Stabdomos svarbių projektų statybos: rangovai ketina trauktis iš viešųjų pirkimų


Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir Statybininkų asociacijos vadovai pareiškė  stabdysiantys valstybinių projektų statybas ir nebedalyvausiantys viešuosiuose pirkimuose, jei valstybė artimiausiu neras sprendimo, kaip indeksuoti didėjančias statybų kainas. 

 

„Pravažiuoti be bilieto nebeišeis arba tik vieną kartą – antrą kartą verslas nebeis į viešuosius pirkimus, viešuosius objektus – tada pralošime visi“, – penktadienį spaudos konferencijoje pristatydamas akciją „#stabdome statybą“ sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Pasak V. Janulevičiaus, valstybės institucijos turėtų priimti pragmatiškus sprendimus: atidėti nebūtinus naujus projektus ir tinkamai užbaigti jau pradėtus.

„Arba reikia sukurti pinigų rezervą, kad būtų galima pabaigti pradėtus objektus (…), arba priskirti vieną ministeriją, vieną atsakingą asmenį, kuris kuruotų ir kiekvienu atveju praeitų tuos viešuosius pirkimus, kurie buvo, įsigilintų į situaciją (…) ir ieškotų sprendimų“, – pabrėžė konfederacijos vadovas.

„Kuo ilgiau tie sprendiniai bus daromi, tuo daugiau kaštų bus visiems – ir gyventojams, ir verslui“ – pridūrė jis.

Pasak Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo, nuo pusiaudienio penktadienį bus sustabdytos statybos maždaug 80-yje valstybinių ir visuomeninių objektų visoje Lietuvoje.

„Daugybę kartų kreipėmės į įvairias institucijas ir jeigu būtų buvusi reakcija ir adekvatūs veiksmai, tokios akcijos nebūtų“, – sakė D. Gedvilas.

Jo teigimu, perkančiosios organizacijos turėdamos rangovų garantijas dėl finansinių įsipareigojimų dabar pusmečiui užtęsia konkursų procedūras, o rangovams dėl išaugusių kainų atsisakant pasirašyti sutartį nuskaičiuoja „garantinius“ pinigus.

„Ką mes girdime iš rangovų, tai perkančiųjų organizacijų, pavadinčiau, nesąžiningas elgesys, apsimetinėjimas, kad rinkoje yra viskas tvarkoje, todėl jie (nepasirašius sutarties) nuskaito tas sąskaitas ir tokiu būdu atsiduriame situacijoje, kad strateginiai valstybės objektai, kurie galėtų būti statomi, stringa“, – aiškino D. Gedvilas.

Statybininkų asociacijos vadovas tarp tokių objektų išskyrė Ignalinos atominės elektrinės įgyvendinamą kuro atliekyno ir „Litgrid“ elektros linijos Vilnius-Neris projektus.

Asociacijos „Lietuvos keliai“ direktorius Šarūnas Frolenko teigė, kad didžiausias pralaimėjimas šioje situacijoje būtų statybų stabdymas.

„Ir mes turėtume „griaučius“, vietoj pabaigtų visuomeninių pastatų ar kitos infrastruktūros“, – sakė S. Frolenko.

„Į šią akciją kviečiu žiūrėti kaip į stiprią žinutę, kviečiančią partnerius valstybės pusėje parodyti lyderystę ir susitelkti“, – pridūrė jis.

Akcija „#stabdome statybą“ siekiama atkreipti dėmesį į Vyriausybės ir kitų perkančiųjų organizacijų nenorą ir delsimą dėl pabrangusių žaliavų indeksuoti statybų kainas arba ieškoti kitų sprendimų

Skaičiuojama, kad nieko nedarant, artimiausiu metu gali nutrūkti per 150 daugiau nei 300 mln. eurų vertės objektų statybos.

ingrida simonyte

 

I. Šimonytė: verslas paprastai derasi, o ne streikuoja ir piketuoja

Statybų verslo atstovai, dėl pabrangusių žaliavų prašantys valdžios indeksuoti kainas ar ieškoti kitų sprendimų, turėtų derėtis su užsakovais, o ne streikuoti ir piketuoti, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

„Man atrodo, kad taip verslo žmonės paprastai elgiasi: derasi ir per derybas susitaria, o ne streikuoja ir piketuoja“, – žurnalistams penktadienį Kaune sakė premjerė, komentuodama statybininkų kritiką, jog institucijos nesiima veiksmų dėl išaugusių statybų kaštų.

Pasak I. Šimonytės, tais atvejais, kai įmonės pačios kreipėsi į užsakovus, sutartys buvo peržiūrėtos, o kainos indeksuotos.

„Tos įmonės, kurios į tą situaciją žiūri kaip į verslo situaciją, ir tai yra verslo situacija, ėmėsi priemonių, kreipėsi į užsakovus ir, mano žiniomis, tikrai ne viena sutartis yra peržiūrėta, kainos yra indeksuotos“, – sakė I. Šimonytė.

Premjerė teigė esanti nustebusi, jog tarp streikuojančių įmonių nepareiškusių valstybei jokių pretenzijų.

„Mane šiek tiek stebina, kad kai kurios įmonės, kurios jokių pretenzijų valstybei neturi, nes jų kainos buvo indeksuotos, šiandien nusprendė vis tiek streikuoti, tai jūs tada tų įmonių ir paklauskite, kaip čia iš tikrųjų yra“, – kalbėjo Vyriausybės vadovė.

Jos teigimu, susisiekimo ministras Marius Skuodis ketvirtadienį buvo susitikęs su pagrindinėmis kelių statybos įmonėmis, kurioms pateikė konkretų pasiūlymą dėl kainų peržiūrėjimo tvarkos.

 

Šaltinis: BNS


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų