Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) vystytojai nušluostė nosį latviams ir estams – Vilniuje vystomas NT projektas „Mindaugo rezidencija“ yra pirmasis daugiabutis Baltijos šalyse, turintis A klasės garso izoliaciją, kuri gyventojams užtikrina maksimalų privatumą ir komfortą.
Šiuo metu daugumos šalyje statomų naujų daugiabučių garso izoliacija pagal nuo 2004 m. galiojančius statybos techninio reglamento STR 2.01.07:2003 „Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo“ reikalavimus atitinka C garso klasę, retesni NT projektai gali pasigirti B garso klase. Pasak NT vystytojų, pirkėjai vis dažniau ieško ne vien naujos statybos būsto, o konkrečius kokybės lūkesčius atitinkančių sprendimų.
„Nors įprastai NT pirkėjai daugiausia dėmesio skiria būsto vietai ir energinei klasei, neretai pamirštamas elementarus komfortas – apsigyvenus naujos statybos būste euforija greitai atslūgsta, nes ilsėtis trukdo triukšmas. Deja, ne visi oficialius C klasės garso izoliacijai keliamus reikalavimus atitinkantys būstai užtikrina norimą komfortą. Dėl šios priežasties nutarėme investuoti į aukščiausius viso pastato A klasės garso izoliacijos reikalavimus, kad gyventojai negirdėtų nei kaimynų, gyvenančių šalia, nei triukšmo iš išorės ar laiptinės“, – komentuoja „Mindaugo rezidencijos“ projekto generalinio rangovo „Versina“ inžinierius Gediminas Banys.
Pasak jo, šiam tikslui pasiekti teko atlikti daugiau projektavimo darbų ir sunaudoti kur kas daugiau statybinių priemonių, investuoti į specialias akustines medžiagas.
Sostinės Mindaugo g. 12A pastatytame daugiabutyje sumontuotos A klasei keliamus reikalavimus atitinkančios 25-27 cm storio monolitinės perdangos su papildomomis garso izoliacijos medžiagomis, tokiomis kaip specialus kvarcinis smėlis ir 4 cm storio akustinė vata. Visas perdangos storis siekia net 33-34 cm. Taip pat tarp butų įrengtos gerokai storesnės nei įprastai sienos – jų storis siekia 35 cm. Nepagailėta ir tinko – „Mindaugo rezidencijoje“ sienų tinko storis yra 3 cm, kai žemesnės klasės būstuose tinkuojama vos iki 1 cm storio.
Daugiabučio laiptinėse naudojamos specialios akustinės, garsą sugeriančios medžiagos, kad gyventojų ramybės nedrumstų pašaliniai garsai už jų būsto durų, taip pat pasirūpinta ir išorinių sienų garso izoliacija.
„Mes išpildėme keturis iš penkių kriterijų, keliamų A klasės garso izoliacijai gyvenamajame name – šiuo metu aukščiausią klasę atitinka namo perdangos, pertvaros, laiptinės ir išorinės lauko sienos. Penktasis kriterijus yra būstų apdaila, kurią pasirinks patys gyventojai. Kaip plėtotojas esame pasiruošę konsultuoti gyventojus, kaip įsirengti būstą, kad galėtų mėgautis visais A klasės garso izoliacijos teikiamais privalumais“, – teigia projekto inžinierius.
Matuoja speciali įranga
Pasak specialistų, A klasės garso izoliacija NT rinkoje nėra naujiena, vis dėlto ją dažniau renkasi sublokuotų ar dvibučių, nei daugiabučių namų statytojai.
„NT rinkoje labiausiai paplitusi C klasės garso izoliacija yra priimtino akustinio komforto sąlygų klasė – žmonės gali išgirsti, kad kaimyniniame bute vyksta pokalbis ar kad po namus vaikšto aukščiau gyvenantys kaimynai. Be to, akustinis komfortas priklauso ir nuo pačių žmonių klausos jautrumo. Tuo tarpu A klasės garso izoliacija turėtų užtikrinti, kad gyventojai ne taip gerai girdės aplinkos garsą“, – komentuoja Akustinių tyrimų centro direktorė Laura Nariūnienė.
Pasak jos, vertinant gyvenamojo pastato garso izoliacijos klasę, atsižvelgiama ne tik į projekte numatytus akustinius skaičiavimus, bet ir atliekami detalūs garso matavimai.
„Garso izoliacijos klasę gali nustatyti tik akredituotos laboratorijos, turinčios specialią triukšmo matavimo įrangą. Įprastai pamatuojama ne mažiau kaip 5 proc. pastato elementų – sienų, perdangų, fasadų, laiptinių, įėjimo durų ir kt. Matavimo taškai pasirenkami atsitiktine tvarka, o galutinį įvertinimą nulemia prasčiausias įvertinimas – jei visi pastato elementai atitinka B klasės garso izoliaciją, tačiau vienas elementas įvertinamas kaip C klasės, šia klase įvertinamas ir visas pastatas“, – paaiškina L. Nariūnienė.
Pagal statybos techninį reglamentą STR 2.01.07:2003 „Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo“, A garso izoliacijos klasę atitinkančios vidaus sienų garso izoliavimo rodiklis siekia 68 decibelus (dB) ir daugiau.