Išskirtinė vieta subūrė stiprią komandą
Neatitrūkdami nuo miesto pulso, „Rasų namų“ naujakuriai gali mėgautis gamta, grynu oru ir privatumu, kurį užtikrina namų išdėstymas ir solidi kaimynystė, džiaugtis žaidžiančių vaikų saugumu ir tokiais pranašumais, apie kuriuos kitų kvartalų gyventojai nė neįtartų. Po kai kuriais būstais įrengti didžiuliai rūsiai, kurie iš tikrųjų yra istoriniai – tai buvusios karo laikų šaudmenų saugyklos.
Nekilnojamojo turto valdymo bendrovei „Contestus projektai“ kvartalas „Rasų namai“ buvo ypatingas projektas, nes ji buvo ne tik projekto valdytoja. „Mes patys esame ir šio projekto užsakovai, todėl kėlėme sau itin aukštus reikalavimus, siekdami užtikrinti ilgalaikę jo vertę. Pasikvietėme į komandą dvi puikias architektų komandas:
UAB „Paleko archstudija“ ir R. Mikulionio architektūros studiją „Plazma“, ir bendromis jėgomis sukūrėme rinkai išskirtinį produktą“, – pasakoja projekto vadovė Julija Zabelska.
Komforto gamtoje paieškos pasitvirtino
Iš pradžių atrodė neįmanoma, kad tokiame siaurame akligatvyje gali tilpti visas „Rasų namų“ kvartalas. Dabar jis primena lietuvišką vienos gatvės kaimą, kurio vienoje pusėje namai stovi šonu, o kitoje – tarsi pašokę į viršų ir apžergę šlaite pasislėpusius rūsius. Visa tai suderinta su šiuolaikinių namų pranašumais: dideliais langais, moderniomis inžinerinėmis sistemomis, galimybėmis interjeruose kurti lengvai transformuojamas erdves. Nuo gatvės pusės dalies namų fasadai beveik aklini, o stiklinės namų dalys orientuotos į mišką ir šalia tekantį Kaukysos upelį. Ant kolonų užkelti namai yra dviaukščiai, dvišlaičiu stogu, o po jais įrengtos vietos automobiliams.
Individualių namų plotas siekia 180–190 m2, o dalyje namų – jaukūs 42–120 m2 ploto butai. Tokių optimalių dydžių būstuose patogiai gali gyventi nemaža šeima, bet jie netaps per dideli, jei liks tik du gyventojai.
Butai ir namai yra su terasomis arba balkonais, galima įsirengti židinius ir antresoles. Kiekvienas būstas turi gyvus paveikslus – už lango besikeičiančius metų laikų vaizdus.
„Rasų namai“ priskiriami B energinės klasės pastatams, jiems naudojamas grindinis ir konvekcinis šildymas, įrengta naujoviška rekuperacinė sistema. Patekimas į kvartalo teritoriją apribotas užkardu, joje įrengtos individualios automobilių stovėjimo vietos, taip pat svečiams skirta automobilių aikštelė. Aplinką puošia individuali mažoji architektūra, įrengti lauko šviestuvai, trinkelėmis grįsti keliai ir šaligatviai.
Šlaito paslaptis padiktavo architektūrinius sprendimus
Su kokiais iššūkiais susidūrė „Rasų namų“ projekto įgyvendintojai? „Contestus projektai“ projekto vadovė
J. Zabelska prisimena, kad jie iš pradžių nepakankamai įvertino objekto vietą – į būsimą statybvietę per parką vedė vienintelis kelias, per kurį nebuvo privažiavimo statybinei technikai, ir būtent tai užtęsė statybų procesą.
Kitas iššūkis suintrigavo. Šlaitas, kuriame turėjo įsikurti kvartalas „Rasų namai“, turi paslaptį – jame išlikusios keturios maršalo Juzefo Pilsudskio laikų šaudmenų istorinės amunicijos saugyklos – bunkeriai. Šias saugyklas projekto plėtotojai siekė būtinai išsaugoti, tad dabar aštuonių namų šeimininkai galės naudotis kone 1 000 m2 ploto įspūdingais, unikaliais arkiniais rūsiais (patalpų aukštis
~ 4 m). Individualūs namai suprojektuoti taip, kad neužstatytų saugyklų fasadų, kad jais pro pakeltą namo tūrį galėtų grožėtis visi. Būtent tos saugyklos padiktavo svarbų architektūrinį sprendimą aukštesnėje teritorijos dalyje esančius pastatus pakelti ant kolonų, kartu siekiant „pagauti“ kuo daugiau šviesos ir nepaliesti šaudmenų saugyklų istorinių sienų. Toks žingsnis leido harmoningai išspręsti erdvės ir šviesos klausimą su žemesnėje dalyje esančiais namais, turinčiais kiemelius prie upelio. Taigi dabar į unikaliuosius sandėlius iš skandinaviško „A“ tipo namų galima patekti per atskirą, atkurtomis metalinėmis grotomis apsaugotą ir bareljefiniu Žečpospolitos ereliu papuoštą įėjimą.
Sienoms – maumedžio patvarumas ir raštų unikalumas
Kvartalo „Rasų namai“ pastatų fasadų sienos buvo apšiltintos akmens vata, apdailai „Medžio gausa“,
UAB „Ikosa“, pagamino Sibiro maumedžio medienos lauko dailylentes, o terasoms – lentas. Visa mediena padengta geležies oksidu. Specialus apdirbimas pasirinktas siekiant išgauti tikrąją tamsią maumedžio medienos spalvą iš karto, nors iš tikrųjų tokią spalvą mediena natūraliai, t. y. veikiama aplinkos veiksnių, įgauna laikui bėgant. Kitaip tariant, maumedžio dailylentės, sukaltos be išankstinio specialaus apdirbimo, ilgainiui tampa pilko atspalvio, tačiau pilkėjimas būna netolygus, margas. Sibiro maumedžio mediena yra viena patvariausių medienos rūšių, dailylenčių ilgalaikiškumas fasadų apdailoje siekia iki 100 metų. Papildomos, specialios priežiūros tokiai apdailai nereikia. Bendrovės „Ikosa“ komercijos direktorė Daiva Degimė sako, kad iššūkių vis dėlto neišvengta – teko stropiai suderinti visus reikiamus dailylenčių profilius ir matmenis, nes architektai siekė kiekvieną namą padaryti unikalų. Tam jie parinko skirtingo piešinio maumedžio dailylentes, nutarę atkartoti 50–100 metų senumo Pavilnių medinių, lentomis apkaltų namų statybos tradicijas. Pasak projekto architekto Rolando Paleko, įdomiausia tai, kad tos lentos skirtingai sukaltos: vertikaliai, statmenai, įstrižai, vadinamuoju saulutės raštu. Tuo pavyzdžiu architektai Rolandas Palekas ir Rytis Mikulionis sukūrė dešimt piešinių, kurie ir buvo išguldyti lentomis ant naujų skandinaviško tipo namų.
Ypatingieji stogai…
Kvartalo „Rasų namai“ pastatų stogai miestiečių akims kiek neįprasti – šlaitiniai, medinių konstrukcijų. Rangos darbų vykdytoja UAB „Absta“, apšiltinusi ir namų fasadus, stogus apšiltino akmens vata ir padengė valcuota skarda. „Medžiagas stogams dengti parinko architektai, tad jų teisingu sprendimu net nesuabejojome, – sakė įmonės statybos vadovas Tomas Bartkus. – Užtat įrengėme nestandartinę lietaus nuvedimo sistemą – ji paslėpta po fasado apdaila, todėl kiekvieną detalę reikėjo gaminti rankiniu būdu!“
Bendrovė „Absta“ tokio tipo šlaitinius stogus įrengė nebe pirmą kartą, nes, anot T. Bartkaus, dabar madingi būtent klasikinio tipo stogai, tad su tokiais darbuotis tenka dažnai.
Abejonių nekelia ir tokia stogo konstrukcija bei panaudotų medžiagų ilgalaikiškumas. „Tokio tipo stogams nereikia priežiūros ir juos gali naudoti ilgus metus, – tikina statybos vadovas. – Svarbiausia, kadkartu su užsakovais ir architektais mums pavyko sukurti gerą produktą.“
Projekto valdytojas ir užsakovas: UAB „Contestus projektai“ |
Projekto architektai: UAB „Paleko archstudija“ ir R. Mikulionio architektūros studija „Plazma“ |
Kvartalas „Rasų namai“: 18 gyvenamųjų namų (2 ir 3 aukštų) |
Individualių namų plotas: 180–190 m2 |
Butų plotas: 42–120 m2 |
Pastatų energinė klasė: B |
Stogo danga: UAB „Absta“ |
Lietaus nuvedimo sistema: UAB „Absta“ |
Pastatų fasado apdaila: Medžio gausa,UAB „Ikosa“ |
Arkiniai rūsiai: 1 000 m2 ploto, 4 m aukščio |
Bendra projekto investicija: 4,5 mln. eurų |
Fotografas: Norbertas Tukaj |