GAMYBA PRADĖTA nepraėjus nė metams nuo statybų pradžios


Nuotr. „Kormotech“

 

Pavadinimas: „Kormotech“ gamykla
Vieta: Kėdainių LEZ
Užsakovas: Ukrainos bendrovė „Kormotech“
Generalinis rangovas: UAB „Agentus“
Statybų valdymas ir techninės priežiūros paslaugos: UAB „Baltic Engineers“
Paskirtis: gyvūnų ėdalo gamykla
Plotas: 4 411,85 kv. m
Energinė klasė: A+
Statybų pradžia: 2019 m. II ketvirtis
Statybų pabaiga: 2020 m. II ketvirtis
Investicijos: 10 mln. eurų

Ukrainos bendrovė „Kormotech“ apie naujos gamyklos statybas Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pranešė 2019 m. vasarą, o praėjus kiek daugiau nei dešimčiai mėnesių oficialiai paskelbta apie statybų pabaigą.

Gyvūnų ėdalą gaminanti įmonė gamyklą nusprendė statyti siekdama padidinti gamybos pajėgumus ir suteikti pranašumų užsakovams visame pasaulyje. Beveik 90 % naujosios gamyklos automatizuota: planuojama, kad tai leis per trumpą laiką padidinti gamybos apimtis iki 20 tūkst. tonų per metus.

„Kormotech“ atstovų teigimu, gamyklos atidarymas Lietuvoje yra pasaulinės strategijos dalis – įmonė yra užsibrėžusi tikslą iki 2023 m. tapti viena iš 50 didžiausių šio sektoriaus bendrovių pasaulyje.

Pasak įmonės atstovės Olesios Kukharchyshyn, Kėdainių LEZ teikia ne vieną pranašumą: visų pirma, tai geografinis patogumas, antra, labai palankios sąlygos verslui.

Kėdainių LEZ valdybos narys Giedrius Valuckas džiaugiasi, kad „Kormotech” kompanija puikiai suvaldė bei įgyvendino šį investicinį projektą, kurį, esant pandeminėms sąlygoms, pavyko užbaigti nuotoliniu būdu.

 

Pasiūlytos tinkamiausios sąlygos

Nors gamyklos statyboms iš pradžių buvo pasirinkta Latvija, įmonė „Investuok Lietuvoje“ pristatė gerokai patrauklesnį pasiūlymą, kuriame akcentuotos pajamų mokesčio lengvatos, teisė išpirkti pastatą ir galima valstybės parama.

„Paslaugų pakete, kurį pasiūlė partneriai iš Lietuvos, buvo numatytas ir įmonės registravimas, banko sąskaitų tvarkymas, sutarčių pasirašymas su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, reikiamų leidimų gavimas. Visa tai – labai didelė pagalba ir svarbus kriterijus renkantis naujos gamyklos vietą,” – pasakoja O. Kukharchyshyn.

Pasak jos, Kėdainių LEZ’e stulbina didelis sklypo plotas, asfaltuoti keliai, įvestos komunikacijos.

„Esame ypač dėkingi „Investuok Lietuva” komandai bei ambasadai Ukrainoje už operatyvumą, dėmesingumą bei profesionalų darbą, – akcentuoja Kėdainių LEZ direktorius Artūras Klangauskas. – Taip pat esame nustebinti darbo rinkos aktyvumu regione. Mes, kaip operatoriai, sulaukiame daug užklausų dėl galimo įsidarbinimo mūsų investuotojų įmonėse, kas akivaizdžiai įrodo, kad žmonės laukia naujų darbdavių kaip šviežio oro gurkšnio”.

Įmonė iš pradžių planavo investuoti tik į gamybos liniją ir patalpų nuomą, tačiau, pasikeitus aplinkybėms, apsispręsta dėl nuosavos gamyklos statybų.

„Tuomet prasidėjo bendradarbiavimas su statybos valdymo ir techninės priežiūros funkcijas atliekančia įmone „Baltic Engineers“, kuri tapo mūsų dešiniąja ranka, bei su rangos bendrove „Agentus“, – apie darbų pradžią pasakoja „Kormotech“ atstovai.

 

Ypatingi sprendimai didins gamybos apimtis

„Kormotech“ pastatė modernią, labai automatizuotą, aukščiausių standartų gamyklą, kurioje jau nuo liepos pabaigos dirba įvairių kompetencijų vietiniai specialistai. Gamykla aprūpinta pirmaujančių pasaulio gamintojų įranga: „Selo“, „Somic“, „Lan Handling Technologies“, „Karl Schnell“, „Steriflow“, „Ishida“.

Aukščiausių standartų moderni, automatizuota gamykla, turinti potencialą plėstis ir vykdyti tiriamąsias bei laboratines veiklas, jau dabar bendradarbiauja su vietinėmis kompanijomis tiek įsirengimo, tiek operacinėse veiklose bei įdarbina įvairių kompetencijų specialistus, taip prisidėdama prie regiono vystymosi”, – teigia Kėdainių LEZ valdybos narys Giedrius Valuckas.

Daug dėmesio skirta paties pastato įrengimo kokybei. Vienas pirmųjų darbų buvo įtvirtinti, išbetonuoti būsimos gamyklos grindis. Pastato grindų pagrindą įrengė UAB „Tatoma“ – išbetonuota daugiau nei 5 tūkst. kv. metrų. Įmonės direktorius Tadas Nausėda teigia, kad darbus pavyko atlikti sklandžiai: naudotos standartinės medžiagos bei technologijos.

Lietuvoje nėra daug tokio tipo gamyklų, todėl įmonėms, dirbusioms šiame objekte, teko imtis nemažai nestandartinių sprendimų.

Elektros instaliacija gamykloje pasirūpinusios UAB „Asirinta“ direktorius Valdas Strelčiūnas teigia, kad objektas dėl savo paskirties buvo išties įdomus: kabelinėms trasoms buvo naudojami specialūs metalai, atsparūs agresyviai aplinkai, sumontuota daug elektrinės įrangos, o pats objektas, vertinant jo apimtis ir atliktus darbus, tikrai nemažas.

Be to, „Kormotech“ gamyklos patalpose daug dėmesio skirta darbuotojų patogumui bei komfortui užtikrinti. Bendras vėdinimo, kondicionavimo, šildymo, vandentiekio, gamybinių, buitinių nuotekų sistemas naujosios gamyklos pastate įrengė UAB „Santranga“.

 

REZULTATĄ UŽTIKRINO ITIN TIKSLUS DARBŲ ORGANIZAVIMAS

Gamyklos statybos valdymu ir statybos užbaigimo procesu rūpinosi inžinerinio projektavimo ir konsultacijų bendrovė „Baltic Engineers“ – ilgametę vietinę ir tarptautinę patirtį turinčių profesionalių inžinierių komanda, teikianti teritorijų planavimo, projektavimo, projektų valdymo ir inžinerinio konsultavimo paslaugas.

Vienas svarbiausių aspektų statybos procesų metu buvo tai, kad gamyklos inžinerinės sistemos atitiktų maisto pramonei keliamus reikalavimus, o administracinė dalis būtų įrengta pagal interjero projektą, parengtą Ukrainos projektuotojų. Pasak įmonės atstovų, didžiausiu iššūkiu tapo darbų atlikimo terminas – gamykla pastatyta per 11 mėnesių.

„Norint laiku įgyvendinti projektą, statybų metu buvo įgyvendinti įvairūs sprendimai, leidę sutrumpinti projekto statybų terminą. Pavyzdžiui, teritorijoje esantys keliai bei aikštelės buvo išasfaltuoti, kai pagrindinio pastato konstrukcijos iki galo dar nebuvo surinktos, – apie darbų eigą pasakoja „Baltic Engineers“ atstovas.

Stogo mazgo detalėje buvo panaudoti papildomi sprendiniai, leidžiantys užtikrinti pastato sandarumą nuo lietaus ir pradėti vykdyti vidaus inžinerinių sistemų montavimą bei apdailos darbus. Kitaip sakant, dar nebaigus įrengti stogo, jau buvo užtikrinta apsauga nuo išorinių veiksnių.“

Be to, technologinė įranga buvo montuojama lygiagrečiai vykstant statybos darbams, todėl fasade buvo suprojektuotos ir paliktos technologinės angos įrangai atvežti ir įkelti į pastatą. Lygiagrečiai vykstant kitiems darbams, reikėjo ypatingo organizacinio tikslumo.

Optimalų statybų greitį užtikrino panaudoti skaitmeniniai statybų valdymo įrankiai. Vienas jų – „Dalux Field“, skirtas statybos darbų kokybei užtikrinti. Naudojant šią programą, statybų aikštelėje realiuoju laiku buvo fiksuojami ir darbų kokybės trūkumai priskiriami rangovams. Projekto dalyviai, prisijungę prie sistemos, galėjo matyti, kas jau įvykdyta ir ko dar trūksta.

„Maisto pramonės pastatai turi savo projektavimo ir įrengimo specifiką, jiems keliami aukšti higienos reikalavimai. Mūsų komandai teko valdyti proceso dalyvius, turinčius labai skirtingą patirtį, ne visuomet susidūrusius su tokių pastatų statyba. Tačiau iššūkiai buvo sėkmingai įveikti – laiku atlikus pakeitimus ir paruošus namų darbus, statybos užbaigimo procesas ėjosi tikrai sklandžiai“, –
teigia UAB „Baltic Engineers“ generalinis direktorius Darius Kvedaras.

 

Kad darbai vyktų sklandžiai, skubėta baigti pastato statybas

Naujos gamyklos statybos visuomet yra nelengva užduotis. Ypač tada, kai pastato paskirtis yra nekasdienė. Generalinis projekto rangovas UAB „Agentus“ tikina, kad svarbiausia tinkamai nustatyti prioritetus ir tikslų darbų grafiką.

„Svarbiausias iššūkis – techninių sprendimų derinimas ir jų išpildymas. Žinoma, būna idealu, kai sprendimai gaunami prieš darbų pradžią. Tačiau statybų proceso metu kartais prireikia pakeitimų ar kitų greitų sprendimų“, – sako įmonės „Agentus“ direktorius Saulius Jonaitis.

„Kormotech“ gamyklos projektas nuo pat pradžių buvo išskirtinis dėl savo specifikos: darbus reikėjo atlikti taip, kad objektas būtų kuo anksčiau perduotas technologinės įrangos montuotojams, kurie buvo paskirti užsakovo.

Įmonės statybos projektų vadovas Jonas Ažukas taip pat pabrėžia, kad stengtasi ne tik dalį patalpų atiduoti kuo anksčiau, bet ir užtikrintos galimybės priimti visą technologinę įrangą bei saugiai ją sandėliuoti iki statybų pabaigos ir montavimo pradžios.

„Statybos darbų eiga buvo klasikinė: viskas prasidėjo nuo žemės darbų ir komunikacijų įrengimo. Šiame projekte, kaip ir beveik visuose pramoniniuose pastatuose, buvo surinktos G/B konstrukcijos. Vėliau jos uždengtos „Sandwich“ plokštėmis“, – apie statybų procesą pasakoja J. Ažukas.

Nors pastatui ir nebuvo kelti LEED ar BREEAM reikalavimai, tačiau užsakovas buvo reiklus kokybės ir darbų operatyvumo klausimu. Per trumpą laikotarpį įrengtos ne tik gamyklinės patalpos, bet ir biuras, darbuotojų poilsio zona.

Svarbu ir tai, kad statybų procesas vyko ypatingomis sąlygomis – šalyje paskelbus karantiną, statybų sektoriuje iškilo papildomų sunkumų. Vis dėlto, net ir neįprastomis sąlygomis naujoji gamykla Kėdainių LEZ’e buvo pastatyta per numatytą terminą.

Viena pagrindinių UAB „Agentus“ stiprybių – kokybė. Darbus vykdo atestuoti ir didelę patirtį sukaupę darbų vadovai bei patyrusi įvairių sričių specialistų komanda.

„Šiais laikais, kai visose gyvenimo srityse laikas – pinigai, labai svarbūs ir statybų projektų atlikimo terminai. Viena didžiausių mūsų stiprybių – tai terminų laikymasis. Kiekviename objekte dedame visas jėgas ir pastangas, kad statybos darbai būtų atlikti kliento nustatytais terminais“, – teigia įmonės atstovai.

 

Iškeltas kriterijus – ekonominis efektyvumas ateityje

„Kormotech“ gamykloje vieną svarbiausių – garo ir vandens šildymo katilinę – įrengė įmonė UAB „Filter“. Pasak įmonės projektų skyriaus vadovo Aleksandro Kuznecovo, užsakovas daug investavo į efektyvius katilus ir kelių pakopų vandens paruošimo sistemą, tad ateityje gamykloje ji bus itin ekonomiškai naudinga.

Šios gamyklos katilinėje įrengti katilai skirti pastatui šildyti, vėdinti, karštam vandeniui ruošti bei garo gamybai technologiniams poreikiams.

Kvalifikuoti UAB „Filter“ specialistai ne tik įrengė katilinę, bet ir atliko technologinio aušinimo sistemos įrengimo darbus. Naujoje gamykloje panaudotos pažangiausios sistemos, kurios buvo pritaikytos gamyklos poreikiams.

„Tokio tipo gamyklų Lietuvoje yra vos kelios. Čia įdiegėme nemažą sistemą, kuri veikia efektyviai ir leidžia taupyti energijos resursus“, – pasakoja A. Kuznecovas.

Anot jo, kiekvienas naujas objektas yra savotiškai unikalus, tad būtina jį įvertinti ir pasiūlyti optimalius sprendimus. Prisitaikyti prie skirtingų projektų padeda sukauptos žinios ir ilgametė patirtis.

UAB „Filter“ numatytus darbus atliko per maždaug penkis mėnesius – toks trumpas terminas buvo savotiškas iššūkis, su kuriuo įmonė susitvarkė ir laiku aprūpino gamyklą paruoštu vandeniu, šiluma ir garu.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų