Sėkminga „Empire State Building“ modernizacija: ar šiuo pavyzdžiu paseks ir kiti?


„Empire State Building“ – žymiausias JAV dangoraižis. Po jo išsidėstęs ištisas vamzdynų, matuoklių ir plieninių vožtuvų labirintas. Dėl to pastato požeminis aukštas panašėja į vėsinimo cechą. Viskas atrodo taip, tarsi nė nebūtų atnaujinta nuo tada, kai 1931 metais įžymiojo dangoraižio šviesas įžiebė tuometinis JAV prezidentas Herbertas Hooveris.

Nepaisant išvaizdos, šie didžiuliai vėdinimo įrenginiai jo viduje buvo iš pagrindų atnaujinti. Jie buvo išardyti ir perrinkti, panaudojant didžiąją dalį originalių medžiagų. Tai buvo brangaus ir ilgalaikio projekto, pradėto prieš 10 metų ir tęsiamo iki dabar, dalis. Projekto tikslas – padėti taupyti energiją šiame išskirtiniame Niujorko pastate ir sumažinti jo išlaikymo išlaidas.

Energijos suvartojimas tokiuose senuose pastatuose, kaip „Empire State Building“, labai trukdo išsipildyti niujorkiečių svajonei paversti Niujorką miestu, pasiekusiu anglies dvideginio emisijos neutralumą. Niujorko pastatai išskiria net 70 proc. miesto anglies dvideginio, pavyzdžiui, pusę šios emisijos sudaro 5 proc. didžiausių pastatų. Bet senų pastatų modernizavimas, siekiant juos paversti labiau taupančiais energiją, kelia nemažą inžinerinį iššūkį, tuo pačiu įtikina statinių savininkus, kad tai jiems finansiškai naudinga, rašo „Time“.

„Empire State Building“ pirminis atnaujinimas, baigtas 2010 metais ir kainavęs kiek daugiau nei 31 mln. JAV dolerių (25 mln. eurų), buvo svarbi naujiena. Atnaujinus pastato vėsinimo sistemą, visi dangoraižio 6514 langų buvo padengti plėvele, kuri padeda sumažinti statinio perkaitimą vasarą ir šilumos praradimą žiemą. Už radiatorių buvo įdiegta šilumos izoliacija, kas taip pat apsaugojo nuo bereikalingo šilumos praradimo. Liftų sistemoje buvo įdiegti atsinaujinantys stabdžiai, kurie susigrąžina elektrą, kabinoms pasiekus tikslą. Sudėjus viską kartu, sutaupoma apie  40 proc. energijos. Taip kasmet pastato savininkai sutaupo apie per 4 mln. JAV dolerių (apie 3,27 milionų eurų), kas padėjo pritraukti turtingus nuomininkus ir gauti didesnį pelną iš nuomos.

„Nėra sidabrinės kulkos, – sakė Anthony Malkinas „Empire State Realty Trust“, įmonės, kuriai priklauso „Empire State Building“ dangoraižis,  vykdomasis direktorius. – Tai – sidabriniai šratai. Tai – daug sudedamųjų dalių, veikiančių kartu.“

Dabar, kai pastatui suėjo 90 metų, Niujorko valdžia juda pirmyn su programa, kai stengiamasi padrąsinti visame pasaulyje žinomo Art Deco stiliaus dangoraižio pastato pavyzdžiu sekti ir kitus.

„Tai, ko pasiekė „Empire State Building“ prieš 10 metų, buvo naujovė ir į priekį pastūmėjo „žaliųjų“ pastatų judėjimą, – „Time“ komentavo Niujorko valstijos energijos tyrimų ir vystymo vadovybės (NYSERDA) vyresnioji viceprezidentė strategijai ir rinkos vystymui Janet Joseph. – Tai reikia tęsti. Turime nueiti dar toliau ir giliau nei buvo padaryta su „Empire State Building“  prieš 10 metų.“

Per programą, vadinamą „Empire Building iššūkiu“, NYSERDA suteiks 50 mln. JAV dolerių (beveik 41 mln. eurų) paramą grupei aukštuminių pastatų savininkų, kad jie išbandytų naujus „žalius“ pastatų atnaujinimo sprendimus. To siekiama, bendradarbiaujant didiesiems „žaliojo“ sektoriaus atstovams, tarp kurių yra „Vornado Realty Trust“ ir „Silverstein Properties“.

Galbūt ir neatrodo, kad brangiausio pasaulyje nekilnojamojo turto savininkams reikėtų viešo paskatinimo atnaujinti savo pastatus. Bet Niujorke taip pat yra nesutarimų tarp miesto ir valstijos valdžios, kuri valdo didžiausią miestą, remdamasi 2019 m. pradėjusiu veikti teisės aktu „U.S. Gotham’s Local Law 97“ ir dešimtims tūkstančių pastatų mieste kelia reikalavimą vis labiau riboti anglies dvideginio išskyrimą, o savininkams – sumažinti energijos suvartojimą.

„Mes suprantame, kad tai brangu, – teigė John Mandyck, „Urban Green“ tarybos vadovas, kuris propaguoja šį teisės aktą. – Bet mes tai darome, turėdami priežastį. Mes tai darome tam, kad apsaugotume savo miestą nuo klimato pokyčių poveikio.“

Klimato kaitos poveikis jau juntamas. Vanduo Niujorko uoste pakilo 30 cm, palyginti su praėjusiu šimtmečiu, dalis miesto infrastruktūros vis dar atstatinėjama po uragano „Sandy“, praūžusio 2012 metais. Miestą supančio vandens lygis per ateinančius 6 dešimtmečius gali pakilti nuo 30 cm iki  10 metrų ir tai gali kainuoti milijardus dolerių, praradus nekilnojamąjį turtą.

Bet netgi liepus mažinti anglies dvideginio išskyrimą, rizikuoti vengiantys, į pelną orientuoti pastatų savininkai gali manyti, kad jiems labiau verta artimiausiu metu mokėti baudas nei atnaujinti pasatus taip, kad šie taupytų energiją.

„Grasinimai šiuo klausimu, panašu, kad nepadeda, 0 pastebėjo Amerikos architektų instituto prezidentas Kennethas Lewisas, vadovaujantis Niujorko skyriui ir esantis architektų įmonės „Skidmore, Owings ir Merrill“ partneriu. – Tai juos padrąsina, bet jie atliks finansinius skaičiavimus, kad galutinai apsispręstų, ar jie tai darys.“

Iš čia ir kyla „Empire Building iššūkis“. Programos „širdis ir siela“ J. Joseph sako, kad kuria planus iš privataus sektoriaus partnerių projektų, kuriais vėliau bus pasidalinta su kitų pastatų savininkais valstijoje, kad jie žinotų, kokias idėjas verta vystyti. Programa pasirodė tinkamu metu, kai tapo prieinama daug naujų technologijų, tokių kaip elektrochrominis stiklas (automatiškai pritemsta, priklausomai nuo saulės spindulių) ir grindų plytelės, kurios energiją kaupia iš žingsnių. K. Lewisas teigia „truputis pinigų“ gali padrąsinti pastatų savininkus išbandyti šias ir kitas technologijas.

„Jie šią informaciją gali pasiimti ir ja pasidalinti, tuo pačiu vystyti kitas inovacijas,“ – kalbėjo jis.

Nėra kada švaistyti laiko. Niujorke ir kitur, seni, neefektyvūs pastatai skleidžia planetą šildančias išmetamąsias dujas ir suvartoja didelius kiekius elektros kasdien. „Žalias“ pastatų atnaujinimas kainuoja laiko ir pinigų K. Lewiso paskaičiavimu, turime 5–10 metų Niujorke iniciatyvoms paleisti, kad pasiektume išsikeltus klimato kaitos stabdymo tikslus.

„Neužtenka pakeisti kai kurias lemputes, – mano J. Josaph. – Turime atnaujinti 200 pastatų per dieną, kasdien, ateinančias 12 000 dienų.“

„Empire State Building“ savininkai planuoja papildomus atnaujinimus, kuriuos jie greičiausiai atskleis kitą mėnesį. Jie taip pat dalyvauja „Empire Building iššūkyje“. Dėl ankstesnio atlikto darbo, jie su kitų pastatų savininkais pasidalins savo pastato atnaujinimo patirtimi. „Žalio“ dizaino idėjų šalininkams tai svarbu, nes „Empire State Building“ turi r kultūrinį statusą. Tai reiškia, kad ant šio pastato savininkų pečių krinta lyderystės svoris, net ir nekilnojamo turto rinkoje, kur svarbiausia yra pelnas.

„Aš tikiuosi, kad renovacija parodė: jei tai galima ją padaryti „Empire State Building“, tai galima padaryti bet kur“, – vylėsi A. Mandyckas.

Iššūkis sumažinti anglies dvideginio emisiją šalies didžiausiame mieste ir 4 labiausiai apgyvendintoje valstijoje vis dar yra bauginantis.

„Transformacijos dydis yra beprecedentis, bet mes tikime, kad jis yra gyvybiškai svarbus, mūsų planetos išlikimui,  – neabejojo J. Josaph. – Atrodo, kad verta jo imtis“.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų