Į Vilnių atvykstantis architektas iš Londono: tiltas yra vartai į „monumentalią šerdį“


Apie kultūrų skirtumus ir darbo pobūdį, statant tiltus visame pasaulyje. Su kokiais iššūkiais susiduriama ir kaip tvarumo tema atsiskleidžia tiltų statyboje? Apie tai portalui Structum.lt interviu pasakoja architektas ir studijos „BEAM Architects“ vadovas Keith’as Brownlie.

 

„BEAM Architects“ (buvusi „Brownlie Ernst and Marks“) yra specializuota architektūros konsultacijų įmonė, teikianti profesionalias projektavimo paslaugas civilinės inžinerijos ir viešosios sferos projektams visame pasaulyje. Ši praktika yra pirmaujantis pavadinimas tiltų architektūroje su pirmos klasės tilto dizaino kilme. BEAM sujungia aukštos kvalifikacijos ir patyrusios profesinės organizacijos patikimumą su lankstaus nepriklausomo dizaino verslo judrumu.

Kas yra Keith’as Brownlie? Kaip prasidėjo jūsų kelionė architektūroje?

Baigiau Mackintosho architektūros mokyklą Glazge ir atlikau įvairias praktikas Europoje (Berlyne, Reikjavike, Londone), prieš prisijungdamas prie įmonės, kuri vėliau tapo „Wilkinson Eyre Architects“. 1994 metais dirbau prie savo pirmojo tilto projekto „South Quay Bridge“, kuris buvo pirmasis iš ilgų konkursą laimėjusių tiltų projektų, įskaitant „Gateshead Millennium Bridge“, kuris 2002 metais buvo apdovanotas „RIBA Stirling“ prizu. 2010 metais įkūriau „BEAM Architects“, dirbau su puikiais tiltų projektais ir inžinieriais.

FDMB, Washington DC USA

BEAM architektai dirba su daugeliu projektų visame pasaulyje. Kokių skirtumų pastebėjote tarp žemynų? Su kokiais iššūkiais susiduriate dirbdami su skirtingomis rinkomis?

Turime išmokti orientuotis tiek kultūriniuose, tiek verslo skirtumuose kiekvienoje lokacijoje. Tarp rinkų yra pastebimų skirtumų įvairiais klausimais, įskaitant architektūrinį skonį ir pramonės brandą, kuriuos labai svarbu suprasti. Mes peržengiame ribas, kad ir kur dirbtume, bet turime suprasti ir tai, kiek daug galime jas „stumti“. Nėra prasmės taikyti Europos statybų normas Indijoje ar Artimųjų Rytų skonius Šiaurės Europoje. Kai kurios vietos gerbia profesionalus ir apmoka jų sąskaitas, kitos ne. Mes nieko nelaikome savaime suprantamu dalyku ir stengiamės veikti be ego.

2021 metais baigėte FDMB projektą Vašingtone, JAV. Kaip priartėjote prie projekto? Kas buvo pagrindinis dizaino įkvėpimas? 

Tai svarbus projektas mums ir miestui. Vašingtonas yra labai konservatyvus ir turi labai griežtas vystymosi taisykles. Kadangi tiltas yra vartai į „monumentalią šerdį“ ir yra paminklas Frederickui Douglassui, atrodė tinkama pakilti kuo aukščiau, kad sukurtume matomą orientyrą, kuris būtų toks pat atpažįstamas kaip ir kiti gerai žinomi paminklai, iškylantys panoramoje. Trijų arkų forma neturi naratyvinės reikšmės, bet skirta sukurti įsimintiną „serpentino“ liniją per upę.

FDMB, Washington DC USA

Šiais laikais tvarumas yra plačiai eskaluojama tema. Ką reiškia „BEAM Architects“ turėti tvarų požiūrį į architektūrą? Kaip manote, kokios yra svarbiausios tiltų statybos ir projektavimo naujovės tvarumo kontekste?

Tai yra svarbiausias klausimas. Tiltai ir civilinė inžinerija apskritai dar nėra taip gerai aptarnaujami kaip pastatų rinka, kalbant apie tokias vertinimo priemones kaip BREAAM, tačiau pramonė yra motyvuota ir mobilizuota. Mes esame grupės, vadinamos „grynojo nulio tiltų“ grupe (angl. „net zero bridges group“), kuri yra žinių dalijimosi ir studijų forumas, skirtas tvarumo iniciatyvoms, būdingoms tiltų pramonei, narys.

Tiltų projektinis tarnavimo laikas jau yra dvigubai ilgesnis nei pastatų, tačiau reikia nueiti ilgą kelią, ir kiekvienas projektas turi suteikti maksimalų tarnavimo laiką su minimaliomis medžiagomis. Statyti mažiau, taip pat statyti su mažiau yra būtinybė. Mes projektuojame keliones, o ne struktūras, ir vis dažniau tai turi būti tvarios kelionės.

Kokia jūsų nuomonė apie tiltų statybos ir projektavimo plėtrą ateityje?

Tvarumas, tvarumas, tvarumas – tokia tvarka. Pakui norime pamatyti naudingas struktūras, kurios yra gražios.

Koks yra kitas „BEAM Architects“ žingsnis?

Tikrai norime ir toliau dirbti ten, kur galime prisidėti prie teigiamų infrastruktūros pokyčių. Galbūt Lietuvoje?!

structum konferencija

Kviečiame susipažinti gyvai su Keith’u Brownlie ir plačiau išgirsti jokioms riboms nepavaldžią gravitaciją tiltų statybos ir projektavimo srityje STRUCTUM tarptautinėje infrastruktūros konferencijoje „Connecting Bridges“.

Konferencija vyks spalio 27 d. 10 val. „Multikino“, PC „Ozas“, Ozo g. 18, Vilniuje.

Registracija į konferenciją.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų