Panevėžiečiai sveikino miestui sugrąžinamą mėsos kombinato teritoriją


Ketvirtadienį duotas oficialus startas 14 mln. Eur vertės prekybos parko „Tower“ statyboms buvusio Panevėžio mėsos kombinato teritorijoje Smėlynės g. 85. Projektas panevėžiečiams jau kitą vasarą pasiūlys naujų galimybių apsipirkti ir praleisti laiką bei atgaivins kelis dešimtmečius apleistą, tačiau miesto gyventojų identitetui svarbią teritoriją.

Šiaurinėje Panevėžio centro dalyje mėsos fabrikas buvo įkurtas dar tarpukariu, o sovietmečiu jis išaugo į vieną didžiausių miesto įmonių. Savo metu kombinatas turėjo ne tik galingą gamybinę infrastruktūrą, bet ir aktyvų darbuotojų kultūrinį gyvenimą: įmonėje veikė orkestras, estradinis ansamblis, choras, vyko sporto šventės, koncertai ir kiti renginiai.

Visa tai lėmė, kad daliai vyresnių panevėžiečių ši teritorija iki šiol sukelia ryškius prisiminimus, tačiau paskutinius du dešimtmečius ji buvo neprižiūrima. 2000 m. bankrutavus tuometiniam „Panevėžio maistui“, bendrovės turtą įsigijo skirtingi savininkai, dalis patalpų buvo nuomojamos, o senų pastatų griovimo darbai teritorijos kraštuose pradėti tik prieš dešimtmetį.

Tad šiandienos statybų pradžia reiškia centrinės ir pačios didžiausios buvusio mėsos kombinato dalies atnaujinimą. Dar šiemet planuojama nugriauti paskutinį likusį – administracinį – senojo komplekso pastatą, tačiau „Tower“ projekto vystytoja „Homa Group“ išsaugos ir ateityje įveiklins mėsos gamyklos simboliu tapusį vandens bokštą. Jis netgi padiktavo būsimo prekybos miestelio pavadinimą – anglų kalba „tower“ reiškia bokštą.

Ketvirtadienį vykusios kapsulės ateities kartoms įkasimo ceremonijos metu „Homa Group“ vadovė Jurgita Kveselaitė kalbėjo, kad nors ankstesnę gamybinę teritorijos funkciją keičia prekybinė, Panevėžio gyventojams bus sugrąžinta pati svarbiausia – žmogiškoji funkcija.

„Tikiu, kad „Tower“ kompleksas panevėžiečiams sukurs vietą, kurioje vėl gera būti kartu. Šiai teritorijai žmonių tarpusavio ryšiai yra nesvetimi, tiesiog kelis dešimtmečius jie buvo nutrūkę. „Tower“ miestui sukurs erdves ne tik apsipirkti, užkąsti ar pasportuoti, bet ir atsikvėpti ir pasišnekučiuoti. Palei bokštą išliks medžių giraitė, šalia jos įrengsime kokybišką laisvalaikio ir žaidimų zoną, o pats bokštas taip pat ateityje galės būti naudojamas gyventojų ar kūrėjų bendruomenių poreikiams. Jau šiandien kviečiu panevėžiečius teikti pasiūlymus ir idėjas dėl vandens bokšto ir jo prieigų įveiklinimo – esame atviri ir prisidėsime prie miestiečiams labiausiai rūpinčių iniciatyvų įgyvendinimo“, – sakė J. Kveselaitė.

Sveikino pokyčius

„Neabejoju, kad panevėžiečiai su didžiuliu susidomėjimu stebės ir lauks šios miesto dalies išvystymo, transformacijos ir atgimimo. Džiugina, kad imatės tokio ambicingo projekto, kuris, mano nuomone, neabejotinai taps dar vienu mūsų miesto modernumo ir inovatyvumo ženklu. Noriu padėkoti, kad prisidedate prie miesto atsinaujinimo ir, tikiuosi, kad toliau plėsitės Aukštaitijos sostinėje“, – vystytojams linkėjo Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas.

Projektą palankiai sutiko ir artimiausios gyventojų bendruomenės. Pasak bendruomenės „Senamiestis“ pirmininko Dariaus Kiaušo, gyventojai džiaugiasi, kad investuotojai įveiklina užmirštas miesto vietas.

„Ši teritoriją antrą dešimtmetį miestiečių buvo primiršta. Projekto iniciatoriams linkiu jį pritaikyti bendruomenių ir lankytojų poreikiams, kad čia būtų patogu ne tik atsipirkti, bet ir pramogauti bei pailsėti“, – kalbėjo D. Kiaušas.

Jam antrino Rožyno bendruomenės pirmininkė Roma Šerplienė, kalbėjusi, kad „Tower“ projekto atveju ją džiugina ir maloniai stebina investuotojų dėmesys kaimynams.

„Žingsnis po žingsnio artėjame prie europietiško pavyzdžio, kai kalbamės ir išgirstame tai, kas aktualu vietos gyventojams. Esame dėkingi už gražią draugystę, linkime sėkmingų darbų ir lauksime atidarymo“, – sakė R. Šerplienė.

O Panevėžio atviro jaunimo centro vadovė Daiva Juodelienė ceremonijos metu sakė, kad „Tower“ galės tapti ne tik dar vienu jaunuolių lankomu prekybos objektu, bet ir sukurti dar daugiau vertės, pvz., įveiklinant bokštą kaip erdvę jaunimui aktualioms iniciatyvoms.

„Prekybos centruose jaunimas paprastai renkasi neturėdamas kur pasidėti, tačiau tikiu, kad šiuo atveju galėtų užsimegzti prasmingas bendradarbiavimas“, – kalbėjo D. Juodelienė.

Pakvies jau po metų

Į „Tower“ prekybos miestelį jau kitos vasaros pabaigoje panevėžiečius pakvies gerai pažįstami mažmeninės prekybos, drabužių ir avalynės, sodo ir gyvūnų prekių tinklai, taip pat sporto klubas ir kelios kavinės. „Homa Group“ jau šiandien yra susitarusi dėl didesnės dalies ploto nuomos, tačiau konkretūs pavadinimai bus paskelbti kiek vėliau.

Pats prekybos parkas išsiskirs europietiška komercijos koncepcija: kiekviena parduotuvė turės atskirą įėjimą iš lauko, o pastate nebus bendrųjų vidinių erdvių. Tai patogu tiek pirkėjams, kurie galės privažiuoti tiesiai prie dominančios parduotuvės, tiek nuomininkams, kuriems sumažės bendrųjų erdvių išlaikymo išlaidos.

Vystytoja „Homa Group“ beveik bendro 9000 kv. m ploto kompleksą plėtos dviem etapais. Šį ketvirtadienį pradėtos didžiojo, 7000 kv. m pastato šiaurinėje sklypo dalyje statybos. Mažesnis, pietinis 1900 kv. m prekybinis-administracinis pastatas bus vystomas ateityje, kitu etapu, reaguojant į padėtį rinkoje. „Homa Group“ dar pernai gavo statybų leidimus abiem pastatams.

„Tower“ kompleksas plėtojamas strateginėje Panevėžio vietoje: šiaurinėje miesto centro dalyje, šalia susikertančių didelių transporto srautų ir greta jau veikiančių stambių mažmeninės prekybos tinklų, tačiau kartu ir pakankamos pasiūlos miestiečiams vis dar nesuteikiančioje teritorijoje.

„Tower“ projektą parengusios studijos „313 architects“ vadovo ir vyr. architekto Justino Žalio teigimu, Lietuvoje sparčiai populiarėja europinis prekybos centrų modelis, kai prekybos miesteliai projektuojami strategiškai patogiose vietose su gausiai apželdintomis ir žmonėms pritaikytomis automobilių stovėjimo aikštelėmis.

„Pagal šį modelį suprojektuotas ir „Tower“: į visas prekybos patalpas suplanuoti atskiri įėjimai. Dėl šio principo pastato tūris gali būti mažesnis, jį paprasta išskaidyti, visa tai leidžia išvengti pereinamųjų patalpų, kurias vystytojams papildomai kainuoja išlaikyti. Rengiant projektą siekėme išsaugoti kuo daugiau vertingų medžių ir vandens bokštą, kuris, tikiu, ateityje bus pritaikytas naujai veiklai ir taps dar vienu traukos centru“, – sako J. Žalys.

„Tower“ pradžią taip pat sveikino generalinio statybų rangovo – UAB „Baltijos plienas“ – projektų vadovas Romualdas Kripavičius, teigiantis, kad projektas miestui padovanos kokybiškos šiuolaikinės komercinės architektūros.

„Projektas visos Lietuvos rinkoje išsiskirs įdomesne fasado apdaila, o Panevėžyje jis taps vis dar retu, tačiau įkvepiančiu modernios architektūros ir urbanistikos pavyzdžiu. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie pokyčių Aukštaitijos sostinėje“, – kalbėjo R. Kripavičius.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų