Pirmadienį architektų studija „Do architects“ išpatino pranešimą, kuriame skelbiama apie inicijuojamą sutarties nutraukimą su nekilnojamojo turto vystytoju UAB „Rinktinės NT“. Ši bendrovė šeštadienį šokiravo visuomenę nupjaunant ąžuolą vystomame sklype Ceikinių-Rinktinės gatvių sankryžoje.
Pasak bendrovės, ąžuolą buvo nuspręsta nupjauti, nes jis trukdė lietaus nuotekų tinklo remontui.
UAB „Rinktinės NT“ priklausančiame sklype Vilniuje projekto architektai „Do architects“ kūrė architektūrinę ir urbanistinę viziją, paremtą dviem kvartalo centre ir sklypo šone augančiais ąžuolais.
Prie šio administracinės ir viešbučio paskirties pastatų Ceikinių g. 2 kvartalo „Do Architects“ dirba nuo 2016 metų. 2020 ir 2021 metais projektas buvo pristatytas Lietuvos Architektų Rūmų tarybai (RAT), gauta rekomenduojančio pobūdžio teigiama išvada.
2021 metais spalio mėnesį įvyko pirmasis projekto viešinimas, kuriame buvo pristatyta aplink ąžuolą kuriama projekto idėja, projektas papildytas pagal Vilniaus miesto savivaldybės gautas pastabas ir 2022 metų birželio mėnesį buvo viešinimas antrą kartą. Po pastarojo viešinimo buvo atlikta arboristinė medžio šaknų revizija ir tyrimas, pagal jų rekomendacijas pakoreguoti projekto sprendiniai tolimesniam Projektinių pasiūlymų derinimui.
„Visada dirbame su užsakovais komandiškai, atkakliai ir nuoširdžiai tol, kol randamas visas puses įkvepiantis rezultatas. Prie šio sklypo dirbome septynerius metus, per tą laiką buvome nagrinėję įvairiausius sklypo užstatymų variantus.
Penktadienį, dieną prieš medžio nukirtimą, išsiuntėme užsakovo tvirtinimui atnaujintus brėžinius su išsaugotu centriniu ąžuolu, kaip pagrindine projekto ašimi, pagal arboristo šaknų tyrimą ir jo rekomendacijas, todėl vystytojų sprendimas mums netikėtas, esame šoke.
Labai gaila ąžuolo, gaila ir pačio projekto, į jį sudėtos kūrybinės energijos, bet nematome tolesnių galimybių dirbti kartu“, – sako „Do Architects“ bendraįkūrėja, architektė Gilma Teodora Gylytė.
Apie šeštadienio įvyki Rinktinės g. taip pat pasisakė ir miesto vyr. architektas Mindaugas Pakalnis, kuris neslepė, jog jaučiasi, lyg būtų praradęs artimą žmogų.
„Istoriją apie nukirstą ąžuolą Ceikinių g. priėmiau asmeniškai. Tarsi būčiau praradęs artimą žmogų. Nustekentas nepriežiūros šį pavasarį jis atsigavo, bene pirmas iš visų Vilniaus ąžuolų išskleidė savo pumpurus.
Ir iki šiol negaliu patikėti tuo kas įvyko. Klaiku skaityti statytojo bendrovės viešą komunikaciją. Jūs žinojote, kad projektavimo užduotyje yra aiškiai parašyta, kad ąžuolą būtina išsaugoti. Jūs prašėte mūsų šitą užduotį keisti, įrašant, kad nagrinėtinos ir ąžuolo iškėlimo ir kirtimo alternatyvos.
Mes susitikome prieš savaitę ir jūs mus įtikinėjote sutikti su jūsų siūlymais. Nesutikome. Aiškiai pasakėme, kad vietos kraštovaizdžiui svarbus, tiesiog vietos simboliu tapęs ąžuolas būtų išsaugotas. Tą patį išsakėme jums raštu vakar, penktadienį. Raštu atsisakėme keisti projektavimo užduotį. Taip kad nesakykite kad nežinojote.
Estų tipo investuotojai (neverti jūs to vardo), lietuviai įmonės atstovai ir teisininkai. Jūs puikiai žinojot ką darot, tą padarėt suvokdami savo veiksmų pasekmes ir turėsit už tai atsakyti. Nemanykit kad nukirtę ažuolą jūs išsprendėt savo niekingą 40 parkavimo vietų problermą. Jūs net nesuvokiat kokią problemą sukūrėt.
Turėsit kompensuoti sugriautą vietos savitumą. Padaryti mažiausia dukart daugiau, nei būtumėt padarę tiesiog išsaugodami ąžuolą. Na o pasitikėjimo jumis nebepavyks atkurti niekada…“, – savo soc. tinkle skelbė M. Pakalnis.
Šeštadienį Šnipiškėse, prie Rinktinės ir Ceikinių gatvių esančiame sklype, vystytojams nukirtus šimtametį ąžuolą, Vilniaus savivaldybė ėmėsi incidento aplinkybių išaiškinimo ir tokius nelegalius veiksmus atlikusių asmenų patraukimo atsakomybėn.
Anot savivaldybės, apie Ceikinių ąžuolo kirtimą Vilniaus savivaldybei nebuvo pranešta, viskas buvo atliekama ne darbo dieną, šeštadienį.
3 komentarai. Leave new
Kai mieste turi tiek uzsakymu, visko pasitaiko 😀
Sklype objektas projektuotas be architektūrinio konkurso 🙂
Niekinga. Bukaprotiska.