Paprastai apie statybos pramonei svarbius dalykus – BIM


 

Pastaraisiais metais BIM svarba labai išaugo visame pasaulyje. Tad kodėl žmonės vis dar klaidingai supranta, kas yra BIM? Kodėl dauguma mano, kad tai tik brangi programinė įranga? Galbūt dėl to, kad informacija apie BIM dažniausiai pateikiama sudėtingomis ir sunkiai suvokiamomis frazėmis. Taigi šį kartą apie BIM – paprastai ir aiškiai.

Mes gyvename trimačiame pasaulyje, todėl daugelis puikiai supranta, kas yra 2D (x, y) ir 3D (x, y, z). Be to, mus supa daugybė virtualios realybės trimačių dalykų: 3D filmai, 3D televizoriai, 3D skeneriai, 3D spausdintuvai, 3D akiniai ir kt. 3D nėra naujiena ir statybos pramonei. Statinių 3D modelius jau kuria nemažai projektuotojų.

Prie 3D modelio pridėjus laiką, kurį apibūdina grafikai ir tvarkaraščių duomenys,gaunama4D dimensija. 5D dimensija – projekto sąmata, kurios duomenis pridėjus prie visos anksčiau minėtos projekto informacijos matomas visas projekto vaizdas. BIM procesams pritaikyta programinė įranga sujungia visus duomenis į bendrą duomenų bazę ir leidžia matyti, kaip vienos dimensijos duomenys daro įtaką kitų dimensijų duomenims. Tačiau BIM nėra vien tik programinė įranga. Tad…

Kas yra BIM?

BIM yra angliškos frazės Building Information Modeling santrumpa, apibūdinanti terminą „statinio informacinis modeliavimas“. BIM yra statinio informacijos valdymo procesas, kurio metu kuriami ir valdomi įvairūs statinio duomenys visose projekto dalyse, visuose statinio gyvavimo cikluose: galimybių įvertinimo, projektavimo, statybos, eksploatacijos ir griovimo etapuose. Tik nuosekliai iš eilės laikantis šių etapų efektyviausiai panaudojama statinio informacija.

Kad BIM projektas būtų sėkmingai įgyvendintas, visi projekto dalyviai privalo bendradarbiauti. BIM technologijos leidžia visoms projekto šalims matyti, tikrinti, derinti ir perduoti visą reikiamą projekto informaciją į vieną statinio modelį, saugomą sutartoje vietoje. Kad BIM procesas būtų vykdomas sklandžiai, būtini trys dalykai:

-nuoseklus sutartinis duomenų įvardijimas ir žymėjimas – tai padeda rasti ir stebėti duomenis per visą statinio gyvavimo ciklą ir užtikrina, kad visa su projektu susijusi veikla vyktų laikantis tos pačios darbo tvarkos. Tinkamas darbo procesas aprašytas BIM standartuose;

-projekto informacijos saugojimo ir valdymo tvarka;

-informacijos, kuri generuojama remiantis BIM modeliu (įskaitant statybos, eksploatavimo, priežiūros duomenis), pateikimo ar keitimosi ja tvarka.

 

BIM modelis nėra tik statinio maketo skaitmeninis atitikmuo. BIM 3D modelyje yra ne tik grafinė, bet ir daug kitokios informacijos: projekto erdvinis sąryšis su aplinka, visi pastato architektūrinių, konstrukcinių ir inžinerinių sistemų sprendimai, elementų ir medžiagų kiekiai, jų kokybiniai parametrai, energiniai rodikliai ir t. t.

Naudojant BIM sumažinama dokumentacijos ir atliekamų darbų apimtis, išvengiama klaidų. Virtualiame 3D modelyje lengva rasti elementų susikirtimus ar geometrines klaidas, kurias ištaisyti modelyje daug paprasčiau ir pigiau nei statybos aikštelėje.

Kaip BIM veikia?

BIM darbo principas visai paprastas. Įsivaizduokite vienos gelžbetoninės monolitinės kolonos gamybos eigą. BIM programine įranga sumodeliavus 3D koloną ir jos gamybos procesą, galima gauti detalius medžiagų (armatūros, betono, klojinių, apdailos) kiekius ir kitą reikalingą informaciją (lokaciją ir pan.). Šie duomenys toliau naudojami planuojant statybos darbų eigą, įrangos ir darbo jėgos poreikį, medžiagų užsakymus. Iš modelio ištraukus kolonos montavimo vietos duomenis galima tiksliai numatyti darbų vykdymo eiliškumą konkrečioje statybų aikštelės vietoje. Taigi BIM modelis padeda:

-tiksliai įvertinti projekto išlaidas, prognozuoti statybos ir eksploatavimo sąnaudas;

-valdyti pinigų srautus, planuoti statybos darbų eiliškumą (sudaryti darbų kalendorinius grafikus);

-bendradarbiauti ir greitai keistis informacija, lengvai valdyti projekto pakeitimus.

Ne brėžiniai, o informacija yra esminis dalykas, kurio reikia visoms su projektu susijusioms šalims. Projektuotojams reikia keistis informacija apie projekto pokyčius realiuoju laiku. Statybininkams reikalinga informacija, ką ir kaip daryti, kada ir kur pradėti ir užbaigti. Gaminių gamintojams taip pat reikia ne brėžinių, o informacijos, kada, kiek ir kokių gaminių reikia atvežti į statybos aikštelę. Visiems projekto dalyviams pagal jų poreikius reikalinga skirtinga įvairaus detalumo informacija.

Kokia informacijos valdymo eiga? Projektuojant sukurtas 3D modelis, kuriame sukaupta daug įvairių duomenų, naudojamas informacijai generuoti, tvarkyti ir perduoti. Kad statybos procesas vyktų sklandžiai ir kokybiškai, statybos aikštelę tam tikru metu reikia aprūpinti reikiama informacija. Tam paruošiamas techninis projektas, kurio organizacinėje dalyje pateikiami technologiniai aprašai –
pastato montavimo instrukcijos, išdėliotos pagal laiką. Kiekvienam iš statybos proceso dalyvių paruošiama skirtinga informacija (tik tiek, kiek reikia) ir pagal statybos eiliškumą palaipsniui (tik tada, kada reikia) atiduodama informacijos gavėjams (tik tam, kam reikia).

BIM modelio duomenis galima naudoti ir statinio kokybės kontrolei, techninei priežiūrai atlikti. Iš statybos aikštelės gautą informaciją suvedus atgal į 3D modelį ir pastebėjus nuokrypių galima atlikti įvairias statinio analizes ir įvertinti, kokią įtaką tie nuokrypiai daro statiniui, priimti reikiamus sprendimus. Suvedus informaciją apie įrenginių gamintojus, jų garantinę ir techninę priežiūrą, ateityje galima lengvai valdyti statinio įrangos būklę. Taip sutvarkytas 3D modelis naudojamas eksploatuojant statinį, laikui bėgant nuolat atnaujinama informacija apie tai, kas statinyje vyksta. Visas šis informacijos valdymo procesas ir yra statinio informacinis modeliavimas, t. y. BIM.

Kodėl verta investuoti į BIM?

Investavimas į BIM technologijas suteikia daug privalumų: geresnis projekto duomenų valdymas; įvairių duomenų šaltinių integracija į vieną centrinį failą; galimybė tiesiogiai pateikti projekto duomenis gamintojams; klaidų ir rizikos sumažinimas užsakovams, sąmatininkams ir kitiems projekto dalyviams. Iš esmės BIM tampa kasdiene statybų sektoriaus verslo dalimi.

Pagrindiniai BIM privalumai:

-vizualumas (3D modelio vaizdas), informatyvumas, skaidrumas, duomenų tikslumas ir kokybė;

-greitis darant pakeitimus – atlikus bet kokią projekto korekciją, automatiškai atsinaujina visi BIM modelio duomenys (geometrija, kiekių skaičiavimai, grafikai ir pan.);

-statybos darbų vykdymo eigos aiškumas – galima tiksliai suplanuoti visus įgyvendinimo darbų etapus ir reikiamas investicijas, atlikti montavimo ir gamybos darbų simuliacijas, gauti tikslius montavimo duomenis kiekvienam statybos aikštelės taškui;

-statinio savininkui BIM modelis suteikia informacijos apie statinio ir įrangos būklę, energijos sąnaudas ir kitą statinio priežiūrai ir valdymui reikalingą informaciją.

Reikėtų klausti ne to, ar verta, o kada verta investuoti į BIM. Perėjimas prie darbo BIM principais yra ne tik techninis, bet ir strateginį įmonės valdymą paliečiantis sprendimas. Planingai vykdomas lėšų ir laiko investavimas daugeliu atvejų yra geriau nei greitos investicijos per trumpą laiką, nes skubant galima padaryti klaidų tiek renkantis ir diegiant programinę įrangą, tiek standartizuojant procesus.

Kitame straipsnyje pateiksime patarimų, kaip pasirinkti BIM procesams įgyvendinti tinkamą programinę ir techninę įrangą.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų