„Peteliškių parkas“ – daugiabutis namas, kokio Lietuvoje nebuvo

2019 m. kovo 27 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Paskirtis: A++ klasės gyvenamasis daugiabutis namas

Projekto vystytojas: UAB „Peteliškių parkas“

Projekto statytojas: UAB „Constra“

Projekto architektai: A. Vyšniausko architektų dirbtuvė

Konstruktoriai: UAB „Komplegra“

Aukštų skaičius: 5

Butų skaičius: 30

Butų plotas: 36–75 m2

Statybos darbų pradžia: 2018 m. sausis

Statybos darbų pabaiga: 2019 m. pavasaris

Užupio ir Antakalnio sandūroje, Peteliškių gatvėje, ant aukščiausios šių apylinkių kalvos iškilo naujas daugiabutis namas. Jo gyventojai ne tik galės mėgautis nuostabia Vilniaus panorama ar vaizdu į šalia esantį parką, bet ir pagrįstai didžiuotis gyvenantys aukščiausios A++ energinės klasės name. Tokios aukštos energinės klasės daugiabutis – pirmasis ir kol kas vienintelis Lietuvoje.

Šis namas pakeis ne tik jo naujakurių, bet ir aplinkinių namų gyventojų gyvenimo kokybę, nes greta bus įrengtas ir jaukus visuomenės reikmėms pritaikytas parkas, padiktavęs paties projekto pavadinimą – „Peteliškių parkas“.

 

Namą sups jaukus parkas

Namą stačiusios UAB „Constra“ vadovas Slavomir Volkov pasakojo, kad, nors naujasis daugiabutis namas nėra didelis – vos penkių aukštų ir tik 30 butų, tačiau yra ypatingas. Visų pirma tuo, kad stovi visiškai arti Vilniaus centro, bet kartu gyventojų nevargins miesto šurmulys.

Link sklypo, kuriame iškilo šis namas, vedanti Peteliškių gatvė yra akligatvis. Taigi gatvė nebus pravažiuojama. Be to, pagal detalųjį planą tai – paskutinis suformuotas sklypas toje vietoje, tad greitu metu greta tikrai nebus nieko statoma.

Šio ir aplinkinių namų gyventojai galės leisti laiką naujai įrengtame įvairaus amžiaus žmonėms pritaikytame parke, kuriame bus vaikų žaidimų, sporto, uždaros šunų vedžiojimo aikštelės, numatytos poilsio vietos. Visa tai jungs apšviesti takeliai. Šis parkas vietoje anksčiau aplink buvusių krūmynų įrengtas „Peteliškių parko“ užsakovo lėšomis ir bus kone triskart didesnis už naujojo daugiabučio namo sklypą.

Trečias neabejotinas privalumas yra tai, kad namo techniniai sprendiniai – vieni geresnių Vilniaus mieste, o energinė klasė – pati aukščiausia.

Namą projektavusios A. Vyšniausko architektų dirbtuvės vadovas Algimantas Vyšniauskas prisiminė, kad iš pradžių leidimas imtas tik A klasės daugiabučiam namui.

„Tačiau užsakovas skyrė nemažai papildomų lėšų ir pastangų, kad pastatas gautų A++ energinio naudingumo sertifikatą. Visa tai buvo pasiekta naudojant aukščiausios kokybės medžiagas ir papildomus įrenginius“, – kalbėjo architektas.

 

Naudojo naujos kartos šiltinimo medžiagą

Tokią aukštą energinę klasę padėjo pasiekti ne vienas įdomus sprendimas. Pavyzdžiui, pirmąkart statant daugiabutį namą jo fasadas buvo apšiltintas naujos kartos šiltinimo medžiaga – PIR plokštėmis. Kaip paaiškino S. Volkov, šių plokščių šiluminės charakteristikos yra beveik 1,5 karto geresnės už tradicinių medžiagų.

„Apšiltinus fasadą PIR plokštėmis, automatiškai išvengiama šilumos praradimų, nesusidaro šalčio tiltų“, – kalbėjo pašnekovas.

 

Ant stogo – saulės jėgainė

Kitas sprendimas, padėjęs pasiekti ypač aukštą energinį namo efektyvumą ir kartu užtikrinti ekologiškumą, – ant namo stogo įrengta moderni saulės jėgainė, kurią projektavo ir statė UAB „Saulės grąža“.

Ši jėgainė yra ilgalaikis įrenginys, kuris užtikrins elektros energijos tiekimą namo gyventojams ne mažiau kaip 20 metų. Šiuo metu jau gana įprasta matyti saulės elektrines ant privačių gyvenamųjų pastatų, bet šitas daugiabutis yra vienas iš nedaugelio Lietuvos daugiabučių, kuris priėmė tokį apgalvotą, toli į ateitį orientuotą pažangų sprendimą. Tai leis gyventojams būti energiškai nepriklausomiems, nes tiesiogiai nesuvartotą saulės pagamintą elektros energiją galima bus duoti pasaugoti elektros tinklams ir suvartoti vėliau, kai atsiras poreikis.

Planuojama, kad per metus saulės elektrinė sugeneruos apie 5 000 – 6 000 kWh elektros energijos, kuri bus atiduodama į vidinį namo elektros tinklą ir naudojama bendroms gyventojų reikmėms:
laiptinei apšviesti, liftams, karštam vandeniui šildyti ir net elektromobiliams įkrauti.

Toks inovatyvus sprendimas leis gyventojams džiaugtis pastovia elektros energijos kaina, neatsižvelgiant į tai, kiek elektra brangs elektros energijos rinkoje ateityje.

 

Pagalvota ir apie elektromobilių savininkus

Dar vienas įdomus sprendimas – gyventojams suteikta galimybė daugiabučio namo požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje automobilio stovėjimo vietoje įrengti ir elektromobilio įkrovos stotelę. Kiekviena stotelė bus įrengiama individualiai, tad kiekvienas butas turės atskirą elektros apskaitos sistemą.

Galimybę krauti elektromobilius patikėta užtikrinti UAB „Eltukas“. Ši įmonė „Peteliškių parke“ pasirūpino elektros instaliacija, silpnųjų srovių tinklų projektavimu ir įrengimu, apsauginės ir priešgaisrinės signalizacijos, automatikos įrengimu, užtikrino procesų valdymą.

Energiniam efektyvumui didelį dėmesį skirianti UAB „Schindler-Liftas“ name įrengė tvariųjų pastatų sąlygas atitinkantį „Schindler“ liftą, kuris pagal poreikį gali būti komplektuojamas ir su
energijos regeneracijos funkcija.

 

Aukštos kokybės inžinerija

Inžinerinės sistemos taip pat prisidės prie aukštos energinės klasės ir didesnio patogumo gyventojams užtikrinimo.

Inžinerinių sistemų – vidaus ir lietaus nuotekų, vandentiekio, grindinio šildymo ir vėdinimo įrengimu „Peteliškių parke“ pasirūpino UAB „ISI Baltic“.

Kaip pasakojo UAB „ISI Baltic“ vadovas Kazimir Drutel, inžinerines sistemas jų įmonė įrengė kiek tobuliau, nei buvo suplanuota, renkant aukščiausios kokybės įrenginius. Pavyzdžiui, name sumontuoti aukšto naudingumo rekuperatoriai „Paul“ su drėgmės grąžinimo funkcija. Tokiu būdu rekuperatorius nesausins patalpų oro. Be to, rekuperatoriai turės lanksčių ortakių sistemą. Todėl sistema veiks tyliai ir triukšmas nepereis iš vienos patalpos į kitą.

Gyventojų butuose įrengtas grindinis šildymas, prijungtas prie centrinės šildymo sistemos. Pasak K. Drutel, grindinis šildymas yra ne tik komfortiškesnis, bet ir ekonomiškai naudingesnis už radiatorinį, kadangi jam užtenka žymiai mažesnės šilumos padavimo temperatūros, negu į radiatorius. Kiekvienoje patalpoje stovės termostatai, turintys naktinę ir dieninę funkciją, tad gyventojai galės patys reguliuoti temperatūrą, naktį pagal poreikį sumažindami.

O vanduo į butus atitekės plastikiniais aukštos kokybes PEX vamzdžiais,kuriais vanduo atitekės kokybiškesnis.

Kad namo gyventojai galėtu taupyti, įrengta saulės kolektorių sistema papildomam karšto vandens ruošimui. Sistema įrengta su momentinio pratekančio srauto principu ir atitinka higienos standartams.

Apskritai užsakovas įnovatyvioms įnžinėriniams sitemoms negailėjo pinigų“, – žavėjosi „ISI Baltic“ vadovas.

 

Fasadams – ilgalaikės medžiagos

Įdomūs ne tik namo inžineriniai sprendimai, bet ir architektūrinė raiška. Architektas A. Vyšniauskas pasakojo, kad namo „L“ formą padiktavo sklypo konfigūracija, detalusis sklypo planas bei logiškiausias tūrio išdėstymas, atsižvelgiant į aplinkinį užstatymą.

Pastato fasadai suprojektuoti gana tamsios spalvos, susiliejantys su miško fonu. Fasadų apdailai naudotos
Vokietijos gamintojo „Agrob Buchtal“ klinkerinės plokštės. Tai didelio formato apdailinės plokštės, išsaugančios savo savybes neribotą eksploatacijos laiką.

Kokybiškus, išskirtinės spalvos skardos lankstinius fasadams iš architektų atsirinktos „Ruukki“ žaliavos, išlaikydama tikslius matmenis, pagamino ir tiekė UAB „Montem“.

 

Vaizdai atsivers iš milžiniškų lodžijų

Išskirtiniai bus ir įstiklinti namo balkonai-lodžijos.

„Ne be užsakovo leidimo namui suprojektavome didžiulis 2 x 2 m balkonus. Kai kurie butai turi net po du tokius balkonus. Taip siekėme, kad žmonės nuostabiomis, pro langus matomomis panoramomis galėtų gėrėtis ne tik sėdėdami bute, bet ir iš erdvių lodžijų. Jos bus iš dviejų pusių įstiklintos, o iš trečiosios turės aklinas sieneles ir braižyto nerūdijančio plieno. Tos sienutės bus tarytum iš fasado atsivertę knygos puslapiai“, – pasakojo architektas A. Vyšniauskas.

Pašnekovo teigimu, tokio dydžio balkonai – tikrai neįprastas sprendimas. Dažniausiai užsakovai tokių didelių balkonų vengia, nes jie brangiau kainuoja.

„Tačiau šiuo atveju užsakovas suprato, kad tokie balkonai suteiks pliusų tiek estetine, tiek praktine prasme. Juk į 1,3 m balkoną nei staliuko išsineši, nei atsisėsi patogiai. O čia gali jaustis komfortiškai. Balkonai bus tarsi svetainės tęsinys“, – paaiškino architektas. Be to, šviesus braižytas plienas atspindės saulės šviesą į kambarį, kai ji krenta į kampu į langą, tuo paiilginant natūralų kambario insolivimą.

 

Išskirtinio dizaino šilti mediniai langai

Statant namą, daug dėmesio skirta tam, kad sprendimai gyventojams ne tik padėtų taupyti energiją, bet ir būtų tausojantys gamtą. Štai dėl ko sienų mūrui – pertvaroms ir išorinėms sienoms – naudotos ekologiškos molio plytos „Lode“.

Dar vienas ekologiškas sprendimas – daugiabutyje sumontuoti IV102 profilio medžio ir aliuminio langai su trimis sandarinimo tarpinėmis bei dviejų kamerų stiklo paketu su rėmeliu „Termo Swisspacer Ultimate“. Bendrasis šio stiklo paketo storis yra 52 mm, o tokios struktūros stiklo paketo šilumos perdavimo koeficientas Ug siekia 0,5 W/(m2K). Suminis visų objekto langų šilumos perdavimo koeficientas siekia 0,7 W/(m2K). Dėl tokio šilumos perdavimo koeficiento galima efektyviau sulaikyti šilumą viduje.

„Šie langai yra medžio konstrukcijos. Iš vidaus jie mediniai, o iš išorės – kaustyti aliuminiu, kuris yra geriausia izoliuojanti apsauga nuo atmosferos poveikio. Tai ilgalaikiai langai, patys geriausi iš skirtų gyvenamosioms patalpoms“, – neabejojo IĮ „Raibė“ vadovas Raimundas Bagočiūnas.

IĮ „Raibė“, kaip langų gamintoja, pasirinkta, nes gamina naujos kartos medžio ir aliuminio langus, turinčius įvairių storių medinius ir medžio aliuminio langų profilius, kuriuos dengiantis aliuminio profilis iš lauko pusės išsiskiria milžiniška įvairove sprendimų, pritaikomų skirtingų stilių architektūrai: nuo klasikinės iki modernios. Lietuvos rinkoje, anot R. Bagočiūno, tai ganėtinai naujas produktas, kurio kiti gamintojai neturi.

„Kadangi „Peteliškių parko“ pastatas gana modernus, išorinei lango daliai parinkome modernesnį sprendimą – sukvadratintą staktos ir varčios profilį pagaminome vienoje plokštumoje“, – sakė pašnekovas.

Šie langai yra ne tik išskirtinio dizaino, ilgalaikiai, bet ir puikiai išsaugantys šilumą.

Be to, kad langai yra mediniai, jie dar ir buvo nudažyti ekologiškais akriliniais dažais, tinkančiais net vaikų žaislams dažyti.

Langus, įterpdama į apšiltinimo sluoksnį, sumontavo UAB „DZ group“. Anot šios įmonės vadovo Deivido Alijevo, norint pasiekti aukščiausią energinę klasę, langai buvo montuojami ir sandarinami ypač preciziškai.

 

Stipriai kilstelėjo kartelę

Žinoma, statant namą susidurta ir su iššūkiais.

UAB „Constra“ vadovas S. Volkov prisiminė, kad darbus sunkino ne tik tai, kad namas buvo statomas ant aukštos kalvos, bet ir tai, kad link jo vedė labai siauri privažiavimai.

Į sudėtingumą pasiekti sklypą dėmesį atkreipė ir architektas A. Vyšniauskas. „Peteliškių gatvė yra akligatvis ir dar gana siauras, paprastai iš abiejų pusių užstatomas automobiliais. Todėl užsakovas, ko gero, vienintelis toks Vilniaus mieste, savo jėgomis ir lėšomis pasisiūlė tą akligatvį pora šimtų metrų praplatinti. Manau, šis žingsnis šiek tiek paguodė bei nuramino ir aplinkinių namų gyventojus, kurie iš pradžių prieštaravo statybai šioje vietoje“, – svarstė architektas.

Pastačius naują namą, bus ne tik praplatinta gatvė tiek, kad joje galės prasilenkti automobiliai, įrengtas parkas, (jį projektavo UAB „Formatas A1“) bet ir sutvarkyti seni šaligatviai, įrengta daug naujo apšvietimo, taigi visa teritorija neabejotinai pasikeis ir taps jaukesne.

S. Volkov neabejojo, kad savo spalva ir estetika išsiskiriantis „Peteliškių parko“ namas rajone gerokai kilstelėjo kartelę, link kurios teks gerokai pasistiebti tiems, kurie ateityje renovuos aplinkinius daugiabučius.

                                                 

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/09/V_JUNG_KNX_F_50_STRUCTUM-340x430.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!