Kodėl architektai vizionieriai neįsivaizduoja stadiono projekto be medžio


Įsivaizduokime stadioną, kuriam nereikia inžinerinių vėdinimo sistemų ir kurio statyboms panaudotos medžiagos užtikrina puikią garso izoliaciją, sugeria smūgius. Bendrovė „Rubner Holzbau“ ir dizaino asociacija „Bear Stadiums“ siūlo surenkamus stadionus iš smūgius neutralizuojančios medienos masyvo.

Stadione iš šiaurės eglės klijuotos medienos gali būti iki 20 tūkst. sėdimųjų vietų.

Kaip ir gaminant kitą medienos masyvą, šių sistemų gamyboje naudojamos šiltnamio efektą sukeliančios dujos, o jo pirminė medžiaga – medienos sekvestrantai.

Architektas Jaime Manca di Villahermosa sako, kad tokiuose stadionuose numatomos saulės baterijos ir vėjo jėgainės leidžia stadionams būti beveik neutraliems išskiriamo anglies dioksido atžvilgiu.

„Glulam“ yra sudėtinga inžinerinė mediena, sudaryta iš atskirų medienos plokščių, klijuota su skaldytais grūdais. Todėl ji gali pasiūlyti įspūdingą našumo ir svorio santykį, palyginti su betonu ir plienu. Tarkim, viena plokštė „Glulam“ medienos gali būti du kartus stipresnė už plieno ir beveik perpus lengvesnė.

„Glulam“ stadionų konstrukcijos kuriamos kartu su Romos architektūros studija. Medienos konstrukcijoms naudojama BIM (angl. Building Information Modeling, liet. SIM arba statinio informacinis modeliavimas) metodologija. J. M. Villahermosa pasakoja, kad „Glulam“ konstrukcija sukurta taip, jog net ir žemės drebėjimo metu ji sulinktų, išsideformuotų, bet nesulūžtų. Tai elastinga medžiaga.

Kompanijos atstovai nacionalinei Italijos spaudai prognozavo, kad šios sistemos išlaidos vienai sėdimajai vietai yra mažesnės nei stadionų, kuriuose naudojamos tradicinės statybos medžiagos. Tradiciniai stadionai kainuoja milijonus eurų, o kartais jie taip ir lieka nepanaudoti kelis metus iš eilės. Naujas ir modulinis daugiafunkcis stadionas gali būti naudojamas įvairių festivalių, koncertų, parodų metu, taip pat kaip sporto aikštynas ir kitiems bendruomenės tikslams.

Abi bendrovės skelbia, kad futbolo stadionai yra tik pradžia. Jie tikisi, kad mediniai, surenkami stadionai greitai išpopuliarės ir tarp kitų sporto šakų: regbio, kriketo, beisbolo, krepšinio.

Be to, net ir sujungus šešis vidutinius stadionus, vieno masyvo statybos truktų 10 proc. trumpiau nei statant tradiciniais metodais. Tiesa, garantija šios konstrukcijoms suteikiama 50 metų. Tačiau jie gali būti išmontuojami ir vėliau surenkami kitoje vietoje. Dėl to galima greitai ir lengvai sukurti visą sporto infrastruktūrą.

Daugelis šio masyvo patvarumo savybių yra susijusios su unikaliomis medienos savybėmis. Atsižvelgta ir į temperatūros pokyčius. Palyginti su plienu, mediena sutvirtinta taip, kad neturėtų kur plėstis, ji neabsorbuoja, o spinduliuoja šilumą.

Tokiame stadione būtų: persirengimo kambariai, komandų biurai, ligoninė, pirmosios ir antrosios pakopos restoranai (restoranai ir barai), apartamentai, svarbių svečių ložės.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų