Verslo centras „Nemuno 3“ – taikus įsibrovėlis į Kauno istoriją


Užsakovas: Saulius Vaičaitis

Generalinis rangovas: UAB „Avadi“

Projektuotojas: UAB „Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“

Architektas: G. Natkevičius, R. Pučka, A. Rimšelis

Verslo centrų, laikinojoje sostinėje išdygusių per pastaruosius metus, sąrašą papildė dar vienas netradicinis objektas. Verslo centro „Nemuno 3“, „nutūpusio“ istorinėje Kauno vietoje, realizacija privertė ieškoti optimalių sprendimų infrastruktūros, projektavimo, architektūros bei dizaino atžvilgiais. Biurų pastato „gimimu“ rūpinosi ne tik generalinis rangovas UAB „Avadi“ bei projektuotojų, architektų komanda UAB „Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“, bet ir kitos patikimos specialistų įmonės, tokios kaip: UAB „SDG“, „Glasma Service“, UAB „Reynaers Vilnius“, UAB „Baltic Master“, UAB „Mazgas“ ir kt.

Architektūrinė taikios integracijos kelionė

Objektą „Nemuno 3“ suprojektavo UAB „Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“, darbus perėmusi iš kolegos Rimo Adomaičio.

Architektas Gintautas Natkevičius pasakoja, kad siekis realizuoti šį projektą neapsiėjo be iššūkių. Vien tam, kad būtų gautas šio objekto projektavimo leidimas, teko įtikinti ne vieną architektūros tarybą, įrodyti, kad pastatas nepadarys jokios žalos kultūriniu paveldu laikomam rajonui. „Ši vieta Kaunui labai svarbi, šalia yra tarpukario architektūros objektas Edmundo Alfonso Fryko projektuotas gaisrinės pastatas, čia pat – Senamiestis ir sankryža, į kurią sueina kelios svarbios Kauno gatvės: Nemuno g., Puodžių g., Karaliaus Mindaugo pr. ir I. Kanto g. Šis gatvelių susiėjimas – kaip saulės rezginys, į kurį pavojinga lįsti“, – pasakoja G. Natkevičius, numanydamas, kodėl pastato projektavimo darbai užtruko taip ilgai.

„Darbas tokioje vietoje įpareigoja. Tai baimės ir atsakomybės mišinys, kuris, ko gero, ir sukaustė kitus architektus bei ekspertus. Mūsų kelionė su šiuo projektu jau buvo šiek tiek lengvesnė, galbūt dėl to, kad mes jau galėjome palyginti ankstesnius sprendimus su potencialiais ir suprasti, kur yra problemos ir ką reikia daryti“, – teigia architektas. Anot jo, komandos „Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“ pasirinktas kelias – sukurtas naujojo pastato ir senosios gaisrinės pokalbis.

Architektai sukūrė „negatyvo–pozityvo“ žaidimą, dialogą, kuris plėtoja sąsają ir ryšį tarp Kauno istorijos ir naujo, modernaus objekto. „Pastato architektūra, forma rodo, kad ji kalbasi su gaisrinės architektūra: vieno objekto išlenkti kampai tapo negatyvu, kito – suapvalinti – pozityvu. Atkartojome ir bokštelius. Gaisrinė turi apžvalgos bokštelį, todėl ir mūsų objektas turi suformuotą bokštelį“, – sako architektas, dar kartą primindamas šios vietos ypatingumą ir siekį sukurti tokį pastatą, kuris turėtų formą, tūrį, tačiau nebūtų per daug išskirtinis savo architektūros detalėmis.

Nuosaikumo siekis ir vietos peizažas architektams pašnibždėjo ir fasado sprendinį – objektą „Nemuno 3“ puošia stiklinis fasadas su metalinėmis žaliuzėmis. Anot architekto, pastatas atrodo kaip ežiukas. „Stiklinis fasadas su briaunomis – žaliuzėmis – mums pasirodė tinkamiausias, kad įsilietų į istorinę aplinką. Be to, kai esi tokio pastato viduje, akivaizdu, kad norisi žvalgytis į visas puses – ir į Nemuną, ir į Karaliaus Mindaugo prospektą, ir į Senamiestį, ir į gaisrinę. Stiklinis fasadas su nuleidžiamomis žaliuzėmis leidžia tai daryti. Kiekvieną kartą aplinka padiktuoja kažką savo – nuotaiką, idėją. Kiekvienas projektavimas yra savitas savo forma, medžiagiškumu ir įvairiais sprendiniais. Kartais norisi, kad stiklo fasade nebūtų ar būtų labai mažai, bet čia, kadangi matymo laukas didelis, norėjosi visa tai išnaudoti“, – atskleidžia G. Natkevičius ir įvardija, kad šis sprendimas taip pat suteikia objektui lengvumo, jis atrodo lyg skrendantis, plevenantis tarp tokių sunkių tinkuotų pastatų.

Architektų komanda džiaugiasi galutiniu rezultatu – netradicinė pastato forma leido sukurti lengvumo aurą puoselėjantį kūrinį, o sudėtingos konstrukcijos vis tiek yra grakščios. Architektai įvardija, kad tai pasiekti padėjo ir itin puikus konstruktorių – Sauliaus Milišausko ir Mindaugo Vaidelio – darbas. Vienintelis dalykas, kurį architektas G. Natkevičius norėtų pakeisti, tai objekto išorės ir vidaus ryšys.

Efektyvi generalinė ranga

Statybinė organizacija, apimanti didelę dalį veiklos rūšių, UAB „Avadi“ vykdė verslo centro „Nemuno 3“ generalinės rangos darbus. Daugybę projektų įgyvendinusi, 2004 m. įkurta bendrovė savo veiklos patirtį realizuoja prisidėdama prie įvairių objektų. Bendrovė nuolat ieško efektyvių ir novatoriškų sprendimų, naujos diegiamos technikos bei įrenginių, galimybių mokytis darbuotojams ir techniniam personalui, todėl sudėtingas projektas „Nemuno 3“ įmonės „Avadi“ specialistams netapo neįveikiamu iššūkiu. Priešingai – specialistai pasitelkė dar niekur kitur nenaudotus sprendimus.

Objekto „Nemuno 3“ įgyvendinimas nuo pat pradžių buvo grįstas iššūkiais. Statybinės organizacijos „Avadi“ įkūrėjas, direktorius Valdas Eidukas pasakoja: kadangi pastatas iškilo istorinėje vietoje, daug jėgų prireikė privalomiems archeologiniams tyrimams. Atsikvėpti neleido ir maža statybvietė. „Vyko šimtaprocentis užstatymas, buvome „suspausti“, turėjome itin operatyviai organizuoti darbus, visos medžiagos tiektos tiesiai iš mašinų“, – prisimena V. Eidukas ir priduria, kad visos statybos buvo baigtos per dešimt mėnesių (projektavimo darbai užtruko metus), nors turėjo trukti metus ir du mėnesius. Pakeistas terminas privertė specialistus dirbti vakarais ir savaitgaliais.

Dar vienu iššūkiu V. Eidukas vadina šildymo ir vėdinimo sistemos perprojektavimą. Atsiradus nuomininkui, teko priimti naujus sprendimus, nes paaiškėjo, kad objekte dirbančių žmonių bus kur kas daugiau, nei iš pradžių numatyta. Teko koreguoti visą inžinerinį projektą. „Žinoma, buvo verta, juk dabar darbuotojai džiaugiasi itin aukštu komfortu“, – sako V. Eidukas.

Kitas komforto elementas – lauko žaliuzės ant fasado. Saulei sukantis aplink pastatą, jos tiesiog gaudo spindulius. Taip pat užsakovo pasirinktas šildomąsias grindis generalinis rangovas pasiūlė keisti į VRF trivamzdę šildymo sistemą, atsižvelgdamas į faktą, kad pastatas šyla ir šąla netolygiai: kol iš vienos pusės jis įšyla, kitą pusę jau reikia vėsinti.

Įdomius sprendimus teko priimti ir realizuojant sudėtingą rūsio konstrukciją. Automobilių aikštelė suspausta, todėl priimtas sprendimas įrengti kolonas. Metalinės konstrukcijos apibetonuotos, kad būtų patvaresnės.

„Viską pavyko įgyvendinti – kartu su architektais prižiūrėjome ir statybas, ir projektavimą. Dar prieš pradėdami darbus atlikome Senamiesčio modeliavimą, dronais fotografavome aplinką, žiūrėjome, kaip objektas integruojasi į visą bendrą rajoną“, – pasakoja V. Eidukas. Pasak jo, net ir atsiradus sunkumų, atsidavimas darbui, laiko patikrintos žinios ir praktika leido kiekviename žingsnyje priimti tinkamiausią ir geriausią sprendimą darbams įgyvendinti.

Preciziška statybos techninė priežiūra

Žinoma ir patikima įmonė, vykdanti statybos techninę priežiūrą statomuose objektuose, UAB „SDG“ verslo centro „Nemuno 3“ projekto realizavimo metu vykdė statybos techninę priežiūrą. Įmonė „SDG“ siūlo daug paslaugų, svarbių atliekant statybos darbus: statinio statybos ir specialiųjų statybos darbų techninę priežiūrą, statybų saugos ir sveikatos koordinavimą, statinių techninę priežiūrą ir kasmetes apžiūras, pastato energinio naudingumo sertifikavimą. Atlikdami kasmetes apžiūras, „SDG“ inžinieriai naudoja bepilotį orlaivį (droną), su kuriuo greičiau, saugiau ir tiksliau apžiūrimos sunkiai prieinamos pastato vietos, nustatomi defektai.

„SDG“ personalo ir komunikacijos direktorė Rūta Jasienė pasakoja, kad objektas, esantis Nemuno g. 3, Kaune, atsirado dėl buvusių užsakovų rekomendacijų, nurodant konkretų techninį prižiūrėtoją – „SDG“ inžinierių Ričardą Šileiką.

Pasak R. Jasienės, „SDG“ dirbantys statybų techninės priežiūros inžinieriai turi ilgametę, daugiau kaip 20 metų, patirtį ir visada kokybiškai atlieka savo funkcijas. Šio objekto rangovai taip pat išsiskyrė patikimumu, kruopštumu, todėl visi numatyti darbai vyko sklandžiai ir tikslingai. Vis dėlto iššūkių netrūko – statybos teritorija ankšta, maža, statybinei technikai ir transportui buvo sunku privažiuoti ir saugiai dirbti. Taip pat svarbu paminėti, kad pastato vieta vertė dirbti itin preciziškai. „Objekto vieta įpareigojo atsakingai dirbti, nes šalia yra Edmundo Alfonso Fryko projektuotas gaisrinės pastatas“, – teigia R. Jasienė, primindama, kad dirbant greta architektūros paveldo objektų visada reikia papildomo atsargumo. Čia ypač pasiteisino „SDG“ inžinierių aukšta kvalifikacija, žinios ir įgūdžiai, sukaupti darbuojantis Kauno Senamiestyje ir Naujamiestyje.

Nauji fasado profiliai – estetika ir funkcionalumas

Verslo centro „Nemuno 3“ išorės fasadų projektavimo, gamybos ir montavimo darbus atliko įmonė „Glasma Service“.

Pastate naudoti ypač dideli konstrukciniai elementai, tačiau apvalios statinio formos suteikė jam vizualaus grakštumo. „Glasma Service“ Pardavimų skyriaus vadovas Juozas Malaškevičius sako, kad dėl ovalios pastato formos teko kurti naujus profilius, o tai visada yra tam tikras iššūkis.

„Šiame projekte naudojome sistemas, kurios, atsižvelgiant į projekto specifiką, leido įgyvendinti tiek estetiškumo, tiek funkcionalumo reikalavimus. Į naujų profilių kūrimo procesą įsiliejo visa komanda. Buvo priimtas sprendimas naudoti apvalius profilio kampus. Tam reikia sulenkti stiklo paketus. Šiam darbui pasitelkėme patikimus partnerius, kurie kruopščiai įgyvendino sumanymą. Kokybiškai suprojektuoti, kokybiškai pagaminti ir kokybiškai sumontuoti. Taip buvo pasiektas puikus rezultatas, patenkinęs visų projekto dalyvių lūkesčius“, – atkreipia dėmesį J. Malaškevičius.

Kiekvienas pastatas turi savo funkciją, tačiau fasadas visuose pastatuose turi užtikrinti estetinį vaizdą. Taip pat fasadas turi užtikrinti jame dirbančių žmonių gerovę (mikroklimatas, patenkanti šviesa). Norėdami tai pasiekti, turime priimti tinkamus fasado konstrukcinių elementų sprendimus.

Bendrovė „Glasma Service“ yra sukaupusi didelę patirtį konstruodama, montuodama ir gamindama fasadines konstrukcijas, teikia projektavimo paslaugas. Tačiau labiausiai „Glasma Service“ iš kitų išsiskiria tuo, kad į projektą žiūri kaip į visumą. Tai komanda, pasiryžusi įgyvendinti net ir beprotiškiausias užduotis. J. Malaškevičius atskleidžia, kad šiai komandai svarbiausia patenkinti visų projekto dalyvių lūkesčius.

„Bendravimas su įvairių sričių žinovais visada konstruktyvus – mes padedame architektams, užsakovams, rangovams rasti geriausius ir naujausius sprendimus. Mūsų sukaupta patirtis padeda ir ieškant naujų statybinių medžiagų, kurių atsiranda beveik kasdien. Kiekvienas mūsų partneris žino, kad neapsiribojame viena sistema. Kiekvienam projektui ieškome individualių sprendimų, kurie leistų įgyvendinti naujoves, pagerintų fasado funkciją, pabrėžtų estetinį vaizdą. Šis požiūris leidžia realizuoti įvairiausio sudėtingumo, funkcionalumo objektus, tobulėti. Ką tai duoda? Vienas projektas veda prie kito. Šiame projekte didžiausią dėmesį skyrėme detalėms, bendradarbiavome su projekto autoriumi ir kitais statybų dalyviais, todėl pavyko tobulai įgyvendinti projekto autorių vizijas“, – atskleidžia darbo ypatumus J. Malaškevičius.

Sistemos individualiems sprendimams

Prie modernaus verslo centro „Nemuno 3“ realizavimo prisidėjo ir UAB „Reynaers Vilnius“. Projektui naudota aukščiausius energinio efektyvumo reikalavimus atitinkanti surenkamojo fasado sistema CW50HI.

Ilgametę darbo patirtį Lietuvoje bei didelį partnerių (aliuminio konstrukcijų gamintojų) būrį turinti įmonė gali pasiūlyti inovatyvias ir tvarias aliuminio profilių sistemas visų architektūros stilių projektams. „Atsirandant vis daugiau verslo centrų, statytojai stengiasi pritraukti nuomininkus, pasitelkdami naujas technologijas, kurdami kuo patrauklesnes darbo sąlygas už konkurencingą kainą. Būtent mūsų įmonės misija – padidinti pastatų vertę, pagerinti žmonių gyvenimo ir darbo aplinką. Nuolat investuodami į naujas technologijas, medžiagas, produkcijos testavimą, galime patenkinti ne tik šiuolaikinius klientų poreikius, bet ir poreikius ateityje“, – teigia „Reynaers Vilnius“ projektų vadovas Vilius Jerusevičius ir primena, kad įmonės specialistų komanda teikia individualius patarimus architektams ir statybų specialistams nuo pat pastato projektavimo stadijos.

Dirbant konkrečiai su objektu „Nemuno 3“, individualūs sprendimai taip pat buvo priimti, teko ieškoti netradicinių idėjų. V. Jerusevičius pasakoja, kad pirmą kartą teko suprojektuoti 500 mm išorines aliuminio profilio apdailas, kurios būtų ne kaip atskiras elementas, o sistemos dalis. Teko sukurti naują apdailų tvirtinimą, atlikti tvirtinimo ir profilių stiprumo analizę dėl padidėjusios apkrovos, tenkančios aliuminio konstrukcijai. „Taip pat dalis profilių turėjo būti pritaikyti lenktiems stiklams. Nors turime didelę aliuminio profilių valcavimo patirtį, kiekvienas atvejis būna individualus, kiekvienam reikia didelio tikslumo“, – tikina projektų vadovas.

„Reynaers Vilnius“ padeda architektams, statybų bendrovėms pasirinkti tinkamus konstrukcinius sprendimus ir mazgus. Specialistai rengia projekto techninę specifikaciją (aliuminio-stiklo konstrukcijoms), atitinkančią EU normatyvus, padeda sudaryti sąmatas, rasti aliuminio konstrukcijų gamintoją. Specialistai taip pat atlieka objektų techninį kokybės įvertinimą, konsultuoja projektavimo klausimais.

Patikimi inžineriniai sprendimai

UAB „Baltic Master“ per 25-erius veiklos metus užsitikrino tvirto ir stabilaus kondicionavimo įrangos tiekėjo vardą. „Trylika metų buvome tarptautinio prekių ženklo „McQuay“ atstovai Baltijos šalyse, šiuo metu jau aštuonerius metus tiekiame savo sukurto prekių ženklo „Refra“ įrangą. Taip pat esame oficialūs UAB „Refra“ – Vilniuje esančios kondicionavimo ir šaldymo įrangą gaminančios gamyklos – atstovai Lietuvoje ir išskirtinai projektuojame, tiekiame, prižiūrime šio prekių ženklo įrangą“, – teigia UAB „Baltic Master“ generalinis direktorius Artūras Paškauskas.

Įmonė visoje Lietuvoje jau yra įgyvendinusi daug didelio masto projektų, tiekusi įrangą visiems įrangos montavimu užsiimantiems partneriams. Kaune specialistai glaudžiai bendradarbiauja su UAB „Veda“ inžinerinių sistemų montuotojais, su jais įgyvendino ne vieną įdomų ir sudėtingą projektą.

Šiam projektui įmonė „Baltic Master“, vadovo teigimu, buvo pasirinkta dėl pasitikėjimo bei suteikiamų pridėtinių verčių. „Mūsų įmonės struktūra (penki padaliniai visoje Lietuvoje) leidžia aktyviai bendradarbiauti su partneriais, operatyviai tiekti įrangą, konsultuoti montavimo metu. Kiekviename iš padalinių yra serviso tarnybos, kurios gelbėja įrangą paleidžiant ar derinant, iškilus nenumatytų klausimų ar ištikus gedimui eksploatacijos metu“, – sako A. Paškauskas ir priduria, kad kondicionavimo įranga prekiaujama daugiausia iš sandėlio, todėl įrangos tiekimo terminai būna patrauklūs mūsų partneriams. Įmonė turi pagrindinius sandėlius Vilniuje, kur laikoma pagaminta kondicionavimo įranga ir jos komponentai.

Projekte „Nemuno 3“ sumontuota įmonės tiekiama šildymo / kondicionavimo įranga „Refra“. „Tiekėme įrangą į objektą, montavimo metu dalyvavo mūsų inžinieriai, sprendė atsiradusius klausimus ar neaiškumas. Aktyviai dalydavome sistemos paleidimo ir derinimo darbuose“, – pasakoja įmonės generalinis direktorius. „Baltic Master“ specialistai taip pat prisidėjo ir prie projektavimo darbų, konsultavo vamzdynų skaičiavimo, blokų išdėstymo, įrangos tipo pasirinkimo klausimais.

A. Paškauskas pasakoja, kad tokio dydžio sistemose labai svarbu, kaip projektavimo stadijoje išdėstomi vamzdynai ir blokai. Vamzdynų skersmenys turi būti optimalūs, blokai išdėstyti taip, kad vestų link maksimalaus sistemos balanso, ir taip užtikrinti, kad hidrauliniu požiūriu sistema veiktų nepriekaištingai.

Taip pat svarbu, kaip montuojami vamzdynai ir automatika. Jei suvirinimas prastas, netinkama freoninių atsišakojimų padėtis ar skersmenys, sistemoje yra šiukšlių, sistema neveiks korektiškai ir sklandžiai. „Montuojant automatiką, reikia ypatingo dėmesio, nes čia yra sistemos valdymo gyslos. Esant blogam sujungimui, netinkama tvarka sujungtiems kabeliams, sistema net nepradės veikti arba eksploatacijos metu pradės streikuoti. O kai objekte vedžiojami šimtai kilometrų kebelių, labai svarbu viską atlikti pagal griežtas instrukcijas“, – sako vadovas ir priduria, kad su šiais darbais objekte „Nemuno 3“ jiems susitvarkyti padėjo partneriai UAB „Veda“.

Moderni sistema – vienintelis šilumos šaltinis pastate

Objekte „Nemuno 3“ sumontuoja trivamzdė VRF (kintamo freono srauto) tipo šildymo / kondicionavimo sistema „Refra“ leidžia šildyti ir šaldyti skirtingus pastato korpusus vienu metu. Sistemai dirbant mišriuoju režimu, iš šiltesnių patalpų ištraukiama šiluma, šildomos šaltesnėje pastato pusėje esančios patalpos, taip pasiekiant itin aukštą efektyvumo lygį. Kiekvienoje iš patalpų esantys kondicionieriai gali būti valdomi individualiai pagal jose esančių žmonių poreikius ir užtikrinti optimalų mikroklimatą. Šio tipo sistemos nėra visiškai naujos, tačiau Lietuvoje atsiranda tik pastaruosius kelerius metus, todėl tokio dydžio trivamzdės sistemos tikrai nėra dažnos įvairiuose objektuose.

Paškausko teigimu, didelis šio objekto išskirtinumas (ir iššūkis) – tai, kad ši šilumos siurblių sistema yra vienintelis ir pagrindinis pastato šildymo šaltinis. „Optimaliai parinkta išorinių blokų vieta ir sistemos projektas leidžia sistemai veikti esant ir –25 °C lauko temperatūrai. Šis niuansas buvo pagrindinis iššūkis, nes Lietuvoje nedažnai pamatysite tokio dydžio objektų, kur vienintelis šilumos šaltinis yra VRF sistema. Džiaugiamės, kad pastaroji žiema su ekstremaliomis temperatūromis parodė, kad sistema su savo darbu susitvarko puikiai“, – pasakoja vadovas, teigdamas, kad stabilumas, patirtis, greitis ir operatyvumas lėmė sėkmingą projekto rezultatą.

Interjero ir apšvietimo sprendimai

Architekto G. Natkevičiaus teigimu, jų komandos siūlyti interjero sprendimai skyrėsi nuo tų, kurie buvo realizuoti atėjusio nuomininko.

Vis dėlto UAB „Mazgas“ džiaugiasi, kad apšvietimo idėjas pavyko įgyvendinti tokias, kokios buvo numatytos. Apšvietimo sprendinius pavyko išpildyti laiptinėse ir viršutinių aukštų (antstatų) patalpose. Įdomu tai, kad tikslingai išdėlioti taupūs „žiedeliai“ tamsiu paros metu nušvinta mėlyna šviesa. Anot specialistų, pasirinkti dailūs, minimalistinio dizaino šviestuvai nėra dažni tokio tipo objektuose.

PAULIAUS ČILINSKO NUOTR.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų