Individualaus namo projektas. Nuotr., vizualizacijos ir schemos: „Studija lape“ (architektai Tomas Lapė, Ieva Viliūtė)
Individualaus namo projektas. Nuotr., vizualizacijos ir schemos: „Studija lape“ (architektai Tomas Lapė, Ieva Viliūtė)
  1. Structum.lt
  2. Architektūra
  3. Namas, apglėbęs ežero vaizdą

Namas, apglėbęs ežero vaizdą


Apsisprendę pasistatyti namą, išsirinkę jam vietą ir sklypą toje vietoje, būsimojo namo savininkas kartu su architektu pradeda kurti savo svajonių namus. Pasak architekto T. Lapės, dviejų bendradarbiaujančių šalių dialogas padeda sukurti kokybišką namą, kuris geriausiai atitinka jo statytojo poreikius.

Geras vaizdas – šiuolaikinis prioritetas

Architektas pateikia konkretaus gyvenamojo namo, projektuojamo vidurio Lietuvoje, vaizdingoje vietovėje prie ežero, pavyzdį.

Šiuolaikinės architektūros namui statyti pasirinktas sklypas yra naujai suplanuotame sklypų masyve. Dviem šoninėmis kraštinėmis jis glaudžiasi su kaimyniniais sklypais, viena jo kraštinė šlaitu leidžiasi prie ežero, kur atsiveria graži gamtos panorama, o ketvirta, pietinė kraštinė, ribojasi su privažiavimu prie sklypo.

Į sklypą atvažiuojama iš pietų pusės, o puikus gamtos vaizdas su ežeru yra į priešingą pusę. Tad, kaip nurodo architektas, sklypo padėtį saulės atžvilgiu galima laikyti iššūkiu projektuojant. Bet jis primena, kad šiuolaikinė architektūra pirmiausia siekia maksimaliai išnaudoti gerus aplinkos vaizdus.

„Šiuolaikinės architektūros užduotis – iš esamos realybės paimti tai, kas geriausia, ir sustiprinti. Saulė tikrai yra kiekviename sklype, o vaizdą į ežerą ar į mišką turi ne kiekvienas sklypas, tad namas orientuojamas į vertingą vaizdą, o įsileisti į namus saulę ir natūralią šviesą padeda šiuolaikinės architektūros išraiškos priemonės“, – sako architektas T. Lapė.

Iš sklypo atsiveria gražus vaizdas, jis yra svarbesnis ir vertingesnis nei sklypo orientacija. Namas orientuojamas į šį vaizdą, o ne į pietinę ar rytinę saulę ir pan.

Pasak T. Lapės, vaizdas yra neginčijamas argumentas ir dominuojantis veiksnys projekto sprendiniams pasirinkti.

Esamas privažiavimas prie pasirinkto sklypo, kaip sako architektas, taip pat yra dar vienas svarbus argumentas namo orientacijai sklype. Namų kvartalo vystytojų suplanuotas jo išdėstymas, bendri keliai ir privažiavimai yra dalis esamos infrastruktūros ir svarbus, neginčijamas argumentas projektavimo sprendimams.

Kitas svarbus veiksnys yra kaimynystė: namas bus statomas kvartale, tai būtina įvertinti kaip neišvengiamą argumentą. Žinant, kad šalia namo atsiras kaimynai, ir nenorint prarasti privatumo jausmo, galima tai iš anksto įvertinti ir pasiruošti, pasirenkant tinkamus architektūrinius sprendinius.

Papildomas argumentas, kurį projektuojant taip pat mažai galima paveikti, – vietovės reljefas. Šiame sklype jis gana lygus, bet ežero link šlaitas leidžiasi gana greitai, tad namą tenka nuo jo atitraukti, o reljefo subtilybes panaudoti architektūriniuose sprendimuose kaip raiškos priemones.

„Sklypo vertybių ir nekintamų duotybių visuma – tai sklypo konstitucija, kuri padeda dėlioti argumentus ir lemia architektūrinius sprendinius. Architektas turi ne kariauti su vėjo malūnais, o atsižvelgti į esamus argumentus, kad architektūriniai sprendiniai jiems neprieštarautų“, – sako T. Lapė.

Nulemtos netradicinės formos

Minėtų argumentų visuma lėmė netradicinius aptariamo namo projektavimo sprendinius – schemą, tūrius ir geriausią šiam sklypui namo formą.

Pirmasis projektuojamo namo aukštas truputį sulenktas, kaip bumerangas – jis formuoja privačią erdvę, orientuotą į geriausią vaizdą. Užsisukdamas namas atsiriboja nuo kaimyninio užstatymo: užsidaroma, vaizdas įrėminamas, namas pasisuka kampu ir vienu šonu užsidengia nuo kaimynų žvilgsnių, atsisukdamas į vakarus.

Kaip tik ten yra ideali vieta poilsio erdvei lauke, kieme arba terasoje: atsigręžus į vakarų saulę ir į geriausią vaizdą.

Namo fasadas planuojamas betoninis, vertikaliai reljefinis. Pagrindiniame fasade iš pietų pusės, nuo gatvės, langų nedaug, bet jo vaizdą ir nuotaiką per dieną pagyvins saulės ir šešėlių žaismas.

Fasadas nėra aklinas: nuo įvažiavimo pusės projektuojami du dideli geometrinių formų langai įleis į vidų daug dienos šviesos. Apskritas langas apšvies valgomąjį, trikampis – gyvenamąjį kambarį, šoniniame fasade stačiakampis langas skirtas virtuvei, kuri suprojektuota transformuojama: mini virtuvė gali būti atverta ir tapti didele virtuve.

Dviejų aukštų namo formą sudaro du tūriai. Antrojo aukšto tūris uždėtas ne tiesiai ant pirmojo aukšto, o lyg stumtelėtas į priekį. Tokiu architektūriniu sprendimu po antrojo aukšto tūriu suformuojama didelė lauko terasa, kuri bus įrengta po namo dalimi lyg po stogu. Pasislinkęs antrojo aukšto tūris įleidžia į terasą saulę iš pietų pusės.

„Užmiesčio name akcentuojamas gyvenimas lauke, kur praleidžiama daug laiko, todėl didelė terasa pratęsia namo erdvių funkcijas kieme“, – sako T. Lapė.

Terasoje, kaip ir name, formuojamos atskiros funkcinės zonos. Prieš namo gyvenamojo kambario langus terasoje yra poilsio zona su minkštais baldais, kur galima prisėsti bendrauti ir grožėtis vakaru. Terasa projektuojama atvira, kiaurai permatoma, tad ji neužstoja vaizdo – iš namo vidaus per terasą netrukdomai matoma graži panorama.

Greta šios poilsio zonos, susietos ir su namo pirties zona, numatyta sūkurinė vonia.

Valgomojo zona lauko terasoje planuojama prieš namo valgomojo langus. Joje bus integruota lauko virtuvė su grilio sala ir kitomis funkcijomis.

Paprastas erdvių planavimas

Tiek pirmojo, tiek ir antrojo aukšto patalpų pagrindinius langus atsukus į ežerą, namo funkcinės schemos komponuojamos tradicinės, pailgos.

Pirmajame aukšte – gyvenamasis kambarys, darbo kambarys, SPA zona, virtuvė su sandėliuku ir garažas, antrajame aukšte – miegamieji kambariai, sporto ir laisvalaikio zona.

Visos antrojo aukšto patalpos išdėstytos eile – greta viena kitos, visų kambarių langai orientuoti į geriausią vaizdą. Prie uždaros pietinės sienos antrajame aukšte projektuojamas koridorius, o viršutinę dienos šviesą iš pietinės pusės įleidžia švieslangiai.

Prie namo pirmojo aukšto, vakariniame jo gale, lyg priestatas suprojektuotas darbo kambarys, šalia kurio numatyta nedidelė atskira terasa ir išėjimas į kiemą.

Ilgo namo viduje yra pagrindinė laiptinė, o iš lauko terasos laiptai kyla į antrąjį aukštą – jais, neinant per visą ilgą namą iki pagrindinių laiptų, galima iš miegamųjų nusileisti tiesiai į baseiną. 

Vandens vaizdas prie namų slenksčio

Namo kiemo erdvės sprendimai pasirinkti nuo pat pradžių, kuriant namo koncepciją.

Prieš terasą projektuojamas nuo namo nutolęs didelis baseinas. Per visą terasos ilgį bus įrengtas negilus vandens telkinys, kurio paviršiaus plotas bus labai didelis, o gylis – tik 10 cm. Čia vanduo atlieka dekoratyvinę funkciją – „prisitraukia“ ežero vandens vaizdą arti namų.

Tyrame vandenyje matomas gražus telkinio dugnas, vandens augalai vazonuose – tai maža ežero kopija arčiau namų. Kartu tai yra natūralus „lauko kondicionierius“ – didelis vandens paviršiaus plotas karštą vasaros dieną garuoja ir kuria malonų mikroklimatą.

Šios įlankos centre projektuojamas gilus baseinas, skirtas plaukioti, jos dydis – apie ketvirtis viso vandens telkinio ploto.

Taigi ežero vaizdas ir jo funkcija architektūriniais sprendimais atkeliama prie namų slenksčio.

„Namo statytojo ir architekto bendradarbiavimas padeda greitai atsakyti į keliamus klausimus. Apsikeitus argumentais ir radus reikalingus atsakymus, atsiranda namo forma. Kartais tai pavyksta greitai, kartais užtrunka ilgiau, bet visada reikia eiti į tą pačią pusę – į sutarimą. Kito kelio nelabai įsivaizduoju“, – sako architektas T. Lapė.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų