Stulbinami sprendimai, pritaikyti gamyklos pastate


 

Taikant BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) sistemą statybos sąnaudos išauga maždaug 30 %, nes pastatas turi atitikti A energinės klasės reikalavimus, tačiau šios investicijos atsiperka. Pagal šią sistemą sertifikuotuose objektuose paprastai net ketvirtadaliu padidėja darbo našumas, kartu išauga ir pagaminamos produkcijos kiekis, gerokai mažiau suvartojama energijos ir smarkiai sumažinama tarša.

Architekto Pauliaus Dedelės teigimu, projektuojant ir statant „August ir Ko“ pastatą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas jo sandarumui ir energiniam naudingumui užtikrinti. Buvo išsikeltas tikslas turėti A+ energinio naudingumo klasės pastatą, todėl itin atidžiai buvo renkamos medžiagos, rengiami ir vertinami pastato mazgų brėžiniai, prižiūrima statybos darbų eiga.

Vykdant BREEAM reikalavimus, kruopščiai pasirinkti ir energijos šaltiniai, kurių dalis yra atsinaujinantys, pavyzdžiui, „August ir Ko“ gamykloje įdiegta geoterminė šildymo sistema. Tai užtikrins nepriklausomybę nuo šilumos tiekėjų ir padės gerokai sumažinti energijos išlaidas. Be to, apskaičiuota, kad, pasirinkus tokią šildymo sistemą, net 40 % sumažės anglies dvideginio (CO2) emisija. Visa tai padeda gauti papildomų BREEAM balų.

„Viena priežasčių, kodėl pastate suprojektuota geoterminė katilinė, yra didelis atstumas iki artimiausio dujotiekio, kurį tiesti būtų ekonomiškai neefektyvu. Atlikus ekonominius skaičiavimus nuspręsta, kad kur kas geriau bus įrengti geoterminę katilinę. Geoterminis šildymas pasirinktas ir todėl, kad jis yra pigus, ekologiškas bei patogus. Pigu, nes pagaminti šilumai sunaudojama mažai elektros energijos. Ekologiška, nes naudojama žemėje sukaupta saulės energija, todėl nedaromas neigiamas poveikis aplinkai. Patogu, nes sistema visiškai automatizuota“, – paaiškina architektas.

Įdomu tai, kad visame pastate, net ir gamybinėse patalpose, įrengtos šildomosios grindys. Pasak P. Dedelės, užsakovo pageidavimas įrengti šildomąsias grindis net ir gamybinėje patalpoje buvo netradicinis. Jį architektai taikė pirmą kartą savo praktikoje.

„Šildomosios grindys pasirinktos dėl dviejų pagrindinių priežasčių. Pirma, pastate buvo įrengtas geoterminis šildymas, kuriam labiausiai tinka būtent toks sprendimas. Antra, šildant grindis šiluma pasiskirsto tolygiau – ji kyla iš apačios į viršų, todėl nereikia papildomai maišyti oro aukštų patalpų palubėje, kad darbo zona, esanti maždaug 1,2 m aukštyje, būtų šilta“, – sako architektas.

Ekonomiški šildymo ir vėdinimo sprendimai

Geoterminę katilinę ir grindinį šildymą pastate įrengė UAB „Donasta“, turinti nemažą darbo patirtį panašiuose pramonės objektuose (ši įmonė įrengė geoterminį šildymą Druskininkų SPA, „Würth“ logistikos terminale Ukmergėje, „Sanitex“ sandėlyje Rygoje, „UVS Group“ pastate Vilniuje, „SPA Vilnius Anykščiai“ ir kt.).

„August ir Ko“ gamykloje sumontuota apie 4 600 m2 grindinio šildymo, 110 kW kaskadinė „Stiebel Eltron WPF 52“ šilumos siurblių katilinė, išgręžta 12 geoterminių zondų (140 m gylio). Geoterminė katilinė šildys bei vėsins patalpas, pašildys karštą vandenį, žiemą tieks reikiamą šilumą rekuperacinės vėdinimo sistemos įrenginiams. Šių funkcijų paskirstymas projekte optimizuotas, siekiant išlaikyti kuo žemesnę šilumos siurblių tiekiamą temperatūrą ir aukštą metinį naudingo veikimo koeficientą (COP).

„Šiuolaikinis gamybinis pastatas yra didelė funkcionuojanti technologinė mašina su savo šildymo, vėdinimo, vėsinimo, apšvietimo ir kitomis komfortišką darbinę aplinką kuriančiomis sistemomis. Aukštų gamybinių ir sandėliavimo patalpų šildymas grindų plokštuma yra geriausiai suderinamas su energinio naudingumo tendencijomis ir atsinaujinančia geotermine energija. Šildymas grindimis yra ne tik malonus, sveikas, tylus dirbančiam žmogui, bet ir energijos sąnaudas taupantis sprendimas – tai svarbu sėkmingam verslui. Šilumos „August ir Ko“ gamyklai tikrai reikės, nes plastmasinių gaminių apdirbimo metu darbo zonoje reikalinga aukštesnė aplinkos temperatūra“, – kodėl buvo pasirinkta tokia šildymo sistema, paaiškina UAB „Donasta“ direktorius Dovydas Gervylius.

Pašnekovo teigimu, aplinkos apsaugai skirtus produktus gaminančiai „August ir Ko“ gamyklai svarbu tiek gamybos zonoje, tiek kitose pastato patalpose laikytis aukštų ekologijos standartų. O geoterminis šildymas vertinamas kaip svarus atsinaujinančios energetikos indėlis, siekiant pastato A+ klasės energinio naudingumo ir BREEAM aplinkosaugos sertifikato. Geotermijos bei vamzdynų grindyse sistema taip pat naudojama gamybos patalpoms vėsinti.

„Grindinio vėsinimo sistema labai patraukli investicijų ir eksploatavimo aspektais. Ši pasyviojo vėsinimo galimybė beveik nieko papildomai nekainuoja – vėsa iš žemės yra nemokama gamtos dovana“, – teigia D. Gervylius ir priduria, kad, stebėdami eksploatavimo išlaidų rezultatus kituose panašiuose objektuose, kuriuose teko dirbti, jie įsitikino, kad geotermijos kartu su grindiniu šildymu ir (ar) vėsinimu sprendimas yra neabejotinai geriausias pasirinkimas ne tik aukštų patalpų, bet ir kitiems verslo pastatams. Prognozuojama, kad „August ir Ko“ gamyklos metinės šildymo ir vėsinimo išlaidos apsiribos keletu tūkstančių eurų.

Visos gamykloje įrengtos inžinerinės sistemos bus visiškai automatizuotos. Atlikus pirminius parametrų nustatymus, vėliau gali tekti pakoreguoti pagal užsakovo turimus šilumos ar šalčio poreikius. Be to, sistemos turi ir savikontrolės mechanizmus, todėl priežiūros išlaidos taip pat bus minimalios.

„Geoterminio bei grindinio šildymo sistemas montuojame daugiau kaip dešimtmetį. Mūsų siūlomi patikimi šilumos siurbliai „Stiebel Eltron“ ir gerai komplektuojamos grindinio šildymo sistemos „Uponor“ puikiai pažįstamos. Nors tuo pat metu dirbome ir Rygoje – įrenginėjome panašias sistemas 46 000 m2 „Sanitex“ logistikos centre su 750 kW geotermine jėgaine, šį projektą įgyvendinti laiku nebuvo sunku. Darbas ėjosi sklandžiai ir atskirus etapus įvykdėme greitai. Keletą dienų statyba sustojo tik dėl išminuotojų darbo, nes, gręždami geoterminius zondus ir juos suvesdami į pastatą, radome nesprogusių Antrojo pasaulinio karo artilerijos sviedinių“, – prisimena D. Gervylius.

Paklaustas, kuo išsiskyrė darbas šiame objekte, pašnekovas pasakoja: „Susidūrėme su labai aukštais projektavimo ir montavimo reikalavimais. Šildymo, vėsinimo, vandentiekio, karšto vandens ruošimo projektus teko nuolatos derinti su pastato energinio naudingumo vertinimo specialistais ir BREEAM konsultantais, įrengti pastato energetinio ūkio atskirų sistemų apskaitos monitoringo prietaisus, kurie bus reikalingi tolesnėms energijos sąnaudoms stebėti ir taupyti.“

Sandarumo garantijos

Kaip minėta, vasarą grindinis šildymas bus naudojamas ir patalpoms vėsinti. Kadangi oro vėsinimo sistema šaltnešį gauna iš geoterminių gręžinių, tai leidžia sumažinti vėsinimo sistemos eksploatacijos išlaidas, nes nereikia atskirų šaltnešį gaminančių šaldymo įrenginių.

Oro vėdinimo ir vėsinimo sistemas „August ir Ko“ gamykloje įrengė UAB „Augėjas“. Pasak bendrovės „Augėjas“ direktoriaus Benedikto Rimeikos, pastate nėra jokių natūralių vėdinimo sistemų, kurioms reikalingas natūraliai iš lauko pritekantis oras. Visos vėdinimo sistemos šiame objekte veikia mechaniškai. Šis sprendimas leidžia išlaikyti pastatą visiškai sandarų.

Pastato administracinėse ir gamybinėse patalpose sumontuota „Wolf“ (Vokietija) vėdinimo įranga, kurią tiekė tarptautinė Danijos kapitalo įmonė UAB „Sanistal“. Ši įranga, naudojanti šilumos siurblių energiją, atitinka A energinio naudingumo klasę. Projekte panaudoti ypač efektyvūs plokšteliniai šilumokaičiai, leidžiantys sutaupyti iki 85 % šilumos ir šalčio energijos. Sumontuota įranga tinkama naudoti lauko sąlygomis visus metus, net kai temperatūra nukrinta žemiau nei –23 °C arba pakyla aukščiau nei +32 °C. Šis projektas yra pirmasis Lietuvoje, kai „Wolf“ oro kondicionavimo įrangai buvo suteikta penkerių metų garantija.

B. Rimeika džiaugiasi, kad statant gamyklą darbams atlikti buvo gana nemažai laiko, o šiuolaikinėse statybose tai pasitaiko retai. „Statydami objektą ne kartą girdėjome užsakovo nuomonę, kad viską reikia įrengti labai gerai, o ne labai greitai. Pirmą kartą susidūrėme su situacija, kad užsakovo techninės priežiūros darbuotojai per visą statybos laikotarpį objekte būtų kiekvieną dieną, todėl tikime, kad jų reiklumas ir mūsų reagavimas į pastabas užtikrins ilgą ir nepriekaištingą pastato eksploatavimą“, – viliasi pašnekovas.

Sienų sandarumui – DAUGIASLUOKSNĖS plokštės

Elegantiškai pilkos spalvos „August ir Ko“ gamyklos fasadas, puikiai derantis su geltonomis detalėmis, sumontuotas iš itin sandarių daugiasluoksnių plokščių. Administracinės pastato dalies plokštės užpildytos akmens vata, gamybinės dalies plokščių užpildas – poliuretanas, kuris pasirinktas dėl geresnių šiluminių savybių. „August ir Ko“ gamyklai buvo parinktos „Ruukki Energy“ daugiasluoksnės plokštės, išsiskiriančios ypatingu sandarumu ir šilumine varža. Naudojant šias plokštes, iki 35 % sumažėja energijos sąnaudos pastatui šildyti ir vėsinti, atitinkamai sumažėja CO2 emisija, pastatui suteikiami aukštesni LEED ir BREEAM įvertinimai. Pastate nelieka šalčio tiltų, tad sumažėja tikimybė atsirasti kondensatui, pelėsiui, lengviau kontroliuoti temperatūrą ir drėgmę, pagerėja garso izoliacija. Padidėja pastato ilgalaikiškumas ir viso pastato vertė.

Daugiasluoksnė plokštė – tai gamykloje paruoštas elementas, kurį sudaro du spalva padengti plieno lakštai, tarp kurių yra izoliacinis užpildas (šerdis). Izoliacinė šerdis gali būti pagaminta iš mineralinės vatos arba poliizocianurato putplasčio. Energiškai efektyvių daugiasluoksnių plokščių sandarumą užtikrina gamybos metu įmontuotos papildomos tarpinės, patobulintos jungtys bei dvigubai mažesnės leistinos matmenų paklaidos.

„Užsakovas daug dėmesio skyrė ir pastato estetikai, todėl daugiasluoksnių plokščių išorei pasirinko „Ruukki Hiarc®“ dangą, kuri yra gerokai atsparesnė korozijai ir ultravioletiniams spinduliams. Net ir po daugelio metų tokio pastato fasadai išliks patrauklūs, o spalvos neišblukusios“, – sako „Ruukki“ pramoninės statybos verslo vadovas Marius Bojarūnas.

Bendrovės „Ruukki“ specialistai „August ir Ko“ gamykloje ne tik parengė daugiasluoksnių plokščių montavimo schemas, specialius montavimo mazgus, bet ir konsultavo statybininkus statybos aikštelėje, prižiūrėjo, kad plokštės būtų tinkamai sumontuotos.

Apsauga nuo vandens nuotėkio

Pastato vandentiekio ir nuotekų sistema taip pat atitiks BREEAM reikalavimus. Dėl papildomos įrangos pasirinkta sistema bus brangesnė, bet ateityje padės gamyklą apsaugoti nuo galimų nenumatytų nuostolių. Buitinio ir priešgaisrinio vandentiekio sistemas objekte įrengė UAB „Augėjas“. Kaip pabrėžė bendrovės „Augėjas“ direktoriaus B. Rimeika, įrengti vandentiekio sistemą pastate nebuvo paprasta dėl specifinių projektinių sprendimų.

Pagal BREEAM reikalavimus sanitarinių mazgų blokuose kiekvienoje patalpoje sumontuoti vandens apskaitos prietaisai ir solenoidinių vožtuvų sistema, kurios veikimas buvo susietas su būvio davikliais, siekiant išvengti bereikalingo vandens nuotėkio, kai patalpoje nėra žmonių. Pavyzdžiui, jeigu išeidamas iš patalpos žmogus pamirštų išjungti dušą, iškart suveiktų būvio daviklis, įspėjantis, kad viduje nieko nėra, ir solenoidiniai vožtuvai uždarytų vandens tiekimą visam sanitarinių mazgų blokui. Tokiu pat būdu būvio daviklis nuo bereikalingų vandens sąnaudų galėtų apsaugoti ir sugedus unitazo bakeliui, nes tuščioje patalpoje būtų visiškai nutrauktas vandens tiekimas.

Kitas BREEAM reikalavimas buvo turėti vandens nuotėkio aptikimo sistemą pastato vandens įvado patalpoje. Šis reikalavimas įgyvendintas suprojektavus impulsinius vandens skaitiklius ir impulsinį vandens nuotėkio aptikimo įrenginį.

„Šis įrenginys prijungiamas prie skaitiklio ir užprogramuojamas maksimaliam vandens srautui tam tikru paros metu. Pavyzdžiui, naktį, kai gamykla nedirbs, bus nustatytas mažas vandens srautas. Bet kurioje pastato dalyje įvykus avarijai, padidės vandens srautas per skaitiklį. Į tai reaguos nuotėkio aptikimo sistema, kuri trumpąja SMS žinute arba prie jos sumontuota sirena praneš apie vandens nuotėkį“, – aiškina P. Dedelė.

Pastate taip pat sumontuoti ir jutikliniai vandens maišytuvai, leisiantys sutaupyti nemažai vandens.

Santūrumas ir funkcionalumas

Gamyklą sudaro dvi dalys: administracinė ir gamybinė. Administracijai skirta trijų aukštų pastato dalis. Gamybinės patalpos suskirstytos į dar dvi atskiras zonas: gamybos ir sandėliavimo. Gamybos zonoje, be patalpų, skirtų gamybai, yra ir įvadų bei katilinės patalpos. Sandėliavimo zoną sudaro apie 1 600 m2. Produkcijos sandėlis, likusi dalis skirta detalėms sandėliuoti.

Administracinėms patalpoms architektai parinko šviesias spalvas. Kad viduje būtų kuo daugiau natūralios šviesos ir ji pasiektų net koridorius, kabinetus nuo koridorių skiria stiklinės pertvaros. Gamybos ir sandėliavimo zonose papildoma apdaila nebuvo numatyta, nes pasirinktos sienų plokštės turi skardinį apdailos sluoksnį ir viduje, ir išorėje. Vidinio sienų plokščių sluoksnio spalva yra balta. Papildomos apdailos nebuvo ir gamybinių bei sandėliavimo patalpų luboms paliktas atviras laikantysis profiliuotos skardos paklotas. Visos matomos metalo konstrukcijos nudažytos baltai. Kolonos ir cokolis – be papildomos apdailos, paliktas natūralus betono paviršius.

Individualus grindų projektas

„August ir Ko“ gamyklos pramoninėje dalyje įrengtos pramoninės besiūlės betoninės grindys „PrimeComposite“. Jas pagal savo unikalią patentuotą technologiją įrengė didžiausia Šiaurės šalyse grindų įrengimo bendrovė „Primekss“. Kaip teigia „Primekss“ projektų vadovas Valdas Velička, prieš gaminant tokias pramonines grindis, visada atliekamas laboratorinis medžiagų tyrimas, kad kiekvienam objektui, atsižvelgiant į jo statybai keliamus reikalavimus, būtų sudarytas konkretus būtent jam tinkamas receptas, pagal kurį parenkamos reikiamos medžiagos. Dalį grindims reikalingų medžiagų tiekia betono tiekėjai. Kitos medžiagos, pavyzdžiui, plieninė fibra, plastiklis, susitraukimą mažinantys priedai, tiekiami pagal specialų užsakymą. Anot V. Veličkos, norint įrengti grindis pagal „PrimeComposite“ technologiją, būtina suprasti ne tik techninį projektą, bet ir skirti nemažai laiko, norint su galutiniu vartotoju išsiaiškinti poreikius. Labai dažnai kliento nuomonė ir grindų tipas pasikeičia supratus, ko reikia iš tikrųjų, todėl „Primekss“ specialistai visada rekomenduoja klientui iš pradžių aplankyti bent kelis objektus, kad susidarytų bendrą vaizdą, kaip tai atrodys pas jį patį.

Pagal „PrimeComposite“ technologiją visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, jau įrengta daugiau kaip 3 mln. m2 pramoninių grindų. Paprastai užsakovai šį produktą renkasi dėl puikių jo eksploatavimo savybių. Pasidomėjus, kuo ypatingas buvo pramoninių grindų įrengimas „August ir Ko“ gamykloje, pašnekovas prisimena, kad, atsižvelgiant į įmonės specifiką, čia turėjo būti įrengtos itin lygios grindys be deformacinių siūlių. Grindys turėjo būti šviesiai pilkos ir atsparios dilumui.

Anot V. Veličkos, norint įrengti grindis pagal „PrimeComposite“ technologiją, būtina parinkti tinkamą betono mišinį, naudojant susitraukimą mažinančius priedus, kokybišką armavimo plaušą ir inovatyvią betono klojimo įrangą. Labai svarbu, kad grindis klotų patyrę specialistai, turintys ilgametę patirtį betoninių grindų įrengimo srityje.

Pagal „PrimeComposite“ technologiją visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, jau įrengta daugiau kaip 3 mln. m2 pramoninių grindų. Paprastai užsakovai šį produktą renkasi dėl puikių jo eksploatavimo savybių.

Pasidomėjus, kuo ypatingas buvo pramoninių grindų įrengimas „August ir Ko“ gamykloje, pašnekovas prisimena, kad, atsižvelgiant į įmonės specifiką, čia turėjo būti įrengtos itin lygios grindys be deformacinių siūlių. Grindys turėjo būti šviesiai pilkos ir atsparios dilumui. Įrengiant grindis „August ir Ko“ gamykloje, ilgiausiai užtruko parengiamieji darbai, kai reikėjo kloti šiltinimo medžiagą ir tiesti bei tvirtinti grindiniam šildymui reikalingus vamzdelius.

Taupymo galimybės

Lietaus nuotekos irgi padės sutaupyti. Buitinio vandentiekio sistema suprojektuota taip, kad nuo gamyklos pastato stogo lietaus nuotekos bus surenkamos ir kaupiamos rezervuare. Kadangi gamyklos sklype neįrengta jokia drėkinimo sistema, surinktas nuotekas nuspręsta panaudoti unitazuose ir pisuaruose. Prie vidaus buitinių ir lietaus nuotekų sistemų įrengimo prisidėjo UAB „Augėjas“.

Atskiras rezervuaras lietaus nuotekoms nebuvo projektuojamas. Nuspręsta panaudoti vidaus gaisrams gesinti jau suprojektuotą rezervuarą, padidinus jo tūrį, kuris yra maždaug 10 m3 didesnis, nei reikalaujama turėti priešgaisrinėms reikmėms. Pagal BREEAM reikalavimus prieš rezervuarą suprojektuotas ir lietaus vandens filtras, kurio minimalus išvalymo koeficientas – 0,9. Be to, iš rezervuaro talpyklos suprojektuotas antrinio vandens įvadas į pastatą su atskira nuotėkio aptikimo sistema.

Įrengti lietaus ir lauko fekalines nuotekas bei lauko vandentiekio tinklus patikėta UAB „Kerista“. Bendrovės generalinio direktoriaus Edmundo Vaičiulio teigimu, nors laiko darbams skirta nedaug, viską spėta atlikti laiku ir kokybiškai.

Preciziški apdailos darbai

Administracinės dalies ir bendrojo naudojimo patalpų interjero apdailos darbus atliko UAB „Kaprao“. Šios bendrovės darbuotojai tinkavo mūro pertvaras, įrengė gipskartonio pertvaras su padidintais akustikos reikalavimais, taip pat gipskartonio lubas, visas šias pertvaras ir lubas glaistė ir dažė, klijavo grindų ir sienų plyteles, klojo kilimines dangas, impregnavo betono konstrukcijas, kurios bus paliktos atviros, atliko kitus apdailos darbus. Taip pat šios bendrovės darbuotojams patikėta įrengti segmentines lubas, įstatyti duris ir sumontuoti patalpas skiriančias stiklines pertvaras.

Anot bendrovės „Kaprao“ komercijos vadovo Manto Šukaičio, daugiausia meistriškumo ir atsakingumo prireikė montuojant stiklo pertvaras ir suvedant apdailos (glaistymo, dažymo, plytelių klijavimo) darbus.

„Kadangi architektas parinko beapvades pertvaras ir duris, reikėjo skirtingas medžiagas sujungti vienoje plokštumoje. Tam prireikė preciziškumo – darbus reikėjo atlikti 2 mm tikslumu“, – paaiškina M. Šukaitis ir priduria, kad meistriškumo prireikė ir atliekant kitus apdailos darbus, nes, pavyzdžiui, mozaikinės įvairių spalvų plytelės turėjo būti išklijuotos pagal architekto nupieštą schemą. Architekto pageidavimu buvo klojamos ir skirtingų raštų kiliminės grindų dangos, o kabamosios segmentinės lubos, kurias bendrovės „Kaprao“ darbuotojams teko kabinti, buvo įvairių tekstūrų medžio imitacijos ir pan.

Visus šiuos darbus teko atlikti per nepilnus tris mėnesius. Nors terminas buvo palyginti trumpas, viską spėta padaryti laiku, nes bendrovė „Kaprao“ daugelį apdailos darbų atlieka mechanizuotai. Pagrindinis tokio darbo pranašumas – efektyvumas, suteikiantis didelį pranašumą prieš kitas bendroves, atliekančias apdailą rankiniu būdu.

Kadangi gamykla siekia BREEAM įvertinimo, griežtesni reikalavimai taikyti ir parenkant apdailos medžiagas. Apdailos darbus vykdžiusi bendrovė „Kaprao“ gavo sąrašą medžiagų, kurių negalima naudoti. Visos medžiagos privalėjo atitikti įvairius europinius standartus, tad buvo naudojamos tik sertifikuotos apdailos medžiagos. Dauguma jų buvo gamintojo „Knauf“, o jas tiekė ilgametis „Kaprao“ partneris – UAB „Lemora“.

Tolygus apšvietimas

Visame pastate ypač daug dėmesio skirta patalpų apšvietimui. Išsikeltas tikslas užtikrinti, kad ne mažiau kaip 80 % patalpų turėtų 300 liuksų dienos šviesos apšvietimą, ir pasiekti, kad apšvietimas būtų tolygus.

Anot architekto P. Dedelės, siekiant tolygaus apšvietimo, atlikti pastato natūralios apšvietos koeficiento skaičiavimai. Pagal gautus modeliavimo duomenis buvo koreguojamas ir gamybos, ir administracinės pastato zonų langų išdėstymas bei dydis. Projektuojant dirbtinį apšvietimą irgi buvo remiamasi apšvietimo modeliavimo duomenimis ir koreguojamas šviestuvų išdėstymas.

„Siekiant įvertinti, kokie šviestuvai užtikrina geresnį apšvietimo tolygumą, buvo modeliuojami du variantai: su liuminescencinėmis ir su šviesos diodų (LED) lempomis. Pasirinktas variantas su šviesos diodų lempomis, nes apšvietimo tolygumui šviestuvų tipas neturėjo didelės reikšmės, o energijos sąnaudos labai skyrėsi“, – prisimena architektas.

Atskirose gamyklos dalyse – administracinėje, gamybos ir sandėliavimo – suprojektuota elektros apskaita apšvietimui ir jėgos tinklams, taip pat staklėms. Papildoma elektros apskaita numatyta šildymo ir vėdinimo sistemoms.

Dėmesys ekologijai

Statant „August ir Ko“ gamyklą nepamiršta ir ekologija. Nors teritorija ekologiniu požiūriu nėra labai vertinga, vis dėlto po statybų išsaugoti medžiai, krūmai ir dalis pievos šiaurinėje sklypo dalyje. Taip pat nuspręsta paįvairinti kraštovaizdį, įrengiant tvenkinėlius ir gražią darbuotojų poilsio zoną.

Gamyklos teritorijoje, be pavojingų atliekų konteinerių, pastatyti ir konteineriai popieriui, plastikui, stiklui, biologiškai suyrančioms virtuvių ir valgyklų, medienos ir kitokioms atliekoms rūšiuoti.

Projektuojant gamyklą pasistengta kuo labiau mažinti ir su transportu susijusią taršą, ribojant asmeninio transporto naudojimą ir skatinant darbuotojus rinktis paskirtas bei ekologiškas transporto priemones.

Pagal BREEAM reikalavimus keturiems naudotojams turėtų tekti vos viena vieta automobiliui statyti. Todėl 55 gamyklos darbuotojams buvo suprojektuota tik 13 automobilių stovėjimo vietų. Be to, prie pastato suprojektuotos net dvi vietos elektromobiliams įkrauti.

Darbuotojams bus sudaryta galimybė į darbą atvykti ne tik tam skirtu transportu – į „August ir Ko“ gamyklą darbuotojus vežios du autobusai, kurie žmones išlaipins prie pagrindinio pastato įėjimo, bet ir kitokiu ekologišku transportu: dviračiais ar riedžiais. Šias transporto priemones bus galima palikti specialioje dviračiams ir riedžiams saugoti skirtoje stoginėje ir vėliau pasinaudoti buitinėmis patalpomis dviratininkams, kuriose bus dušai ir persirengimo kambariai.

 

Užsakovas: UAB „August ir Ko“

Generalinis rangovas: UAB „Ecosolit“

Architektas: Paulius Dedelė (UAB „Studija PS“)

Sienų plokštės: „Ruukki“

Šildymo sprendimai: UAB „Donasta“

Oro vėdinimo ir vėsinimo sistemos,

vidaus vandentiekio ir nuotekų sistemos: UAB „Augėjas“

VĖDINIMO ĮRANGOS TIEKĖJAS: UAB „Sanistal“

Vandentiekio tinklai: UAB „Kerista“

Grindys: UAB „Primekss“

Apdailos darbai: UAB „Kaprao“

Administracinės dalies plotas: apie 630 m2

Gamybinių patalpų plotas: apie 3 962 m(iš jų gamybos zona – 2 042 m2, sandėliavimo zona – apie 1 920 m2)

Automobilių stovėjimo vietų skaičius: 13

Elektromobilių įkrovimo vieta:1

 

Ekspertų vertinimas

Išskirtinis pastatas ne tik Lietuvoje, bet netgi Baltijos šalyse – taip apie naująją „August ir Ko“ gamyklą atsiliepia ją vertinę ekspertai, pabrėždami, kad statant šią gamyklą buvo įdiegtos ypatingos inžinerinės sistemos ir pritaikyti sprendimai, leisiantys maksimaliai sumažinti galimą žalą gamtai ir pagerinti darbo sąlygas darbuotojams. Jau dabar žinoma, kad statant šį pastatą buvo pasiekti rodikliai, kurie Lietuvoje bus privalomi tik nuo 2021 metų!

August ir Ko“ gamykla turėtų būti įvertinta BREEAM sertifikatu. Anot oficialaus BREEAM tarptautinio vertintojo Evaldo Savickio, ši gamykla bus kol kas vienintelis naujos statybos pastatas Lietuvoje, vertinamas ir sertifikuojamas nuo pat projektavimo pradžios.

Šis pastatas gaus trečiosios šalies sertifikatą, kuriuo teigiama, kad pastatas darys itin mažą poveikį aplinkai. Pastate įdiegtos moderniausios technologijos, dėl kurių ten dirbantiems žmonėms bus sukurta komfortiškesnė ir produktyvesnė darbo aplinka ir padidės jų darbų kokybė. BREEAM sertifikatas padės parodyti, kad gamykloje ne tik gaminami produktai, bet ir pati gamykla yra aukščiausios kokybės“, – paaiškino E. Savickis.

Ekspertas išvardijo gausybę neeilinių sprendimų, kurie statant šį pastatą buvo įgyvendinti: pradedant prieš statybas atlikta ekologine studija, kurios metu buvo identifikuotos vertingos augalų rūšys, kad statant gamyklą jos būtų išsaugotos, triukšmo matavimais ir jo šaltinių nustatymu, poveikio aplinkai vertinimu statybų metu, baigiant išskirtinių inžinerinių sistemų, dėl kurių pastatas gaus aukštą energinio efektyvumo klasę A+, įdiegimu bei unikaliais vandentvarkos įrenginiais.

BREEAM sertifikatas, anot eksperto, parodo atsakingą užsakovo požiūrį į aplinką. Be to, taip įvertinti pastatai būna labai likvidūs – jų vertė padidėja 5 ar netgi 10 proc., palyginti su nesertifikuotais pastatais.

Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos valdybos pirmininkas Remigijus Simanavičius apie „August ir Ko“ gamyklą atsiliepė kaip apie patį sandariausią pastatą Lietuvoje. Tai įrodė atliktas sandarumo testas, kurio metu gauti analogų Lietuvoje neturintys rezultatai.

Be to, tai bus energiškai efektyviausias pastatas Lietuvoje. Jo rodikliai atitinka A++ klasę, kuri Lietuvoje bus privaloma tik nuo 2021 metų.

Didesnė dalis pastato charakteristikų yra ateities charakteristikos. Apie tai bus pradėta kalbėti tik dar po 3–5 metų, o toks pastatas pastatytas jau dabar. Tokį rezultatą užtikrino tai, kad projektavimo metu visos tos priemonės buvo planuotos, apskaičiuotos ir įgyvendintos. Ir visa tai buvo padaryta ne itin sudėtingomis technologijomis, bet racionaliomis, paprastomis, pagrįstomis ekonominiais skaičiavimais priemonėmis“, – paaiškino R. Simanavičius.



Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų