PROJEKTO „IŠMANUSIS MIESTAS” MOKYMAI: šviesos įtaka šiuolaikinėje architektūroje


STRUCTUM projektas „Išmanusis miestas“ pirmą kartą organizuoja architektams, dizaineriams, urbanistams ir kitų sričių specialistams skirtus, keturių dienų mokymus. Ketvirtadienį vykusių mokymų metu dalyviai turėjo galimybę išgirsti, kokią įtaką šviesa turi šiuolaikinėje architektūroje.

Natūralios šviesos svarba

UAB „Selteka“ LED apšvietimo projektavimo skyriaus vadovas (LEDAPS) Vaidas Mitkus išsamiai pristatė, kokį poveikį šviesos šaltiniai gali turėti fiziniam ir psichologiniam komfortui. Pirmiausia, jis apžvelgė apšvietimo dizainerio Ricard Kelly trijų principų apšvietimo klasifikaciją ir labiausiai susikoncentravo į esminį klausimą: kas yra gera šviesa ir kokie veiksniai parodo, jei ji tokia nėra?

„Dieną žmogus milijonus metų naudojosi ir džiaugėsi natūralia dienos šviesa, o vakare ir naktį jam raminančią šviesą suteikdavo laužo šviesa oloje. Nesvarbu, kokie šviesos šaltiniai bus panaudoti projektuojant, niekuomet to nereikėtų pamiršti. Šviesos kokybė yra vienas iš architektūros piliorių“, – pabrėžė V. Mitkus.

Jo teigimu, šviesa didelę įtaką turi žmogaus cirkadiniam, arba kitaip – biologiniam ritmui, todėl planuojant apšvietimą pirmiausia reikia galvoti apie žmogaus gyvenimo kokybę. Anot V. Mitkaus, jau kurį laiką pastebimas apšvietimo vertės augimas Europoje.

Mokymų pranešėjas pristatė žmogaus sveikatai ir gerai savijautai skirtą šviesos maišymo technologiją – „Biownlight“ sukurtus šviestuvus „SKYLIGHTER“. Tai 6 kanalų, 7 skirtingų spalvų šviestuvų šviesos maišymas, kai kiekvienas jų savarankiškai keičia ne tik šviesos spalvinę temperatūrą, bet ir intensyvumą. Jų reikšmės keičiamos paroje, pagal vidinėje atmintyje išsaugotus algoritmus. „BIOWNLIGHT“ šviesą skleidžiantys šviestuvai gali būti pakabinami, paviršinio montavimo ar įleidžiami į lubas, su teleskopine „ranka“ tvirtinami prie sienos. UAB „Selteka“ rinkai pristatė ir pristatomus šviestuvus „Biown“ su aukščio reguliavimu bei šviestuvo pavertimo galimybe.

UAB „Selteka“ atstovas taip pat pristatė ir keletą šviestuvų „SKYLIGHTER“ instaliavimo konfigūracijos variantų ir jų pritaikymą praktikoje.

Kaip kontroliuoti saulės šviesą?

UAB „Barema rytai“ vadybininkė Jolanta Gaižutienė atkreipė dėmesį į saulės kontrolės sistemų pritaikymą šių dienų architektūroje. Vienas iš pasirinkimų galėtų būti fasadinės žaliuzės, kurių didžiausias privalumas – galimybė pakelti/nuleisti ir keisti kampą. J. Gaižutienė išskyrė du fasadinių žaliuzių tipus: C ir Z formos ir specifikavo jų skirtumą.

Mokymų pranešėja pristatė ir kitus UAB „Barema rytai“ produktus – fasado roletus, kurie gali būti išoriniai ir vidiniai bei lameles. Anot įmonės atstovės, pastarosios saulės kontrolės sistemos siūlo gausybę architektūrinių sprendimų ir gali atlikti keletą svarbių funkcijų: apsaugoti nuo saulės, būti fasado apdailos detale ar ventiliacinėmis grotelėmis. Jos gali pasitarnauti ir tuo atveju, jeigu reikalingas tam tikrų gaminių apsiuvimas/aptvėrimas. Pavyzdžiui, šiukšlių konteinerių aptvėrimas; įrengimų ant stogo aptvėrimas ir kt.

Vienu iš lamelių privalumų UAB „Barema rytai“ įvardino ir tai, kad jas galima nudažyti bet kokia spalva. Arčiau gamtos gyvenantys žmonės turi galimybę pasirinkti iš gausybės medžio imitacijos spalvų.

Pasak J. Gaižutienės, vienas įdomiausių architektūrinių sprendimų, panaudojant lameles, buvo išpildytas ant nestandartinės formos Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcijos stoglangio.

Stogo langai ir kiti sprendimai stogui

UAB „Velux Lietuva“ pardavimų vadovas Marius Vinclovas pristatė sveikatai palankių namų konceptą ir papasakojo, kaip suplanuoti stogo langus pastatams.

Anot mokymų pranešėjo, teisingai suprojektuoti namai – tai vieta, kur pailsime, atsigauname nuo skubaus bei įtempto gyvenimo ritmo. Todėl būtina atkreipti dėmesį į sveiką jų mikroklimatą ir tai, ką mums siūlo išmaniosios technologijos.

Mokymų dalyviams M. Vinclovas papasakojo apie stogo langų variacijas bei pateikė rekomendacijų jų įrengimui. UAB „Velux Lietuva“ gali pasiūlyti sprendimų įvairiems stogų tipams: pradedant nuo klasikinių šlaitinių iki plokščių stogų, kurie populiarėja šiuolaikinėje architektūroje.

Didžiausia dalis įmonės gaminių skirti šlaitiniams stogams. M. Vinclovas pateikė keletą rekomendacijų, kurios yra svarbios pasirenkant stogo langus. Viena jų – tai stogo langų orientacija pagal pasaulio kryptis. Taip pat svarbus ir montavimo aukštis: kuo mažesnis stogo nuolydis, tuo ilgesnių langų reikės, todėl viršutinė lango dalis turėtų būti 1,9-2,1 m nuo grindų.

Mokymų pranešėjo tikinimu, vienas svarbiausių aspektų, pasirenkant langus yra jų paviršius, kuris gali būti lakuotas ar padengtas poliuretanu. Nors pastarojo tipo stogo langai ypač tinka drėgnoms patalpoms, pavyzdžiui, saunose, tačiau sparčiai populiarėja ir šiuolaikinės architektūros interjeruose.

UAB „Velux Lietuva“ atstovas pristatė ir keletą nestandartinių gaminių: stogo lango konstrukcijas, pereinančias į fasadinius langus, stogo balkonus, stogo terasas.

M. Vinclovas papasakojo apie sprendimus stogo langus įsirengti vieno aukšto dvišlaičiuose namuose ar ant plokščių stogų.

Galimybė pasisemti žinių

STRUCTUM projektas „Išmanusis miestas“ mokymų architektams, urbanistams, inžinieriams ir kitiems specialistams dar tęsis kitą savaitę. Visus ateities miestų kūrėjus kviečiame pasisemti naudingų žinių, praktinių patarimų bei susipažinti su inovacijų naujienomis.

Trečiadienio (balandžio 27 d.) mokymų tema – „INŽINERINIŲ SISTEMŲ PROJEKTAVIMAS IR JŲ SVARBA PASTATUI“. Mokymai startuos 10:00 val.

Renginys nemokamas, tačiau norint stebėti mokymus, reikalinga registracija, kurią galite atlikti paspaudę nuorodą.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų