Lazdynų kalno apačioje gimsta keturių biurų pastatų kompleksas „Business Garden Vilnius“, kuriame planuojama sukurti 60 000 m² biurų ir prekybos patalpų. Pirmasis projekto etapas – A ir B korpusai – apima du biurų pastatus ir po jais įrengtą požeminę automobilių aikštelę. Šalia verslo parko taip pat įrengta poilsio zonų, bus lauko žaidimų aikštelių, pėsčiųjų ir dviračių takų, kavinių ir restoranų. Kompleksas siekia „LEED Platinum“ sertifikato – ir yra visos prielaidos teigti, kad jį gaus.
Pavadinimas: verslo centras „Business Garden Vilnius“
Adresas: Laisvės pr. 10, Lazdynai, Vilnius
Vystytojas: UAB „Vastint Lithuania“
Architektai: UAB „DO Architects“
Generalinis rangovas: UAB „Mitnija“
Energinio naudingumo klasė: A+
Aukštų skaičius: I etape – 7, II etape – 5
Statybų pradžia: 2019 m. vasaris
Statybų pabaiga: I etapas – 2021 m. liepa
Investicijos: 60 mln. Eurų
Novatoriškas verslo parkas
Naujajam „Business Garden Vilnius“ pastatų kompleksui nekilnojamojo turto vystymo grupė „Vastint Lithuania“, priklausanti Šveicarijoje registruotai kompanijai „Interogo Holding“, rado strategiškai patrauklią vietą: vakarinėje Vilniaus dalyje tai viena iš judriausių transporto arterijų sankirtų; šalia, anapus Laisvės prospekto, – Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“; miesto centras bei autobusų ir geležinkelio stotys lengvai ir greitai privažiuojami automobiliu ar viešuoju transportu.
Čia dirbantys žmonės galės mėgautis ne tik patogia darbo aplinka, bet ir gamtos apsuptimi bei aktyviam poilsiui pritaikytomis erdvėmis. Projekte panaudota nemažai technologinių sprendimų, užtikrinančių darbo vietų ekologiškumą ir novatoriškumą. UAB „Vastint Lithuania“ vadovo Kęstučio Vedeckio teigimu, trijų metrų patalpų aukštis užtikrina patogesnes darbo ir klimato sąlygas: suteikia erdvės interjero projektuotojams, darbuotojai nesijaučia „užspausti“ erdvėse, net jei kolektyvas gausus.
Metalinės lubos su integruota ŠVOK sistema – papildomas šviesą atspindintis, pažangus ir brangus technologinis sprendinys. Pastate beveik nėra kolonų, tad atviros erdvės iš tiesų atviros tiesiogine šio žodžio prasme, nebeiškyla jokių kliūčių laisvai planuoti darbo vietas. Papildoma izoliacija iš judrios gatvės pusės užtikrina garsinį komfortą, o galimybės atverti langus į miško ir parko pusę suteikia darbo vietoms jaukumo ir estetikos. Darbuotis galima ir lauke, šalia pastatų įrengtame parke ar net pamiškėje.
„Business Garden Vilnius“ – jau šeštas „Vastint“ grupės biurų komplekso projektas Europoje, parengtas pagal „Vastint“ grupės „Business Garden“ koncepciją. „Pagrindiniai šios koncepcijos postulatai, – vardija K. Vedeckis, – tai tinkama vieta ir pasiekiamumas; jauki ir darbinga bei kartu ir draugiška bei ekologiška atmosfera; nuomininkų lūkesčius atitinkantis paslaugų spektras; svetingumo programa.“
Laikantis bendros tvarumo ir efektyvumo koncepcijos, pastatuose įrengti modernūs „Schindler“ liftai su aukšto efektyvumo diržinėmis pavaromis ir išmaniuoju valdymu, kuris integruotas į bendrą pastato praėjimo kontrolės sistemą. Visas pirmojo etapo šildymo, vėdinimo, vėsinimo, vandentiekio, nuotekų bei gaisrų gesinimo sistemas įrengė bendrovė „Civinity engineering“ (buvusi UAB „Dizaja“), kuriai šis projektas buvo didžiausias ir sėkmingiausias per visą jos istoriją.
„Objekte „Business Garden Vilnius“ tvarumas visų pirma suprantamas kaip aplinkosauginė atsakomybė, – sako projekto rangovo UAB „Mitnija“ generalinis direktorius Valentinas Cilcius. – Statybos procese buvo teikiama pirmenybė vietinių gamintojų medžiagoms. Pavyzdžiui, laikantysis karkasas lietuviškų gamintojų pagamintas iš vietinių medžiagų. Konstruktyvo, apdailos ir inžinerinėms sistemoms įrengti panaudotos ilgaamžės medžiagos, gaminiai bei įranga, kurioms ateityje reikės mažai priežiūros. Pastatui bus suteiktas „LEED Platinum“ sertifikatas, kuris įrodo tvarių sprendimų taikymą visame statybų procese“.
Sodai ir kartoniniai gelžbetonio moduliai
Biurų komplekso koncepciją paruošė „ARC-ML“ architektai iš Didžiosios Britanijos, o projektą Vilniui ir Lazdynų kraštovaizdžiui pritaikė architektų studijos „DO Architects“ komanda. Pastatais ir privažiuojamaisiais keliais statinių kompleksas tarsi aprėmina pagrindinį projekto tašką – parko ir sodo zoną. Ją kurdami „DO Architects“ specialistai išnaudojo vystytojo siekį sukurti žalią parką biurų darbuotojams. „Vidinė teritorija – tai lyg savotiškas begalinis komplimentas būsimiems patalpų nuomininkams, labai intensyviai suprogramuota įvairiausiomis rekreacinėmis erdvėmis, – pasakoja architektė Andrė Baldišiūtė. – Tai išties išskirtinis šio projekto bruožas. Nežinau kitų verslo centrų, prie kurių būtų taip kruopščiai apželdinta aplinka ir sukurti tokie sodai. Šis tikriausiai vienintelis.“ Žaliąją kiemo teritoriją sudaro pagrindinis parkas ir keletas su juo sujungtų mažesnių kiemelių bei pasivaikščiojimų vietų. Vakarinėje pusėje vidinis kiemas organiškai susijungia su Lazdynų miško dalimi. Augalus kruopščiai parinko dendrologė Rasa Laurinavičienė.
Pastatų fasadus UAB „DO Architects“ suprojektavo taip, kad jie kartu atliktų ir laikančiąją funkciją. Be to, juose turėjo būti panaudota kuo daugiau vienodų kartotinių lieto gelžbetonio modulių. Kiekvieną tokį fasado modulį sudaro trys sluoksniai: vidinis – laikantysis, viduriniame sumontuota šilumos izoliacija, o trečiasis išorinis balto betono sluoksnis atlieka fasado apdailos vaidmenį. Moduliai buvo iš anksto pagaminti gamykloje ir į statybvietę atkeliaudavo jau visiškai paruošti surinkimo darbams, tad toks sprendimas leido gerokai sutrumpinti statybos terminus. Po šio projekto statybų vystymo bendrovė „Vastint“ įtraukė modulinių gelžbetonio fasadų sprendimą į savo rekomendacijų sąrašą kitiems statomiems verslo parkams Europoje.
„Viskas, ko reikia daugybei projektų, tai būti tiesiog kokybiškiems ir geriems, stovėti gerai parinktose vietose, – teigia A. Baldišiūtė. – Vystytojo koncepcijos privalumas tas, kad jis siekia atrasti geriausius sprendinius ir jų toliau laikytis. Tokiu būdu jo projektai kasmet tampa vis tobulesni ir atspindintys šios dienos aktualijas, o nuo šiol juose bus įrašytas ir lietuvių architektų pėdsakas.“
Architektė įsitikinusi, kad, atsižvelgiant į parko kraštovaizdį ir aplinką, vietą ir infrastruktūros ryšius, šis kompleksas turi visas galimybes tapti vienu žaliausių Vilniaus verslo ir paslaugų centrų.
Inovatyvūs konstrukcijų sprendimai
„Business Garden Vilnius“ projektui UAB „Peikko Lietuva“ pristatė didelį produktų asortimentą bei pateikė nestandartinius ir efektyvius sprendimus, padėjusius užtikrinti projekto įgyvendinimo greitį ir kokybę.
Vienas pagrindinių produktų, pristatytų verslo centro statyboms, – DELTABEAM® kompozitinės sijos. „Prisitaikėme prie kliento poreikių ir pasiūlėme nestandartinius sprendimus, kurie projekto vizualizacijas galėjo paversti realybe. Į „Business Garden Vilnius“ statybų aikštelę pristatėme daugiau nei 500 tonų DELTABEAM® sijų, padėjusių sukurti lengvai transformuojamas erdves ir sutaupyti papildomo patalpų aukščio“, – apie projektą pasakoja „Peikko Lietuva“ pardavimų vadovas Linas Lelešius.
Pasak specialisto, naudojant DELTABEAM® sijas, galima kurti modernias bei atviras erdves, pritaikyti jas skirtingiems poreikiams. Sprendimas naudingas investuotojams, nes padeda sukurti daugiau naudingo nuomojamo ploto, o tokiu būdu didėja pajamos už nuomą.
„Gelžbetonio elementams buvo gaminamos išskirtinės nestandartinės jungtys ir įdėtinės detalės, suprojektuotos pagal kliento poreikius, atsižvengiant į „Business Garden Vilnius“ konstrukcinius sprendimus. Verslo centro statyboms taip pat buvo panaudotos JENKA kėlimo sistemos, WELDA® tvirtinimo plokštės ir kitos standartinės įdėtinės detalės iš gausaus „Peikko“ gaminių portfelio“, – pasakoja L. Lelešius.
„Peikko Lietuva“ pardavimų vadovo teigimu, dalyvavimas „Business Garden Vilnius“ projekte įrodė, kad įmonė yra pajėgi pasiūlyti didelį produktų asortimentą ir atrasti efektyvius sprendimus prisitaikydama prie kliento poreikių. „Mūsų stiprybė – profesionalių inžinierių komanda, kuri ne tik atlieka konstrukcinius skaičiavimus ir paruošia gamybinius brėžinius, bet ir konsultuoja visuose statybų etapuose. Todėl galime padėti užsakovams atrasti optimalius sprendimus ir įgyvendinti net pačias novatoriškiausias architektūrines idėjas“, – pažymi L. Lelešius.
Tinkama technologija lemia geresnį rezultatą
Verslo centro „Business Garden Vilnius“ projekto dydis įspūdingas, didelis ir jį sudarančių dviejų korpusų stogų plotas. Siekiant optimaliai išspręsti pastatų lietaus nuotekų problemas, pasirinkta vandens surinkimo sistema „Geberit Pluvia“ ir iš viso sumontuotos net 69 įlajos.
Sifoninė sistema „Geberit Pluvia“ turi ne vieną privalumą: ji veiksmingai ir patikimai šalina vandenį nuo stogo, net esant itin smarkioms liūtims. Palyginti su savitakine pastato lietaus nuotekų sistema, sifoninei sistemai reikia žymiai mažiau vamzdynų ir ji užima mažiau vietos. „Geberit Pluvia“ vamzdžiai suprojektuojami taip, kad būtų visiškai užpildomi, jų skersmuo yra gerokai mažesnis. Be to, didesnis sistemos pralaidumas suteikia galimybę naudoti mažiau stogo įlajų, dėl pilno vamzdynų užpildymo reikia mažiau stovų. Taigi, pasirinkus sistemą „Geberit Pluvia“, sutaupoma laisvos erdvės ir tai suteikia daugiau laisvės projektuojant konstrukcijas.
Sistema ekonomiškai montuojama ir eksploatuojama. Naudojamos pažangios detalės, puikiai tarpusavyje suderinti komponentai ir aukštos kokybės medžiagos užtikrina jos patvarumą, saugą ir sklandų veikimą nuo stogo iki išvado.
Jau dešimtmečius tvarumas yra „Geberit“ tapatumo ženklas. Tai užtikrina vandenį taupantys, inovatyvūs gaminiai, naujoviški logistikos sprendimai, energiją taupančios gamyklos ir atsakingai veikianti mokymo sistema. Kaip sako įmonės atstovas Vytautas Dinda, „Geberit“ įsitraukia į visus projektavimo ir statybos procesus objektuose nuo pirmojo etapo. Verslo centre „Business Garden Vilnius“, kuris siekia atitikti „LEED Platinum“ sertifikato reikalavimus, projektavimo metu parinkta ir suprojektuota optimali vakuuminė lietaus nuotekų surinkimo bei nukreipimo sistema „Geberit Pluvia“, derinant su projekto autoriais, architektais ir rangovais. Vykdant sistemos „Geberit Pluvia“ įrengimo darbus, viso proceso metu teiktos konsultacijos rangovams.
Tvarios langų sistemos
Vertikalias „Business Garden Vilnius“ konstruktyvo linijas akcentuoja ir jame sumontuoti naujosios kartos aliuminio langai „Reynaers MasterLine 8“. Dauguma jų varstomi, o varstomų dalių dydžiai prilygsta durų matmenims – 1050×2420 mm. Rėmai palyginti siauri, leidžia maksimaliai padidinti į patalpas patenkančios dienos šviesos kiekį nepaaukojus šilumos izoliacijos lygio.
Architektai aliuminį mėgsta dėl jo lankstumo, lengvumo, atsparumo korozijai, ilgaamžiškumo bei tvarumo: didžioji dalis aliuminio langų profilių perdirbami, taigi, palyginti su kitomis medžiagomis, sunaudojama daug mažiau energijos. Be to, „MasterLine 8“ aliuminio sistemoje yra iki 30 proc. mažiau pridėtinių medžiagų, todėl ją gaminant lieka mažiau likučių bei mažiau medžiagų būna sandėliuojama, transportuojama ir pakuojama. Tai turi įtakos ir mažesniam gamybos operacijų kiekiui bei galutinei gaminio savikainai.
Dėl aukštų šilumos izoliacijos rodiklių „Reynaers MasterLine 8“ sistemos langai gerokai sumažina šildymo išlaidas. Trijų šilumos izoliacijos lygių – „Standard“, „HI“ ir „HI+“ – langai tinka net A++ energinio naudingumo klasės pastatams.
Patalpų komfortą lemia dar vienas labai svarbus parametras – aplinkos triukšmo izoliavimas. Sistema „MasterLine 8“ ir čia turi geriausias savybes: pasiekia net 50 dB garso izoliavimo rodiklį, o tai visiškai pakanka tokiems pastatams kaip „Business Garden Vilnius“, stovintiems prie intensyvaus eismo gatvių. Ieškant tvarių sprendimų ir siekiant BREEAM bei LEED standartų atitikimo užtikrinimo, gamybos technologija ir gamintojo sertifikatai įgauna didelį svorį.
Išmanioji patalpų automatika
Siekdama, kad „Business Garden Vilnius“ pastatų kompleksas būtų kuo draugiškesnis aplinkai, kuo funkcionalesnis ir patogesnis vartotojui, „Elteros projektai“ – viena didžiausių automatikos srities įmonių Lietuvoje – jį automatizavo ir sukūrė bendrą valdymo sistemą, kurioje integruotos tokios funkcijos kaip mikroklimato valdymas, vėdinimas, šalčio stotis, šilumos punktas, apskaitos įrenginių nuskaitymas, dūmų šalinimas, gaisro gesinimas ir vandens nuotėkio kontrolė.
Iš keturių LEED įvertinimo lygių „Platinum“ yra aukščiausias, tad buvo skirta daug dėmesio patalpų oro kokybei. Visuose „Business Garden Vilnius“ pasitarimų kambariuose buvo įrengtos oro kokybės (CO2 koncentracijos) jutiklių ir valdymo sistemos, oro tiekimo ir ištraukimo sistemose – precizinė pastate cirkuliuojančio oro kiekio apskaičiavimo sistema, padedanti biurų patalpose palaikyti tikslią ir komfortišką oro kaitą. Biurų mikroklimato valdymo sistemos duomenys realiuoju laiku atvaizduojami ir kaupiami bendroje pastato valdymo sistemoje – tai padeda pasiekti aukštą efektyvumo lygį, norint tiksliai palaikyti biuruose pageidaujamą oro temperatūrą. Žinoma, prie bendro sistemos tikslumo prisideda ir specifinės oro tiekimo bei ištraukimo sistemos, kurių automatizavimo proceso kokybei buvo skiriamas ypatingas dėmesys. Toks preciziškumas neatsiejamai susijęs su energijos sunaudojimo efektyvumu: jautriai reaguojantiems prietaisams, idealiai atitinkantiems nustatytus parametrus, nereikia didelių korekcijų ir jie beveik nenaudoja energijos.
„Šis projektas įsimintinas ne vien dėl aukščiausio lygio techninių reikalavimų, – sako UAB „Elteros projektai“ Projektavimo padalinio vadovas Ignas Naprys. – Visų sumontuotų įrenginių kiekis taip pat buvo įspūdingas Vien tik vėsinimo įrenginių įrengta daugiau nei 1 600, o šildymo įrenginių – daugiau nei 1 400. Visi jie valdomi išmaniaisiais mikroklimato valdymo pultais, kurių sumontuota net 700. Mes dėkingi užsakovui ir generaliniam rangovui už pasitikėjimą ir profesionalų bendradarbiavimą.“
Pažangios pastatų valdymo technologijos
Pasaulinė pandemija privertė daugelį darbuotojų dirbti iš namų, o dalis jų pastebėjo, kad toks darbo modelis jiems patinka. Tačiau verslo centrai ir darbas biure niekur nedingo. Darbo organizavimo ateitis priklauso lankstiems hibridiniams modeliams, organizuotiems per išmaniųjų pastatų technologijas.
Naujajame verslo centre UAB „Schneider Electric Lietuva“ įdiegė programinę valdymo įrangą „Ecostruxure™ Building Operation Enterprise Server“, kuri leidžia centralizuotai ir patogiai valdyti keletą automatizavimo serverių vienu metu, surinkti ir saugoti pastato valdymo sistemų (BMS – angl. Building Management System) duomenis. Šios paslaugos esmė – skaitmeninimas ir ryšys, kuris leidžia pasiekti duomenis iš tų pastato infrastruktūros dalių, kurios paprastai dirba nepastebimai ir be sąsajos su vartotoju: šildymas ir vėdinimas, apšvietimas, patalpų užimtumo jutikliai, oro kokybės jutikliai, energijos paskirstymas ir kt.
Verslo centro patalpose taip pat buvo instaliuoti „SE8000“ serijos kambario valdikliai, leidžiantys patiems darbuotojams patogiai nusistatyti norimą temperatūrą, valdyti šviežio oro srautą ir stebėti drėgmę bei deguonies kiekį. Tinkamas oro srautų ir parametrų valdymas mažina darbuotojų nuovargį bei išlaiko produktyvumą. Nors valdikliai atrodo kaip įprasti termostatai ir jais naudotis labai paprasta, tačiau jie teikia visas pažangias valdymo ir stebėjimo funkcijas, kurių reikia šiuolaikinėms pastatų automatikos sistemoms.
Šie sprendimai padeda visiškai kontroliuoti visą pastato ŠVOK sistemą. Nuolatinė prieiga prie duomenų realiuoju laiku, prisitaikymas prie dirbančių žmonių skaičiaus bei scenarijų programavimas padeda taupyti elektrą, neaukojant darbuotojų komforto.
Šiuolaikiniai patalpų mikroklimato sprendimai
UAB „Komfovent“, turinti daugiau nei 20 metų patirtį vėdinimo srityje, suprojektavo ir pagamino vėdinimo įrenginius šiam verslo centrui. Griežtėjant reikalavimams pastatų energinei klasei, griežtėja reikalavimai ir vėdinimo bei oro kondicionavimo įrangos efektyvumui. „Business Garden Vilnius“ projektas nebuvo išimtis. Bendras visų vėdinimo įrenginių našumas sudaro 330 000 m³/val. Kad toks oro kiekis būtų pašildomas, atvėsinamas, drėkinamas, sausinamas ir filtruojamas, reikalingi milžiniški energijos kiekiai. Siekiant juos mažinti, taikomos pačios pažangiausios technologijos. Visuose 18-oje vėdinimo įrenginių panaudoti EC ventiliatoriai su „Super Premium“ IE4 energinės klasės sinchroniniais varikliais.
Šilumos, šalčio ir drėgmės regeneracijai penkiolikoje įrenginių panaudoti patys efektyviausi rotaciniai sorbciniai šilumogrąžiai su ceolitine danga, kurie žiemą iš šalinamo oro grąžina daugiau nei 80 proc. šilumos ir drėgmės, t. y. pašildo šaltą ir sausą lauko orą, o vasarą – atvirkščiai – taupo šaltį ir nepraleidžia perteklinės drėgmės į patalpas. Todėl daugeliu atvejų palaikomas pakankamai komfortiškas mikroklimatas patalpose, nenaudojant papildomo drėkinimo ar sausinimo. Dėl aukšto rotacinių šilumogražių efektyvumo taip pat smarkiai sumažėja vandeninių šildytuvų ir aušintuvų, reikalingų tiksliai tiekiamo oro temperatūrai palaikyti, galia.
Kad oras patalpose būtų ne tik gaivus, bet ir švarus, iš lauko tiekiamas oras filtruojamas dviejų pakopų filtrais. Pirma pakopa sugaudo stambiausias daleles (10 µm ir didesnes), o antros pakopos filtras sugauna smulkesnes: 60 proc. 1 µm dydžio dalelių.
Be aukštų energinių parametrų, šiame projekte reikėjo įrenginių matmenis derinti prie montavimo erdvės, todėl buvo pagaminti nestandartinių matmenų, mažesnio aukščio vėdinimo įrenginiai.
UAB „Komfovent“ įranga gali būti pritaikyta individualiems poreikiams, pasitelkiant tiek standartinius, tiek ir nestandartinius vėdinimo įrangos sprendimus.
Ypatingai tyli ir efektyvi oro vėsinimo įranga
Siekiant aukšto „LEED Platinum“ įvertinimo, „Business Garden Vilnius“ pastatuose įgyvendinti ypatingi oro vėsinimo įrangos sprendimai. Aukščiausi patalpų komforto standartai diktavo atitinkamus reikalavimus šios įrangos keliamam triukšmui: jis turėjo būti labai žemo lygio. Iš visų pasaulio tiekėjų tik vieno gamintojo – „Aermec“ (Italija) – produkcijos energinis efektyvumas ir tylus veikimas visiškai atitiko verslo centro vystytojo poreikį.
Pasak UAB „NIT“ tiekimo ir rinkodaros direktoriaus Andriaus Gurevičiaus, „Aermec“ – viena didžiausių oro vėsinimo ir šaldymo įrangos gamintojų Europoje. Kompanija veiklą pradėjo dar 1961 m. ir nuo tada sėkmingai sprendžia užsakovų klausimus, siūlydama standartinius ir specializuotus produktu, kurių yra daugiau nei 10 000 konfigūracijų. Aštuoniose kalorimetrinėse kamerose galima tiksliai ištestuoti visų produktų konfigūracijas, įskaitant bandymus ekstremaliomis temperatūros sąlygomis (nuo –15 °C iki 55 °C). Tarp kamerų yra ir didžiausia Europoje oro kondicionavimo įrangos testavimo infrastruktūra, akredituota atlikti „EUROVENT“ ir „AHRI“ nepriklausomų organizacijų sertifikuotus bandymus vėsinimo įrenginiams, kurių maksimali galia 2 MW.
UAB „NIT“, prisidėjusi įgyvendinant daugybę komercinių ir pramoninių projektų, sukaupė milžinišką patirtį ir žinias, leidžiančias priimti užsakovui optimalius sprendimus. Šį kartą buvo parinkta ir į objektą pristatyta daugiau nei 1 500 nepaprastai tyliai veikiančių ventiliatorinių konvektorių „FCZI“. Triukšmo lygį sumažina juose įrengti inverteriniai varikliai be šepetėlių ir su ABS išcentriniais ventiliatoriais bei aerodinamine sparnuote. Šio tipo varikliai yra ilgaamžiškiausi, patvariausi ir tyliausi šiuolaikinėje ŠVOK rinkoje, be to, suteikia vėsinimo įrangai galimybę tiksliai ir greitai prisitaikyti prie realių patalpų temperatūros sąlygų, nesukeliant pastebimų temperatūros svyravimų. Oro sąnaudos gali būti tolygiai reguliuojamos 1–10 V signalu iš valdymo skydelio arba nepriklausomos valdymo sistemos. Inverteriniai konvektoriai „FCZI“ gali būti montuojami su bet kuria dviejų arba keturių vamzdžių sistema ir veikti su bet kokiu šilumos šaltiniu. Palyginti su konvektoriais, turinčiais įprastinius trijų greičių variklius, šie konvektoriai sutaupo net iki 50 proc. energijos, o tai, turint omeny „Business Garden Vilnius“ patalpų plotus, gali gerokai sumažinti verslo centro energines sąnaudas.
UAB „NIT“ tiekiami ventiliatoriniai konvektoriai „FCZI“ tenkina tvarius statybų ir energijos taupymo sprendimus, kurie gerokai sumažina pastatų energines sąnaudas ir prisideda prie komfortiško patalpų mikroklimato.
Naujausios kartos išmanusis apšvietimas
Tvarių pastatų apšvietimo technikai keliami ypatingi reikalavimai, numatantys, kad ji turėtų būti ne tik taupi bei efektyvi, bet ir labai lanksčiai valdoma bei pritaikoma. Išmanusis apšvietimas turėtų keisti savo intensyvumą pagal natūralios šviesos kiekį patalpoje bei panaudoti iš anksto nustatytus apšviestumo scenarijus pagal tai, kiek ir kokių žmonių su skirtingais poreikiais yra patalpoje. Apšvietimo technika turi būti taupi, efektyvi bei ilgaamžė, be to, tiekti kuo natūralesnę ir vartotojams patogesnę šviesą.
Funkcinis darbo zonų apšvietimas sutelkiamas tose vietose, kur numatyta darbinė veikla, staliniais, taškiniais ar akcentiniais prožektorių tipo šviestuvais, nesukuriančiais nereikalingų atspindžių ir nepageidaujamų šešėlių. O netiesioginio apšvietimo šviestuvai apšviečia patalpas, tolygiai paskirstydami šviesą ir ja papildydami natūralios dienos šviesos trūkumą.
Todėl „Business Garden Vilnius“ pastatuose UAB „Šviesos technologijos“ įrengė išskirtinius, „LEED Platinum“ sertifikato reikalavimus atitinkančius, efektyviausius, idealią akinimo kontrolę turinčius žinomų gamintojų – „Zumtobel“, „Thorn“, „Delta light“ – produktus. Bendradarbiaujant su statybų užsakovu, architektais bei rangovais, įrengti gaminiai buvo specialiai pritaikyti šiam projektui. Juose papildomai sukurta galimybė lanksčiai keisti apšvietimo lygį, be didelių pastangų prisitaikant prie besikeičiančių vietų arba naujų patalpų nuomininkų poreikių.
Aplinką tausojantys vandens maišytuvai
„Business Garden Vilnius“ projekte, renkantis produktus, buvo keliami reikalavimai tvarumui, vandens taupymui bei higienai. Taip jau sutapo, kad projekto įgyvendinimas ir prietaisų montavimas vyko pandemijos laikotarpiu. Pagirtina tai, kad projekto vystytojas skubiai reagavo į besikeičiančią situaciją ir higienos reikalavimus. Praustuvų maišytuvai buvo pasirinkti jutikliniai, kad plaunantis rankas būtų liečiama kuo mažiau paviršių, bet kartu būtų taupomas vanduo ir saugoma aplinka. Yra atlikta daug studijų, įrodančių, kad puikiausia ligų prevencija yra rankų higiena, o ypač tai aktualu dideliuose biurų pastatuose.
Dušuose buvo pasirinkti termostatiniai sprendimai, kurie leidžia akimirksniu užtikrinti komfortišką ir saugią vandens temperatūrą keičiantis slėgiui, temperatūrai vandens tiekimo sistemoje. Šie sprendimai yra ir potinkiniai, o tai supaprastina tokių maišytuvų priežiūrą, jie patys sienoje mažiau matomi ir taupo erdvę.
GROHE AG gaminama produkcija atitinka „LEED Platinum“ sertifikuojamiems pastatams keliamus reikalavimus. Kompanijos tvarumo strategija yra prioritetas, ir tai atsispindi ne tik gaminamuose produktuose, bet ir jų pakuotėse, gamybos procesuose. Visada malonu dalyvauti tokiuose projektuose, kuriuose požiūris į mus supančią aplinką, pastate dirbantį žmogų ir patogumą sutampa su GROHE AG vertybėmis.
„Tai ne pirmas toks GROHE projektas Lietuvoje, ne pirmas ir su bendrove „Vastint Lietuva“ kaip vystytoju, – sako GROHE AG pardavimų vadovė Lietuvoje Aistė Stankevičienė, – tad gerosios patirties tikrai turime.“
Novatoriškos grindų dangos
Daugelyje „Business Garden Vilnius“ biurų ir kitų patalpų, bendradarbiaujant su UAB „Kitoks požiūris“, panaudotos „Tarkett“ – pasaulinės novatoriškų grindų dangų ir sportinių paviršių rinkos lyderės – dangos. „Tarkett“ savo produktus gamina iš tvarių medžiagų, kiekvieno produkto nekenksmingumą ir poveikį aplinkai apibrėždama dviem deklaracijomis – EPD, nurodančia jo poveikį aplinkai, ir MHS, susijusią su medžiagų rizikomis ir pavojumi sveikatai. Šios deklaracijos – tai pirmasis žingsnis link „Cradle to Cradle®“ (C2C) sertifikavimo ir nuolatinio produktų optimizavimo. Tokiu būdu architektai, dizaineriai ir inžinieriai gali pasiekti didesnių tvarios statybos vertinimų, atitikti dabartinius ir paskesnius statybos reglamentus, sumažinti atliekų kiekį ir skatinti saugų gerų medžiagų perdirbimą žiedinėje ekonomikoje.
Verslo centro erdvės, išklotos „Desso“ prekių ženklo „Grain“, „Essence“ ir „Stratos“ kolekcijų kilimine danga, įgauna subtilaus judėjimo gaidelių, o aštrias šiuolaikinių interjerų formas sušvelnina neutralus dangos atspalvių natūralumas. Bendro naudojimo erdvėse ir kai kuriuose biuruose paklotos vinilinės modulinės grindų dangos „iD Square“ išsiskiria vienu iš didžiausių dizainų ir spalvų pasirinkimų rinkoje. Pusšimtis tvarių dizainų ir septyni matmenų formatai specialiai sukurti „Tarkett“ dizaino studijos taip, kad galėtų būti suderinti ne tik tarpusavyje, bet ir gerai sutaptų su greta naudojamomis „Desso“ kiliminėmis plytelėmis. Jų panašus storis (aukščių skirtumas < 2,5 mm) ir harmoningai derantys dizainai leidžia sukurti puikius, išraiškingus derinius bei užtikrinti besiūlį sujungimą.
Lengvai paklojama ir lengvai nuimama „iD Square“ danga ne tik sutaupo klojimo laiką, bet ir užtikrina galimybę, kilus poreikiui, greitai pasiekti techninį grindų pagrindą. Ji taip pat labai gerai (iki 15 dB) sumažina triukšmo lygį bei yra lengvai valoma, todėl yra idealus pasirinkimas ne tik komercinėms patalpoms, bet ir dirbtuvėms ar ligoninėms.
Naujausios modifikacijos santechninė įranga
Įrengiant sanitarinius mazgus ilgalaikei biurų nuomai skirtuose pastatuose, paprastai iš jų tikimasi patikimumo, tvarumo, ilgaamžiškumo ir lengvos priežiūros. Kadangi „Business Garden Vilnius“ verslo centras siekė „LEED Platinum“ kategorijos sertifikato, prisidėjo ir gana aukšti vandens tausojimo reikalavimai.
Specialiai šiam projektui LAUFEN paspartino naujos populiariausio savo unitazo „Pro Rimless“ modifikacijos, pritaikytos nuplauti su keturiais arba dviem litrais vandens, kūrimą. Į „Business Garden Vilnius“ nukeliavo patys pirmieji modelio 821966 vienetai, vos praėję visus reikalingus patikros ir sertifikavimo procesus. Unitazų dizainas – švarus, be jokių nereikalingų plokštumų ar nišų, kuriose galėtų kauptis nešvarumai. Unitazo puodas neturi vandens paskirstymo antbriaunio, tad ir vidinis puodo paviršius lengvai prieinamas valyti, be potencialių „bakterijų veisyklų“. Šiam unitazui įrengti parinkta giminingo LAUFEN prekių ženklo „Jika“ potinkinė sistema, kurią galima sureguliuoti iki keturių arba dviejų litrų režimo, su nuplovimo aktyvavimo mygtukais iš nerūdijančio plieno.
Vyrų tualetuose įrengti LAUFEN pisuarai „Caprino Plus“ išsiskiria efektyviu automatiniu valdymu, patikimumu ir patvarumu bei ekonomiškumu.
Dizaino prasme nenusileidžia ir žmonėms su negalia skirtos patalpos. LAUFEN šią specifinių reikalavimų turinčią įrangą gamina tokią, kad ji kuo mažiau skirtųsi nuo įprastos. Tad unitazas „Pro Liberty Rimless 821960“ nuo įprasto „Pro Rimless“ unitazo skiriasi tik tiek, kiek reikia: ilgiu (70 cm), tvirtinimo būdu ir aukščiu. Jo sėdynė į keramiką remiasi specialiomis nuslydimo riziką eliminuojančiomis atramėlėmis, o lankstai, kad būtų tvirtesni, sujungti į vientisą metalinį tiltą. Žmonėms su negalia skirtas praustuvas „Pro Liberty 811950“ iš pažiūros irgi atrodo paprastas, tačiau jo konstrukcinis aukštis pamažintas taip, kad būtų maksimaliai patogu privažiuoti su vežimėliu, o praustuvo šonai yra patogūs sugriebti ir prisitraukti, netgi nenaudojant papildomų šoninių turėklų.
„Business Garden Vilnius“ verslo komplekse panaudojus nemažai technologinių sprendimų, užtikrinančių darbo vietų ekologiškumą ir novatoriškumą, dirbantys žmonės galės mėgautis ne tik patogia darbo aplinka, bet ir gamtos apsuptimi bei aktyviam poilsiui pritaikytomis erdvėmis.
Laimonas Ciūnys nuotr.