Naujos ateities vizija: ar Saudo Arabijos išmanusis miestas taps pavyzdžiu?


Mokslininkai ir architektai nuolat kuria įvairias strategijas, kaip atrodys ateities miestai. Lietuvoje prie jų kūrimo prisideda ne tik žymūs, savo talentais stebinantys kūrėjai bei miestų planuotojai, bet ir „Structum“ organizuojamas nacionalinis projektas „Išmanusis miestas“.

Jau septintus metus jis vienija Lietuvos savivaldybes, profesionalus ir aukštųjų mokyklų studentus bendram tikslui – sukurti išmaniojo miesto koncepcijas, padedančias augti ir atsinaujinti šalies regionams. Ką projekto dalyviai paruošė šiemet, pamatysime jau netrukus. O kaip visiškai nuo nulio kuriamas išmanusis miestas atrodys Saudo Arabijoje?

Siekis – pranokti dabartį

Ateities miesto, kuriam prireiks milžiniškų investicijų, idėja Saudo Arabijoje gimė dar 2017 metais. Šis projektas – tai bandymas įgyvendinti tai, ko anksčiau dar nebuvo.

Būsimo išmaniojo miesto, pavadinto Neomu, idėjos įgyvendinimo ėmėsi Saudo Arabijos princas Mohammadas bin Salmanas. NEOM – tai graikiško žodžio „neos“ (liet. „naujas“) ir arabiško žodžio „mustaqbal“ (liet. „ateitis“) junginys. Šis naujosios ateities miestas yra pavyzdinio projekto „Saudi Vision 2030“ dalis. Tai ambicingas planas diversifikuoti šalies ekonomiką, kuri yra itin priklausoma nuo naftos.

Neome planuojama įgyvendinti įprastas futuristines idėjas: transportavimas autonominėmis transporto priemonėmis, robotų, 100 % atsinaujinančiosios energijos sistemos naudojimas. Tai bus pirmasis toks regionas pasaulyje, nes Neomo geografinė padėtis suteikia galimybę išnaudoti saulės ir vėjo energiją, kuriant novatoriškiausią pasaulyje energetikos sistemą. Vandenilis čia taps vienu svarbiausių ateities energijos nešiklių.

Neome turėtų įsikurti netgi biotechnologijų tyrimų centras. Laikraštis „Wall Street Journal“ yra skelbęs, kad ateities mieste turėtų kristi dirbtinis lietus, švies netikras mėnulis, aptarnaus robotės tarnaitės ir mokys holografiniai pedagogai.

Tai bus pirmasis pasaulyje miestas, kuriame grynieji pinigai neegzistuos. Kiekvienas gyventojas ir įmonės turės prieigą prie bankininkystės ir visi mokėjimai bus atliekami biometriniu būdu.

Patirtis, paremta pažangiausiomis technologijomis

Gyventojai čia bus skatinami vaikščioti arba važinėti dviračiu, taip pat naudotis moderniausiu viešuoju transportu. Pabrėžiama, kad Neomas yra skirtas žmonėms, o ne automobiliams, todėl pagrindinis dėmesys bus skiriamas pėstiesiems. Infrastruktūra bus sukurta taip, kad gyventojai visus patogumus pėsčiomis pasiektų per penkias minutes.

Pramonės vystymasis bus paremtas novatorišku geležinkelių tinklu, autonominiais autobusais ir bepiločiais orlaiviais bei prekėms pristatyti skirtais robotais. Neomo uostas bus pirmasis pasaulyje visiškai automatizuotas ir technologiškai pažangiausias. Specialus oro uostas ir oro linijos užpildys verslo kelionių poreikius ir besiformuojantį regiono turizmo sektorių.

Kultūrinė ir pramogų patirtys bus perduodamos taip pat išnaudojant pažangias technologijas ir unikalią aplinką. Neomas turės unikalią sporto ekosistemą, atkreipiant dėmesį ir į profesionalių sportininkų, ir į gyventojų poreikius. Sportinių laimėjimų ribas bus siekiama praplėsti pasitelkiant naujausias technologijas. Tikimasi, kad sportas suvienys Neomo bendruomenes, sukurs išskirtinį gyvybingumą ir prisidės prie klestinčios ekonomikos.

Tam, kad ateities miestas taptų realybe, Saudo Arabija ir princas M. bin Salmanas investavo maždaug 500 mlrd. JAV dolerių. Siekiama, kad Neomas taptų ne tik turistų traukos vieta, bet ir būtų tarptautinis finansų ir technologijų centras, į kurį galėtų kreiptis bet kuri tarptautinė įmonė. Tuo tarpu princas M. bin Salmanas pageidauja, kad miestas taptų prekybos centru, kuriame būtų įrengtos naujausios technologijos ir įsikurtų svarbiausios pramonės šakos.

Neomas įsikurs netoli Saudo Arabijos ir Jordanijos sienos, taip pat Raudonosios jūros, skiriančios šalį nuo Egipto. Miesto vieta ypač gerai apgalvota, nes, kaip teigiama, ją 40 % pasaulio gyventojų gali pasiekti vos per keturias valandas.

Miestas turėtų užimti 26,5 tūkst. kv. km plotą ir drieksis 460 km palei jūrą. Šis megamiestas 33 kartus turėtų viršyti Niujorko plotą. Nors šiuo metu projektą pristabdė koronavirusas, tačiau jį planuojama baigti 2025 metais.

Neomas – tai išmanusis pažintinis miestas, kur pažangiausia technologija bus valdoma duomenimis ir intelektu bei sklandžiai sąveikaus su gyventojais.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Pilininko namas: tautos tapatybės takais

Šiais metais duris sostinėje atvėrusiame Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje – Pilininko name įspūdingai sujungiama istorija ir dabartis. Tikimasi, kad vertingas istorinis…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų