Paskelbė Lietuvos paviljono parodoje „EXPO 2020“ projekto konkurso laimėtojus

2019 m. birželio 10 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Birželio 7-ąją, kai iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ atidarymo liks lygiai 500 dienų, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje (Gedimino pr. 51, V a.) buvo pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas.

Kaip paskelbė Aplinkos ministerijos atstovai, konkursą laimėjo MB „Baukas“ projektas „Openarium“ (autoriai – architektai Edita Bružikaitė, Mantas Čekaitis, Mindaugas Bučas ir kt.).

Antroji vieta atiteko projektui „Atviras paviljonas“ (autoriai – Giedrius Mamavičius, Gabrielė Ubarevičiūtė, Aidas Čergelis ir UAB „Siena“), trečioji vieta – MB „Dukart jot“ pateiktam „Manifestui“.

Kaip sakė Lietuvos ekspozicijos šioje pasaulinėje parodoje generalinis komisaras, Aplinkos ministerijos „EXPO“ grupės vyriausiasis patarėjas Romas Jankauskas, konkursui buvo pateikta 12 projektų. Vieną iš jų teko atmesti, nes jo pateikėjas neužtikrino anonimiškumo.

Likusieji vienuolika darbų vertinti viešai ir nežinant jų autorių. Buvo surengtas internetinis balsavimas portalo „Delfi“ svetainėje Grynas.lt, maketai demonstruoti tarptautinėje statybų parodoje „RESTA“, viešas svarstymas surengtas Lietuvos architektų sąjungoje.

Be konkursą organizavusios Aplinkos ministerijos ir jai talkinančių Ekonomikos ir inovacijų ir Energetikos ministerijų atstovų, į vertinimo komisiją buvo pakviesti žinomi architektai Audrius Ambrasas, Gintautas Blažiūnas, Vaidotas Kuliešius, Edgaras Neniškis, Architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė, visuomenės atstovai – verslininkas Vladas Lašas, rašytojas Justinas Žilinskas ir kt.

Konkurso prizininkai gavo pinigines premijas, o su nugalėtoju sudaryta sutartis techniniam projektui parengti ir jo vykdymui prižiūrėti.

Lietuvos paviljonas Dubajuje bus statomas 15,5 aro sklype, vadinamojoje darnaus vystymosi zonoje.

Aplinkos ministerija primena, kad parodoje „EXPO 2020“ dalyvaus ir savo paviljonus turės daugiau kaip 180 valstybių. Planuojama, kad šią parodą per šešis mėnesius aplankys apie 25 mln. žmonių.

Įtemptas pasiruošimas

Tuo tarpu, Dubajuje pasiruošimas parodai vyksta didžiausiu tempu. „Expo 2020“ vyresnysis viceprezidentas Marjan Faraidooni pripažįsta, kad daugiausiai sulaukia klausimų apie tai, kas bus, kai pasibaigs renginys. Šiuo metu statomos struktūros bus pritaikytos tolimesniam jų naudojimui.

„Mes bandysime pritraukti technologines kompanijas. Tačiau taip pat mes žinome, kad paroda yra „Mega“ įvykis. Jis svarbus mūsų kultūrai ir tautai, todėl bandysime išsaugoti ir reprezentuoti kai kuriuos įpatingus elementus”, – sako M. Faraidooni ir kaip pavyzdį nurodo „Mobility“ paviljoną, kuris pasibaigus parodai taps aukščiausios klasės biuro patalpomis.

Daugiafunkcinė plėtra skirta prisidėti prie Jungtinių Arabų Emyratų ekonominio klestėjimo. Šeši mėnesiai po parodos, vietoj „Expo“ teritorijos bus 65 000 kvadratinių metrų gyvenamųjų patalpų, 135 000 kvadratinių metrų komercinių patalpų ir pasaulinės klasės naujovių, švietimo, kultūros ir pramogų. Visų statinių idėja – sukurti paskirties vietą „prisijungti, kurti ir diegti naujoves“.

Pašnekovas pasakoja, kad Sheikh Mohammed lyderystė buvo labai svarbi. Jis sakė, kad įvykis neturi būti nepakartojamas, jis tiesiog turi būti įprasmintas palikimu. Kalbame ne tik apie sienas, tačiau ir socialinį palikimą, kuris reiškia žmonių įtraukimą į šį procesą. Kiekvienas, kuris tik nori ir gali prisidėti prie jo, turi tapti šio renginio dalimi. „Expo“ yra galimybė žmogui sužinoti apie svarbius dalykus, kurie pakeis jo dabartį ir nuves jį į rytojų.

„Mes norime, kad žmonės čia prisimintų savo patirtį kaip vieną iš geriausių jų gyvenime. Ir aš pateikiu žmogaus, su kuriuo susitikau, pavyzdį. Tai labai garsus architektas, kuris lankėsi Monrealio 1967 m. parodoje ir dėl to tapo architektu”, – sako viceprezidentas.

Kiekvienas teminis rajonas apims veiklos erdvę, naujovių galerijas, meno įrenginius ir lauko sodus. Tai bus vaikų parkas ir pilna renginių programa šeimoms. Tai, kad „Expo“ tema yra „Mindhe’o, ateities kūrimo“ tema Siekia tapti šešių mėnesių kūrybiškumo, naujovių, žmonijos ir pasaulio kultūrų švente.

Aplinkos ministerijos iliustracija

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/05/340x430_pentacolor.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!