Jau seniai vizualizuojamus objektus stengiamasi pateikti kuo patraukliau, todėl informacijai perteikti skirtos vizualizacijos būna ne tik informatyvios, bet ir patrauklios savo išvaizda, ypač kai kuriamos verslo procesams plėtoti ir užsakovams pritraukti. Todėl negalima nuvertinti informacijai perteikti skirtos jų kūrybinės išraiškos ir kokybiško išpildymo.
Eskizai – pirminei architektūrinei idėjai
Palyginti su kitais projektavimo metodais, – maketavimu, braižymu – paprasčiausia ir pradinė kūrybinės minties perteikimo priemonė buvo piešimas. Jis tarsi mąstymo procesas architektui suteikdavo papildomą galimybę įvertinti pamatinius dalykus. Specialistus ruošiantys dėstytojai sako, kad piešimo įgūdžių lavinimo tikslas – suformuoti aplinkos jausmą ir matymą, erdvės ir estetinį suvokimą. Pirminiai piešiniai pateikiami laisvo pirminio eskizo pavidalu, kuris gali būti tiesiog kūrybinis piešinys su žodiniais paaiškinimais. Laisvo pobūdžio eskizai nebūna labai tikslūs. Jie skirti sprendimui priimti, idėjai plėtoti, konfliktiniams sprendimams peržiūrėti ir jiems keisti. Dažnai piešimas egzistuoja visuose objekto projektavimo etapuose ir yra priemonė, padedanti geriausiai apibrėžti ir išdėstyti. Anot specialistų, be gerų piešimo, grafikos, komponavimo įgūdžių erdvinis suvokimas, padedantis išpildyti koncepciją, būtų neįgyvendinamas.
Norint parodyti piešimo svarbą kuri, pasak architektų ir projektuotojų, tendencingai nyksta, taip pat, žinoma, pageidaujant įvertinti skaitmeninį kūrybiškumą, gebėjimą naudoti statinę vizualizaciją ir gebėjimą mąstyti originaliai, o, svarbiausia, perduoti architektūrinę pastato mintį, rengiami įvairūs konkursai. Pavyzdžiui, dar šių metų pradžioje Londone ekscentriškojo architekto sero Johno Soane’o muziejuje buvo galima apžiūrėti architektūrinio piešinio konkurso finalininkų ir konkurso laimėtojo ekspozicijas. Konkurso kriterijus atitiko ir į pagrindinį prizą pretendavo 166 kūrėjai, iš jų komisija atrinko 38 finalininkus. Architektūrinio piešinio konkurse laimėtoju, komisijos sprendimu, tapo Jerome’o Ng’o darbas „Memento Mori“, Peckhamo ligoninės slaugos namai.
Vizualizacijos reikšmė
Pasak architekto Manto Bertauskio, eskizavimas ranka išlikęs nebent labai ankstyvoje darbų stadijoje, kai norima pasitarti su kolegomis, pavaizduoti kokią nors formą, detalę. Tačiau, spartėjant technologijų raidai ir augant galimybėms, kurios palengvina projektuojančių architektų darbą, vizualizacijų tendencijos sparčiai kinta. „Pasaulis nelėtėja, viskas greitėja ir technologijos kuriamos, naudojamos, kad tuos tempus būtų galima paspartinti. Bet kuriame rinkos segmente stengiamasi sutrumpinti žmogaus darbo laiką ir jo išlaidas. Architektūroje taip pat. Labai liūdna, bet ateityje eskizavimas gali išnykti, nes kuo toliau, tuo greičiau technologijos žengia į priekį, modeliuoti darosi paprasčiau. Pavyzdžiui, 3D modeliavimas įvairių programų pagalba paprastėja, nes iki tol tūrinį modulį pasidaryti būdavo gana sudėtinga. Maketai bei statinės vizualizacijos jau seniai nėra naujiena. Tai neatsiejama mūsų darbo dalis. Daugumai užsakovų lengviau suvokti projektą trimatėje erdvėje nei, tarkime, techniniame brėžinyje. Mums pasitelkus technologijas, klientai daug greičiau priima sprendimus, siūlomi projektai greičiau derinami, nevėluoja ir nėra vilkinami. Aukštos kokybės fotorealistinės vizualizacijos – viena reikšmingesnių architektų sukurto produkto pateikimo priemonių NT rinkai. Dabar gali būti sukuriami ir vizualiniai efektai, tokie kaip vėjas, lietus, sniegas ir daug kitų. Dinamikos ir charakterio prezentacijoms suteikia animuoti objektai, pagal nurodytą kreivę judantis transportas, vaikščiojantys žmonės.“
Specialistas primena, kad yra pora galimybių, kaip projektuoti pastatą – tai BIM technologija (tūrinis projektavimas, kai modeliuojamas yra visuminis pastato modeliavimas trimatėje erdvėje, o brėžiniai ir vizualizacijos tampa tik išvestinė informacija) ir vis dar naudojamas braižymas 2D – konkrečių brėžinių atlikimas standartinėje projekcijoje ir mąstelyje. Populiariausios BIM projektavimo programinė įranga Revit ir Archicad, o 2D projektavime populiariausiu išlieka Autocad.
3D vizualizacijų modeliams parengti ir vizualizuoti dažnai naudojamos įvairios programos: „Google SketchUp“, „3D Max“, „Cinema 4D“, „Rino“, „Blender“. M. Bertauskis teigia, kad, norėdami sukurti produktą, architektai ir projektuotojai paprastai jį vizualizuoja patys. Dažnai to klientui užtenka. Nors kartais, pavyzdžiui, dalyvaujant svarbiuose konkursuose, tenka kreiptis ir į profesionalius vizualizatorius, kurie dirba tik su vizualizacijų gamyba, nuolat specializuojasi šioje srityje ir tobulėja.
Naujoji vizualizavimo kryptis – filmo formatas
Kurdami visuomeninės paskirties objektus bei įkvėpti naujausių projektų vaizdų, nemažai įmonių architektų ir projektuotojų nusprendžia pabandyti ne tik statines vizualizacijas, bet ir kitokią vizualizavimo kryptį – animacija. „Naujausios tendencijos – animacijos, video formatas, – kalba M. Bertauskis, – kai matai judantį pastato tūrį. Sukantis tūriui, jį galima visai kitaip apžiūrėti. Mes jau esame nauja karta, kai be judesio sunku sudominti užsakovą. Pavyzdžiui, tai labai aktualu nekilnojamojo turto rinkoje. Čia populiaru objektą pristatyti ne tik pateikiant gražių nuotraukų, bet ir nufilmuoti jį dronu. T. y., kuo išsamesnė medžiaga, tuo labiau ji patraukia akį. Vienareikšmiškai – inovatyvios technologijos atveria naujų klientų ir architektų santykių galimybių.“