UŽSAKOVAI: UAB „M.M.M. projektai“ ir UAB „XXT“
GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Mitnija“
ARCHITEKTAI: UAB „ARCHINOVA“; architektai: Aleksandras Gvildys, Antanas Gvildys, Andrius Sinius, Artūras Mažeika, Jovita Saveikė.
BENDRAS PASTATO PLOTAS: 29 563,96 m2
AUKŠTŲ SKAIČIUS: 6 antžeminiai (pastato aukštis – 23,80 m) ir 3 požeminiai
AUTOMOBILIŲ STOVĖJIMO VIETŲ SKAIČIUS: 477
ENERGINĖ KLASĖ: A
STATYBOS DARBŲ PRADŽIA: 2018 m. II ketvirtis
STATYBOS DARBŲ PABAIGA: 2019 m. IV ketvirtis
TIKSLUS ADRESAS: Saltoniškių g. 7B
Buvusi pramoninė teritorija Vilniaus Saltoniškių gatvėje pasikeitė neatpažįstamai. Čia iškilo net keli vienas už kitą įspūdingesni verslo centrai. Vienas naujausių yra „M.M.M. projektų“ grupės vystomas šiuolaikiškas biurų kvartalas „Saltoniškių 7“ (S7), kurį sudarys keturi pastatai.
Trijuose jų įsikurs „Danske Bank“ darbuotojų miestelis. Vos prieš porą metų šio banko darbuotojai šventė įkurtuves pirmajame S7 pastate, pakrikštytame „DC Pier“, o jau kovą pradės veiklą trečiajame pastate „DC Valley“.
Kaip ir ankstesni S7 komplekso pastatai, trečiasis ne tik stebina šiuolaikiškais išorės ir vidaus architektūros bei statybos sprendimais, bet ir siekia „BREEAM New Construction“ aukšto „Excellent“ įvertinimo.
TRUMPAS STATYBŲ LAIKAS
Trečiasis pastatas, kaip ir du pirmieji, statytas taip, kad atitiktų aukščiausius reikalavimus. Įgyvendinti kai kurias architektų idėjas ir BREEAM keliamus reikalavimus nebuvo lengva, o dar visa tai reikėjo padaryti per itin trumpą tokio objekto statybai skirtą laiką.
Pastato generalinę rangą vykdžiusios UAB „Mitnija“ projektų vadovas Andrius Drizga teigia, kad dėl trumpų terminų daug ką reikėjo atlikti preciziškai tiksliai. Susitelkimas ir planavimas leido darbus užbaigti net šiek tiek anksčiau, nei reikėjo.
Norint užtikrinti greitą ir kokybišką statybos procesą, pastatą architektai tikslingai suprojektavo taip, kad didžioji jo komponentų dalis būtų gaminama gamyklose ir tarsi lego surenkama vietoje. Sumažinus objekte atliekamų statybinių procesų skaičių, užtikrinta spartesnė statyba bei aukšta kokybė. Tam pasiekti reikėjo itin preciziškai atlikto projekto ir profesionalaus statybų valdymo.
PASTATAI SUDĖLIOTI TERASŲ PRINCIPU
Iš viso keturių dalių „Saltoniškių 7“ komplekso koncepciją sugalvojo UAB „Archinova“ ir „Arrow Architects“ (Danija) architektai. Komplekso architektūrinę raišką lėmė ne tik detalusis planas, transporto srautai, gamtinės sąlygos, bet ir kaimyninio užstatymo kontekstas.
„Mūsų tikslas buvo suprojektuoti kvartalą taip, kad jis darniai įsilietų į formuojamo modernaus Vilniaus centro urbanistinį audinį ir užtikrintų sklandžius pėsčiųjų, dviratininkų ir autotransporto srautus. Visi kvartalą sudarantys pastatai susijungia į vieną gerai funkcionuojantį organizmą. Jungiamąja dalimi tapo parteris – pėsčiųjų zona ir po žeme paslėpta automobilių stovėjimo aikštelė“, – pasakoja UAB „Archinova“ projektų vadovas, architektas Aleksandras Gvildys.
Pastatai komplekse sukomponuoti ant dviejų terasų, aukštėjančių per vieną aukštą. Taip sukurta laiptuota silueto linija, kylanti į Šeškinės kalną. Tokiu pat principu pastatyti ir kaimynystėje stovintys verslo centrai „Asgaard Keys“ bei „Baltic Hearts“. Dabar visa ši teritorija sudaro bendrą urbanistiškai subalansuotą kompoziciją.
SUJUNGS MIGRACINIS PĖSČIŲJŲ KORIDORIUS
Komplekso kompoziciją nulėmė ir siekis kvartalo viduje, o ne prie judrios Ukmergės gatvės, įrengti į Šeškinės kalną vedantį bendramiestinį migracinį pėsčiųjų bei dviračių koridorių. Į kvartalo centre suplanuotą pėsčiųjų arteriją suorientuoti pastatų vidiniai kiemeliai – privatesnio pobūdžio koridorinės erdvės, čia suplanuoti ir įėjimai į objektus. Šie sprendiniai, užtikrinantys kvartalo gyvybingumą, yra viena esminių kompozicinių kvartalo ypatybių.
„Jie atitinka ir griežtus BREEAM reikalavimus atskirti pėsčiųjų, dviratininkų ir autotransporto srautus, kad šie nesikirstų. Automobiliai čia nepateks, jiems numatytos vietos po žeme. Be to, ir pėsčiųjų takai, ir dviratininkams skirti pandusai bei neįgaliesiems įrengtas keltuvas jungia S7 dalis ir terasas į bendrą visumą“, – teigia A. Gvildys.
SĄMONINGAI PARINKTA RAMI FORMA
Trečiasis pastatas plane yra dviejų tarpusavyje įstrižai sukabintų „L“ raidžių formos. Abi „L“ į vieną formą tarsi tiltas sujungia virš reprezentacinio įėjimo šeštojo aukšto lygyje padaryta kabanti konsolė. Joje įrengtos patalpos: virtuvėlė, pasitarimo kambariai, poilsio erdvės ir darbo erdvės ties fasadu.
Iš išorės žiūrint, visi komplekso pastatai yra ramių, švarių formų. Tokios formos parinktos, nes, žvelgiant nuo Ukmergės gatvės pusės, pirmame plane stovi dinamiškų formų „Baltic Hearts“ pastatai.
„Jeigu ir mūsų pastatai būtų dinamiški, planai susipjautų ir nebesiskaitytų nei vienas, nei kitas. Pasirinkome paveikslo ar skulptūros eksponavimo principą, nes geriausiai forma atsiskleidžia, kai už jos yra rami, lygi plokštuma. Ši idėja lėmė ir fasado sprendinį“, – paaiškina A. Gvildys.
Visų pastatų kompozicija yra gerai apgalvota, kiekvienas elementas turi argumentuotą funkciją. Pavyzdžiui, virš trečiojo pastato restorano lauko terasos kabanti konsolė saugo kavinės lankytojus nuo lietaus, o virš pagrindinio įėjimo padaryta daugiau nei 30 m ilgio konsolė (tiltas), viena vertus, puošia pagrindinį įėjimą (formuoja portalą), kita vertus, tampa neužlyjama zona, kurioje stovės suoliukai.
Taip pat pastate yra įrengta moderni vakuuminė lietaus nuotekų surinkimo sistema „Geberit Pluvia“.
IŠSISKIRS MILŽINIŠKU ATRIJUMI
Trečiojo komplekso pastato darbo zonų funkcinis suplanavimas panašus į pirmosios komplekso dalies „DC Pier“, tačiau bendrųjų reprezentacinių erdvių funkcionalumas skiriasi. Iš savo likusių brolių trečiasis pastatas išsiskiria tuo, kad yra visiškai atriuminis, t. y. jis neturi vidinio kiemelio – visa vidaus erdvė uždengta stikliniu stogu.
„Atrijus čia bus kaip generuojanti ir paskirstanti erdvė. Pirmasis aukštas su atrijumi galės būti naudojamas pačioms įvairiausioms banko funkcijoms, pavyzdžiui, didžiulių renginių metu iš konferencijų salių galės būti atnešamos kėdės ir ši erdvė taps pristatymų, konferencijų, šventinių renginių zona. Čia taip pat yra restorano dalis, konferencijų, pastato administracijos ir apsaugos bei darbuotojų poilsio, žaidimų erdvės“, – vardija A. Gvildys.
Atrijus įrengtas taip, kad vidaus ir lauko dizaino elementai būtų vienas kitam artimi: apvalūs lauko elementai tarsi pereina į vidų, kur taip pat, kaip ir lauke, žaliuoja medžiai. Taip laukas ir vidus atrodo tarsi vientisa erdvė.
Atrijuje yra didžiulis ekranas, kuris kasdien rodys tam tikrą turinį banko darbuotojams, o per renginius galės virsti reprezentacine plokštuma. Prie jo sumontuota galinga garso sistema. Taip pat čia bus poilsio zonos su greta augančiais tikrais medžiais (net iki 8 m aukščio). Visi atrijaus baldai suprojektuoti specialiai šiam objektui arba aptraukti architektų parinktomis medžiagomis.
STOGLANGIS – LYG ORIGAMIS
Išskirtinis pastato elementas yra specialiai atrijui suprojektuotas stoglangis, kuriam dėl pastato aukštingumo apribojimų reikėjo padaryti maksimaliai žemus nuolydžius. Svarstant, kaip tai įgyvendinti, nuspręsta pasitelkti origamio principą, kai vanduo bėga įstrižai. Taip nuolydžių pakanka vandeniui nuvesti santykinai plokščioje konstrukcijoje. Be to, toks stoglangis atrodo elegantiškai.
Drizga pripažino – stoglangis yra išties įspūdingas. Tiesa, jį dėl mažų leistinų įlinkių buvo nelengva tiek suprojektuoti, tiek pagaminti, tiek ir sumontuoti.
Stoglangį pagamino ir montavo „KG Construcions“. Didelis iššūkis buvo stoglangį rinkti ne objekte, o montuoti surinktą gamykloje. Stoglangis pirmiausia buvo surinktas gamykloje, po to padalintas į 11 segmentų ir tada su specialiomis pakuotėmis bei transportu buvo atvežtas į objektą ir sumontuotas.
VIDUJE SUKURTAS SLĖNIS
Kiekvieno komplekso pastato identitetas atsiskleidžia vidaus sprendimuose. Pavyzdžiui, pirmojo etapo pastato interjero tema buvo vanduo. Neatsitiktinai pastatas pakrikštytas „DC Pier“ (liet. „Prieplauka“). Vandens tema atsispindėjo ir interjero sprendimuose, ir kiemo eksterjero architektūroje. Čia vyrauja šaltas koloritas (melsvi tonai), kieme įrengtas įspūdingas vandens akcentas – baseinas.
Trečiajame pastate, kuriame, kaip ir pirmajame, įsikurs „Danske Bank“ darbuotojai, architektams norėjosi kažko visiškai priešingo vandens idėjai. Šiam pastatui siekta įpūsti daugiau šilumos. Kuriant interjerą architektus įkvėpė Pietų Amerikos arba Australijos slėnio, arba kitaip – kanjono, tema su skaisčios saulės šviesos nurausvintais raudonų uolų tarpekliais. Pagal šią temą buvo parinktas ir pastato pavadinimas „DC Valley“ (liet. „Slėnis“). Slėnio temą atspindi ir netaisyklingos formos atrijus su stoglangiu. Tai primena tarpeklį su iš viršaus sklindančia saulės šviesa.
IŠSKIRTINĖ AKUSTINĖ SIENŲ APDAILOS MEDŽIAGA
Architektas A. Gvildys prisimena, kaip ilgai ieškojo prie temos derančios atrijaus apdailos medžiagos. Galiausiai surastas „Butong“ produktas – daug geležies turintis rausvas akmuo, kuris su gamintojais buvo transformuotas į išsilydžiusios lavos spalvos korėtą medžiagą.
Akustinę „Butong“ (Švedija) sienų apdailą įrengė kompanija „LT Project“. Ši nedegi apdailos medžiaga ne tik suteikė sodrią spalvą ir unikalią estetiką interjerui, bet ir užtikrins geresnę akustiką.
Kaip pasakoja „LT Project“ pardavimų vadovas Arvydas Kukys, ši technologija Lietuvoje pritaikyta pirmą kartą. Pasitelkiant geriausias technologijos savybes, produktas sumodeliuotas ir adaptuotas specialiai šiam objektui, kad visiškai atitiktų architektų keliamus lūkesčius ir viziją užsibrėžtai pastato tematikai – kanjonas. Šis produktas ir jo unikalaus charakterio estetika atitiko architekto viziją. Puikios techninės savybės, tokios kaip A1 degumo klasė, atitiko ir projekto vystytojo lūkesčius. Tokio aukšto technologinio lygio produkto išvystymas ir pritaikymas dideliame objekte, kuriame dengiamos skirtingos plokštumos ir reikalinga speciali jungčių bei tvirtinimo sistema, buvo įdomus projektas profesionalų komandai.
Kukys pabrėžia, kad „Butong“ apdaila nėra vien dekoras – ji atlieka itin aukštų standartų akustinę funkciją. Už dekoro dalies sumontuotas akustinės medžiagos sluoksnis, kuris gerai sugeria garsą, tad net ir renginių metu darbuotojų darbo netrikdys triukšmas, o atrijuje nesklis bereikalingas aidas.
„Šis projektas išsiskiria aukštais saugumo ir akustikos reikalavimais, kuriuos iškėlė vystytojai, o unikali „Butong“ sistema atitiko visus techninius reikalavimus bei architekto viziją“, – sako „LT Project“ pardavimų vadovas.
KABANTI LAIPTINĖ
Dar vienas išskirtinis vidaus sprendimas – kabanti laiptinė. Tokį konstruktyvą buvo nelengva suprojektuoti ir įrengti.
Nors pirmajame komplekso pastate buvo suprojektuoti akcentiniai panoraminiai liftai, šiame etape tokių sąmoningai atsisakyta, skatinant didesnį žmonių judėjimą pėsčiomis. Liftai tapo tarsi antrojo plano dalimi.
VISKAS TARSI PAKIBĘ
Įdomu tai, kad aplink visą atrijaus perimetrą beveik nesimato kolonų, tad sunku suprasti, kas viską laiko. Atrodo, tarsi perdangos skrietų ore.
Kolonas architektai išdėstė taip, kad jos būtų lyg fasadų dalis, kitos – kuo labiau integruotos į pastato branduolius. To siekta sąmoningai, norint erdvei suteikti lengvumo įspūdį, taip pat užtikrinti maksimalias erdvių perplanavimo įvairiausiems poreikiams galimybes. Didelis tarpatramis tarp kolonų taip pat garantavo itin patogią požeminės automobilių stovėjimo aikštelės funkciją.
PATALPAS VĖSINS ORU AUŠINAMOS VANDENINĖS ŠALDYMO MAŠINOS
Verslo centre „Saltoniškių 7“ daug dėmesio skirta patalpų mikroklimatui. Tad sąmoningai buvo pasirinkta UAB NIT, dalyvavusi ne viename dideliame projekte, kur kelti aukšti reikalavimai objekto mikroklimatui.
„Per 17 metų sukaupėme daug žinių, patirties, kaip palaikyti kokybišką ir energiškai efektyvų mikroklimatą vidutiniuose ir dideliuose komerciniuose bei pramoniniuose pastatuose. Žinodami tam tikrą šios rinkos specifiką, galime tiksliausiai parinkti reikiamą vėsinimo ir vėdinimo įrangą, laiku ją patiekti ir atlikti pirminius veikimo nustatymus. Užsakovų ir projektuotojų pasitikėjimas yra labai didelis, nes jie vertina mūsų kvalifikaciją, tiekiamą įrangą ir atsakingą požiūrį į iššūkius, kurių kyla įgyvendinant sudėtingus projektus“, – sako UAB NIT rinkodaros vadovas Artūras Prokopavičius.
Verslo centrui NIT tiekė Europoje ir Lietuvoje pripažinto vėsinimo įrangos gamintojo „Aermec“ oru aušinamas vandenines šaldymo mašinas bei ventiliatorinius konvektorius. Jie išsiskiria vėsinimo ir šildymo efektyvumu, medžiagų ir dizaino kokybe. Įrenginiai yra išbandyti ir sertifikuoti pagal europietiškus „Eurovent“ ir CE standartus.
Parinktos visiškai gamintojo sukomplektuotos ir šaldymo agentu R410A užpildytos šaldymo mašinos yra aukšto efektyvumo. Jos gamins ir tieks atvėsintą vandenį pastato vėsinimo sistemai bei vėdinimo įrenginiams.
Šaldymo mašinos buvo suprojektuotos remiantis rekomendacijomis, atlikus atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo galimybių studiją. Šalčio mašinų darbo efektyvumo koeficientai turi būti ne mažesni kaip: COP-3.2, EER-2.8 pagal EN 14511-3:2011, kuriuos NIT tiekti šalčio mašinų modeliai visiškai atitiko.
NEPAPRASTAI TYLŪS VENTILIATORINIAI KONVEKTORIAI
Verslo centro restorane, konferencijų salių patalpose įrengti ir kanaliniai fankoilai FCZ. Tai yra nepaprastai tylūs „Eurovent“ sertifikuoti fankoilai. Dėl mažesnių temperatūros ir santykinės drėgmės svyravimų jie užtikrina didesnį komfortą, be to, naudoja mažiau elektros energijos.
„Fankoiluose įrengti reguliuojamo greičio varikliai su ABS išcentriniais ventiliatoriais ir aerodinamine sparnuote. Ši technologija mašinoje sumažina triukšmo lygį, taip pat sunaudojamos elektros energijos kiekį“, – paaiškina A. Prokopavičius.
Požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje, kur užterštas oras ar dūmai turi būti veiksmingai pašalinti, bus naudojami šiuolaikiški, estetiški JET tipo ašiniai ventiliatoriai „Armo“, turintys specialų deflektoriaus dizainą. Jie nukreipia dūmus link ištraukimo angos ir gali nepertraukiamai veikti dvi valandas 400 °C, be to, turi visus tai įrodančius sertifikatus.
KVAPUS IR BAKTERIJAS NAIKINS OZONU
Verslo centro darbuotojų ir svečių neerzins iš restorano virtuvės sklindantys riebalų kvapai. Juos skaidys NIT parinktas galingas ozono generatorius „AirMaid 20000V“ su unikalia įranga „Corona Glass Cell“, kuriai beveik nereikia priežiūros.
Beje, ozonas taip pat veiksmingai naikina ir riebaluose augančias bakterijas. Dar daugiau, nuolatinis ir veiksmingas išmetamo oro srauto apdorojimas ne tik sumažina ortakių valymo išlaidas, bet ir leidžia susigrąžinti šilumos energiją naudojant rekuperaciją, nes virtuvės gaubto oro ištraukimo sistema neužsiteršia riebalais, todėl virtuvės veiklos sąnaudos dar labiau sumažinamos.
Taigi neatsitiktinai ozono generatoriai labiausiai naudojami virtuvėse, kur keliami labai griežti riebalų ir kvapo panaikinimo reikalavimai.
SĖKMINGO PROJEKTO PASLAPTIS
Prie sėkmingo verslo centro projekto įgyvendinimo prisidėjo ir UAB „Energus“, kuriai patikėti elektros tinklų projektavimo ir įrengimo darbai.
„Visuomet sakome, kad šiuolaikinis pastatas – tarsi gyvas organizmas, o gyvybines jo funkcijas užtikrina patikimas vidaus elektros tinklas. Tačiau šiandieninėje rinkoje toli gražu nepakanka vien tinkamai pakloti daugybę kilometrų kabelio ar įrengti tūkstančius šviestuvų. Norime būti garantuoti, kad mūsų įsipareigojimai klientui bus įvykdyti pagal aukščiausius standartus ir tiksliai pagal numatytą grafiką, todėl ypatingą dėmesį skiriame efektyviam projektų planavimui ir valdymui“, – pasakoja UAB „Energus“ projektavimo skyriaus vadovas Liutauras Grauslys.
Ilgametę projektų valdymo patirtį turinti įmonė sukūrė bendrą sistemą, kurią tobulino daugiau nei pusę metų. „Dabar turime puikų įrankį, o projekto vykdymo procesą nuo pradžios iki pabaigos matome tarsi ant delno. Mūsų sistema apima visų procesų valdymą ir kontrolę – nuo finansinių srautų, medžiagų įsigijimo ir pristatymo į statybų aikštelę iki kasdienių užduočių planavimo ir žmogiškųjų resursų valdymo. Maloniai nustebome, kai, pradėję naudoti savo sukurtą sistemą, sulaukėme „Microsoft“ atstovų dėmesio“, – pasakoja UAB „Energus“ vykdomasis direktorius Gediminas Širvinskas. Minėta sistema išties unikali ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.
Grauslys teigia, kad kuo detaliau paruošiami ir suderinami sprendiniai dar popieriuje, tuo sklandžiau vyksta darbai objekte: „Projektavimas yra vienas svarbiausių etapų. Tai būdas išgirsti ir suprasti užsakovo poreikius, rasti tinkamiausius sprendinius ir užtikrinti, kad, prasidėjus statybos procesui, darbai vyks sklandžiai. UAB „Energus“ projektavimo skyriaus komandoje turime 12 aukščiausios kvalifikacijos projektuotojų, tad prireikus visada galėjome skirti pakankamus pajėgumus „Danske Bank“ sprendiniams sukurti ir detalizuoti.“
Tokiuose objektuose kaip šis verslo centras visuomet svarbu užtikrinti aukščiausią darbų atlikimo kokybę. Todėl klientas skyrė ypatingą dėmesį detalėms ir terminams.
„Džiaugiamės dar kartą įrodę, kad prisiimtus įsipareigojimus atliekame laiku, o klientas vertina mūsų kokybę ir profesionalumą“, – sako UAB „Energus“ vykdymo skyriaus vadovas Nerijus Stukas.
Įgyvendinti sudėtingą projektą įmonei padėjo įgyta patirtis tiek su „Danske Bank“, atliekant to paties Saltoniškių g. 7 komplekso pirmojo etapo elektrotechnikos bei procesų valdymo ir automatikos darbus, tiek su kitais sudėtingais objektais: prekybos centru „Akropolis“ Rygoje, gamykla „Continental“ Kauno rajone, IKEA gamykla Kazlų Rūdoje ir kt.
„Tam, kad ir klientas, ir mes galėtume džiaugtis puikiais rezultatais, pradžioje turėjome įdėti nemažai darbo, – pasakoja UAB „Energus“ generalinis direktorius Povilas Šidlauskas. – Nuosekliai ėjome link aukščiausio lygio įmonės vadybos sistemos, įsidiegėme ISO:9001, ISO:14001, ISO:18001 kokybės vadybos, darbuotojų saugos ir sveikatos bei aplinkosaugos standartus. Šiuo metu turime daugiau nei 130 darbuotojų, augame ir kasdien tobulėjame. Kuriame inovacijas ir taikome unikalius pastatų energetikos sprendimus. Rimtai žiūrime į ateitį ir tikime, kad savo darbais prisidedame prie tvarios ir ekonomiškai stiprios šalies kūrimo.“
INOVATYVŪS VALDYMO SPRENDIMAI
Visus automatizavimo darbus – nuo apšvietimo, apskaitos, fasado žaliuzių valdymo, dūmų šalinimo, mikroklimato sistemų iki lietaus vandens antrinio panaudojimo sistemos – trečiajame komplekso pastate atliko UAB „Elteros projektai“.
Vaidas Mikalajūnas, UAB „Elteros projektai“ plėtros direktorius, teigia, kad šis pastatas įspūdingas ir savo techniniais reikalavimais, ir skirtingų sistemų gausa: specifinėmis oro tiekimo ir ištraukimo sistemomis, 120 planšečių, skirtų mikroklimatui valdyti iš individualios darbo vietos, vandens atkirtos sistema, kuri fiksuoja vandens nuotėkį pastate. Nemažai jų padeda taupyti gamtinius išteklius.
Pašnekovas pabrėžia, kad rangovams kelti didžiuliai reikalavimai jau nuo pat projektavimo fazės: pastatas turėjo atitikti aukščiausius BREEAM vertinimo sistemos reikalavimus, būti palankus aplinkai, funkcionalus ir patogus vartotojui.
UAB „Elteros projektai“ minėtame pastate panaudojo ne vieną išskirtinį automatizavimo sprendinį. Vienas jų – patalpų šildymo, vėsinimo, apšvietimo, fasado žaliuzių valdymas planšetiniais kompiuteriais.
„Tai yra daug inovatyvesnis sprendimas nei įprasti patalpos termostatai. Vartotojas planšetėje gali pasirinkti norimos patalpos temperatūros palaikymą, valdyti šviestuvus, pasirinkti fasado žaliuzių padėtį arba leisti pastato valdymo sistemai automatiškai jas reguliuoti pagal meteorologinės stotelės duomenis – saulės padėtį horizonte bei lauko apšviestumo lygį. Ši sistema apsaugo nuo akinančių ir tiesioginių saulės spindulių, bet maksimaliai palaiko natūralią dienos šviesą patalpose, taip pat taupo elektros energiją ir energiją patalpoms vėsinti“, – paaiškina UAB „Elteros projektai“ projektų direktorius Tadas Narušis. Jis džiaugiasi, kad, nors visoms automatizavimo sistemoms įdiegti reikėjo daug pastangų,tačiau bendras rezultatas įspūdingas.
POŽEMINIUOSE AUKŠTUOSE ĮRENGTOS DAUGIASLUOKSNĖS BETONINĖS GRINDYS
Verslo komplekso „Saltoniškių 7“ trečiajame pastate visų minus trijų požeminės automobilių stovėjimo aikštelės aukštų betonines grindis įrengė Lietuvos ir Čekijos UAB „Grinduva“, kurios specializacija – pramoninių grindų (poliuretaninių, epoksidinių ir glaistyto betono) klojimas.
Požeminėje aikštelėje buvo paklotos betoninės grindys su specialiais kietikliais ir impregnantais, kurie ne tik sukietina ir sutankina paviršių, bet ir suteikia žvilgesio. Kadangi požeminės aikštelės apatinis -3 aukštas buvo įrengtas net 11 m gylyje, po grindimis teko įrengti specialią hidroizoliaciją „Voltex“, nes gruntinio vandens lygis yra labai aukštas. Šio aukšto grindų pagrindus paklojo UAB „Miesto keliai“, bentonitinio kilimo hidroizoliaciją „Voltex“ – Lietuvos ir Čekijos UAB „Grinduva“, o perdangose tarp aukštų ir lauko dangoms hidroizoliacijai „Swelltite“ pakloti pasitelkta statybų bendrovė UAB „Tikslita“.
UAB „Grinduva“ atliko ir lauko betoninių grindų įrengimo darbus. Architektų sprendimu betoninės grindys buvo suprojektuotos šviesintu (light grey) paviršiumi, o betono paviršius „sušukuotas“. Taip pat betono sudėtis suprojektuota taip, kad danga būtų kuo patvaresnė.
DĖMESYS APLINKAI
Statant pastatą daug dėmesio skirta aplinkai. Pavyzdžiui, stengtasi naudoti kuo daugiau vietinių (europinių) produktų, o ne importuoti juos iš kito pasaulio galo. Daugiau dėmesio skirta ir tam, kad naudojamuose statybos produktuose nebūtų aplinkai ir žmonių sveikatai kenksmingų medžiagų.
„Pagalvota ir apie pastato ilgalaikiškumą. Jis specialiai suprojektuotas taip, kad, jeigu prireiktų vietoj vieno didelio nuomininko turėti kelis ar net 20 mažesnių, patalpos galėtų būti sėkmingai perplanuotos į mažesniems nuomininkams patogias erdves“, – sako A. Gvildys.
Atsižvelgus į tai, kad Šeškinės ozo masyvas yra tam tikras gyvūnų, taip pat ir paukščių migracinis koridorius, ant stogo sparnuočiams įrengti inkilėliai, kuriuose jie galėtų rasti laikiną prieglobstį migruodami.
Drizga atskleidžia, kad ir teritoriją puošiantys medžiai atvežti ne jauni ir mažučiai, o aukšti, jau sulaukę 15 metų amžiaus. Tokius atgabenti nebuvo lengva.
Iššūkiu tapo ir medžiams skirtų didelio skersmens metalinių lauko vazonų suprojektavimas bei sumontavimas.
Visgi kiekvienas sudėtingas sprendimas pasiteisino. Taigi darbuotojai galės džiaugtis ne tik dirbdami itin preciziškai pastatytame, aplinkai ir žmonėms palankiame pastate, bet ir ilsėdamiesi nuostabioje aplinkoje po darbo ar pietų pertraukėlės metu.
Nuotr. Alina Ožič