PROJEKTO „IŠMANUSIS MIESTAS” MOKYMAI: INŽINERINIŲ SISTEMŲ PROJEKTAVIMAS IR JŲ SVARBA PASTATUI


Šį trečiadienį, balandžio 28 dieną, vyko STRUCTUM projekto „Išmanusis miestas“ nemokamų mokymų ciklo tęsinys. Jo metu architektai, dizaineriai, urbanistai ir kiti specialistai turėjo progą susipažinti su inžinerinių sistemų projektavimo galimybėmis.

Pastatų automatizavimas ir valdymas

Trečiajame mokymų cikle pirmasis savo patirtimi ir įžvalgomis apie inžinerinių sistemų automatizavimą ir valdymą pasidalino „Schneider Electric“ pastatų segmento projektų bei sprendimų pardavimų inžinierius Šarūnas Miknevičius.

Jis įvardino pagrindines tendencijas, kurios lemia bendrus pokyčius. Tai – auganti populiacija miestuose, energijos ir vietos efektyvumas, atsinaujinančių šaltinių panaudojimas, sertifikavimas ir reguliavimas, komforto užtikrinimas, žmonių pritraukimas.

Anot Š. Miknevičiaus, šių dienų pastatų tendencijos – skaitmenizacija ir elektros suvartojimas.

„Tai yra pagrindinės problemos, lemiančios įrangos tobulinimą arba sprendimus. Mūsų vizija – pastatai turi būti patrauklūs žmonėms, labai efektyvūs, tvarūs ir paprastai aptarnaujami“, – pabrėžė „Schneider Electric“ atstovas.

Jo tikinimu, kalbant apie PVS (pastato valdymo sistemą; ang. k. BMS – building management system) nėra labai tikslių taisyklių, tačiau galima remtis rekomendacijomis ar užsienio standartais.

„Taigi mes turime labai daug erdvės laviravimui sprendimais. Mūsų įmonė su turimais sprendimais pastatą gali automatizuoti bent keturiais, penkiais būdais, naudojant skirtingą įrangą“, – patikino Š. Miknevičius.

Mokymų pranešėjas pastatų automatiką sulygino su žmogaus kraujotakos ir nervų sistema. Būtent tai didžiausius iššūkius kelia užsakovui, architektui, rangovui, subrangovui.

„Tam, kad viskas būtų padaryta taisyklingai ir tinkamai, reikia labai daug žinių, nes siekis yra apjungti daug įvairių sistemų. Taigi užsakovui yra svarbu sugalvoti viziją, surasti patikimą architektą, projektuotoją, sukurti užduotį projektavimui, surasti patikimą integruotoją, domėtis ir kontroliuoti, kad rezultatas būtų toks, kokio buvo tikimasi“, – pabrėžė „Schneider Electric“ atstovas.

Unikalūs izoliacijos sprendimai

„Thermoflex izolacji“ pardavimų ir technikos vadovas Baltijos šalims Liutauras Rimkūnas pristatė THERMAFLEX techninės izoliacijos sprendimus šiuolaikinėms inžinerinėms sistemoms. Pagrindiniai izoliacinių medžiagų tipai: poliolefinai, poliuretanas, poliizocianuratas, sintetinės gumos tipai, mineralinė vata.

„Visos šios medžiagos tam tikroje vietoje gali būti reikalingos ir tam tikroje jų netgi negalima pakeisti. Pavyzdžiui, mineralinė vata gali būti dedama ant garo vamzdynų, kur temperatūra 250-300 laipsnių“, – kalbėjo L. Rimkūnas.

Mokymų pranešėjas paaiškino, kur ir kam yra naudojami izoliacijos sprendimai. Tai yra norint taupyti energiją, apsisaugoti nuo kondensacijos, užšalimo, triukšmo vamzdynuose ir naudoti izoliaciją kaip instaliacijos apsaugą.

Anot L. Rimkūno, pasirenkant izoliacijos tipą ir produktus svarbu atkreipti dėmesnį į keletą svarbių aspektų. Vienas jų – izoliacinės medžiagos atsparumą ugniai, tiksliau degumą ir dūmų intensyvumą. Taip pat atsparumas drėgmei (laidumą vandens garams, vandens įgeriamumą), pelėsiui, puvimui, gyviams, bet kokiems fiziniams pokyčiams, kas sumažintų šilumos mainų stabdymo efektyvumą.

„Thermoflex izolacji“ atstovas pristatė produktą „Thermasmartpro“, kuris sukurtas moderniems ir šiuolaikiškiems darniems projektams. Pasak L. Rimkūno, tai yra universali izoliacija šildymo, karšto, šalto vandens, vėsinimo ir vėdinimo sistemoms. Šis produktas išsiskiria tuo, kad jis visiškai nesugeria drėgmės ir turi uždarą porų struktūrą.

BIM pritaikymas infrastruktūros projekte

STRUCTUM mokymų ciklo moderatorius UAB „Projektai ir CO“ vadovas Tomas Gudaitis šį kartą ir pats skaitė pranešimą apie BIM pritaikymą miestų infrastruktūros projektuose, pavyzdžiu pasitelkęs „Žirmūnų trikampio“ projektą.

Teritorija apribota Minties, Tuskulėnų ir Žirmūnų gatvių išsiskiria tuo, kad yra tankiai apgyvendinta ir jos infrastruktūra yra pasenusi. 2018 metais Vilniaus miesto savivaldybė priėmė sprendimą atnaujinti šios teritorijos infrastruktūrą. Tam techninį projektą parengė įmonė „Vilniaus planas“. Vėliau, 2019 metais, darbo projektą atliko UAB „Projektai ir CO“ kartu su partneriu SWECO.

Anot T. Gudaičio, šis projektas yra išskirtinis, nes jis prasidėjo nuo projekto darbo stadijos. UAB „Projektai ir CO“ vadovo tikinimu, įgyvendinant projektą pagrindiniai iššūkiai buvo BIM taisyklių apibrėžimas, skaitmenizavimo metodo pritaikymas pasirinktam infrastruktūros projektui, kokybės suvaldymas keliais lygmenimis.

„Mes žinojome apie BIM pritaikymo metodus pastatams, energetikai, tačiau šis kompleksinis infrastruktūros projektas pareikalavo naujų sprendimų“, – paaiškino mokymų dalyvis.

Centralizuoto valdymo galimybė

UAB „Scenos techninis servisas“ pardavimų vadybininkas Julius Gružinskas atkreipė dėmesį į garso ir vaizdo signalų perdavimo tinklų bei pastato automatikos centralizuoto valdymo galimybę. Tiksliau – „Q-SYS Control“ sistemą, kuri veikia atviro kodo principu.

Anot J. Gružinsko, ši sistema yra visiems prieinama ir nereikia ypatingai specifinių žinių jos įdiegimui bei valdymui.
„Yra vienas didelis centrinis procesorius, kuriame visa įranga yra virtualizuota, o CAD kabeliu per skirstytuvą yra jungiami visi periferiniai įrenginiai. Pavyzdžiui, garso apdirbimo skirstytuvai ar valdomos konferencinės kameros ir t.t. Prie šios sistemos galima prijungti ir trečiųjų šalių galinę įrangą“, – detalizavo UAB „Scenos techninis servisas“ atstovas.

ŠVOK sistemos sprendimai

UAB „Samsung Climate Solutions“ Samsung ŠVOK produktų grupės technikos vadovas Baltijos šalims Rimvydas Breskis akcentavo mikroklimato sprendimų svarbą. Jis pristatė keletą įmonės produktų, galinčių užtikrinti komfortą vidiniuose blokuose. Tai – apvali kasetė ir WindFree produktų grupė: standartinė keturkryptė kasetė, vienkryptė kasetė ir sienoje montuojamas kondicionierius. Būtent juos ir detaliai pristatė R. Breskis.

Jo tikinimu, įmonės tikslas – klientui užtikrinti maksimalų komfortą, todėl siekiama produktai skleistų kuo mažesnį garsą, nedirbtų maksimaliu rėžimu ir būtų taupomi kaštai. Pavyzdžiui, produktai, veikiantys WindFree rėžimu, gali sutaupyti apie 50 proc. energijos kaštų.

Mokymų pranešėjas detaliai pristatė WindFree technologijos veikimą, dėl kurios išsiskiria įmonės produktai.

„Jeigu kambaryje yra 30 laipsnių temperatūra, o mes nustatome 24 laipsnius, tuomet vėsinimo įrenginys dirba atvirų mentelių pagalba, kol atvėsina patalpą iki „užduotos“ temperatūros. Tokiu atveju standartinis vėsinimo įrenginys išsijungtų ir vėl įsijungtų tuomet, kai vėl pakiltų temperatūra. Tuo tarpu WindFree technologija lemia aktyviai pasyvų vėsinimą. Tai yra pasiekus norimą temperatūrą uždaromos mentelės ir per jas 15m/s „teka“ lėtas oro srautas ir taip palaikoma temperatūra patalpoje. Taigi ilgą laiką temperatūrą mes galime palaikyti uždarę menteles“, – įrenginio veikimo principą detalizavo R. Breskis.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

LAJOS: viešbutis su minčių SPA

Ypatingoje Birštono vietoje, Vytauto parke netoli oriai savo vandenis plukdančio Nemuno, atidarytas viešbutis LAJOS. Jame viešpatauja tyla ir gamtos harmonija.…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų