„Palacio do Grilo“: teatro instaliacija istorinių rūmų erdvėse


„Palacio do Grilo“ yra restoranas teatre Lisabonoje, Portugalijoje. Šis netipiškas projektas įgyvendintas istoriniuose XVIII amžiaus rūmuose, kurie nuo pat jų pastatymo turėjo tapti karališka svajone. Istorija atgijo unikaliai renovuotoje aplinkoje. Projektą sukūrė architektas Julienas Labrousse’as su „Studio Combo“ biuru.

 

Atgijusi istorija

Restoranas „Palacio do Grilo“ turbūt nepanašus į nieką kitą pasaulyje. Tai yra unikali kultūrinė ir istorinė vieta. Pasižvalgyti po istorinius Grilo rūmus ir jų sodus ar papietauti restorane užsukę lankytojai patenka į „atgijusią“ istorinę svajonių karalystę, kokią įsivaizdavo ir prieš 350 metų susikūrė buvęs rūmų savininkas kunigaikštis Lafões, priklausęs Portugalijos karališkajai šeimai.

Istorinių rūmų menėse įsikūrusio restorano lankytojus pasitinka įvairių personažų kostiumais pasipuošęs personalas. Mat šis restoranas veikia gyvame teatre: kiekvienas jo komandos narys yra aktorius ar atlikėjas, pasiruošęs nustebinti lankytojus, ieškančius meninės patirties.

 

palacio do grilo

 

Įspūdingose rūmų menėse, kurios pavirto istorinio charakterio scenos erdvėmis, restorano svečius aptarnauja įvairūs personažai. Kiekvienam personalo nariui skirtas ryškus vaidmuo, o kiekvienas „padavėjų“ pasirodymas restorano salėje – tai mini spektaklis, skirtas konkrečiam lankytojui-žiūrovui, gurkšnojančiam ir užkandžiaujančiam prie konkretaus stalelio.

Rūmų menėse veikiančio restorano interjeras sukurtas kaip šių pasirodymų scenografija. Erdvės architektūra, dekoracijos, apšvietimo scenos, aktorių grimas ir kostiumai – viskas skirta scenovaizdžiui kurti.

 

palacio do grilo

palacio do grilo

 

Išliko neoklasicistinis stilius

„Palacio do Grilo“, arba Grilo rūmai, yra istorinis paminklas nuo 2011 metų. Šie rūmai dar vadinami Lafões kunigaikščių rūmais (Palácio dos Duques de Lafões), yra Grilo gatvės kampe Lisabonos miesto širdyje.

Tai XVIII amžiaus architektūrinis kompleksas, kuriame vyrauja neoklasicistinis stilius su baroko motyvais. Grilo rūmų struktūra – L formos, pagrindinis rūmų tūris nukreiptas į upę ir alėją.

Dabartinį architektūrinį kompleksą palietė prabėgusių metų pokyčiai, bet išliko pagrindinė architektūrinė forma, sukurta portugalų architekto Eugenio dos Santos de Carvalho. Po didžiulio žemės drebėjimo Lisabonoje 1755 metų lapkritį jis suprojektavo „Palacio do Grilo“ rūmus, kurie priklausė Lafões kunigaikščių šeimai.

 

palacio do grilo

 

Rūmų interjerą puošia XVIII ir XIX amžiaus drobių rinkinys bei portugalų tapytojo, skulptoriaus ir architekto Cirilo Volkmaras Machado freskos.

Kuriant šių dienų restoraną teatre, XVIII amžiaus rūmų vidaus neoklasikinė struktūra ir dizainas buvo išsaugoti, siekiant pabrėžti vietos grožį ir integruoti į restorano interjerą.

 

palacio do grilo

 

Ekscentriška ir įspūdinga

Dabartinis „Palacio do Grilo“ restorano teatre sumanymas įgyvendintas pagal architekto Julieno Labrousse’o projektą. Unikalų meninį įspūdį architektas kuria išskirtiniu ir šiek tiek ekscentrišku stiliumi. Idėja, interjero dizainas, scenografija, baldai, skulptūros ir meno kūriniai yra specialiai suprojektuoti ir pritaikyti šiai erdvei, siekiant sustiprinti nepakartojamą lankytojų patirtį.

Unikalaus teatro restorano sienas puošia skulptūros ir didelio formato skulptūriniai paveikslai, sukurti šiam projektui.

 

palacio do grilo

 

Modernūs išskirtinio, individualaus dizaino baldai, pagaminti iš masyvios Portugalijos eukalipto ir ąžuolo medienos. Stalai ir kėdės patraukia dėmesį ir žavi įvairiomis sudėtingomis geometrinėmis formomis ir detalėmis. Paprastos, bet neįprastos formos sukuria šiuolaikiškos pasakos atmosferą ir padidina vidinės erdvės grožį.

Baldų dizainą sukūrė architektas J. Labrousse’as. Prancūzų menininkas Olivier Urmanas kūrė performansus, gyvūnų bei figūrų skulptūras bei didelio formato skulptūrinius paveikslus. Komandą taip pat sudarė interjero dizainerė Elsa Kikoine.

Naujos papildomos erdvės sukurtos renovuotose anksčiau apleistose arklidėse, kurios prijungtos prie pagrindinių rūmų. Jose suprojektuotas skulptūrinis baras, taip pat pagamintas iš Portugalijos eukalipto masyvo. Pasitelkus patiną paviršiams suteiktas sendinimo efektas išryškino laiko tėkmę ir sustiprino istorinį vietos žavesį.

 

palacio do grilo

 

Apie autorius

„Palacio do Grilo“ projekte architektūrinio ir dizaino projekto autorius – Julienas Labrousse’as (1977) yra prancūzų verslininkas ir architektas. Jis specializuojasi kurti kultūros erdves, plėtoja muzikos salių architektūrą, stilingai derindamas istorinius elementus ir modernias medžiagas. Jo projektai padeda įžvelgti daugiafunkcę architektūros paskirtį.

Architektas J. Labrousse’as gimė ir užaugo Paryžiuje, profesinę karjerą pradėjo įvairiuose smulkiuose versluose, taip pat režisavo keletą trumpametražių filmų, kol susitelkė į architektūrą, kuri visada buvo neatsiejama jo gyvenimo dalis, nes jo tėvai – architektūros knygų leidėjai.

 

palacio do grilo

 

Julienas Labrousse’as yra dviejų Paryžiaus teatro ir koncertų salių „Elysée Montmartre“ ir „Le Trianon“ savininkas ir vadovas. Nuo 1895 metų veikiantis „Le Trianon“ buvo viena pirmųjų Paryžiaus muzikos salių. 1988 metais įtrauktas į istorinių paminklų sąrašą, „Le Trianon“ 2009 metais uždarytas rekonstrukcijai, kuriai vadovavo architektas Julienas Labrousse’as, naujasis šios vietos savininkas. Salė vėl buvo atidaryta visuomenei 2010 metais. „Elysée Montmartre“ yra muzikos salė Paryžiuje, kuri pirmą kartą buvo atidaryta 1807-aisiais. Čia buvo sukurtas prancūziškas kankanas. Pastatas buvo sunaikintas po didelio gaisro 2011 metais, bet vėl atidarytas 2016-aisiais, Julienui Labrousse’ui įgyvendinus jo rekonstrukciją.

„Studio Combo“ yra architektūros agentūra, vadovaujama Julieno Labrousse’o ir Jérôme’o Friando.

 

Parengta pagal užsienio spaudą.

Nuotr. Julien Labrousse


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų