virpil controls
Nuotr.: Donatas Vaičiulis

„VIRPIL Controls“ gamykla – šiuolaikiško statybų valdymo pavyzdys


Naujoji VIRPIL gamykla Alytuje pradėta planuoti 2021 metais per pačią pandemiją. Nuo pat pradžių konsultacijas visais etapais nuo projekto sukūrimo iki statybų pabaigos teikė įmonė „BE Live“, o patį statybų projektą valdė gimininga bendrovė „BE Constructive“.

Toks kompleksinis statybų valdymo modelis vadinasi EPCM, kuris yra populiarus pasaulyje ir vis dažniau naudojamas Lietuvoje. Santrumpa angliškai skamba – Engineering, Procurement and Construction Management, tai yra apima visų statybos procesų suvaldymą nuo projektavimo, projektuotųjų ir rangovų parinkimo iki statybų valdymo.

„VIRPIL Controls gamyklos statyba yra akivaizdus pavyzdys, kokią dvejopą naudą toks statybų valdymo būdas suteikia užsakovams. Visų pirma, nereikia rūpintis daugybe statybų proceso klausimų. Antra – patikėjus generalinį projektavimą patyrusiems statybų valdytojams, geriau išsiaiškinami visi užsakovo poreikiai ir iš anksto numatomi visi pastatui reikalingi inžineriniai sprendimai – nebūna netikėtumų proceso metu, kai staiga išaiškėja poreikis į pastatą įtraukti kokį nors prieš tai neapgalvotą elementą.

Pasak Dariaus Kvedaro, „BE Livedirektoriaus, EPCM pasaulyje įsivyravo prieš kelis dešimtmečius vykdant pasaulinius pramonės megaprojektus, kurių iššūkiams suvaldyti reikėjo rasti sumanesnių būdų. Vėliau modelis išpopuliarėjo plačiau, įvairaus mastelio statybose.

Lietuvoje EPCM dažniausiai pasirenkamas šiuolaikiškų gamyklų statybai – statybų konsultavimo bendrovės „BE Live“ ir specializuotos statybų valdymo bendrovės „BE Constructive“ tandemas, išaugęs iš įmonės „Baltic Engineers“, tokį statybų valdymo modelį klientams taiko bene vieninteliai Lietuvoje.

Suburiamos visos kompetencijos

„EPCM modelio esmė yra ta, kad klientui suteikiamos integruotos paslaugos. Šiandien einant šiuo keliu paraleliai dirba kelių sričių profesionalai, tarp kurių kompetencijų yra sertifikuotas holistinis aplinkos vertinimas, skaitmeninis BIM projektavimas, statybų bei projektų valdymas, tarptautiniai tvarumo standartai BREEAM ar LEED ir taip toliau“, – pasakoja „BE Live“ direktorius Darius Kvedaras.

Darius Kvedaras
Darius Kvedaras, „BE Live“ vadovas.

Anot jo, įgyvendinant EPCM modelį kartu dirba skirtingos, tačiau susidirbusios projektuotojų ir statybų valdytojų komandos, kurios nuo pirmų projektavimo žingsnių užtikrina visų statybos iššūkių sprendimą vienų rankų principu.

„Greta projekto integralumo, kuris apima standartinį projektų valdymo trikampį – sąnaudos, kokybė, laikas, kartu sprendžiami projekto skaitmeniniai, tvarumo, eksploatacijos ateityje iššūkiai“, – sako „BE Live“ vadovas.

Atrodytų, EPCM paslaugų integralumo kuriama pridėtinė vertė atrodo savaime suprantama, tačiau, pasak D. Kvedaro, kol kas nei Lietuvoje, nei platesniame regione nėra lengvai pasiekiama, nes visas tam reikiamas kompetencijas po vienu stogu rasti nėra lengva, o realų integralumą užtikrinančiai komandai kurti reikia laiko ir kryptingų pastangų.

Skaitmenizavimas – dėl efektyvumo

Statybų valdymo modelio EPCM dedamoji – Engineering – apima idėjas ir jų skaitmenizavimą. „Pirmiausia tinkamai struktūrizuojamas projektavimo ir statybų valdymo procesas. Tai padeda spręsti kokybės valdymo, laiko bei biudžeto valdymo klausimus, o kartu yra kelias į skaitmeninimą ir viską apibendrinantį būsimų pastatų tvarumą.

Tam, kad užsakovas susipažintų su statomu objektu, galėtų jame virtualiai apsilankyti dar projektavimo stadijoje, komandos sukuria tikslų būsimo pastato skaitmeninį dvynį – 3D vaizdą“, – pasakoja „BE Constructiveplėtros vadovas Šarūnas Survila.

Jis atkreipia dėmesį, kad inžinerinius tinklus tiesiantys specialistai skaitmeniniame dvynyje tiksliai ir lengvai orientuojasi, kabeliai ar ventiliacijos sistemos suprojektuojami taip, kad neliktų neplanuotų alkūnių, susiėjimų ar, pavyzdžiui, jungiklių nepatogiose vietose. Taip, dar projektavimo stadijoje įvertinus visas smulkmenas, darbai realiose statybose gali būti atlikti ne tik greičiau, bet ir pigiau.

Skaitmeninio dvynio platformos vėliau naudojamos ir skaitmeniniam pastato dokumentacijos tvarkymui, jos perdavimui į eksploataciją. „Paslydus planuojant darbus toli į priekį, vėlesnėse projekto įgyvendinimo stadijose labai lengva pamesti aukščiausius gamtosauginius, socialinius ir ekonominius standartus. Juolab biudžetą ir laiko grafiką“, – sako Š. Survila.

Jis dalijasi patirtimi, kad skaitmeninio pastato dvynio parengimas iš esmės atsiperka dėl racionaliau atliekamų įvairių statybos ir apdailos darbų, „3D vaizdu viso pastato statybą galime matyti žingsnis po žingsnio, ateityje žymiai paprasčiau pastatą plėsti, rekonstruoti, bėgant laikui tobulinti inžineriją. Projektavimas įprastai sudaro iki 10 proc. viso statybos objekto kainos, tačiau, kaip matome, projekto kokybė gali iš esmės sumažinti arba, priešingai – dėl netikslumų pūsti statybų kainą“, – pastebi „BE Constructive“ plėtros vadovas.

be live

Tinkamas tiekėjų parinkimas

Antroji EPCM dedamoji – Procurement – arba projektuotojo ir rangovo parinkimas, yra svarbi tuo, kad tinkamai parinkti tiekėjai tinkamai vykdo įsipareigojimus. „Štai čia ir grįžtame prie naudingos patirties, kad generaliniai projektuotojai nebūtinai turi būti architektai.

Mūsų praktika rodo, kad generaliniam projektavimui būtini stiprūs projektų vadovai, kurie projektavimo procesus supranta ir suvaldo racionaliau nei kūrybiški architektai. Tai nėra akmenėlis į pastarųjų daržą, tiesiog architektams verta patikėti architektūrą, o generaliniame projektavime ypač svarbią vadybos dalį – profesionaliems projektų vadovams, integraliai valdantiems visus procesus nuo idėjos iki rakto“, – atkreipia dėmesį Š. Survila.

Pasak jo, šis požiūris labai pasiteisino ir „VIRPIL Controls“ gamyklos statybų valdymo atveju. Architektai „stART studio“ puikiai atliko savo darbą, o generalinio projektuotojo vaidmuo puikai pavyko „BE Live“.

Kaip pasakoja Š. Survila, rangovo parinkimas, be kita ko, apima kokybiškos sutarties parengimą. „Tam, kad ateityje nekiltų ginčų, statybų valdytojas vertina kainos ir kokybės santykį, rangovo kvalifikaciją. Kaip žinoma, mažiausia kaina nėra visuomet geriausia, tą iliustruoja daugeliui žinomi stojusių statybų pavyzdžiai. Parinktas „VIPRPIL Controls“ gamyklos rangovas – Alytaus srityje pirmaujanti „VA STATYBA“ – puikiai atliko savo darbą.

Priežiūra iki smulkmenų

Trečioji EPCM dedamoji – Construction – reiškia užsakovo atstovavimą statybų aikštelėje, kur jis prižiūri, kaip rangovai laikosi darbų grafiko ir biudžeto, sprendžia klausimus, kurių statybų metu iškyla daug.

„Dar prieš pradėdami statybas mes jau galvojame apie jų pabaigą ir pastato priežiūrą. VIRPIL Controls gamykla jau iš anksto yra parengta plėtrai, kuri bus vykdoma išaugus gamybos apimtims. Paraleliai pasitelkiame reikiamus atestuotus specialistus, rengiame būtinus dokumentus, kad vos tik baigę darbus objekte galėtume pasirūpinti jo atidavimu“, – atskleidžia Š. Survila.

Paskutinė dedamoji – Management – reiškia viso projekto suvaldymą taip, kad galutinis rezultatas džiugintų užsakovą.

Galima reziumuoti, kad iš pirmo žvilgsnio EPCM modelis atrodo paprastas, tačiau prisiimti atsakomybę už visus statybos etapus įmanoma tik turint žinių ir patirties. Tai nėra lengva, bet dar sėkmingas „VIRPIL Controlsgamyklos statybų valdymo pavyzdys įkvepia šiuo keliu eiti užtikrinčiau.

„BE Constructive“ EPCM statybos valdymo modelis naudojamas šiuo metu Kauno LEZ statomoje „ESCO Lifesciences“ medicininės įrangos gamykloje. Prieš tai jis pasiteisino valdant „Dovistos“, „Continental Automotive Lithuania“ gamyklų statybas, vystant Marijampolės LEZ infrastruktūrą bei kitų pramonės pastatų statybose.

 

Partnerio turinys


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų