„Business stadium“ antrasis verslo centras: šiuolaikiškumas ir tvarumas viename


Pavadinimas: „Business Stadium North“

Adresas: Rinktinės g. 3, Vilnius

Užsakovas: investicijų į nekilnojamąjį turtą kompanija „Hanner“

Rangovas: UAB „Promola“

Architektai: „SquareOne“, „NOR3D“, „Senamiesčio projektai“

Paskirtis: verslo centras

Energinė klasė: A+

Plotas: 16 tūkst. kv. m

Aukštai: 8

Baigtas: 2020 m. III ketv.

„Business Stadium“ kvartalas plėtojamas vos 700 metrų nuo Katedros aikštės, buvusioje „Žalgirio“ stadiono teritorijoje. Čia jau pastatytas „Courtyard by Marriott“ viešbutis, „Business Stadium West“ biurų pastatas, sertifikuotas pagal Lietuvos pastatų tvarumo vertinimo sistemą. Pastatui yra suteiktas – puikus – įvertinimas, kuris prilygsta tarptautiniam „excellent“ įvertinimui. Kvartale taip pat įsikūrė gyvenamieji namai, restoranai, sporto, sveikatos ir grožio priežiūros centrai.

Beveik baigtas ir antrasis verslo centras „Business Stadium North“, statomas šiaurinėje kvartalo dalyje.

Funkcionalios, modernios biurų erdvės, išskirtinis interjeras ir eksterjeras, įvairių paslaugų centras, unikalios viešosios erdvės, žaliosios poilsio zonos – tai tik nedidelė dalis to, ką gali pasiūlyti naujasis verslo centras „Business Stadium North“.

Pastatas išsiskiria ne tik savo daugiafunkciškumu, itin patogia lokacija, bet ir tuo, kad jį sukūrė tarptautinė architektų ir dizainerių komanda. Prie „Business Stadium North“ verslo centro pastato projekto dirbo kompanijos iš Danijos „SquareOne“ ir „NOR3D“, taip pat ir Lietuvos projektuotojai – UAB „Senamiesčio projektai“.

Kertiniai kriterijai – funkcionalumas ir ekologiškumas

Naujojo verslo centro pirmasis aukštas skirtas įvairioms kasdienėms paslaugoms, parduotuvėms, restoranams. Visuose kituose „Business Stadium North“ pastato aukštuose bus įrengtos lanksčiai planuojamos biurų erdvės. Siūlomi plotai įmonėms svyruoja nuo 150 iki 2 tūkst. kv. m viename aukšte.

Visos darbo vietos įrengtos taip, kad nuo natūralios dienos šviesos nebūtų nutolusios daugiau kaip 3,6 metro.

Viršutiniuose aukštuose – terasos, iš kurių atsiveria miesto panorama. O po visu kvartalu įrengta požeminė 2 000 vietų automobilių aikštelė.

„Business Stadium North“ atitinka Žaliųjų pastatų standartą. Be to, veikia elektromobilių dalijimosi paslauga, įrengtos elektromobilių krovimo stotelės ir dviračių saugyklos su dušinėmis ir persirengimo zonomis.

Atsižvelgta į istorinį ir ekonominį kontekstą

Kurti pastatą vietoje, apie kurią daugelis jau ne vienerius metus turi susikūręs tam tikrų stereotipų, nėra lengva. „Žalgirio“ stadionas yra vieta, kuri tarsi balansuoja ant ribos tarp senamiesčio ir dabartinių verslo zonų. Dėl šios priežasties reikėjo kurti ne per daug išsiskiriantį, bet kartu ir šiuolaikišką pastatą.

„Istoriniame senamiestyje tokios apimties pastatas ar kompleksas būtų neįmanomas. Čia, istorinės miesto dalies pakraštyje, sukūrėme fasadą, atitinkantį konkretų technologinį ekonominį kontekstą, kuris dera su kitais greta esančiais pastatais Šeimyniškių gatvėje ir Konstitucijos prospekte“, – viename interviu sakė „SquareOne“ įkūrėjas ir architektas Kostas Poulopoulos.

Pasak jo, šiuolaikinio verslo atstovus galima pritraukti tik daugiamačiu pasiūlymu, akcentuojančiu ne tik darbo vietą, bet jungiančiu poilsį, svetingumą ir miesto erdvę, viešąsias erdves šalia biuro.

Sukurtas pastatas puikiai atitinka šiandienes tendencijas: tvarus dizainas, mažesnis suvartojamos energijos kiekis, energijos gamyba, perdirbamumas ir modulinė statyba.

Statybų metu išliko projekte numatytas pastato tūris, tačiau keitėsi fasado vizija: pirminiame projekte buvo numatyta medžio apdaila, tačiau, įvertinus priešgaisrinius reikalavimus, jo buvo atsisakyta ir pasirinktos aliuminio kompozicinės plokštės.

„Visa architektų komanda daug dėmesio skyrė fasado apdailai – buvo bandoma rasti geriausius spalvų derinius, kurie vizualiai būtų artimi medžio apdailai. Pasirinktos šiltos, žemiškos plokščių spalvos sustiprina šį įspūdį. Svarbiausia, mano manymu, yra tai, kad galutinis rezultatas džiugina visus, vadinasi, mums pavyko atlikti užduotį“, – teigia vienas iš pastatą kūrusios komandos narių, „Senamiesčio projektų“ architektas Tomas Kudzmanas.

Individualūs fasado apdailos sprendimai

Architektai ir dizaineriai dažniausiai siekia, kad naujas pastatas ne tik įsilietų į bendrą aplinką, bet ir būtų išskirtinis bei įsimintinas. Sprendimai dėl išorės fasado techninių ir estetinių parametrų – bene vieni svarbiausių naujiems objektams. Būtent todėl stengiamasi atrasti ne tik kokybiškų medžiagų tiekėjus, bet ir įmones, kurios geba pateikti optimalų bei užsakovo reikalavimus atitinkantį projektą.

UAB „Heliopolis“ jau daugiau nei 20 metų yra žinoma kaip viena stambiausių ventiliuojamo fasado plokščių tiekėja Lietuvoje. Pasitikėdami ilgamete patirtimi, „Business Stadium North“ užsakovai pasirinko UAB „Heliopolis“ naujojo verslo centro fasado aliuminio kompozicinėms plokštėms „Albond“ tiekti ir frezuoti.

Daugiausia diskusijų kilo dėl spalvų pasirinkimo

UAB „Heliopolis“ klientams siūlo ne tik itin didelį „Albond“ aliuminio kompozicinių plokščių spalvų spektrą, skirtą fasado apdailai, bet ir atlieka plokščių frezavimo ir brėžinių rengimo darbus. „Business Stadium North“ verslo centre naudotos net keturių spalvų aliuminio kompozicinės plokštės.

„Užsakovui spalvas rinkome individualiai: teko ne vieną kartą pavyzdžius siųsti iš gamintojo, kol radome patį geriausią spalvų derinį, – pasakoja įmonės UAB „Heliopolis“ projektų vadovas Rolandas Tukanas. – Buvo svarbu išrinkti tinkamą paviršiaus matiškumą, blizgumą. Taip pat užsakovų pageidavimu dalis fasado plokščių turėjo turėti raižymo efektą.“

Pasak R. Tukano, visų pirma buvo renkami tamsesni fasado elementai, vėliau pereita prie raižytų plokščių pasirinkimo. Procesas truko daugiau nei pusę metų.

Fasadui, kurio plotas 6 tūkst. kv. m, buvo panaudota: 2 tūkst. kv. m tamsių, o kita dalis – 4 tūkst. kv. m raižytų aukso ir vario spalvų aliuminio kompozicinių plokščių.

Patvarumas ir kokybė

„Mūsų įmonė ne tik tiekė medžiagas, bet ir atliko plokščių apdirbimą: gaminiai buvo atvežti iki mūsų sandėlio, čia juos frezavome, vėliau pateikėme įmonei „Glasma Service“, kad jie išlankstytų ir nuvežtų atgal į objektą Vilniuje“, – apie darbų eigą pasakoja R. Tukanas.

Autorizuotos aliuminio konstrukcijų bei jų elementinių gaminimo įmonės „Glasma Service“ atstovas Žygaudas Kūris pasakoja, jog išrinkti tinkamiausią plokščių sudėtį buvo nelengva užduotis: reikėjo daug laiko skirti ne tik priešgaisrinių reikalavimų įvykdymui, bet ir pačios plokštės išvaizdai bei charakteristikai.

Verslo centre „Business Stadium North“ buvo numatyta naudoti fasado apdailos medžiagas, atitinkančias Bs1d0 degumo klasę. Užsakovai projektui kėlė aukštus gaisrinius reikalavimus, todėl buvo sutarta, kad po to, kai medžiagos bus sumontuotos ant fasado, užsakovui pareikalavus, atsitiktine tvarka dalis plokščių būtų numontuotos ir išvežtos ištirti į Gaisrinių tyrimų centrą, esantį Valčiūnuose, įsitikinti plokščių kokybe.

Projekte panaudotos aliuminio kompozicinės plokštės „Albond“ yra daugiasluoksnė medžiaga, susidedanti iš dviejų 0,5 mm storio aliuminio lakštų, padengtų PVDF danga, bei vidurinio mineralinio užpildo. Šios plokštės gali būti pjaustomos, gręžiamos, frezuojamos, lenkiamos, kasetuojamos.

Plokštės išsiskiria ypatingu atsparumu nepalankioms oro sąlygoms, saulės spindulių poveikiui, korozijai.

Naudojant nesudėtingą įrangą, galima lengvai išlankstyti ir suformuoti sudėtingiausius gaminius ir formas. Kadangi šios plokštės yra itin lengvos, joms montuoti nereikalingas masyvus karkasas. Svarbu ir tai, kad plokštėms suteikiama ilgametė garantija.

„Vienas svarbiausių naudotų plokščių iššūkių – išraiškingas jų išraižymas. Tai nėra įprasta šioms plokštėms, todėl reikėjo ne kartą ieškoti naujų sprendimų: pavyzdžiai kartais ir kardinaliai skirdavosi savo blizgumu ar spalva. Užsakovas kėlė itin griežtus reikalavimus, – sako Ž. Kūris. – Tai buvo kone tarptautinis projektas: dažų tiekėjas buvo Norvegijoje, gamintojas – Turkijoje, mes – Lietuvoje. Procesas buvo sudėtingas, bet gelbėjo gera komunikacija. Per vieną dvi dienas jau gaudavome reikalingus pavyzdžius.“

Komandinis darbas užtikrina rezultatus

Vykdant apdirbimą, fasado plokštes teko ne vieną kartą vežti iš Kauno į Vilnių, tartis su architektais ir dizaineriais dėl galutinių sprendinių atlikimo.

„Dirbti nuo pat pradžių reikėjo su dideliu susikaupimu, bet viskas vyko labai sklandžiai: architektų komanda buvo išsikėlusi aiškius tikslus, tad reikėjo tiesiog prisitaikyti prie jų poreikių, – sako R. Tukanas. – Architektai iš tiesų labai kūrybiški – komanda sugalvojo įsiamžinti projekte. Fasade yra perforuotos oro ventiliacijos angos, kuriose Morzės abėcėlės kodu užšifruoti šiame projekte dirbusių architektų vardai.“

Kokybė ir išskirtinumas

Projekte yra panaudotos „Reynaers“ fasadinės ir langų sistemos. Atsižvelgdami į ankstesniuose projektuose įgytą patirtį bei šių sistemų ilgalaikiškumą, eksploatacines savybes ir gamintojo teikiamas garantijas, užsakovai pasirinko padidintos izoliacijos fasado sistemą CW50HI bei sistemos „Masterline 8“ langus.

Sistema „Masterline“ lengvai derinama su stikliniais fasadais ir yra unikali tuo, kad gerokai sumažina šildymo išlaidas ir gaminio savikainą. Ji naudojama pasyviuosiuose namuose, joje yra apie 30 % mažiau sudedamųjų medžiagų, mažiau detalių, o tai mažina tiekimo ir sandėliavimo išlaidas. Gaminant langus su „Reynaers“ sistema „Masterline 8“, reikia atlikti mažiau gamybinių operacijų. Tai keičia gamybos greitį ir mažina galutinio produkto kainą. Platus savybių spektras leidžia sistemą „Masterline 8“ pritaikyti labai skirtingiems reikalavimams.

„Tinkamai ir iš anksto projektuojant, visada galima pasiekti gerą kainą už aukštą kokybę“, – patirtimi dalijasi UAB „Reynaers Aluminium“ vadovas Lietuvoje Linas Kėvelaitis. – O didelis „Reynaers“ standartinių sprendinių asortimentas leidžia projektavimą daryti lankstesnį. Pastatui buvo keliami A+ energinės klasės reikalavimai, o stikliniams fasadams kartu su aklinomis dalimis ir varstomais langais reikalaujama Ucw reikšmė buvo 0,46 W/m2K. Naudojant „Reynaers“ sistemas, rezultatas pranoko lūkesčius – pasiekta 0,4 W/m2K reikšmė.“

„Reynaers“ vienintelis Europoje suteikia 10 metų garantiją savo produkcijai. Tai liudija kasmet atnaujinamas tarptautinis draudimo polisas. Įmonės padalinys Lietuvoje konsultuoja langų gamintojus ir statybų proceso dalyvius, kaip tinkamai projektuoti, gaminti ir montuoti aliuminio ir stiklo konstrukcijas.

Inovatyvūs inžineriniai sprendimai – optimalus mikroklimatas mažiausiomis sąnaudomis

Vienas svarbiausių naujų objektų elementų, kuriems skiriamas ypatingas dėmesys, yra šildymo, vėdinimo bei oro kondicionavimo sistemos. Suprojektuoti efektyvią sistemą visada yra didelis iššūkis, nes nuo projekto kokybės priklausys ne tik žmonių savijauta, bet ir pastato eksploatacinės sąnaudos.

„Business Stadium North“ užsakovai šioms sistemoms įrengti pasirinko rinkoje jau daugiau nei dešimtmetį veikiančią ir ne vieną žinomą projektą įvykdžiusią UAB AIRCS.

Įmonė ne tik taiko inovatyvius inžinerinius sprendimus, bet ir teikia konsultavimo paslaugas, atlieka projektavimo darbus ir gali pasirūpinti jau įrengtų sistemų eksploatavimo priežiūra.

Beje, AIRCS analogiškas sistemas įdiegė ir praėjusiais metais įrengtame pastate „Business Stadium West“. Vienintelis skirtumas yra tai, kad naujajame pastate kiekviename aukšte numatyti atskiri vėdinimo įrenginiai su savo automatika ir drėkinimu.

„Business Stadium West“ patalpoms vėdinti įrengta rekuperacinė sistema su rotaciniais šilumokaičiais – tai užtikrina minimalias eksploatacines sąnaudas.

Patalpoms šildyti bei orui kondicionuoti įrengta trivamzdė orinio šilumos siurblio sistema su šilumos atgavimo funkcija, todėl pastato naudotojai turi visišką nepriklausomybę ir gali pasirinkti jiems tinkamą režimą bei temperatūrą kiekvienoje patalpoje individualiai.

Mikroklimatui užtikrinti numatyti tylūs kanaliniai (montuojami virš kabamųjų lubų) ventiliatoriniai konvektoriai, oras į patalpas tiekiamas linijiniais difuzoriais, todėl patalpoje užtikrinamas itin mažas oro judrumas ir aukščiausi komforto reikalavimai.

Šiam objektui buvo suprojektuoti vėdinimo įrenginiai su sorbciniais rotaciniais šilumgorąžiais, kurie žiemą efektyviai regeneruoja drėgmę, o vasarą atlieka sausinimo funkciją, reikšmingai sumažindami patalpų vėsinimo išlaidas.

Šildymo, vėsinimo bei vėdinimo technologijos sujungtos su pastatų valdymo sistema, todėl duomenys gali būti analizuojami automatiškai ir taip užtikrinamas efektyviausias sąnaudų valdymas.

Sklandų sistemų darbą taip pat užtikrina kompanijos „LG Electronics“ šilumos siurbliai bei kompanijos „Komfovent“ vėdinimo įrenginiai. Vėdinimo sistemą gamino UAB „Komfovent“. Pasiūlytos įrangos techniniai parametrai tiksliausiai atitiko projektinius reikalavimus.

Suderintos skirtingos technologijos susijungė į bendrą sistemą

Verslo centro „Business Stadium North“ saugumo klausimai buvo patikėti STEBKAM (UAB „Visual Solutions“): įmonės specialistai ne tik įrengė gaisrinės signalizacijos sistemą visame pastate, bet ir buvo atsakingi už praėjimo kontrolės, apsaugos ir vaizdo stebėjimo sistemos „Hikvision“ įdiegimą.

„Tai pirmas toks didelis objektas, kuriame naudojome gamintojo „Teletek“ gaisrinės signalizacijos sistemą. Tačiau jau turėjome patirties Latvijoje, todėl aiškiai žinojome, kad sistema pasiteisins, – apie pastate naudotą įrangą pasakoja įmonės vadovas Danielius Šuškevič. – Sistema ypatinga ne tik kokybės ir kainos atžvilgiu, bet ir tuo, kad turi papildomų funkcijų. Turint ilgametę patirtį, ją iš tiesų nesunku įdiegti ir suprogramuoti pagal užsakovo lūkesčius.“

Sistemą sudaro dvi centralės, sujungtos į bendrą tinklą, todėl viename kompiuteryje įdiegta centralizuota valdymo programinė įranga stebėtojui pateikia visą svarbią informaciją apie visų patalpų daviklių būseną visame pastate ir suteikia galimybę greičiau ir tinkamiau reaguoti į įvykius, be to, sistemą galima valdyti net per atstumą. Verslo centre įrengta ir privaloma evakuacinio balsinio įspėjimo apie gaisrą sistema „Bosch Paviro“: gaisro atveju visame pastate pasigirsta pranešimas apie evakuaciją su nurodymais, kaip elgtis.

Pasak D. Šuškevič, gaisrinės signalizacijos įrengimo laikas priklauso nuo pastato dydžio. Po projektavimo 2 tūkst. kv. m ploto pastate signalizaciją galima įrengti per maždaug dvi savaites. Šis pastatas – daugiau kaip 20 tūkst. kv. m ploto.

„Turėjome ir papildomą iššūkį – visas naudojamas medžiagas ir įrenginius pritaikyti prie griežtų dizainerių reikalavimų, suderinti su kitomis medžiagomis. Kai kuriose patalpose interjerui naudojamos vien tamsios spalvos, tad reikėjo prisitaikyti: standartiniai sprendimai čia netinka, todėl individualiai užsakėme reikalingus įrenginius iš užsienio“, – pasakoja įmonės STEBKAM (UAB „Visual Solutions“) atstovas.

Individualių sprendimų prireikė ir apsaugos signalizacijos bei praėjimo kontrolės sistemai. Šiam pastatui pasirinkta naujausios serijos „Inner Range“ gamintojo „Integriti“ sistema, kurią sudaro daugiau kaip 120 kontroliuojamų durų: reikėjo derinti skaitytuvų spalvą bei dizainą, naudoti nestandartinę įrangą ir pajungimo būdus.

Pasirinkta vokiška kokybė

UAB „Aquahome“ garsėja kaip privačių vonios erdvių įrangos tiekėja, be to, yra gerai žinoma ir įvairiuose viešuose objektuose. Naujajam verslo centrui įmonė tiekė aukštos kokybės GROHE potinkines WC sistemas, keramiką, maišytuvus.

Pasak „Aquahome“ projektų vadovo Vytauto Budniko, tokiuose projektuose kaip „Business Stadium North“, dažnai tenka susidurti su iššūkiais: reikia tarpusavyje suderinti patvarumą, estetinę išvaizdą, inovacijas ir neperlenkti su kaina. Žinoma, labai svarbų vaidmenį čia vaidina architektai – su jais įmonė daug dirba, konsultuoja, rengia prezentacijas ir visada stengiasi pateikti naujausią informaciją.

„Šiame objekte taip pat buvo nemažai derinimo ir diskusijų. Tačiau darbai nestrigo ir vyko sklandžiai, – sako V. Budnikas. – Smagu, kad būdami tokie maži prisidedame prie didelių projektų įgyvendinimo.“

Platų asortimentą ir darbuotojų profesionalumą V. Budnikas įvardija kaip vieną svarbiausių įmonės privalumų.

Dirbtinio akmens masės praustuvai įrengti visame verslo centre

Neribotos galimybės – štai kas svarbiausia, kalbant apie dirbtinio akmens masę „Corian“: pakaitintas tam tikroje temperatūroje, šis akmuo tampa lankstus ir jį galima formuoti be jokių apribojimų. Būtent „Corian“ medžiagą naujojo verslo centro praustuvams parinko MB „Modernstonė“. Įmonė klientams siūlo itin inovatyvius ir išskirtinius akmens masės sprendimus, kurie stebina ne tik estetine išvaizda, bet ir patvarumu.

Praustuvus iš masės „Corian“ dizaineriai dažnai renkasi ir dėl nematomų sujungimų. Be to, kitaip nei akmuo ar medis, pati medžiaga „Corian“ yra beporė ir vienalytė per visą storį, todėl jokie skysčiai neįsigeria ir nelieka dėmių. Medžiaga „Corian“ gaminama iš natūralių mineralų, akrilo dervos ir spalvinių pigmentų, nenaudojant jokių sveikatai pavojingų ar alergiją sukeliančių medžiagų.

„Verslo centrui „Business Stadium North“ tiekiame net 87 klasikinės baltos spalvos praustuvus, kuriuose įmontuotas nematomas vandens nutekėjimas. Tai standartinio dizaino praustuvai, itin tinkantys tokios paskirties pastatuose“, – teigia įmonės vadovas Mindaugas Arlauskas.

Pasak jo, įmonės specialistai gali sukurti projektus ir pagaminti gaminius bet kokio tipo pastatui: kuo sudėtingesnis projektas, tuo įdomiau dirbti.

Nuotr. Laimonas Ciūnys


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų