STRUCTUM konferencija: „Statybų ir architektūros inovacijos: kaip nelikti technologijų užnugaryje“


Kokybiškas architektūros ir statybų projektas šiandien neatsiejamas nuo technologinių sprendimų ir medžiagų inovacijų, ne tik atitinkančių šiuolaikinius standartus, bet ir formuojančių naują statybos bei gyvenamosios aplinkos kokybę. Apie tai, kaip technologijos keičia architektūrą, projektavimą, statybas ir gyvenseną, buvo kalbama balandžio 3 dieną vykusioje STRUCTUM tarptautinėje konferencijoje „Statybų ir architektūros inovacijos: kaip nelikti technologijų užnugaryje“.

Pirmasis į gausią auditoriją kreipėsi Marius Dirgėla, Lietuvos architektų sąjungos projektų direktorius ir ilgametis STRUCTUM konferencijų moderatorius. Pasveikinęs susirinkusiuosius, jis pakvietė į sceną pirmąją pranešėją.

Simona Skardžiuvienė, įmonės Doleta vadovė, aptarė langų temą. Pranešėjos teigimu, langai architektūroje – daugiau nei techninis elementas: tai estetinės kalbos, funkcionalumo ir emocijos dalis. Pasak S. Skardžiuvienės, langų gamintojos Doleta įgyvendinami projektai nesikartoja  kaskart kuriami individualūs langų, durų ar stiklinimo sprendiniai. Kad ir kas tai būtų – viešbutis Japonijoje ar privatus namas Lietuvoje, – viskas gimsta pasitelkiant meistrystę, inovacijas, robotiką ir net dirbtinį intelektą.

Antrasis pranešėjas – nuolatiniams STRUCTUM konferencijų dalyviams gerai pažįstamas Artūras Kriukovas, „JUNG Vilnius“ techninio skyriaus vadovas, Kalbėdamas apie išmaniųjų namų technologijas, jis kvietė pažvelgti kritiškai: ar tikrai viskas turi būti valdoma balsu? Ir kas nutinka dingus elektrai? A. Kriukovas pabrėžė, kad išmanumas turi eiti kartu su paprastumu, o sprendimai – būti patikimi visomis sąlygomis.

Jelena Čepulėnienė, „Statybos projektų ekspertizės centro“ konstrukcijų ekspertizės vadovė,pabrėžė, kad ekspertizė nėra tik formalumas. Tai būdas užtikrinti techniniu požiūriukokybišką kūrybinio sumanymo įgyvendinimą. „Ekspertas yra idėjos ir dokumentacijostarpininkas“, – sakė trečioji pranešėja ir atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į komandinio darbo ir ilgalaikės projekto vertės svarbą.

Ketvirtoji į sceną žengusi dr. Rima Balanaškienė, ACONITUM vadovė, kartu su įmonės dizaineriu Daliumi Ilginiu pristatė unikalų biotechnologinį sprendimą kolageninįporoplastą. Ši iš natūralių komponentų kuriama medžiaga turi ne tik estetinę, bet ir funkcinę vertę – ji sugeria ir „užrakina“ virusus, nedirgina odos ir gali būti naudojama tiek statybose, tiek interjere. Šis iš pandemijos iššūkių gimęs sprendimas atvėrė naujų požiūrio į sveikatą, aplinką ir medžiagų ateitį galybių.

Jarosław Gibas, įmonės ARTechnika atstovas, kalbėjo apie šiuolaikines saugumo technologijas. Jo teigimu, saugumas privalo būti ne tik efektyvus, bet ir intuityvus – žmogus turi lengvai valdyti sistemas, užtikrinančias jo aplinkos kontrolę. Komunikacijos būdų ir architektūros pokyčiai reikalauja ir naujų saugumo standartų.

Olga Kapitonova, LORELUX eksporto vadovė, konferencijoje aptarė tvarumo temąremdamasi atstovaujamos įmonės pavyzdžiais. Pasak pranešėjos, miesto apšvietimo sprendinius iš perdirbtų plastiko ir automobilių dalių gaminanti LORELUX veiklą plėtoja vadovaudamasi trimis pagrindiniais principais: greitas gamybos procesas, ilgaamžiškumas ir unikalus dizainas. O. Kapitonova pabrėžė, kad net ir miesto šviestuvas gali būti architektūrinio pasakojimo dalis.

Architektas Aleksandras Gvildys, architektūros įmonės Archinovavadovas, kalbėjo apie projektavimo procesą kaip nuolatinį inovacijų ieškojimą. Jis dalijosi patirtimi, įgytarestauruojant sostinės Katedros aikštės varpinę, pasakojo apie kitus ambicingus įmonės projektus – nuo sudėtingų konstrukcijų iki neįprastų erdvinių sprendimų.

Prof. dr. Edgaras Neniškis, architektūros įmonės arches partneris, pabrėžė architektūros esmę: „Pirmiausia yra žmogus, tada – miestas, galiausiai – pastatas. Tai architektūrinis haiku.“ Architektas pristatė naujausius arches projektus, kuriuose siekiama subalansuotižmogaus, konteksto ir formos santykį.

Konferenciją baigė Mónica Juvera ir Boris Bežan, BAX Studio įkūrėjai ir vyriausieji architektai. Jie pristatė keturis per pastaruosius du dešimtmečius įgyvendintus projektus, kuriuose svarbiausia buvo sukurti erdvių, aplinkos ir medžiagos ryšius. Architektai pasakojo apie kūrybos procesą, komandinius sprendimus, bendradarbiavimo su vietos tiekėjais beikitais kūrėjais svarbą, taip dar sykį pabrėždami šios STRUCTUM konferencijos esmę: inovacijos – tai ne tik technologijos, bet ir naujas požiūris į žmogų, architektūrą, medžiagas, atsakomybę ateities kartoms.

Viltės Domkutės nuotraukos


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų