Modulinių pastatų projektavimo ypatumai


Vakar, Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė, kad sostinės Pašilaičių rajone atidarytas dar vienas, jau trečiasis, modulinis lopšelio-darželio „Gabijėlė“ priestatas. Naujajame 837 kv. m ploto dviejų aukštų darželyje veikia 6 grupės, edukacinės erdvės, skirtos vaikų ugdymui ir žaidimams. Taip pat įrengtos patalpos ir vaikų persirengimui, daiktų saugojimui, miegui bei valgymui skirtos zonos, nupirkti nauji baldai, žaislai ir lavinamosios priemonės.

 

Tačiau ne apie pastato formą ar įrengimą, o apie modulinių statinių projektavimo ypatumus, sutiko pasikalbėti pastatą projektavusi Sigito Kuncevičiaus projektavimo firmos architektų komanda: Sigitas Kuncevičius, Loreta Kuncevičienė, Aistė Kuncevičiūtė-Gudelienė, Žygimantas Gudelis.

 

Ar moduliai neapriboja architektų?

Architekto fantazija gali nugalėti bet kokius apribojimus. Dažniausiai tai būna projektuojamo pastato sklypo situacija, statybų ir projektavimo biudžetas, specialūs reikalavimai ir pan. Vienintelis dalykas moduliniame projektavime į kurį reikia atsižvelgti yra pačio modulio matmenys (ilgis, plotis, aukštis). Savo projekte panaudojome 3×6 ir 3×12 metrų gabaritus, kurie visiškai neribojo nei pastato funkcinės nei estetinės idėjos. Pats tokio tipo pastatų projektavimas yra įdomus ir įtraukiantis procesas. Kiekvieną iš suprojektuotų vaikų darželių sudaro daugiau nei 50 modulių. Neliko idėjų, kurių dėl kokių nors priežasčių nepavyko įgyvendinti.

Kodėl buvo pasirinkta ši koncepcija statant Pašilaičių darželį? (Spalvos, medžiagiškumas, forma).

Vilniaus miesto savivaldybei paskelbus 12 konkursų, iš jų laimėjome net 8. Visus projektus vienija bendra koncepcija – pastatas primenantis vaikišką konstruktorių. Architektūrinė idėja buvo akcentuoti modulinių pastatų tipologiją, t.y. išryškinti segmentiškumą, nesistengti paslėpti karkaso, demonstruoti formos „griaučius”.

Pats projekto pavadinimas „modulinis vaikų darželis” uždavė  žaismingą toną, kuris interjerą ir eksterjerą užpildė spalvomis, padiktavo masteliškumą ir architektūrinę kalbą. Fasade pažiro kvadratiniai langai, spalvoti erkeriai, šiltumas kurtas medžio dailylenčių apdaila. Interjere kiekvienas langas turi spalvotus apvadus, gausybė tonų panaudota ir grindų apdailoje, laiptinėse. Nuoširdžiai stengėmės sukurti šiuolaikinį vaikams skirtą pastatą – spalvingą ir linksmą. Tuo pačiu norėjome parodyti, kad tai yra lengvas, iš modulių surenkamas pastatas, vientisas savo nuotaika, spalvomis, formomis ir medžiagomis.

Dirbant su savivaldybės projektais, paprastai procesai trunka ilgiau ir jie sudėtingesni, kas šį kartą buvo sunkiausia? Kaip pavyko tai įveikti?

Džiaugiamės, kad visi įvardyti ir neįvardyti sunkumai neturėjo įtakos pastato architektūrai. Iki pat realizacijos išlaikėme konkurse pasiūlytą koncepciją. Siekdami išlaikyti architektūrinį vientisumą bei jausdami atsakomybę tinkamai įgyvendinti modernios edukacinės erdvės viziją, mūsų projektuotojų komanda neatlygintinai parengė interjero koncepciją, suprojektavo originalius baldus ir padovanojo darželių bendruomenėms. Negalėjome leisti, kad naujuosiuose darželiuose atsirastų viešuose prikimuose mažiausios kainos principu įsigyti baldai pagal standartinius, iki šiol naudojamus aprašymus.

Architektūra gyvena iššūkių amžiuje, kada nepakanka siųsti žinutę, fiksuoti istorinę atminti, bet reikia atgaivinti kas pamiršta, sukurti ko trūksta ar išspręsti socialines problemas, kurios dar tik bus ateityje (žinoma kalbu apie išmaniuosius miestus). Kaip manote ar architektūrai didėja, ar mažėja reikalavimai? Ji vis dar nori stebinti, ar apsiriboja praktinių užduočių sprendimu?

Nepaisant praktinių užduočių, socialinių problemų sprendimų, architektūra privalo išlikti meno kūriniu, estetiškai lavinančios, o kartais ir stebinančios aplinkos dalimi. Reikalavimai architektūrai visuomet buvo ir bus patys didžiausi. Lygiai taip pat turėtų būti su miestų planavimu, reguliavimu, kuris turi užkirsti kelią problemoms susidaryti. Architektūra tik gali padėti išspręsti tam tikras situacijas. Pavyzdžiui, moduliniai darželiai užpildo susidariusį ikimokyklinio ugdymo įstaigų trūkumą. Reikalavimų ir apribojimų ateityje tikrai tik daugės, tačiau viską išspręsti gali visagalė architekto fantazija.

Ačiū už pokalbį!

Artimiausiu metu bus atidaryti ir kiti trys modulinių darželių priestatai prie lopšelių-darželių „Atžalėlės“ (Antakalnio g. 74, Antakalnyje), „Medynėlis“ (A. P. Kavoliuko g. 5, Karoliniškėse) ir „Gintarėlis“ (Didlaukio g. 35, Baltupiuose). Taip pat savivaldybė nuomojasi ir patalpas darželių veiklai vykdyti. Jau išsinuomotos patalpos Perkūnkiemyje, pradėtos patalpų nuomos procedūros Pašilaičiuose bei Pilaitėje.

 

Architektai: Sigito Kuncevičiaus projektavimo firma, architektai: Sigitas Kuncevičius, Loreta Kuncevičienė, Aistė Kuncevičiūtė-Gudelienė, Žygimantas Gudelis

Įgyvendinimo metai: 2019

Objekto pavadinimas, vieta: Modulinis vaikų darželis Gabijos g. 1, Vilniuje

Užsakovas: Vilniaus miesto savivaldybė / Lopšelis darželis „Gabijėlė“

Rangovai: UAB “Ryterna Modul”, UAB “HSC Baltic”

 

Norbert Tukaj nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų