statryba
Nuotr. Žygimantas Gedvila/BNS

Už susitarimus dėl klientų ir darbuotojų NT bendrovėms skirta baudų už beveik 1 mln. eurų


Konkurencijos taryba Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacijai (LNTAA) ir 39 jos narėms už susitarimą nevilioti vienos kitų klientų bei brokerių skyrė 969 tūkst. eurų baudų.

Tokiu susitarimu buvo apribota tarpusavio konkurencija, pažeistas Konkurencijos įstatymas ir sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo, pranešė taryba.

„Jeigu draudžiamas susitarimas nebūtų sudarytas, klientai galėjo iš kitų agentūrų gauti naudingesnių pasiūlymų, pavyzdžiui, mažesnį komisinį mokestį, ir pasirinkti kitą paslaugos teikėją“, – pranešime sakė tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.

LNTAA skirta 4,5 tūkst., bendrovėms „Ober-Haus nekilnojamas turtas“ – 450,6 tūkst., „Inreal“ – 124,7 tūkst., „Capital Realty“ – 69,9 tūkst., „Apus turtas“ – 38,3 tūkst., „NTA 21 Amžius“ – 23,9 tūkst., „Resolution LT“ – 21,2 tūkst., „Centro kubas-Nekilnojamasis turtas“ – 16,4 tūkst., „Etapas“ – 21 tūkst., „Vilniaus turtas“ – 28,3 tūkst., „Gijoneda“ – 16 tūkst., „Rebesta“ – 13,2 tūkst., „JG Franchise“ – 14 tūkst., „NT Savas Būstas“ – 14,9 tūkst., „Citus“ – 21 tūkst. eurų baudų.

„Adomax“ skirta 3,5 tūkst., „Adomus“ – 2 tūkst., „Aidila“ – 4,8 tūkst., „Augida“ – 4,7 tūkst., „Hausa“ – 1 tūkst., „Juda NT“ – 11,2 tūkst., „Lendor Estate“ – 6,5 tūkst., „Ontex“ – 12,5 tūkst., „Renatos namai“ – 8,7 tūkst., „Pamario NT“ – 3 tūkst., „Proreal Invest“ – 1,4 tūkst., „Rezidentas“ – 3,4 tūkst., „Oberstata“ – 4,5 tūkst., „Trakų grupė“ – 1,2 tūkst., NT paslaugų centras – 950, „Urban Estate“ – 6,7 tūkst., „ES Investment“ – 2,8 tūkst., „Reon“ – 3,7 tūkst., „Namų partneriai“ – 1 tūkst., „Laurus Real Estate“ – 7,4 tūkst., „Namelita“ – 100 eurų baudos.

Dar keturioms NT bendrovėms, nevykdančioms veiklos, sankcijos nebuvo skirtos.

Taryba nustatė, kad 2015 metais LNTAA narių priimtame Etikos kodekse buvo nuostata, jog NT specialistai turėjo vengti tiesioginio bendravimo su kitų asociacijai priklausančių agentūrų brokerių klientais siekiant išvengti tarpusavio konkurencijos, kad neprarastų turimų klientų, su kuriais yra sudarytos išimtinės sutartys.

„Šios nuostatos yra antikonkurencinio pobūdžio, kadangi jomis panaikinamos agentūrų galimybės varžytis dėl klientų ir šiems siūlyti kuo geresnes sąlygas, pavyzdžiui, mažesnes kainas, daugiau sklaidos kanalų, imtis aktyvesnių veiksmų siekiant sudaryti NT sandorį“, – teigia Š. Keserauskas.

Be to, asociacija ir jos narės susitarė nekonkuruoti dėl viena kitos brokerių, nes NT specialistų iš kitų agentūrų viliojimas laikomas neetišku elgesiu, už ką numatytos nuobaudos. Tai, anot pažeidimą nustačiusios tarybos, kenkia ne tik vartotojams, bet ir patiems darbuotojams, kurie praranda derybinę galią dėl atlyginimų.

„Kai įmonės susitaria nekonkuruoti dėl viena kitos darbuotojų, pastarieji praranda derybinę galią su darbdaviais, dėl ko pablogėja darbuotojų galimybės išsiderėti didesnius atlyginimus bei kitas palankesnes darbo sąlygas. Vartotojai taip pat patiria žalą dėl apribotos darbdavių konkurencijos, nes tik konkurencingi darbuotojai gali sukurti daugiau bei geresnių prekių ir paslaugų“, – sakė Š. Keserauskas.

Jis teigė, jog agentūros negalėjo nesuprasti, kad įsipareigodamos laikytis Etikos kodekso apribojo tarpusavio konkurenciją.

Asociacija neigia susitarimą tarp NT agentūrų, skirtą baudą skųs

Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija (LNTAA) nesutinka su Konkurencijos tarybos (KT) skirta beveik 1 mln. eurų bauda NT agentūroms už susitarimus dėl klientų bei darbuotojų ir sako, kad sprendimą skųs.

LNTAA prezidentas Audrius Gudanavičius sakė, kad jokio susitarimo ir veikimo prieš įstatymus nebuvo.

„Aišku, kad mes nesutinkame su tomis išvadomis, nes niekada nebuvo jokio noro veikti prieš įstatymus ar kažkokių susitarimų. Tai buvo Etikos kodeksas, viešai skelbiamas ilgus metus ir mes patys kreipėmės į Konkurencijos tarybą norėdami gauti konsultacijas, tačiau vietoje to gaudami tyrimą ir baudas. Ne klientai, ne kažkas kreipėsi – mes patys“, – ketvirtadienį sakė A. Gudanavičius.

Anot jo, tarybos nutarimas bus skundžiamas: „Aišku, kad mes jį skųsime“.

„Akivaizdu, kad dar sunku vesti pokalbį tarp verslo ir institucijų“, – pridūrė jis.

Taryba ketvirtadienį pranešė, kad LNTAA ir 39 jos narėms už susitarimą nevilioti vienos kitų klientų bei brokerių skyrė 969 tūkst. eurų baudų. Taip, anot KT, buvo apribota tarpusavio konkurencija, pažeistas Konkurencijos įstatymas ir sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo.

Asociacijai skirta 4,5 tūkst. eurų bauda, o didžiausios baudos – agentūroms „Ober-Haus nekilnojamas turtas“ – 450,6 tūkst., „Inreal“ – 124,7 tūkst., „Capital Realty“ – 69,9 tūkst. eurų.

Šaltinis: BNS


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

„Vestum“: verslo ir peizažo dermė

Netoli Vakarinio sostinės aplinkkelio, prie Buivydiškių tvenkinio, harmoningai prigludo modernus verslo parkas „Vestum“. Jį patogu pasiekti iš bet kurios miesto…

Has photos

Pasaulį keičianti inžinerija

Jeigu daug kam inžinerija asocijuojasi su sausu mokslu – jie labai klysta. Nuo pat žmonių civilizacijos kūrybiškumo atsiradimo laikų, inžinierių…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų