Šviesa infrastruktūroje. Kada saugumas dera su estetika


 Ir džiaugsminga, ir klastinga

Šiais laikais visiškai naujų šviesos taikymo galimybių infrastruktūroje ir architektūros sprendimuose teikia šviesos šaltiniai, gebantys keisti spalvą, sienos, atkartojančios langų šviesą, langai, imituojantys saulės šviesą… Aktualų žmogaus aplinkos estetikos klausimą – kaip pagerinti nuobodaus, standartinio ar kokio kitokio pastato išvaizdą – taip pat pajėgus išspręsti modernus apšvietimas. Juk šviesa padeda suvokti erdvę ir formą, nesunkiai keičiama jos spalva veikia emocijas, kuria atmosferą ir laikotarpį atitinkančią nuotaiką…

Jau nebe pirmus metus Vakarų Europoje architektūrinis apšvietimas labai paplitęs ir naudojamas. Pirmiausia valdomais architektūriniais prožektoriais būdavo apšviečiami bankai, oro uostai, kiti didesni visuomeninės paskirties pastatai. Ir tik palyginti neseniai į apšvietimo įrenginių rinką įsiveržę puslaidininkiai šviesos diodai (LED) gerokai padidino architektūrinio apšvietimo galimybes. Visgi apšvietimas infrastruktūroje – gana klastingas: juo galima pagerinti ir pabloginti pastato išorę ar atvirą erdvę. Pavyzdžiui, vienu metu Katedros varpinė buvo apšviesta dryžiais tarsi iš filmo apie Betmeną. Kadangi bet koks pastatas ar erdvė susideda iš keleto dalykų, sudarančių visumą, perdėm kontrastingi šešėliai tamsoje pastatą tarsi išardo, nelieka privalomo vientisumo. Pasak Architektų sąjungos pirmininko Mariaus Šaliamoro, planuojant statinio ar atviros erdvės apšvietimą, labai svarbu atkreipti dėmesį į kuriamą harmoningą bendrą vaizdą, o jau tik paskui į atskirus planus „arti – toli“, „viduje – išorėje“ ar romantinį apšvietimą, išryškinantį tam tikras statinio ar parko detales. Pastarasis aktualus bažnyčioms, pilims, tačiau tinka ir kitiems pastatams, jeigu atitinka jų stilistiką. Pavyzdžiui, sostinėje pavyzdingai apšviesti Arkikatedra, Valdovų rūmai.

Apšvietimas – tarsi šventė

Kai kurie rajonų miestai jau yra prasmingai panaudoję europines lėšas, investuodami į infrastruktūrinį apšvietimą, instaliavo labai gerą įrangą. Gaila, kad taupumo sumetimais tas apšvietimas visu pajėgumu veikia tik švenčių metu.

Labai įspūdingi kai kurių parkų bei rekreacinių zonų apšvietimai. „Pavyzdžiui, itin profesionaliai įrengta Palangos parko apšvietimo sistema, deja, ji irgi naudojama labai epizodiškai. O juk toks apšvietimas leidžia pratęsti paties parko veiklą ir paros, ir metų laikų atžvilgiu“, – sako M. Šaliamoras. Parke restauruotojai įrengė modernią apšvietimo sistemą, valdomą kompiuteriu. Istorinė Birutės parko dalis turi galimybę būti apšviesta ir naktį, Didžiajame rūmų parteryje įrengti nauji šviestuvai. Iš pagrindų rekonstruoto Tiškevičių rūmų fontano Birutės parke trys čiurkšlės taip pat vilioja nauju apšvietimu.

Pasigėrėjimą keliantis parko vaizdų savitumas, medžių, krūmų įvairovė, atskirų medžių ir jų grupių išdėstymas erdvėse bei jų pakraščiuose, skulptūros, architektūra sudarė sąlygas sukurti dekoratyvinį apšvietimą kaip šviesos paveikslų spektaklį. Ypatingas dekoratyvinio apšvietimo įspūdis sukuriamas žiemą, nes apsnigtos erdvės ir augalija intensyviai atspindi šviesą, kuri magiškai pripildo visą parko erdvę…

Vasarą garina, žiemą spalvomis akis traukia

Mineralinio vandens garinimo paviljonai – naujiena Lietuvoje. Birštone, viename seniausių ir žymiausių Lietuvos balneologijos kurortų, vis dažniau vadinamame mažuoju Baden Badenu, jau dabar, kaip ir garsiajame Vokietijos kurorte, galima mėgautis jūros poveikiu. Mat jame, šalia sanatorijos „Eglė“, jau veikia vienas iš trijų numatytųjų mineralinio vandens garinimo bokštų.

Ne veltui šįmet buvo apdovanoti kai kurie Birštono rekreaciniai objektai, tarp kurių – ir šis unikalus mineralinio vandens garinimo bokštas. „Tai unikalus projektas. Į orą garinamas mineralinis vanduo 50–80 metrų spinduliu leidžia kvėpuoti jūros oru ir kartu gėrėtis nenusakomu moderniomis technologijomis įrengto apšvietimo šviesos žaismu“, – pasakoja Birštono miesto tvarkymo tarnybos direktorius Algirdas Kederys.

Garinimo bokštas, iš pirmo žvilgsnio atrodantis kaip skulptūrinis akcentas, ne tik darniai įsilieja į centrinio parko aplinką, bet ir yra jai nekenksmingas, nes sukonstruotas iš ąžuolinio karkaso ir užpildytas iš Kaukazo atvežtų laukinių vyšnių šakelių ritinėliais. Jie išskaido iš apačios sklindantį besikeičiančių spalvų apšvietimą ir sukuria žavingą nerealaus paveikslo atmosferą. Laikui bėgant, dėl saulės, mineralinio vandens ir kitokių gamtinių sąlygų jie nubals. Tada apšvietimas sukurs dar įspūdingesnį bokšto ir jo aplinkos paveikslą.

Šiemet Birštone jau modernizuotas apšvietimas centrinio parko Birutės gatvės „Kneip“ zonoje, Druskupio upelio, miesto skvere, nemažoje dalyje gatvių. Šviesos diodų technologija pasirinkta dėl ekonomiškumo ir inovatyvumo. Iš viso Birštone yra 990 šviestuvų, 13 apšvietimo mazgų. Pernai apšvietimas Birštonui atsiėjo 52 736 eurus.


 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų