Kokybiškas namas – daugiau nei sienos ir stogas. Tai subalansuota funkcionali ir estetiška erdvė, atliepianti gyventojų poreikius ir kurianti su jais emocinį ryšį. Ergonomiškai suplanuotos patalpos, ilgaamžės medžiagos, natūrali šviesa ir tinkama akustika užtikrina komfortą bei gerą gyvenimo kokybę, formuoja deramą santykį su aplinka. Kai dizainas susieja grožį ir komfortą, namai tampa vieta, kuri įkvepia, ramina ir puoselėja. Būtent apie tai buvo diskutuojama vasario 6 dieną vykusioje tarptautinėje STRUCTUM architektūros ir interjero konferencijoje.
Naują STRUCTUM konferencijų sezoną atidarė Marius Dirgėla, Lietuvos architektų sąjungos projektų direktorius ir šio renginio moderatorius. Pasveikinęs konferencijos dalyvius, jis į sceną pakvietė pirmąjį konferencijos pranešėją.
Artūras Kriukovas, „JUNG Vilnius“ techninio skyriaus vadovas, prie STRUCTUM tribūnos stojo ne pirmą kartą. Šįsyk jis kėlė klausimą, ar dizaineris gali tapti išmaniųjų namų specialistu. Aptaręs įvairias JUNG siūlomas sistemas ir jų paprastą naudojimą, pranešėjas pristatė keturis vieno jungiklio klavišo scenarijus ir atkreipė dėmesį į klimato kaitą. „Šylant klimatui nebereikia kalbėti apie vėsinimo poreikį – reikia konkrečių sprendimų. Vienas iš jų – standartinis kondicionierius, kitas – pasyvus sprendimas, pavyzdžiui, lauko roletai ar žaliuzės. Jas reikia valdyti, o valdyti norisi patogiai. Mes turime ir šios problemos sprendimą“, – pabrėžė A. Kriukovas.
Antroji į auditoriją kreipėsi Ingrida Kairienė, „EG Doors“ pardavimų vadovė. Ji pasirinko kalbėti apie išskirtines vidaus duris ir pertvaras kokybiškiems namams. Trumpai apžvelgusi durų istoriją, prasidėjusią dar akmens amžiuje, pranešėja supažindino konferencijos dalyvius su ypatingu „EG Doors“ asortimentu. „Šiandien turime dešimt skirtingų tipų gaminių, kurių konstrukcijos yra ypatingos. Durų apdaila gali būti išskirtinė netgi iš abiejų pusių. Be to, durys gali būti įvairių aukščių, skirtingai montuojamos, akustinės ar net priešgaisrinės, todėl jas reikia rinktis atsakingai“, – sakė I. Kairienė.
Donatas Venckus, „Hydro Building Systems Lithuania“ pardavimų projekto vadovas, skaitė pranešimą „SAPA aliuminio sistemos statiniuose“. Pranešėjo teigimu, SAPA sprendimai gali būti pritaikomi kiekviename projekte, jungiant vidaus ir lauko erdves didelėmis stiklo plokštumomis, derinant maksimalų našumą ir gryną dizainą pagal įvairius statybos ir gyvenamosios rinkos poreikius – nuo naujos statybos iki renovacijos. D. Venckus taip pat pristatė SAPA naujovę – paslėptą rankeną ir atsakė į žiūrovams kilusius klausimus.
Ketvirtasis pranešėjas – Karlas Lennonas, GROHE SPA vadovas, konferencijos dalyviams pasakojo apie GROHE SPA dizaino variantus ir jų pritaikymą namų SPA erdvėse. Pranešėjas pabrėžė, kad GROHE SPA produktai ne tik suteikia ypatingų potyrių, bet ir tampa architektūros dalimi, darniai įsilieja į erdvę. „Dabar, kai turime daug įvairiausių ritualų, vonios kambaryje praleidžiame vis daugiau laiko, todėl siekiame prisitaikyti prie besikeičiančio gyvenimo būdo. Tai labai svarbu. Mažos detalės gali tapti didele viso bendro jausmo dalimi“, – sakė K. Lennonas.
UAB AŠA direktorė Živilė Vaitkūnienė aptarė MADICO plėvelių funkcionalumą ir papasakojo, kaip jos integruojamos į šiuolaikinę architektūrą. Pranešimo pradžioje žiūrovai buvo supažindinti su stiklo istorija ir 120 metų veikiančiu fabriku, bendradarbiaujančiu su įmone „Pleveles.lt“, jau 33 metus siūlančia lengvai pritaikomas plėveles įvairių tipų pastatams. „Stiklas nėra sintetinė medžiaga. Jis atsiranda iš gamtos, todėl turi savo charakterį. O mūsų plėvelės suteikia laisvės ir patogumo tiek pastate esantiems žmonėms, tiek jį projektuojantiems specialistams“, – pabrėžė Ž. Vaitkūnienė.
Šeštoji pranešėja – interjero architektė Jolanta Žalienė kalbėjo apie funkcionalumo ir stilistikos dermę. Ji pasakojo, kad kokybiškų namų pagrindas – funkcionalumo ir estetikos harmonija, todėl ypač svarbu nuodugniai išsiaiškinti kliento poreikius. Kalbėdama apie miegamojo ir vonios kambarius, interjero dizainerė pabrėžė, kad netinkamai suplanuota privati zona gali tapti labiau trukdančia, o ne poilsiui pritaikyta erdve. Be to, kuriant interjerą be galo svarbi yra ir darbų eiga – ji lemia, per kiek laiko projektas bus įgyvendintas, kokie bus jo kaštai ir galutinė emocija.
Kristijonas Skirmantas, HEIMA partneris, bendraįkūrėjis ir architektas, vienas laukiamiausių konferencijos pranešėjų, kalbėjo apie kokybiškus namus, erdvės ir žmogaus dialogą. Ypač auditoriją sudomino jo pateikti namo be kampų ir namo be stogo pavyzdžiai. „Jeigu namas yra kontekstualus – tai jau yra svarbus kriterijus. O į kontekstą reikia atsižvelgti, į emociją – taip pat. Namuose praleidžiame daug laiko, todėl svarbu, kokią nuotaiką jie kuria, kaip juose jaučiamės“, – sakė K. Skirmantas.
Paskutinis konferencijos pranešėjas – Pete Kercheris, Italijos interjero dizainerių asociacijos garbės narys, „Design for All Europe“ ambasadorius, į auditoriją kreipėsi per nuotolį. Pasirinkęs kalbėti ateities namų tema, jis pabrėžė: mes kuriame patys sau, todėl turime projektavimo užduotį formuoti taip, kad galutinis rezultatas atitiktų įvairių vartotojų poreikius. Tada pranešėjas paprašė visų žiūrovų atsistoti. „Manote, tai nesusiję su architektūra? Pažiūrėkime“, – tarė P. Kercheris ir su Mariaus Dirgėlos pagalba pravedė auditorijai įdomų žaidimą. Jo rezultatai parodė, kad mes visi esame susiję su architektūra ir patys diktuojame jai kontekstą.
Raimundo Adžgausko nuotraukos