Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI), vykdydama žemės sklypų, esančių miestų teritorijose patikrinimus, kurių metu tikrinama ar žemės naudotojai nepažeidžia savo žemės sklypų ribų, savavališkai neužima ir nenaudoja valstybinės žemės, nustatė atvejų, kai gyventojai naudojasi valstybine žeme pasididindami jiems priklausančius žemės sklypus valstybinės žemės sąskaita (valstybinė žemė užsodinta želdiniais, užtverta tvoromis). Savo atliktų veiksmų teisėtumo pagrindimui žemės naudotojai tokiais atvejais dažniausia pateikia savivaldybės mero potvarkius „Dėl sutikimo laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti“. Toks savivaldybių leidimas leidžia šalia namų esančią valstybinę žemę laikinai naudoti žemės ūkio veiklai.
„Pastebime, kad dalis žemės sklypų savininkų, ypač miestuose, tokiu būdu pasididinę namų valdas, linkę gudrauti – vietos savivaldybių prašo leisti šalia namų esančią valstybinę žemę naudoti žemės ūkio veiklai, o gavę savivaldybių leidimus dažniausiai ją apsitveria arba apsodina augalais ir jokios žemės ūkio veiklos ten nevykdo. Tai tampa akivaizdu patikrinimų metu“, – sako Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkas Albertas Stanislovaitis.
Pasak Statybos inspekcijos vadovo, tokio pobūdžio savivaldybių merų potvarkiai yra ne pati geriausia valstybinės žemės administravimo praktika, neretai sukurianti galimybes asmenims užimti valstybines žemes ir naudoti jas ne pagal paskirtį, todėl tokiems atvejams inspekcija skirs dar didesnį dėmesį. Apie visus tokius pastebėtus atvejus Statybos inspekcija informuos savivaldybes dėl priimtų merų potvarkių įvertinimo, taip pat Nacionalinę žemės tarnybą prie Aplinkos ministerijos, kuriai įstatymu yra pavestos funkcijos vykdyti valstybinės žemės patikėtinių priežiūrą.
VTPSI atkreipia tokius sutikimus turinčių valstybinės žemės naudotojų dėmesį, kad leidimai galioja metus arba iki sprendimo perleisti juos nuosavybėn, perduoti neatlygintinai naudotis ar išnuomoti, tačiau ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d., ir suteikia naudotojui valstybinę žemę naudoti tik žemės ūkio veiklai vykdyti. Norint naudotis valstybine žeme pasibaigus sutikimų galiojimo terminui, rekomenduojama jau dabar imtis teisės aktuose nustatytų veiksmų, jeigu ją norima ateityje įsigyti arba išsinuomoti.