namas plaza
Nuotr.: Ieva Saudargaitė

Prabangus šiuolaikinės architektūros namas Vilniuje – lakoniškas braižas gamtos fone


Baltas namas iškilęs nedideliame Vilniaus priemiesčio kvartale, apsuptame gamtos. Premium NT segmentui priskiriamo prabangaus namo autorių pasirinkta architektūrinių sprendimų estetika demonstruoja nuosaikumą ir profesionalumą. Šiuolaikinės architektūros formų namo išvaizda yra pabrėžtinai lakoniška ir skoninga. Namą projektavusios architektūros studijos „Plazma“ architektai Rytis Mikulionis ir Evelina Talandzevičienė akcentuoja, kad namas suplanuotas harmoningai ir kokybiškai.

Geometrinių tūrių kompozicija

Uždaras pagrindinis pastato fasadas orientuotas į gatvę, o atvirasis nukreiptas į gamtą. Minimalistinių formų fasadų apdaila – baltos, molinės rankų darbo plytos. Nestandartinė plytų forma sukuria struktūrinio paviršiaus efektą.

Pastatas tarsi nusisukęs nuo gatvės ir atsivėręs į gamtą bei vidinį kiemą. Jo formą sudaro trijų tarpusavyje sujungtų geometrinių tūrių kompozicija. Centrinis tūris yra dviejų aukštų, kiti du – vieno aukšto skirtingų proporcijų tūriai.

studija plazma baltas namas

Įėjimai į namą – iš gatvės ir iš vidinio kiemo, kaip ir laiptai iš požeminio garažo, visada veda į pagrindinį holą. Aukštyn kylantys laiptai jungia holą ir antrojo aukšto erdves.

Preciziškai sudėliota namo planinė struktūra yra trijų lygių. Pirmasis aukštas skirtas bendram buvimui, čia suplanuota svetainė, pagrindinė ir pagalbinė virtuvės, valgomasis. Taip pat įrengta SPA zona su baseinu ir pirtimi.

Antrajame aukšte numatytos privačios vaikų ir tėvų miegamųjų zonos, sanmazgai bei drabužinės. Požeminėje namo dalyje įrengtas garažas, į kurį įvažiavimas suformuotas iš šoninio fasado. Beveik visi pagrindinių patalpų langai nukreipti į kiemo pusę, o pagalbinės patalpos – prie sienos gatvės pusėje.

Baltas namas turi didelę kiemo terasą, kuri sąmoningai suplanuota taip, kad architektūrinės kompozicijos dėka būtų po stogu.

 

interjeras geles

Šviesa užpildytos erdvės

Kaip teigia architektas R. Mikulionis, prestižinės klasės pastatuose kuriama vidinių erdvių kompozicija ne tik funkciškai patogi, bet ir kuria emociją. Prabangioje architektūroje žaidžiama vidinių erdvių dinamika – jos pulsuoja ir persilieja.

Dideli vitrininiai langai užtikrina daug natūralios šviesos pagrindinėse patalpose.

Tarp svetainės ir valgomojo bei virtuvės zonų suprojektuotas išskirtinio dizaino vidinis atrijus: iškirstas tūris įstiklintas ir gerai izoliuotas – tai atvira lauko erdvė viduryje pastato, iš keturių pusių ribojama stiklo. Sukurtas didelis šviesos šulinys dieną užlieja natūralia šviesa, o vakare tampa  teatrališku, dirbtinio apšvietimo pagalba sukurtu šviesos objektu. Kartu tai skiriamoji riba tarp funkcinių zonų bei išskirtinis interjero akcentas.

Į vidaus erdves natūrali šviesa patenka ne tik per vidinį atrijų, bet ir per ilgą stoglangį svetainėje.

Baltojo namo eksterjero ir interjero natūralių medžiagų derinimas kuria prabangos įspūdį ir atitinka premium klasės segmento reikalavimus. Natūralios medžiagos ir santūrus stilius, asketiškos formos be pridėtinio blizgesio ir lakoniški sprendimai harmoningai susilieja interjere.

interjeras

Lakoniška ir natūralu

Kaip pasakojo architektė E. Talandzevičienė, pagrindinė interjero idėja – natūralių, laikui nepavaldžių medžiagų ir interjero detalių dermė lakoniškose vidaus erdvėse bei harmoningi vidaus ir išorės sprendimai.

Pastaruosius iliustruoja fasadinės  apdailos atsikartojimas viduje. Svetainės erdvėje didžioji dalis sienos dekoruota baltų plytų apdaila. Tokia pat apdaila matoma ir pirmajame aukšte suformuotame  vidinio atrijaus kiemelyje.

Ši atvira lauko erdvė namo viduryje – vienas iš interjero akcentų, natūrali gamtos sala. Čia vešantys klevai vasarą savo lapelių žaluma susilieja su samanų paklote, dengiančia augalų vazonus, rudenį lapai ryškiai nurausta, o žiemą puošia grafiškai atrodančios medelių šakos.

Pirmojo aukšto gyvenamosios zonos grindims pasirinktos nestandartinių proporcijų, natūralaus medžio parketlentės – labai plačios ir ilgos, storesniu, šukuoto paviršiaus medienos sluoksniu. Tokio mastelio, spalvos bei struktūros  grindų danga įneša daug šilumos, tinkamai kontrastuoja su parinktų baldų paviršiais, stiklinių vitrinų atspindžiais.

SPA zonoje sienų, baseino ir grindų apdailai panaudotas natūralus skeltas akmuo. Akmens tekstūra, jo spalva pratęsia pasirinktos emocijos kūrimo ir natūralių medžiagų panaudojimo idėją.

Visose erdvėse apšvietimo sistema valdoma automatizuotai. Santūrių formų prožektoriai pasirinkti  apšviesti aukštų lubų svetainę. Išskirtinio dizaino šviestuvai matomi virtuvės ir valgomojo zonoje. Kitose erdvėse šviesą skleidžia mažos LED „akutės“. Gyvenamojoje erdvėje žaliuzių ir užuolaidų valdymas taip pat automatizuotas. Šildymo, vėdinimo ir vėsinimo funkcijos sujungtos į išmaniojo namo valdymo sistemą.

baseinas interjeras plazma

Išskirtinio projekto baldai – tobulos estetikos ir nesenstančio dizaino derinys

Balto namo svetainės poilsio zonoje puikiai dera komfortiška ir jaunatvišku dizainu išsiskirianti „Baxter“ gamintojo, architektės ir dizainerės Paolos Navones kurta „Damasco“ sofa. Aiškiai išreikštas neapdorotos siūlės dizainas puikiai atspindi gamintojo ir dizainerės stilistinį motyvą.

To paties gamintojo foteliai „Bruxelles“ su šviesiai rusvais minkštos odos apmušalais taip pat sukurti dizainerės P. Navone. Plona metalo konstrukcija įrėmina plačias pagalvėles, aptrauktas natūralia oda.

Svetainei žaismingumo suteikia dizainerių dueto „Draga & Aurel“ suprojektuoti moduliniai „Baxter“ gamintojo kavos staliukai „Jenga“. Jų paviršius padengtas šviesiai pilku cementu, o forma primena vaikiškas kaladėles.

Svetainės baldų ansamblį tarsi sujungia elegantiškas, tamsiai pilkos spalvos rankų darbo belgų įmonės „Limited edition“ kilimas.

Valgomajame žvilgsnis krypsta į lakoniško dizaino, glotnaus medinio paviršiaus „Ava“ stalą. Jį suprojektavo vieni inovatyviausių architektūros ir integruoto dizaino studijų pasaulyje – architektūros įmonė „Foster + Partners“, bendradarbiaudama kartu su italų įmone „Molteni&C“. Inovatyvų ir architektūrišką požiūrį atsiskleidė natūralios ir šiltos medžiagos, išpildančios lytėjimo, erdvės ir universalumo idėjas.

Individualus namas interjeras Vilnius

Prie stalo pasirinktos aštuonios „Baxter“ gamintojo, Federico Peri sukurtos lenktų formų odinės kėdės „T-CHAIR“, primenančios nedidelius fotelius.

Valgomajame dera elegantiška dizainerių „Matteo Thun & Antonio Rodriguez“ suprojektuota puošni „Bourgeois“ riešutmedžio paviršiaus „Baxter“ gamintojo komoda.

„Balto namo“ projekto baldų sprendimai įgyvendinti kartu su ISTO interjero namais. Atrasti išskirtinių gamintojų baldai – tai tobulos estetikos ir nesenstančio dizaino derinys. Kiekvienas ISTO interjero namų gamintojas įsipareigoja kurti ilgalaikę vertę, puoselėti tvaraus dizaino idėjas, skirtas tikriems interjero gurmanams. Tarp ISTO atstovaujamų prekės ženklų – itališkas tradicijas ir inovacijas sujungiantis baldų gamintojas „B&B Italia“, „Baxter“, „Molteni&C“, unikalaus dizaino virtuvių gamintojai „Dada“, „Siematic“, apšvietimo meną tyrinėjantis ir kuriantis italų gamintojas FLOS bei daugelis kitų.

Individualus namas interjeras Vilnius

Tobulai įgyvendinti architektų idėjas kuriami unikalūs sprendimai

„Nenukrypstant nuo autorių idėjos ją galima realizuoti tik unikaliais ir drąsiais sprendimais. Visų pirma – namų darbai…“ – taip interjero gaminių projektavimo ir gamybos įmonės „TRYS 4“ vadovas Marius Obeliūnas pradeda pokalbį apie dalyvavimą Balto namo projekte.

Įgyvendindama interjero projektus, įmonės komanda siekia tobulumo. Pasak pašnekovo, kad aukščiausio lygio architektų sukurta vizualizacija nesiskirtų nuo tikro gaminio nuotraukos, reikia ne tik drąsaus požiūrio į medžiagas ir technologijas, bet ir unikalaus konstruktorių darbo organizavimo. „Darna – tai tobulo gaminio funkcijos. Gražus, lengvas, kartais tarsi nematomas gaminys interjere kartu turi būti tvarus, patogus ir funkcionalus. Mes juk ne paveikslus piešiame, o gaminame laiptus, baldus, virtuves, duris, pertvaras, dušo kabinas – visa tai, ką naudojame kasdieniame gyvenime“, – nusijuokia pašnekovas.

Baltas namas – ne išimtis. Pasak M. Obeliūno, jau po pirmo susitikimo su architektais tapo aišku, kad prireiks unikalių sprendimų gaminant laiptų konstrukcijas ir tvirtinimo mazgus.

Laiptai šiame name yra dveji, jie vizualiai atrodo panašūs, bet jų konstrukcijos yra visiškai skirtingos. Pagrindiniai laiptai – atviri ir erdvūs. Paslėpta plieninė kiekvienos pakopos laiptų konstrukcija turi specialų reguliavimą, kad įtempus ryšius (milteliniu būdu dažyti plieniniai lynai) pakopa būtų horizontali. Visas šis plieninis konstruktyvas apsiūtas dažyto ir tris kartus lakuoto ąžuolo masyvo pakopomis.

laiptai plazma interjeras

„Nepamatysite nė vieno varžto, vinies ar dangtelio, po kuriuo kas nors paslėpta“, – sako „TRYS 4“ vadovas. Plieninis milteliniu būdu dažytas porankis, kuris prasideda hole, o baigiasi antrojo aukšto holo pabaigoje, yra nenutrūkstamas, siekia net 11,5 metro ir jame nėra nė vienos matomos jungties. Antrojo aukšto laiptų aikštelės turėklai pagaminti iš 10 mm storio plieno lakštų. Kiekvieno svoris – apie 125 kg. Jie nudažyti milteliniu būdu ir sumontuoti prieš betonuojant grindis, tad buvo iššūkis juos išsaugoti namo statybos procese.

Balto namo erdvėse įmonės „TRYS 4“ suprojektuoti ir pagaminti įvairios paskirties korpusiniai baldai: SPA spinta ir baras nišoje, vonios spintelės ir lentynėlės, veidrodžiai, svetainės ir svečių bei vaikų kambario baldai. Gamyboje buvo naudojamos „Plazma“ architektų kruopščiai atrinktos žaliavos ir medžiagos, daugelio sprendimų ir mazgų suderinimui buvo gaminti atskiri pavyzdžiai, įsitikinant, kad gaminiai atitiks jiems keliamus dizaino ir funkcionalumo kriterijus. Naudotos faneruotos ir lakuotos plokštės, dažytos MDF plokštės, HPL laminato plokštės, tamsintas ir dažytas stiklas, dirbtinis akmuo ir pan.

Flagmanas tarp „TRYS 4“ gamintų korpusinių baldų yra svetainės baldas. Jame už automatiškai pasikeliančio masyvaus faneruoto skydo paslėptas didelis plokščiaekranis televizorius ir audio įranga. Dangtis valdomas nuotoliniu būdu, o pats pakėlimo mechanizmas suprojektuotas ir pagamintas „TRYS 4“ dirbtuvėse. Balde taip pat integruotas dujinis židinys.

„Nepamiršome atsakingai įvertinti tokio gaminio saugumo, todėl suprojektavome ir sumontavome net kelis saugumo daviklius, kurie neleidžia dangčiui nusileisti arba pakilti, jei yra pasipriešinimas arba kliūtis. Tai apsaugo smalsius vaikus ir svečius“ – kalbėjo M. Obeliūnas.

„Kiekvienas mūsų projektas yra unikalus ir savitas, dažnai reikalaujantis netradicinių, o kartais ir neįtikėtinų sprendimų. Nepatikėsite, bet vienam baldui šiame name pagaminti naudojome Klaipėdos laivų statyklos įrenginius, specialiai gaminome miltelinius dažus su blizgučiais, o viena iš baldinių žaliavų atkeliavo netgi iš Brazilijos“, – sako pašnekovas. Pasak jo, užduotis įgyvendinti architektų idėjas yra ne tik sudėtingas ir atsakingas gamybos procesas, bet ir unikali galimybė tobulėti bei privilegija kurti.

Dirbtinės šviesos srauto valdymas leido išryškinti detales

Baltojo namo vidaus erdvėse gausią natūralią dienos šviesą papildo, o sutemus ją atstoja stilingas ir išmanus dirbtinis apšvietimas.

„Dirbdami su architektūros studija „Plazma“, derinome kelis apšvietimo aspektus: kaip apšvietimas bus integruotas į namo interjerą, kaip bus pasiekta jo kokybė ir koks bus pasirinktas valdymas“, – pasakojo šviesos studijos THINK LIGHT vadovas Andrius Kleiza.

Pasak jo, name yra daug bendrųjų erdvių, pereinančių iš vienos funkcinės zonos į kitą, todėl tokiu atveju paprasti šviesos jungikliai nėra geras sprendimas.

Šiame name įdiegta BASALTE protingo namo sistema leido apšvietimą valdyti iš anksto nustatytais scenarijais, kuriuos namo gyventojai gali keisti iš namo valdymo vizualizacijos. Atskirų šviestuvų šviesos srauto valdymas leido sukurti įvairių scenarijų, išryškinant namo detales: paveikslus, vertikalius paviršius, gyvenamojoje zonoje esantį lauko atrijaus kiemelį.

Užtikrinant apšvietimo kokybę panaudoti MOLTO LUCE dvigubos neakinančios optikos šviestuvai. Toks sprendimas leido namo apšvietimą padaryti jaukų ir šiek tiek teatrališką, paryškinant namo akcentus, tačiau išlaikant vizualinį komfortą.

„Architektai siekė tvarkingo visų prietaisų išdėstymo lubose. Todėl panaudojome juostinę įleidžiamo profilio apšvietimo sistemą, į kurią integruoti ne tik įleidžiami šviestuvai ir šviesos prožektoriai, bet ir kita inžinerija, tokia kaip dūmų, apsaugos ir būvio jutikliai. Taip išvengta pavienių taškų patalpose. Ten, kur toks sprendimas nebuvo galimas, panaudoti įglaistomi, minimalistiniai, mažiau nei 1 cm gamintojo MOLTO LUCE šviestuvai“, – teigė A. Kleiza.

Pasak jo, šį projektą galima vertinti kaip puikiai suderintą apšvietimo valdymo, šviesos kokybės bei apšvietimo integravimo į interjerą visumą.

Individualus namas Vilnius

Išskirtinės kokybės grindų danga šildo kojas 

Patyrę grindų meistrai sako, kad joks baldas namuose neužima tiek vietos, kiek grindys, todėl jos yra svarbiausias interjero elementas ir jas reikia rinktis itin rūpestingai. Namuose svarbu jausti ne tik tvirtą, bet ir malonų pagrindą po kojomis.

UAB „Ogrinda“ vadovas Arūnas Vaitiekūnas pasakoja, kad įmonė, įrengdama Balto namo grindis, ypatingą dėmesį skyrė aukštos kokybės medžiagų parinkimui ir darbų kokybei. Atsižvelgiant į architektų sumanymus, ieškota tinkamiausių medžiagų ir spalvinių sprendimų.

Gyvenamųjų kambarių grindims pasirinktos natūralaus medžio parketlentės. Architektų sumanymus lakoniško stiliaus interjere, pasak A. Vaitiekūno, atitiko pasiūlytos nestandartinės, grubesnės grindų lentos – plačios ir ilgos, storesniu paviršiaus medienos sluoksniu.

Pagal „Ogrindos“ užsakymą vokiečių įmonė „ADLER Parkett“ specialiai šiam projektui pagamino unikalias 5 metrų ilgio ir 40 cm pločio ąžuolines grindų lentas. Šių prabangių, išskirtiniam klientui skirtų produktų gamintoja puoselėja turtingas tradicijas ir siūlo alyvuotas grindų lentas. Šilti, autentiški atspalviai, originali medžio struktūra ir kojoms malonus šiltas paviršius kartu su techniškai tobulu apdorojimu – tai tobulos grindys namams. Tradicinis apdorojimo aliejumi būdas leidžia medienai kvėpuoti. Natūraliai gražios lentos sukuria malonią ir natūralią kambario atmosferą, kuri teigiamai veikia žmonių savijautą.

„Rinkdami kilimines dangas Balto namo miegamųjų kambarių grindims, atsižvelgėme į tai, kad privačiuose namuose grindų danga patiria mažiau apkrovos nei viešosiose erdvėse, todėl galima naudoti švelnesnes, malonias liesti medžiagas, – sako A. Vaitiekūnas. – Kartu mums visada svarbu tiekiamų kilimų kokybė, kad gaminiai kuo ilgiau išliktų nepriekaištingos išvaizdos. Šiame name grindis dengia vilnoniai kilimai, išsiskiriantys itin aukšta kokybe bei siejami su prabanga, sukuriantys savotišką atmosferą.“

Namo miegamųjų zonoje grindys išklotos stora, minkšta, tankia ir puria kaip miško samanų guolis pastelinių spalvų kilimine danga JACARANDA. „Ogrinda“ vadovas sako, kad šią Indijoje gaminamą rankų darbo, iš natūralių medžiagų audžiamą prabangią kiliminę dangą klientai mėgsta dėl to, kad ji yra ypač tankaus plauko, estetiškos išvaizdos, unikalaus dizaino, įvairių natūralių spalvų ir ilgaamžė. Tradicinėmis audimo staklėmis gaminamas inovatyvus produktas. JACARANDA kiliminės dangos gamybai derinama natūrali vilna ir modifikuotos viskozės pluoštas. Dėl to ši danga gerai sugeria drėgmę, o oro drėgnumui sumažėjus ją išskiria. Kartu ši danga yra tvirtesnė ir atsparesnė, nei gaminant su paprasta viskoze.

„Ogrindos“ vadovas A. Vaitiekūnas džiaugiasi, kad kvalifikuoti įmonės meistrai „Balto namo“ projekte puikiai susidorojo su užduotimi ir įrengė klientui tinkamas grindis.

UAB „Ogrinda“ rinkoje žinoma jau 25 metus, ji yra oficiali kilimų „Ege“, parketo „Meister Lindura“, plytelių „Porcelanosa“ bei „Mirage“ atstovė Lietuvoje. Įmonė sėkmingai dirba apdailos medžiagų tiekėja, yra sukaupusi didelės patirties, dirba su patikimais partneriais. Įmonės „Ogrinda“ specialistai gali pasiūlyti gaminių tiekimą ir individualiuose, ir viešuosiuose projektuose.

Individualus namas interjeras Vilnius

Stilingos ir modernios užuolaidos ant langų

Šiuolaikinių namų statybos projektuose užuolaidos, žaliuzės ir kiti langų uždengimo dizaino sprendimai pasirenkami dar projektavimo stadijoje. „Namai dažnai statomi gražioje aplinkoje, jų langai dideli, o užuolaidoms valdyti integruojamos automatizuotos sistemos, todėl svarbu iš anksto konsultuojantis su architektais, išgryninti estetinę viziją ir techninius uždavinius, nes tai diktuoja užuolaidų audinių parinkimą“, – sako įmonės „Sonatos tekstilė“ įkūrėja ir vadovė Sonata Gurčinienė.

Balto namo langai dideli, už jų atsiveria įspūdingi vaizdai. Lakoniško stiliaus interjere virtuvės ir valgomojo langams uždengti įrengtos automatizuotai valdomos žaliuzės. Svetainės langų užuolaidoms siūti naudotas prabangus, išskirtinės kokybės prancūziškas žakardinis audinys, primenantis pilką betono faktūrą. Miegamuosiuose užuolaidoms pasirinktas matinio paviršiaus aksomas. Nepamirštant praktiškumo, naudotas šiuo metu populiarus užuolaidų pamušalas „Blackout“. Užuolaidos su pamušalu geriau apsaugo patalpas nuo saulės, be to, yra sunkesnės, todėl krinta tvarkingiau.

Gyvenamųjų erdvių langams pasirinkti elektriniai užuolaidų karnizai, integruoti į išmaniojo namo sistemą. S. Gurčinienė akcentuoja, kad tokiems sprendimams įgyvendinti tinka ne visi užuolaidų audiniai. „Automatizuotai valdomos užuolaidos audinys turi būti minkštas, lengvai krintantis. Renkantis audinį, būtina jį profesionaliai įvertinti ir konsultuotis su audinių specialistais“, – perspėja pašnekovė.

namas
Nuotr.: Ieva Saudargaitė

Kalbėdama apie langų uždengimo dizaino tendencijas S. Gurčinienė sako, kad šiuo metu populiaru visų namo langų užuolaidas siūti iš vienos rūšies ir vienodos spalvos audinio, ypač įrengiant ir dienines užuolaidas. Svarbu, kad didelius langus dengiančios užuolaidos, žiūrint iš lauko, kurtų darnų, vientisą fasado vaizdą.

„Uždavinys specialistams – viską suderinti taip, kad būtų pasiekta architekto vizija, norimas estetinis vaizdas ir viduje, ir žiūrint iš išorės, o kartu užuolaidos maksimaliai atliktų savo funkciją“, – sako dailininkė, Dailės akademijoje apgynusi tekstilės magistro laipsnį langų apipavidalinimo tema. Užuolaidų projektavimo ir gamybos salono „Sonatos tekstilė“ komanda sukaupė daugiau kaip 15 metų patirtį, daug dirba tiek su privačiais, tiek su visuomeniniais objektais. Ilgametė kūrybinė patirtis, nuolatinis tobulinimasis, tarptautinių parodų lankymas leidžia pasiūlyti geriausią sprendimą ir tobulą atlikimą.

Baltasis namas iškilęs gamtos apsuptyje. Toliau nuo jo plyti miškas. Todėl aplinkos dizaino sprendimai sklype pasirinkti taip pat lakoniški: kiemo erdvė atvira ir švari, jokio akcentuoto apželdinimo, jokių tvorų ar augalų, kurie užstotų vaizdą ar viliotų atitraukti žvilgsnį nuo miško, – tik veja ir lakoniškas pievos su smilgomis fragmentas kiemo terasoje. Viską atperka miškas.

 

Objektas: privatus gyvenamasis namas

Architektūra: Architektūros studija „Plazma“ (Rytis Mikulionis, Živilė Matijošiūtė, Justina Namirskaitė, Augustė Pilkaitė)

Interjeras: Architektūros studija „Plazma“ (Evelina Talandzevičienė, Rytis Mikulionis, Živilė Matijošiūtė)

Statybos metai: 2021 m.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Susiję straipsniai

Namas, apglėbęs ežero vaizdą

Apsisprendę pasistatyti namą, išsirinkę jam vietą ir sklypą toje vietoje, būsimojo namo savininkas kartu su architektu pradeda kurti savo svajonių…

Paskutinės naujienos

Pastatas, kurio laukta 100 metų

Skelbiame paskutinį STRUCTUM metų projektą! Sostinės Antakalnio rajone, Vasaros gatvėje, kur nuo praėjusio šimtmečio trečiojo dešimtmečio veikia psichiatrijos ligoninė, iškilo…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų