lazdynu baseinas
Lazdynų baseinas.

Olimpinis Lazdynų baseinas: moderniausias Lietuvoje


Ilgai lauktas ir dėmesiu apdovanotas naujas daugiafunkcis Lazdynų sveikatinimo centras, kuriame yra moderniausias baseinas Lietuvoje, atitinkantis aukščiausius tarptautinius FINA reikalavimus, jau atvėrė savo duris. Nepaisant to, kad statybų eiga pamėtėjo iššūkių, šiandien galime džiaugtis dar vienu sėkmingai įgyvendintu, reikšmingu visuomenei ir valstybei, projektu.

Svečiai galės išbandyti olimpinio dydžio 10 takelių po 50 metrų plaukimo baseiną bei 8 takelių po 25 metrus nardymo baseiną su specialia oro pagalve. Šalia nardymo baseino taip pat įrengtas vienintelis toks Lietuvoje 10 metrų aukščio bokštas šuoliams į vandenį ir 7 tramplinai.

Vienu metu daugiafunkciame komplekse tilps apie 700 lankytojų, o per metus iš viso galėtų būti parduota apie 4 000 ilgalaikių narysčių. Skirtingu laiku baseine galės sportuoti daugiau kaip 300 atletų, plaukimo treniruotes nuo kovo lankys per 1 000 vaikų, o rudenį prie jų prisijungs dar mažiausiai 1 800 antrokų.

lazdynu baseinas

Lazdynų baseinas taps nuolatine sporto baze plaukikams, šuolių į vandenį sportininkams, vandensvydžio komandoms, penkiakovininkams ir triatlono sporto šakos atstovams. Kompleksas pritaikytas ne tik treniruotėms, bet ir sporto renginiams – jame bus rengiamos nacionalinės ir tarptautinės vandens sporto šakų varžybos, kurias galės stebėti iki 1 200 žiūrovų.

Naujasis kompleksas išskaidytas į skirtingas funkcines zonas: nardymo baseino, olimpinio baseino, treniruoklių zoną, sauso baseino zoną, kavinės zoną, persirengimo ir administracijos zonas. Prie nardymo baseino lankytojams taip pat bus atvira penkių metrų skersmens sūkurinė vonia. Lazdynų daugiafunkcio komplekso lankytojams taip pat įrengta daugiau kaip 90 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, pritaikyta ir turintiesiems individualių poreikių.

Projektas įgyvendintas bendradarbiaujant Vilniaus miesto savivaldybei ir Vidaus reikalų ministerijai. Lazdynų baseino projekto vykdymu rūpinosi UAB „Vilniaus vystymo kompanija“. Pagrindinis baseino rangovas – AB „Panevėžio statybos trestas“.

lazdynu baseinas

Pasirūpinta saugumu ir komfortu

Lazdynų baseine įrengta unikali technologija, veikianti dirbtinio intelekto principu, kurios detektoriai aptinka vos kelias sekundes ant dugno nejudantį objektą ir apie jį praneša gelbėtojams. Tokia skendimo prevencijos technologija Baltijos šalyse įdiegta pirmąkart.

Prie abiejų baseinų įrengta technologinės įrangos zona, kurioje sumontuota baseino širdis – sistema, palaikanti vandens švarumą, temperatūrą ir cirkuliaciją.

„Šiandien galime drąsiai džiaugtis ir dėkoti mūsų projekto komandai bei generaliniam rangovui už sėkmingai įveiktą kelią ir profesionaliai pasiektą rezultatą. Šių žmonių dėka objektas užbaigtas nepaisant pandemijos ir karo Ukrainoje lemtų sunkumų statybų rinkoje“, – sakė projekto valdytojos Vilniaus vystymo kompanijos generalinis direktorius Saulius Barauskas.

lazdynu baseinas

Pagrindinė Lazdynuose esančio baseino idėja – tapti svarbiausiu nacionaliniu baseinu, taip pat pritapti prie miesto architektūrinio konteksto.

Projekto idėja pradėta kurti dar 2014 metų pabaigoje. Projekto autoriai: Jovilė Porvaneckaitė-Dagelienė, Antanas Dagelis, Andrius Vilčinskas kartu su bendraautoriais kolegomis iš Olandijos studijos „Slangen & Koenis“,  Erik Slangen, Sjef Vosters, Jakko Koenis, Sander Laheij.

„Projektas parengtas labai žaliame, ypatingą urbanistinę vertę turinčiame Lazdynų mikrorajone. Pastato vieta išskirtinė, nes sklypas turi labai išreikštą reljefą, viename lygyje yra Erfurto gatvė su prieigomis, tada reljefas kyla miškelio link, kurio šlaitais Lazdynų bendruomenė naudojasi rekreacijai – pasivaikščiojimams gamtoje. Todėl savo architektūra siekėme kuo labiau įsilieti į esamą kontekstą – taip gimė tūrio ant žalios kalvos idėja. Plastišką tūrį pabandėme „pakabinti“ ant langų žiedo, kuris sukuria kalno takų vizualinę jungtį tiek su baseino vidumi, tiek su Erfurto gatve“, – apie projekto idėją pasakoja „Cloud architektų“ direktorius Antanas Dagelis.

lazdynu baseinas

Šiuolaikinės inžinerijos ir technologijų pavyzdys

Šiandien jau galime didžiuotis užbaigtu pačiu moderniausiu ir tarptautinius standartus atitinkančiu baseinu Lietuvoje. Lazdynų daugiafunkcio komplekso statybas organizavo viena didžiausių šalies generalinės rangos bendrovių – AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST), kuri dėjo maksimalias pastangas užbaigti objektą, nepaisant senųjų rangovų palikto broko ir visuomenės nepasitikėjimo projektu.

Pasak PST projektų vadovo Igorio Svetenko, Lazdynų baseino projektas yra gana sudėtingas, išsiskiriantis savo architektūra, aukštais kokybės reikalavimais ir, žinoma, savo specifika – mūsų šalyje nedažnai patvirtinami ir įgyvendinami plaukimo sportui ir laisvalaikiui skirti objektai.

Dalis statybos darbų jau buvo pradėta ankstesnio rangovo, tarp jų – pamatai. Kadangi pastatas nebuvo apsaugotas nuo neigiamo aplinkos poveikio, PST atiteko svarbi užduotis perdažyti viso pastato metalines konstrukcijas priešgaisriniais dažais. Taip pat teko pakeisti metalo konstrukcijų tvirtinimo varžtus, pašalinti kitus paslėptus defektus.

lazdynu baseinas

„Svarbiausi šio projekto sprendimai orientuoti į pagrindinę užduotį – nenukrypti nuo techninio projekto reikalavimų, kurie išsiskyrė savo specifika dėl unikalios pastato paskirties. Daug dėmesio skirta tinkamam chlorui atsparių medžiagų ir konstrukcijų parinkimui, garso absorbcijos ir palankiam mikroklimato užtikrinimui, stengtasi užtikrinti nepriekaištingą visų statybos darbų kokybę. Prie baseino įrengimo darbų prisidėjo baseinų rangovai „Variopool B.V.“, viena didžiausių pasaulio baseinų įrengimo įmonių iš Olandijos“, – pasakoja I. Svetenko.

Siekiant kuo didesnio pastato energinio efektyvumo, baseine įrengtos naujausios vandens paruošimo technologijos, automatizuota vėdinimo ir šildymo sistema, naudojanti mažiau energijos, taip pat sumontuota šilumos atgavimo sistema. Patalpų apdailai naudotos tvarios apdailos medžiagos, kurias lengva valyti ir prižiūrėti. Visų baseino vidaus paviršių apsauga nuo drėgmės ir chloro atlikta preciziškai.

Šiuolaikinio žmogaus poreikiams pritaikytos ir baseine integruotos moderniausios šių dienų technologijos. Abiejų baseinų – 25 m ir 50 m – dugnai suprojektuoti taip, kad būtų pagal poreikį pakeliami ir taip pakeistas jų gylis. Nardymo baseino dugnas juda nuo 30 cm virš baseino lygio iki 5 metrų gylio. Dalis didžiojo – 50 m – baseino gali būti gilinama iki 3 metrų. Baseino pertvaros didįjį baseiną taip pat leidžia skaidyti į kelias mažesnes dalis, kad kartu baseine galėtų treniruotis skirtingos grupės. Pavyzdžiui, gilesnėje zonoje gali vykti atletų treniruotės, o seklesnėje – plaukimo pamokos vaikams.

Pasak PST projektų vadovo, vykdant darbus iššūkių pasitaikė ne tik dėl specialios objekto paskirties – kai kuriuose etapuose sunkumų kėlė reikalingų medžiagų tiekimo grandinės sutrikimai, kuriuos lėmė susidariusi neeilinė ekonominė situacija vietinėje ir pasaulinėje rinkoje. Tačiau PST komandos pastangų dėka, visi panašūs trikdžiai buvo sklandžiai eliminuoti ir pavyko išvengti esminių projekto eigos nuokrypių.

„Pratęsti kitų rangovų pradėtą ir ilgai be šeimininko stovėjusį objektą anaiptol nebuvo lengva. Tačiau tiek ilgametė mūsų bendrovės, tiek kiekvieno prie objekto dirbusio PST komandos nario individuali patirtis padėjo įveikti šiuos iššūkius ir pasiekti išties puikų rezultatą. Lazdynų baseinas yra šiuolaikinės inžinerijos ir dizaino pavyzdys – iš tiesų, šio komplekso reikšmės neįmanoma pervertinti. Bene vienintelis toks Baltijos šalyse jis reiškia naują erą mūsų šalies kylantiems sportininkams, profesionaliems atletams bei vandens sporto entuziastams, suteikdamas jiems vietą, kurios jiems reikia, kad jie galėtų išnaudoti visą savo potencialą. Džiaugiamės šiuo visuomenei jau atvertu olimpiniu baseinu ir esame dėkingi, kad turėjome galimybę prisidėti prie tokio objekto įgyvendinimo – PST komanda galėjo dar kartą įrodyti savo vertę realizuodama technologiškai sudėtingus projektus“, – patikina AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.

Prie kokybės prisidėjo profesionali techninė priežiūra

UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“ buvo patikėta svarbi užduotis – užtikrinti, kad vienas moderniausių baseinų Lietuvoje atitiktų aukščiausius tvarumo ir energinius klasės reikalavimus, būtų sandarus, būtų įdiegtos aplinkai draugiškos technologijos. Profesionalų dėka daugiafunkcis Lazdynų baseinas atitinka aukščiausius energinius klasės reikalavimus, todėl galime džiaugtis mažomis energinėmis sąnaudomis, mažu poveikiu aplinkai, ypač CO2 emisijos atžvilgiu.

Įmonė per 16 metų patirties yra įgyvendinusi nemažai tokios paskirties projektų, bet šis projektas, pasak UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“ direktorius Gedimino Butkaus, priskiriamas prie ambicingų, kur buvo reikalinga kompetentinga techninės priežiūros specialistų grupė, turinti daug patirties ir kompetencijų.

„Supratome, kad mūsų įmonės strategija pasiteisino, kad nuolatinis dėmesys į teikiamų paslaugų ir klientų aptarnavimo kokybę bei reguliarus investavimas į darbuotojų mokymus ir įrangą būtinas. Projekte buvo daug specifinių darbų. Kad užtikrintų kokybę, mūsų specialistams į pagalbą buvo pasitelkti įmonės turimi aukštųjų technologijų prietaisai. Dar kartą įsitikinome, kad tokių ambicingų projektų sėkmę lemia ne tik gera idėja ir iškelti tikslai, bet ir efektyvi komunikacija tarp visų statybos dalyvių komandos. Projekto įgyvendinimo metu buvo jaučiamas visų statybos dalyvių profesionalus ir nuoširdus atsidavimas darbui, nepaisant Europoje atsiradusių įvykių pasekmių ir dėl jų atsiradusių iššūkių“, – sako UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“ direktorius G. Butkus.

Nuo statybos pradžios iki užbaigimo akto mūsų komanda atliko visų statinio statybos darbų statybų techninę priežiūrą, įskaitant ir bendrastatybinius, vidaus inžinerinius, lauko inžinerinius ir infrastruktūros darbus.

„Mūsų specialistai turi ne tik aukštą kompetenciją, kvalifikacijos atestatus, bet ir nemažai aukštųjų technologijų prietaisų ir įrangos, kuria, atlikdami statybų techninę priežiūrą, užtikrinama kokybė. Ilgametė patirtis ir mūsų bendrovės darbuotojų komandos kompetencijos leido užtikrinti sklandų projekto įgyvendinimą, kad olimpinis baseinas atitiktų tokiems statiniams keliamus reikalavimus ir nuo jų nenukryptų. Taip pat reikėjo užtikrinti, kad kiekvienas etapas bus įgyvendintas numatytu laiku ir kokybiškai, svarbiausia pastatas būtų ilgaamžis, tvarus ir su išliekamąja verte Vilniaus miesto architektūroje“, – pabrėžia G. Butkus.

UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“ rūpinasi statybų bei pastatų technine priežiūra visoje Lietuvoje. Bendrovė klientams gali pasiūlyti platų paslaugų asortimentą statybos sektoriuje. Profesionali komanda atlieka statinių priežiūrą, pastatų energinio naudingumo sertifikavimą, techninių-energinių pasų sudarymą ir t. t.

Lengvesnis, bet šiltas stogas

„Lazdynų baseino stogo konstrukcija – itin kokybiška. Ji yra lengva, mažesne jėga slegia konstrukcijas, kartu puikiai užtikrina visas stogui reikalingas savybes – šiltinimo, hidroizoliacijos, garo pralaidumo“, – sako Robertas Jasinskas, įmonės „Vakarų ikoda“ projektų vadovas.

Oficiali Vokietijos kompanijos „Paul Bauder GmbH & Co. KG“ atstovė, jau turinti patirties baseinų stogų mazgų įrengime, Lazdynų baseine panaudojo visą savo patirtį. Kaip išskirtinumą R. Jasinskas akcentuoja termoizoliacinę plokštę „RECTICEL Silver E“. Tai – plokštiems stogams naudojama PIR plokštė, paklausi Europos rinkoje. Svarbiausia šios plokštės savybė – labai geras šiluminis laidumo koeficientas (λd = 0,022 W/mK). „Tai reiškia, kad naudojant šią plokštę stogo mazgą galima įrengti beveik perpus plonesnį nei tradicinį, pavyzdžiui, kai derinama EPS ir vata. Tai neabejotinai užsakovui sutaupo pinigų, turint omenyje tai, kad mažėja stogo apkrova ir reikalingų parapetų aukštis“, – paaiškina jis.

lazdynu baseinas
© Robert Mendoza

Pasak R. Jasinsko, PIR plokštės gali būti pritaikytos įvairioms hidroizoliacinėms dangoms, tiek bituminei dangai, tiek PVC/TPO dangoms. Jos yra ilgaamžės – nusidėvėjimas siekia vos 2 proc. per 10 metų. Ne mažiau svarbu, kad su PIR plokšte įrengtas stogas puikiai atlaiko spaudimo jėgą, tad ant jo bet kada galima įrengti papildomas konstrukcijas, pavyzdžiui, saulės modulius.

Lazdynų baseino stogo mazgui „Vakarų Ikoda“ taip pat naudojo savalipę garo izoliaciją „Bauder TEC DBR“, kuri itin gerai pasipriešina vandens garų difuzijai (Sd vertė: ≥ 1 500, pagal DIN EN 1931). Hidroizoliacijai panaudota moderni sintetinė membrana „BAUDER Thermoplan T18“, pagaminta poliolefino-polipropileno pagrindu (TPO-PP). Ši danga savo sudėtyje neturi plastifikatorių, kurie su laiku pasišalina iš membranos, kaip panašaus tipo PVC dangose, tad yra ilgaamžiškesnė.

Pasirinkti optimalūs fasado ir langų sistemų sprendimai

Daugiafunkciame Lazdynų baseine fasadui įrengti panaudotos užsakovo lūkesčius atitikusios „Reynaers Aluminium“ fasadinės sistemos CW50HI su mažo aukščio stiklo prispaudimo profiliais. Evakuacinėms lauko durims panaudotos „MasterLine 8HI“ sistemos. Stoglangiams – „Reynaers Attic Window“ sistemos (integruotos į CW50HI sistemos karkasą) kartu su D+H strypiniais varikliais, skirtais jiems atidaryti. Varikliai specialiai pritaikyti agresyviai baseino aplinkai.

UAB „Reynaers Aluminium“ projektų vadovas Airidas Liaukevičius atkreipia dėmesį, kad, esant apvaliems pastato kampams, stiklo fasadas turėjo atkartoti pastato linijas, todėl buvo specialiai lenkiami profiliai bei montuojami lenkti stiklo paketai pastato kampuose.

lazdynu baseinas

Be to, baseino patalpoje sumontuoti profiliai turėjo atitikti agresyviai aplinkai keliamus reikalavimus. Tokio tipo profiliai pirmiausia anoduojami 3–8 mikrometrų storiu ir tik tada per 24 valandas nudažomi, siekiant išvengti galimos jų korozijos.

Įgyvendinant projektą, buvo svarbu išlaikyti vientisą fasado vaizdą. Viename fasade durys turėjo būti integruotos kartu su ventiliuojamu fasadu taip, kad jos vizualiai neišsiskirtų iš fasado. Toje fasado zonoje tiek ant fasado, tiek ant durų buvo sumontuotos to paties modelio apdailinės aliuminio lamelės.

„Šis projektas nepagailėjo ir iššūkių. Statybos vyko pasaulinio medžiagų trūkumo metu, tad tiekimo terminai ir medžiagų kaina tapo sunkiai prognozuojami. Neretai terminai pailgėdavo ir tam tikros medžiagos išbrangdavo net kelis kartus. Vis dėlto bendrovėje dirbančios ilgametės patirties sukaupusios komandos dėka įveikėme sunkumus, kartu su tiekėjais radome alternatyvas ir sėkmingai įgyvendinome projektą“, – pasakoja UAB „Aluvesto“ projektų vadovas Saulius Buterlevičius.

lazdynu baseinas

Aliuminio langų, durų, fasadų profilių gamintoja „Reynaers Aluminium“ – profesionali pagalbininkė architektams ir statybų bendrovėms. Bendrovė atlieka aliuminio konstrukcijų projektavimo, skaičiavimo darbus, konsultuoja, kaip tinkamai suprojektuoti, pagaminti, sumontuoti aliuminio-stiklo konstrukcijas, padeda parinkti tinkamus konstrukcinius sprendimus ir mazgus, taip pat sudaryti sąmatas bei rasti tinkamą konstrukcijų gamintoją pagal regioną, konstrukcijų ar projekto specifiką. Reynaers sistemoms suteikiama 10-ties metų garantija.

Profesionalų pasiūlyti hidroizoliacijos sprendimai

Šiuolaikinė architektūra ir išmanieji pastatai nebeįsivaizduojami be naujausių technologijų ir tvarių sprendimų, galinčių užtikrinti pastato kokybę daugeliui metų. Hidroizoliacija – vienas tokių sprendimų, be kurių pastato kokybė neįsivaizduojama. Įrengiant Lazdynų baseiną ir jo prieigą, dušų kambarius ir balkonus, hidroizoliacinių sistemų medžiagas patikimai parinko ir tiekė UAB „SCHOMBURG Baltic“, kuri per savo veiklos metus yra tiekusi medžiagas ir prižiūrėjusi darbų eigą daugelyje Lietuvos, Latvijos ir Estijos baseinų.

„Gavę projektą stengėmės nenukrypti nuo gairių, o parinkdami konkrečius produktus galvoti apie produktų efektyvumą, kurių išeigos yra ženkliai mažesnės, ir laiko taupymą – rišimosi greitį. Sistema susideda iš grunto, remontinio mišinio, hidroizoliacijos, sandarinimo juostos, plytelių klijų ir epoksidinio glaisto“, – apie hidroizoliacijos sistemą pasakoja „SCHOMBURG Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus.

Pašnekovas akcentuoja, kad laimėjus tokį didelį objektą norėta neapsunkinti rangovo su daugybe skirtingų produktų kiekvienai patalpai, todėl buvo naudojamos medžiagos, tinkamos visoms šlapioms zonoms, pirtims, baseinui, sūkurinėms vonioms ir t. t. Taip užtikrinta, kad nebus žmogiškosios klaidos, vykdant darbus sumaišius tą pačią paskirtį turinčius produktus.

Kaip žinoma, Lazdynų baseinas buvo pradėtas statyti anksčiau ir darbai buvo kuriam laikui sustabdyti. Betonavimas atliktas, bet stogas visiškai neįrengtas, kas lėmė, kad UAB „SCHOMBURG Baltic“ siūloma hidroizoliacija turėjo uždaryti drėgmę ne tik po plytele, bet ir leisti iki galo išdžiūžti drėgmei, esančiai betone. Bendrovės pasiūlyta „Aquafin“ serijos cementinė hidroizoliacija sėkmingai susitvarkė su šiuo iššūkiu.

„Tvarumas ir ekologijos klausimas šiandienėje statyboje yra ypač svarbūs, dėl to, norėdami sumažinti poveikį aplinkai, rinkdami plytelių klijus dėmesį skyrėme jų išeigai vietoje įprastų 4 kg/m², „Schomburg“ gaminamų „Monoflex“ klijų išeiga – tik 2,8 kg/m², dirbant su 10 mm šukomis, todėl cemento sąnaudos ženkliai mažėja. Džiaugiamės pasiektais rezultatais. Įgyvendintas baseino projektas, naudojant kokybiškus produktus, miestiečiams ir jų svečiams tarnaus ilgus metus“, – patikina G. J. Vitkus.

MAPEI ULTRATOP – praktiška ir moderni betono grindų danga

Vienas iš naujojo baseino interjero akcentų – bendrose erdvėse bei baseino tribūnų zonose įrengta dekoratyvinio betono liejamųjų grindų sistema MAPEI ULTRATOP, kurią tiekė UAB „Velve M.S.T.“ – išskirtinis MAPEI statybinės chemijos atstovas Lietuvoje. Naudojant šią dangos sistemą, gaunami reprezentatyvūs, atsparūs, besiūliai grindų paviršiai, tinkami naudoti visų tipų gyvenamosios, komercinės, visuomeninės ir kitos paskirties patalpose. ULTRATOP sistema gali būti įrengiama trimis efektais: nepoliruota (ULTRATOP „Natural effect“), poliruota (ULTRATOP „Polished effect“) ir mozaikinė (ULTRATOP „Terrazzo effect“).

„Dėl savo aukštų techninių parametrų ir estetinės atitikties projekto funkcinei paskirčiai projektui pasirinkta sistema ULTRATOP „Natural effect“. Tai atspari gniuždymui, nusidėvėjimui ir trinčiai bei UV spinduliuotei 5–6 mm storio grindų danga. Naudojant šią grindų sistemą, sudaromas vientiso, lygaus paviršiaus efektas, kuris yra maksimaliai artimas pramoninio betono vaizdui. Dengiant šią dangos sistemą specialiais apsauginiais sluoksniais, pasiekiamas puikus atsparumas vandeniui, nešvarumams, dėmėms ir t. t.

lazdynu baseinas

Tai supaprastina tokių grindų valymą ir kasdienę priežiūrą. Plačias panaudojimo galimybes architektams ir interjero dizaineriams atveria ir 7 galimos šio gaminio spalvos. Konkrečiai šiam projektui buvo pasirinkta antracito spalva, kuri leido sukurti tamsaus, vizualiai lengvai banguojančio betono vaizdą. O atsparumas UV spinduliuotei puikiai atitiko objekto poreikius įrengti šią dangos sistemą baseino tribūnų perimetru bei įėjimo zonoje, kur vyrauja vitrininiai langai ir nuolatinis tiesioginės saulės spinduliuotės poveikis“,– akcentuoja UAB „Velve M.S.T.“ projektų vadovas, inžinierius Artūras Ručinskas.

Visi produktai, naudojami MAPEI ULTRATOP sistemoje, yra ekologiški ir nekenksmingi aplinkai. Pagrindiniai sistemos produktai turi ypač vertingą dokumentaciją – EPD (angl. Environmental Product Declaration) – gaminių aplinkos apsaugos deklaracijas. Šios deklaracijos pagrįstos produktų gyvavimo ciklo įvertinimu, apimančiu informaciją apie produkto ar paslaugos poveikį aplinkai. Šis sertifikavimas ypač aktualus šiuolaikiniu tvarios statybos laikotarpiu, kai projektams vis dažniau keliamas reikalavimas atitikti LEED V4 ir BREEAM reikalavimus.

MAPEI ULTRATOP toli gražu ne naujovė Lietuvoje. Per pastaruosius vienuolika metų su šia sistema Lietuvoje įgyvendintas ne vienas unikalus projektas. Vis daugiau architektų, projektuotojų, interjero dizainerių ir klientų renkasi šią sistemą dėl jos universalumo, reprezentatyvumo, detalios techninės dokumentacijos ir kokybiško konsultavimo tiek projektavimo, tiek įrengimo procese.

lazdynu baseinas

Specialios grindų dangos patikėtos profesionalams

Naujausias ir moderniausias šalyje Lazdynų baseinas žavi daugiafunkciškumu ir įvairioms veikloms pritaikytomis erdvėmis. Kiekvienai jų buvo ypač svarbu parinkti tinkamiausią, estetišką ir visus kokybės reikalavimus atitinkančią grindų dangą, kuri tarnaus ilgus metus. Net penkių skirtingų rūšių grindų dangas projekte įrengė daugiau nei 20 metų patirties šioje srityje turinti įmonė „Top decor“.

Šiame visuomenės itin lauktame projekte „Top decor“ specialistams buvo patikėta įrengti ir sportines, ir dekoratyvines dangas, šokinėjimo į vandenį bokštelio platformų specialią dangą, centrinių laiptų cementinę dekoratyvinę dangą bei kelis tūkstančius metrų baltų dekoratyvinio rašto linijų, kurios dangoms suteikia tiek estetinio žavesio, tiek gyvybės.

Visose administracinėse ir bendrojo naudojimo patalpose, architektų sumanymu, įrengta minimalistinio stiliaus, natūrali dekoratyvinė cementinė grindų danga, kuri žaviai kontrastuoja su moderniu aukščiausių technologijų baseinu ir įrengimais. Naudodama tik sertifikuotą ir moderniausią įrangą, kuri leidžia pasiekti aukščiausius kokybės reikalavimus, „Top decor“ komanda liejamą cementinę grindų dangą įrengė net 1 800 kv. m patalpų. O 800 kv. m sportui ir aktyvioms pramogoms skirtose Lazdynų baseino erdvėse pirmą kartą Lietuvoje panaudota šveicarų gamintojo „Conica“ liejamos sportinės poliuretaninės dangos sistema. Šios dangos savybės suteikia išskirtinių privalumų sportuojantiems žmonėms: smūgių sugėrimo savybės apsaugo sąnarius nuo perkrovų, o tai, kad ji yra liejama besiūlė, labai palengvina jos valymą.

lazdynu baseinas

Nors tokio masto ir aukštų kokybės reikalavimų projektas kėlė nemažai iššūkių, juos „Top decor“ profesionalai įveikė per mažiau nei tris mėnesius. Pasak įmonės direktoriaus Egidijaus Dilbos, liejamos dangos „gaminamos“ tiesiog objekte, todėl maksimaliai tinkamo sprendimo priėmimas priklauso nuo žmonių, kurie tai daro. „Šiame objekte dirbome vasarą, pastato vitrinos orientuotos į pietus, tad patalpų temperatūra pakildavo iki 40 laipsnių, o liejamos dangos tokiomis sąlygomis kietėja labai greitai – klaidų neatleidžia, tad suktis reikėjo dvigubu tempu. Tačiau kuo sudėtingiau, tuo mums įdomiau“, – sako E. Dilba.

Lazdynų baseino projekte UAB „Šviesos technologijos“ rūpinosi kokybišku apšvietimu ir įgyvendino FINA reikalavimus, užtikrinančius komfortišką, neakinantį ir ilgaamžį apšvietimą. Objekte naudoti tokių puikiai žinomų gamintojų kaip „Zumtobel“, „Thorn“, „Delta Light“, „Siteco“, „Wibre“ bei „Ligman“ produktai. Glaudus darbas su architektais, rangovu ir užsakovu leido preciziškai įgyvendinti unikalaus projekto užsibrėžtus tikslus.

lazdynu baseinas

Užtikrinti aukščiausi kokybės standartai 

Naujajame projekte pasirinkti patikimi ir ilgalaikiai techniniai sprendimai – sumontuotos Europoje gerai žinomo gamintojo „Hörmann Baltic“ kone 100 medinių vidaus durų.

Projektui pasirinktos sertifikuotos specialios durys, skirtos ekstremalioms sąlygoms. Jos pagamintos iš PU medžiagos, nebijančios didesnės drėgmės ir chloro, būdingų baseinams ir vandens centrams.

Įgyvendinus gaisro saugos reikalavimus, dalis sumontuotų durų atsparios ugniai EI₂30-C5 S₂₀₀. Visos objekte panaudotos durys dengtos „Egger“ aukšto slėgio laminatu su stakta, kuri sutapdinta iš abiejų pusių su sienos apdaila. Vyriai nerūdijančiojo plieno ir 3D reguliuojami.

Durys, kurioms buvo keliami papildomi reikalavimai, buvo papildomai komplektuojamos su medicininio aliuminio stakta. O varčia pasižymi unikaliu sprendimu, kuris padeda taupyti vietą ir šio atveju neblokuoti evakuacinio kelio, ji gali susiverti per vidurį. T. y. varstomos durys, kurios ne atsidaro, o besisukdamos ant savo ašies susiveria.

Specialiai baseino patalpoms gamintos ir „ECO Schulte“ rankenos. Jos pagamintos iš aliuminio ir skirtos baseinams, kuriuose svarbios gaminio antikorozinės savybės, atsparumas korozijai – 4 klasė (240 val. druskos purškimo bandymas). Aliuminio struktūra yra itin lygi ir lengvai valoma, kad nesikauptų bakterijos ir nešvarumai, kas svarbu intensyvaus naudojimo patalpose.

UAB „Hörmann Baltic“ specialistai olimpiniam baseinui pagal užsakovo reikalavimus pasiūlė geriausius sprendimus: durys, kurias galima eksploatuoti drėgnose bei šlapiose patalpose, ir visos kitos durys turi PEFC sertifikatą, kuris patvirtina, kad bent 80 procentų naudojamos medienos yra išgauta laikantis aplinkosaugos reikalavimų.

„Užsakovai pasirinko mūsų koncerno gaminius, nes tai užtikrinta kokybė ir patikimumas. Esame tvarus ir tarptautinėse rinkose gerai žinomas statybų partneris. Lazdynų baseinas pareikalavo išskirtinių sprendimų, o mūsų gamyklos „Schörghuber Spezialtüren KG“ specializacija – sudėtingi ir išskirtiniai projektai“, – sako UAB „Hörmann Baltic“ projektų vadovas Agnius Sobatas.

Modernios pastatų valdymo technologijos

Naujajame Lazdynų baseine tarptautinė energijos valdymo kompanija „Schneider Electric“ įgyvendino elektros paskirstymo ir pastato automatizavimo sprendimus. Įdiegta programinė valdymo įranga leidžia centralizuotai ir patogiai valdyti keletą automatizavimo serverių vienu metu, surinkti ir saugoti pastato valdymo sistemų (angl. Building Management System, BMS) duomenis.

Pasak „Schneider Electric“ pastatų segmento projektų bei sprendimų pardavimo inžinieriaus Šarūno Miknevičiaus, pagrindinė projekto užsakovų iškelta užduotis buvo įdiegti maksimaliai automatizuotas, tačiau lengvai valdomas sistemas, suteikiančias maksimalų komfortą bei atitinkančias naujausius energinio efektyvumo ir tvarumo reikalavimus.

Pagrindinė užduotis, kad labai daug energetinių išteklių reikalaujantis baseinas dirbtų kuo efektyviau, panaudojant įvairius resursus ir loginius sprendimus. Projekte integruota sertifikuota elektros paskirstymo skydų sistema „Prisma“ su energijos stebėjimo ir valdymo įranga ir pastatų valdymo sistema „BMS/PVS Ecostruxure Building“. Taigi pastate panaudota didelė sprendinių gama užtikrina energinį ir eksploatacinį efektyvumą bei aukščiausias tvarumo tendencijas.

„Bendrovės „Schneider Electric“ sprendimai realizuoti įvairiausiuose pastatuose visame pasaulyje. Tarp jų ir baseinuose ir vandens centruose, todėl patyrusi komanda sėkmingai susitvarkė su patikėta užduotimi. Didžiausias bendrovės privalumas, kad galime pasiūlyti sprendimus, leidžiančius efektyviau sujungti sistemas ir užtikrinti aukštą kokybę ir bendrus standartus“, – aiškina Š. Miknevičius.

Naudojant bendrovės pastatų valdymo sistemas, automatizuotas visas baseino inžinerinių sistemų valdymas. Panaudodamas šią įrangą objektas gali analizuoti savo energetinių resursų suvartojimą, o pagal gautą informaciją priimti efektyvius energijos naudojimo sprendimus.

lazdynu baseinas

Kokybiška nuotekų sistema 

Didžiausioje ir naujausioje plaukimo sporto bazėje – Lazdynų baseine Vilniuje – surinkti stogo lietaus vandenį buvo pasirinkta „Geberit“ lietaus nuotekų sistema. „Geberit Pluvia“ – vakuuminė lietaus nuotekų sistema efektyviai surenka ir patikimai pašalina vandenį nuo pastato stogo.

Palyginti su savitakine pastato lietaus nuotekų sistema, sifoninei sistemai reikia žymiai mažiau vamzdynų, todėl pasirinkus pastarąją lieka daugiau laisvos erdvės.

Pasak „Geberit“ projektų vadovo Vytauto Dindos, išskirtinė pastato architektūra ir stogo forma pareikalavo nekasdienių sprendimų, projektuojant pastato stogo lietaus nuotekų sistemą.

Bendras pastato stogo plotas yra apie 5 800 kv./m, lietaus vandeniui surinkti panaudotos 22 didelio pajėgumo „Geberit Pluvia“ stogo įlajos, o lietaus vandenį saugiai nuvesti į lauko tinklus įrengti 6 lietaus nuotekų stovai.

lazdynu baseinas

Dėl neįprastų pastato stogo nuolydžių ir nestandartinio įlajų išdėstymo projektavimo užduotis kėlė iššūkių, tačiau ilgametė „Geberit“ patirtis leido šią užduotį sėkmingai atlikti.

Dalį pastato stogo apima žalioji zona – apželdinimas augalais, taip pat papildomas sprendinys, kurį reikia gerai apgalvoti ir techniškai įgyvendinti. „Geberit“ profesionalų komanda padeda įgyvendinti ne tik standartinius stogo sprendinius, bet ir specifinius projektus, kai ant stogų įrengiamos terasos, žali stogai, stogai ant kurių įrengiamos parkavimo aikštelės.

Ilgaamžiai ir funkcionalūs keraminiai produktai  

Lazdynų baseino projektui buvo pasiūlyti „Geberit Selnova“ pakabinami WC puodai su inovatyvia „Rimfree“ (bekraščiai WC puodai) technologija ir minimalistinio dizaino pisuarai „Geberit Alivio“. Neįgaliųjų žmonių patogumui sumontuota speciali vonios kambario įranga ir „Geberit Selnova Comfort“ pakabinami WC puodai. Abu „Selnova“ serijos WC puodai pasižymi ilgaamžiškumu bei patikimu veikimu.

Visa „Geberit Selnova“ vonios kambario keramika pasižymi laikui nepavaldžiomis klasikinėmis linijomis, santūriu ir nuosaikiu dizainu, pirmenybę suteikiant funkcionalumui.

„Viena svarbiausių užduočių – gaminių kokybė – jie turi būti patikimi, ilgaamžiai, patogūs naudotis, suteikiamas ilgas garantinis laikotarpis bei pogarantinė priežiūra. Tvarumas ilgus dešimtmečius yra „Geberit“ tapatumo ženklas. Neabejotinai naudingas aplinkai, tvarumas atsiperka įmonei, klientams ir partneriams“, – sako „Geberit“ projektų vadovas Vytautas Dinda.

Intensyvaus naudojimo erdvėse labai svarbu paprasta eksploatacija – „Rimfree“ technologija (bekraščiai WC puodai) – WC puodų konstrukcija leidžia itin efektyviai naudoti vandenį. Taip pat paprasta ir jų priežiūra – valymas greitas, jo metu nereikia naudoti chemijos, tai taupo finansinius išteklius bei saugo gamtą.

lazdynu baseinas

Užtikrintas komfortiškas mikroklimatas lankytojams ir darbuotojams 

Lazdynų baseine sumontuota inžinerinė įranga kuria komfortišką mikroklimatą lankytojams ir darbuotojams. Ji taip pat turi išlaikyti ir jai keliamus drėgmės bei chloro išbandymus, tad buvo kritiškai svarbu pasirinkti patikimus gamintojus.

Naujajame objekte oro kondicionavimo ir vėdinimo sistemų projektavimas ir tiekimas buvo patikėtas vienai didžiausių inžinerinių sistemų kompanijų Lietuvoje – ”Samsung Electronics Baltics”.

„Šioje vietoje rinksis profesionalūs sportininkai, tad mums užsakovas iškėlė užduotį projekte sukurti maksimalų komfortą, tai yra užtikrinti pageidaujamą oro temperatūrą, drėgnumą ir kitus rodiklius. Svarbu buvo tai, kad lankytojai nejaustų oro srautų, didelių temperatūros svyravimų ir diskomforto nekeltų įrangos triukšmas“, – apie projekto ypatumus pasakoja „Samsung“ ŠVOK produktų verslo plėtros vadovas Tadas Skiparis. Pasak jo, ne mažiau svarbus kriterijus buvo tas, kad įranga būtų nesudėtingai eksploatuojama ir patikimai veiktų visą baseino gyvavimo laikotarpį.

lazdynu baseinas

Visus užsakovo lūkesčius sėkmingai atitiko „Samsung“ sistemos, pasižyminčios inovatyviais ir energiją tausojančiais sprendimais. Vėsiam orui tiekti buvo suprojektuoti ir sumontuoti „Samsung DVM S“ šilumos siurbliai, jungiami prie objekte esančių vėdinimo kamerų. Šie šilumos siurbliai užtikrina vėsaus oro tiekimą į baseino patalpas ir kuria komfortišką mikroklimatą. Taip pat projekte sumontuoti „Samsung“ komercinės klasės oro kondicionavimo įrenginiai. Šie įrenginiai yra skirti būtent serverinėms, kurias tenka vėsinti ištisus metus.

„Įgyvendindami mums patikėtus darbus, stengėmės užtikrinti, kad patalpų oro vėsinimo procesai baseine būtų valdomi sklandžiai ir efektyviai. Mažiausiomis energijos sąnaudomis užtikrinome aukščiausio lygio mikroklimatą. Džiaugiamės, kad buvome pakviesti prisidėti prie tokios svarbos projekto įgyvendinimo“, – patikina T. Skiparis.

Panaudojo ir prabangiai atrodančius, juodus matinius dažus

Lazdynų baseinas – atviras visuomenei, jame visada bus daug lankytojų, tad renkantis dažus jų atsparumas buvo svarbus kriterijus. Objektui pasirinkti profesionalūs „Tikkurila“ ir „Viva – color“ dažai. Mediniams paviršiams panaudoti „Tikkurila“ prekės ženklo „Akvi Top DS 25“.

Tai – vienkomponenčiai vandeniniai akriliniai viršutinio sluoksnio dažai. Jie labai greitai džiūsta, sudaro tvirtą plėvelę, su jais galima dirbti nepalankiomis sąlygomis. Šie dažai gerai užpildo paviršiaus nelygumus ir tolygiai pasklinda.

„Akvi TOP DS 25“ gali būti naudojami kaip ugniai atsparių vidaus dažų viršutinis sluoksnis. Sausų patalpų sienoms objekte panaudoti „Vivacolor“ asortimento „Wall 4“ dažai. Tai – visiškai matiniai vandeniniai dažai, ypač lengvai valomi.

Šie dažai priklauso serijai „Green Line“ – tai reiškia, kad turi itin mažą lakiųjų junginių kiekį, nealergizuoja, yra aprobuoti Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugijos bei turi Šiaurės šalių ekologinį ženklą „Šiaurės gulbė“. Su žemu lakiųjų junginių kiekiu turinčiais dažais nudažytos ir baseino patalpų lubos – pasirinkti juodi, stipriai matiniai ir prabangiai atrodantys „Tikkurila“ gamintojo „Kattomusta“ dažai.

Jie naudojami ten, kur reikia išgauti visiškai tamsias, matines lubas be jokių kompromisų – idealiai tinka arenų, restoranų ir kitų erdvių luboms dažyti. Dažai išdžiūsta per 1–2 valandas, puikiai tinka betoniniams, tinkuotiems ir cinkuotiems paviršiams dengti, tad naudojami ir inžineriniams įrenginiams – ventiliacijos sistemai, vamzdžiams.

Panaudojo ir prabangiai atrodančius, juodus matinius dažus

Lazdynų baseinas – atviras visuomenei, jame visada bus daug lankytojų, tad renkantis dažus jų atsparumas buvo svarbus kriterijus. Objektui pasirinkti profesionalūs „Tikkurila“ ir

„Vivacolor“ dažai. Mediniams paviršiams panaudoti „Tikkurila“ prekės ženklo „Akvi Top DS 25“. Tai – vienkomponenčiai vandeniniai akriliniai viršutinio sluoksnio dažai. Jie labai greitai džiūsta, sudaro tvirtą plėvelę, su jais galima dirbti nepalankiomis sąlygomis.

Šie dažai gerai užpildo paviršiaus nelygumus ir tolygiai pasklinda. „Akvi TOP DS 25“ gali būti naudojami kaip ugniai atsparių vidaus dažų viršutinis sluoksnis. Sausų patalpų sienoms objekte panaudoti „Vivacolor“ asortimento „Wall 4“ dažai.

Tai – visiškai matiniai vandeniniai dažai, ypač lengvai valomi. Šie dažai priklauso serijai „Green Line“ – tai reiškia, kad turi itin mažą lakiųjų junginių kiekį, nealergizuoja, yra aprobuoti Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugijos bei turi Šiaurės šalių ekologinį ženklą „Šiaurės gulbė“.

Dalis baseino patalpų nudažytos  taip pat su žemą lakiųjų junginių kiekį turinčiais, juodais, stipriai matiniais ir prabangiai atrodančiais „Tikkurila“ gamintojo „Kattomusta“ dažais. Jie naudojami ten, kur reikia išgauti visiškai tamsią, matinę spalvą be jokių kompromisų, – idealiai tinka arenų, restoranų ir kitų erdvių luboms dažyti.

Dažai išdžiūsta per 1–2 valandas, puikiai tinka betoniniams, tinkuotiems ir cinkuotiems paviršiams dengti, tad naudojami ir inžineriniams įrenginiams – ventiliacijos sistemai, vamzdžiams.

OBJEKTAS: 50 m olimpinis baseinas ir Lietuvos sveikatos centras Lazdynuose

ADRESAS: Erfurto g. 13, Vilnius

VYSTYTOJAS: Vilniaus miesto savivaldybė

GENERALINIS RANGOVAS: AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST)

ARCHITEKTAI: Jovilė Porvaneckaitė, Antanas Dagelis, Andrius Vilčinskas, Erik Slangen

BENDRASIS PLOTAS: 11 500 m²

AUKŠTŲ SKAIČIUS: 2

INVESTICIJOS: 35 mln. Eur

STATYBOS PRADŽIA: 2017 m.

STATYBOS PABAIGA: 2022 m.

Nuotr.: Saulius Žiūra, Laimonas Ciunys


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

Lietuva visiems: Žmonės kuria žmonėms

Minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną ir žymint trisdešimtmetį pirmojo aplinkos prieinamumo žmonėms reguliuojančio teisės akto Lietuvoje priėmimą (RSN 154-93), LR Seime…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų