Architektūros portalas www.dezeen.com išrinko įdomiausius ir ryškiausius architektūros projektus, kuriuos planuojama užbaigti 2022 metais.
Nuotr.: Chris Stowers, MIR, Marcel Steinbach, OMA
TAIPĖJAUS SCENOS MENŲ CENTRAS, TAIVANAS; SUKŪRĖ OMA
2022 metų kovą Taivano sostinėje duris atvers Taipėjaus scenos menų centras, kuris statomas nuo 2012-ųjų. Futuristinės išvaizdos centrą sukūrė tarptautinis architektų biuras „Metropolitan Architectural Office“ (OMA), bendradarbiaudamas su vietos architektūros studija „Kris Yao | Artech“ ir inžinerijos įmone „Arup“.
59 000 kv. metrų ploto kompleksą sudaro trys unikalios teatro erdvės, sujungtos su centriniu stikliniu korpusu, iš kurio atrodo išsikišusios. Vienas iš korpusų – „Globe Playhouse“ – sferinis 800 vietų teatras, panašus į planetą, įsirėžusią į pastatą. Kitos salės – 1 500 vietų Didysis teatras ir „Blue Box“ tipo 800 vietų daugiaformis korpusas teatro eksperimentiniams spektakliams. Juos sujungus susidarytų milžiniška 2 300 vietų salė, pavadinta „Super Theater“.
Visos Taipėjaus scenos menų centro techninės patalpos ir užkulisių zona yra centriniame kube, kurį supa perėjimo takai, pavadinti viešąja kilpa. Tiek į spektaklius atėjusiems žiūrovams, tiek plačiajai visuomenei jie yra atvirai permatomi.
„SYDNEY MODERN“, AUSTRALIJA; SUKŪRĖ SANAA
Australijoje, Sidnėjuje, šiemet bus užbaigta Naujojo Pietų Velso meno galerijos plėtra. Japonijos architektūros studija SANAA („Sejima and Nishizawa and Associates“) suprojektavo jos priestatą „Sydney Modern“, kuris sukurtas kaip kontrastas esamos galerijos XIX amžiaus neoklasicistinės architektūros pastatams. Seną ir naują statinius skiria aikštė – „viešojo meno sodas“.
Naująjį pastatą sudaro stačiakampio formos paviljonai stiklinėmis sienomis. Jie sujungti dideliu, kelių lygių atrijumi, iš kurio pro stiklines sienas atsiveria vaizdas į Sidnėjaus uostą. Paviljonai leidžiasi nuo kalvos Woolloomooloo įlankos link. Iš viso priestate bus 7 000 kv. metrų galerijos erdvė ir dvi galerijos, kurių kiekviena yra didesnė nei 1 000 kv. metrų su 5,5 metro aukščio lubomis.
Kita didelė galerijos erdvė įrengta po pastatu, jos konstrukcijai panaudotas rekonstruotas Antrojo pasaulinio karo laikų naftos rezervuaras. Ši erdvė bus 2 200 kv. metrų, joje bus rengiami dideli renginiai.
„LANTERNEN“, DANIJA; SUKŪRĖ „SNØHETTA“ IR „WERK ARKITEKTER“
Danijoje, Esbjergo krantinėje, statomas medinis vandens sporto bendruomenės centras „Lanternen“ – Norvegų tarptautinio architektūros, kraštovaizdžio ir interjero dizaino biuro „Snøhetta“ kartu su „WERK Arkitekter“ suprojektuotas pastatas, skirtas valčių mėgėjams. Tikimasi, kad šis centras sustiprins Esbjergo, kuris praeityje buvo svarbiausias Danijos žvejybos uostas, gyventojų ryšį su jūra. Apskritos formos statinio medinį fasadą puošia dideli langai, iš kurių atsiveria vaizdas į jūrą. Langai apšviečia pastatą naktį, tad jis primena žibintą arba švyturį („Lanternen“ daniškai reiškia „žibintas“) ir švies kaip naujas Esbjergo uosto orientyras.
Pastato centre yra atviras atrijus, kuriame antrojo aukšto lygyje įrengta terasa. Į ją veda platūs laiptai. Apsupta apskirtos formos pastato patalpų, ši terasa taps „Lanternen“ centru lankytojams, besinaudojantiems treniruočių patalpomis ir klubų salėmis, išdėstytomis aplink jos perimetrą. Techninės patalpos yra pirmajame aukšte – jos matomos po terasa. Ten įsikurs vandens sporto klubai, veiks treniruočių patalpos, dirbtuvės ir valčių saugykla, į kurią per didelę fasado angą galės įplaukti mažos valtys ir baidarės. Pro dvi dideles angas, atsiveriančias virš jų esančios terasos grindyse, žemyn patenka dienos šviesa.
ARKANZASO DAILĖS MUZIEJUS, JAV; SUKŪRĖ „STUDIO GANG“
Šiemet gegužę JAV turėtų būti baigtas pertvarkyti Arkanzaso dailės muziejus Litl Roke, kuris yra kapitaliai remontuojamas. Amerikos architektūros ir miesto dizaino biuras „Studio Gang“ šiam projektui sukūrė sulankstytos formos betoninį stogą. Senasis muziejaus kompleksas pastatytas 1937 metais ir daug kartų plėstas. Dabar sukurtas briaunotas, sulankstytos formos stogas, išdėstytas klostėmis, taps vienijančia ašimi – nauji pastatai, virš kurių yra sulankstytas stogas, kirs muziejaus kompleksą ir sudarys centrinę jo ašį. Tai bus „kaip augalo stiebas“, jungiantis atnaujintas galerijas ir nuo jo atsišakojančias ekspozicijų erdves. Abiejuose galuose betoninis stogas išplatės, dengdamas įėjimus. Šiaurėje, kur muziejus atsuktas į miestą, stogas apjuos kiemą ir įrėmins antro aukšto salę su stikliniu fasadu nuo grindų iki lubų. 12 300 kv. metrų ploto muziejus bus apsuptas kraštovaizdžio viešo parko.
SUNDBY MOKYKLA, DANIJA; SUKŪRĖ „HENNING LARSEN ARCHITECTS“
Pradinė mokykla, ant kurios stogo bus galima vaikščioti, taps pirmuoju tokio tipo pastatu Danijoje, kuriam bus suteiktas Šiaurės šalių ekologinis ženklas Danijoje. Sundby mokykla atrodys tarsi išaugusi iš žemės. Danijos architektūros studija „Henning Larsen Architects“ sukūrė dviejų aukštų mokyklos projektą kaip C formos struktūrą, kuri susilieja su aplinkiniu kraštovaizdžiu. Jos stogas susilies su žeme ir įsilies į reljefą, sudarydamas vaikščiojamą žalią stogą, į kurį bet kuriuo metu galės patekti visuomenė. Mokykloje bus daug erdvių, kurios atsidarys į išorę, kad būtų galima pasinaudoti jos artumu gamtai.
Dizainas, kurį taip pat kūrė „SKALA Architects“, „ETN Architects“, MOE, „Autens“ ir „BO-HUS“, sudaro daugybė sporto įrenginių, muzikos kabinetų, biblioteka ir didelių mokymo erdvių. Mokyklos vidaus erdvės gali būti pertvarkomos ir perkeliamos pagal jos poreikius. Numatyta ir mokyklos plėtra ateityje – jos konstrukcija leis išplėsti pastatą nuo dviejų iki trijų aukštų. Naujoji mokykla turėtų būti atidaryta 2022 metų vasaros pabaigoje, joje dirbs 100 darbuotojų ir mokysis 580 mokinių iki 16 metų.
„SAN PELLEGRINO“ GĖRIMŲ GAMYKLA, ITALIJA, BIG
Nauja „San Pellegrino“ gaiviųjų gėrimų bendrovės būstinė ir išpilstymo gamykla kalnų slėnyje Šiaurės Italijoje bus baigta statyti šiemet. Ją projektavo architektūros grupė „Bjarke Ingels Group“ (BIG). 17 000 kv. metrų ploto patalpos pakeis išpilstymo gamyklą ir biurus, kurie čia veikė nuo 1899 metų. Architektai pasiūlė naują statinį „išauginti“ iš senojo komplekso. Suprojektuota daugybė pastatų, sujungtų takais po didžiulėmis arkomis. Šiose erdvėse įrengtos viešosios erdvės ir lankytojų centras atveria vaizdus į upę ir Alpių kraštovaizdį.
Pasitelkus klasikinius Italijos architektūros ir urbanistikos elementus – pasažus ir portikus – sukurta architektūrinė aplinka, kurioje gamyba ir vartojimas, gamta ir architektūra, lauko ir vidaus erdvės yra integruoti. Šiauriniame gamyklos sparne įrengtas lankytojų centras, iš kurio jie galės stebėti, kaip gaminamas mineralinis vanduo.
„THE REEFLINE“, JAV; SUKŪRĖ OMA
„The ReefLine“ – tai povandeninis skulptūrų parkas netoli Majamio paplūdimio, skirtas apsaugoti krantą nuo klimato kaitos padarinių. Jo eksponatus bus galima apžiūrėti tik nardant. Pirmasis projekto etapas turėtų būti baigtas šį mėnesį. Projektą sukūrė tarptautinis architektų biuras „Metropolitan Architectural Office“ (OMA), dirbdamas su jūrų biologų, mokslininkų ir pakrančių inžinierių komanda. „ReefLine“ geometriniai betoniniai moduliai bus įrengti maždaug šešių metrų gylyje po vandeniu ir maždaug 247 metrų atstumu nuo kranto. Jie tęsis nuo Pietų paplūdimio (South Beach) pietiniame miesto gale iki pat šiaurinės Majami Bičo pakrantės.
Meno kūriniai ir geometriniai betoniniai moduliai veiks kaip dirbtinis rifas, kuriame gali gyventi nykstanti jūrų gyvybė. Dirbtinio rifo konstrukcijos bus pagamintos iš specialių medžiagų – betono ir kalkakmenio, nes jie chemiškai panašūs į natūralų rifų substratą. Meno kūriniai, sumontuoti tarp betoninio karkaso, taip pat bus pagaminti iš panašių medžiagų ir nulieti 3D spausdintuvu kaip rifo dalis. Tarp povandeninių instaliacijų bus smėliu užneštų automobilių ir sunkvežimių skulptūrų bei povandeninės tyrimų stoties modulis. „ReefLine“ suteiks pramogą parko lankytojams ir struktūrą koralams bei kempinėms natūraliai kolonizuotis, pridėdama biologinės įvairovės vietovei, kuri šiuo metu yra povandeninė smėlio dykuma.
„VALLEY“, NYDERLANDAI; SUKŪRĖ MVRDV
Amsterdame šiemet bus užbaigtas statyti architektų studijos MVRDV sukurtas namų kompleksas su trimis daugiafunkcės paskirties daugiaaukščiais namais. Trys briaunotos viršūnės sujungtos terasiniu podiumu, kuris imituoja slėnį tarp kalnų. Aukščiausia viršūnė siekia 100 metrų. Fasadų apdaila pereina nuo stiklo iki uolėtų paviršių, sudarytų iš akmenimis dengtų terasų, iš fasado išsikišusių erkerių ir balkonų. Dantyti fasadai ilgainiui bus apželdinti. „Žaliąjį sluoksnį“ sudarys 13 000 augalų, medžių ir krūmų. Siekiama, kad pastato dizainas primintų žalią kaimą.
Trys pastato bokštai yra suprojektuoti ant daugiafunkcio cokolio ir nustumti kiek įmanoma iki pat kraštų. Veidrodinio stiklo išorinis pastato fasadas atspindi aplinką ir leidžia pastatui įsilieti į bendrą visumą. Jo vidinį fasadą kuria šiurkštaus akmens terasos, kuriose didelė dalis ploto skiriama augalams. Didelė natūraliu akmeniu visiškai dengta erdvė, į kurią šviesa patenka per du didelius stiklinius stoglangius, skirta ne tik gyventojams – čia planuojama organizuoti renginius. Įspūdingo dydžio pastate septyni aukštai bus skirti biurams. Jame bus apie 200 butų. Pėsčiųjų takas šalia pastato veda į centrinę jo dalį, įsivaizduojamą slėnį, išsidėsčiusį per ketvirtą ir penktą aukštus.
„MINAMISANRIKU 311“ MEMORIALAS, JAPONIJA; SUKŪRĖ „KENGO KUMA AND ASSOCIATES“
Tikimasi, kad šiemet bus užbaigtas statyti „Kengo Kuma and Associates“ suprojektuotas memorialinis ir turizmo centras Japonijoje, skirtas prieš dešimtmetį įvykusio žemės drebėjimo ir cunamio aukoms atminti. Pastatas, pavadintas „Minamisanriku 311“ memorialu, jo didelis kabantis stogas bus nukreiptas į dangų, o fasadą dengs kedro danga. 2011 metų kovo 11 dieną dėl didžiojo žemės drebėjimo Rytų Japonijoje kilo cunamis, kuris nusinešė tūkstančius gyvybių, o Fukušimoje įvyko branduolinės elektrinės avarija. Iki šiol keliose vietose jau iškilo paminklai, skirti išreikšti pagarbą aukoms ir prisiminti. „Minamisanriku“ prefektūroje atidarytas specialus memorialinis parkas.