Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti aplinkos ministro įsakymo „Dėl Tarptautinių sankcijų, priskirtų Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos kompetencijai, įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ projektą. Tvarkos apraše siūloma nustatyti, kad sprendimas leisti fiziniams ir juridiniams asmenims teikti architektūrines ir inžinerines paslaugas Europos Sąjungos subjektų valdomoms įmonėms Rusijoje ir Baltarusijoje bus priimamas tik išimtiniais atvejais.
Minėtas tvarkos aprašas parengtas įgyvendinant Europos Sąjungos Tarybos reglamentą dėl ribojamųjų priemonių atsižvelgiant į veiksmus, kuriais kenkiama Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei arba į juos kėsinamasi, kuris numato ir architektūros bei inžinerijos paslaugų teikimo ribojimą. Aplinkos ministerija paskirta atsakinga institucija už reglamente taikomas ribojamąsias priemones, kurios draudžia teikti architektūros ir inžinerijos paslaugas subjektui, kuriam taikomos tarptautinės sankcijos, ar kurio architektūros ir inžinerijos paslaugų teikimo veiklai taikomos sankcijos.
Reglamente nustatyta, kad nuo birželio 20 d. šias paslaugas galima teikti tik gavus kompetentingos institucijos leidimą. Tarptautinių sankcijų įstatymas numato, kad kompetentingos institucijos turi patvirtinti tvarkos aprašus dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo užtikrinimo savo veiklos srityje.
Tvarkos apraše numatyta, kad leidimas būtų suteikiamas tik pripažinus prašymą pagrįstu, atsižvelgiant į tarptautines sankcijas nustatančiuose teisės aktuose nurodytus konkrečiai išimčiai ar leidimui būtinus kriterijus bei sąlygas ir pareiškėjui visiškai įrodžius teisinį ir faktinį pagrindą, būtinybę taikyti išimtį ar suteikti leidimą, taip pat aplinkybes, kad tai neprieštarauja tarptautines sankcijas nustatančių teisės aktų tikslui.
Sprendimas atsisakyti taikyti išimtį ar suteikti leidimą būtų priimamas, jeigu prašymas būtų pripažįstamas nepagrįstu (pareiškėjas neįrodytų teisinio ir faktinio pagrindo, būtinybės taikyti išimtį ar suteikti leidimą, aplinkybių, kad išimties taikymas ar leidimo suteikimas neprieštarauja tarptautines sankcijas nustatančių teisės aktų tikslui).
Numatoma, kad Aplinkos ministerija, priimdama šiuos sprendimus, bendradarbiaus su Lietuvos architektų rūmais, Statybos sektoriaus vystymo agentūra, kitomis architektūros ir inžinerijos srityje veikiančiomis institucijomis, kreipsis į Tarptautinių sankcijų koordinavimo komisiją, siekdama užtikrinti sankcijų taikymo ir įgyvendinimo nuoseklumą.
Pastabas ir pasiūlymus Tarptautinių sankcijų, priskirtų Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos kompetencijai, įgyvendinimo tvarkos aprašo projektui galima teikti iki liepos 18 d. Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS).
Aplinkos ministerija primena, kad atsižvelgiant į Rusijos Federacijos vykdomą karą Ukrainoje ir Baltarusijos Respublikos vaidmenį šiame kare, Europos Sąjungos Taryba 2022 m. įvedė importo ribojimus ar draudimus Rusijoje ir Baltarusijoje gaminamiems, įskaitant su statybos sektoriumi susijusiems, produktams, taip pat paslaugoms, įskaitant architektūrines ir inžinerines.