pastatu. 68 aukštų virš žemės ir trijų po žeme, 262,5 m aukščio bokštas, kurio formą įkvėpė Vietnamo nacionalinė gėlė lotosas, priklauso Vietnamo korporacijai „Bitexco Group“. Prie bokšto pietinio šono prigludusi sraigtasparnių nusileidimo aikštelė yra 52 aukšte, 191 m virš miesto, ir primena lotoso pumpurą. Pagaminti ją iš daugiau nei 250 t konstrukcinio plieno, kad išlaikytų sraigtasparnį, užtruko beveik metus. Aikštelei užkelti į savo vietą dalimis ir įrengti prireikė dar maždaug dviejų mėnesių.
Didmiesčių betono džiunglėse ant dangoraižių, ligoninių pastatų ir dengtų stadionų stogų ryškiai matoma didžiulė raidė H žymi sraigtasparnių nusileidimo vietas. Pilotams kartais tenka leistis itin pavojingose aikštelėse ant stogų, kai kurios jų laikomos ekstremaliausiomis sraigtasparnių pasaulyje.
Prabangus viešbutis „Burj Al Arab“ Dubajuje gali pasigirti virš mėlyno vandenyno pakylančiu sraigtasparniu nuo pastato 28 aukšto aikštelės – ji tarsi vos teprikabinta prie stogo krašto ir neatrodo saugi.
Japonijos sostinėje sraigtasparnių nusileidimo aikštelių tankis didžiausias pasaulyje – jos įrengtos ant daugelio pastatų aplink Tokijo stotį ir kitur, tačiau dauguma jų nenaudojamos dėl daugybės apribojimų. Tiesa, Honkonge ant viešbučio „Peninsula“ dangoraižio įrengtos sraigtasparnio nusileidimo aikštelės vietą H žymi ne tik pilotui, bet ir turistams – skrisdami sraigtasparniu jie gali pasižvalgyti virš šurmuliuojančios Honkongo salos su paplūdimiais ir įlanka.
Adatos kyšulio švyturio prie Vaito salos stogas – ne toks aukštas, bet vienas pavojingiausių pilotams. Jis pastatytas 1859 m., paaukštintas 1987 m., ant stogo įrengus aikštelę sraigtasparniams. Pilotui čia tenka kruopščiai manevruoti.