Jonavoje šią žiemą lankytojai jau džiaugiasi naujojo miesto baseino malonumais. Moderniame vandens pramogų ir poilsio komplekse jonaviečius sportuoti kviečia pagrindinis keturių takelių, 25 metrų ilgio plaukimo baseinas, atskiras baseinas kūdikiams, o SPA erdvėse ilsėtis kviečia vandens pramogų ir pirčių zona bei sūkurinės vonios.
Traukos objektas miesto centre
„Šis baseinas iš tiesų yra didelis mūsų rajono savivaldybės laimėjimas, dar viena Jonavos pergalė! Nepaisant sudėtingo bendradarbiavimo su projektuotojais, dėl patikimo rangovo ir didelių rajono administracijos pastangų baseinas pastatytas per rekordiškai trumpą laiką ir yra labai jaukus bei šiuolaikiškas.
Tikiu, kad jis bus lankomas jonaviečių ir miesto svečių, sulauks palankių vertinimų ir trauks čia sugrįžti ne vieną kartą“, – sako Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.
Baseino statybas finansavo Jonavos rajono savivaldybė, administruoja savivaldybės įmonė „Jonavos baseinas“. Naujasis jonaviečių traukos objektas iškilo miesto centre, šalia atnaujinto centrinio stadiono ir Jonavos sporto arenos.
Pro jo vitrininius langus atsiveria Joninių slėnio ir Jonavos slidinėjimo centro panorama. Šią vietą pasirinko patys rajono gyventojai, dalyvavę savivaldybės apklausoje. Vandens pramogų ir poilsio kompleksą per dvejus metus pastatė įmonių grupė „Statybos ritmas“.
Ir sportuoti, ir pramogauti
Baseine ir SPA erdvėse vienu metu gali lankytis iki 100 žmonių, pastatas yra draugiškas žmonėms su negalia. Keturių takelių, 25 metrų ilgio ir 1,4–2 metrų gylio plaukimo baseine įrengtos reguliuojamo aukščio šuolio į baseiną pakylos.
Į baseino sieneles įleistos kopėtėlės ir įrengti dvipusiai platūs laipteliai su turėklais, o baseino kontūru 1,3 metrų gylyje įrengtas bortelis, skirtas atsistoti vandenyje. Šioje erdvėje taip pat yra atskiras 10 metrų ilgio ir 80 centimetrų gylio baseinas vaikams mokyti plaukti ir 80–95 °C temperatūros, 10–15 procentų santykinės drėgmės sauna.
SPA erdvėje lankytojų laukia 1,2 metro gylio baseinas, kuriame galima mėgautis įvairiais vandens masažais ir pramogauti vandens nusileidimo kalnelyje. Šioje erdvėje lankytojai gali atsipalaiduoti keturiose sūkurinėse voniose, iš kurių viena dėl įspūdingo šviestuvo kviečia pasimėgauti miško vaizdu.
SPA erdvėje įrengtos keturios pirtys: 80–95 °C temperatūros ir 10–15 proc. santykinės drėgmės sauna; 55–65 °C temperatūros ir 25–35 procentų santykinės drėgmės sauna su garu bei dvi 45–50 °C temperatūros, 97 procentų santykinės drėgmės turkiškos pirtys. Po pirties atsigaivinti kviečia 1,4 metro gylio šalto vandens baseinas.
Pasirūpinta patogumu ir saugumu
Kaip sakė įmonės „Jonavos baseinas“ direktorė Aira Kaunietė, plaukimo baseine integruotas ne vienas saugumo sprendimas. Moderni vaizdo stebėjimo sistema stebi ir analizuoja po vandeniu nejudančius objektus ir užfiksavusi galimą skendimo atvejį signalizuoja informaciją monitoriuose bei gelbėtojų apyrankėse.
Pramogų komplekso lankytojų persirengimo zona suskirstyta į dvi dalis: pirmojoje dalyje įrengtos spintelės, kuriose paliekami viršutiniai drabužiai ir batai, su kuriais žmogus atėjo iš lauko; patalpos viduryje išdėstytos persirengimo kabinos, kuriose persirengiama maudymosi kostiumais ir iš ten išeinama į paskutinę patalpos dalį, kur švarioje aplinkoje spintelėse galima palikti drabužius ir daiktus.
Šalia pirčių zonos įrengti dušai, nišos rankšluosčiams pakabinti, taip pat yra šildomi suoleliai ir kojų vonelės. Lankytojų patogumui patalpose įrengta geriamojo vandens stotelė, kurioje galima vandens įsipilti ir į gertuvę. Pramogaujantiems lankytojams neužsimiršti padeda švieslentėje pateikiama informacija apie baseino temperatūrą ir laiką.
Baseine įrengtuose informaciniuose terminaluose lankytojai gali stebėti, kiek jie praleido laiko pramogaudami vandenyje ir pirtyse, pasitikrinti savo daiktų spintelės numerį ir matyti savo sąskaitą – pramogoms išleistų pinigų sumą.
Interjere – vandens mėlynumas ir miško žaluma
Modernios architektūros pastato stogą laiko medinės sijos, atsirėmusios į kolonas. Didžioji dalis pastato fasado – stiklo vitrinos, pro kurias dieną patenka daug natūralios šviesos ir atsiveria apsnigtos Jonavos vaizdai. Mėlyna baseinų spalva atsispindi baltose lubose ir sienose, šviesių spalvų grindų ir laiptų danga kuria nuotaikingą ir šiltą poilsio aplinką.
Patalpose „susmaigstytos“ tamsios kolonos pabrėžia konstrukcijos tvirtumą ir kartu primena stūksančius žaliuojančio miško medžių kamienus, kurie SPA erdvės sūkurinių vonių zonoje dera prie gausiai ją puošiančių natūralių stabilizuotų augalų kompozicijų, kurių vaizdas supa šios zonos centre nuo lubų besileidžiantį šviestuvą su įspūdingu miško vaizdu. Kūdikių baseine ir hole interjerą puošia modernūs šviestuvai.
Pastate įrengta jauki kavinė, suskaidyta į sausą ir šlapią zonas. Į sausąją zoną galima patekti iš laukiamojo-holo, kur patalpos atskirtos modernia medžio sienele. SPA erdvėje yra nutolęs kavinės baras. Naujojo baseino pastate taip pat įrengtos nedidelės 30 m2 administracinės patalpos, kuriose pasirinkti modernaus stiliaus biuro darbo vietų ir poilsio paskirties baldai.
Patalpoms įrengti naudotos apdailos medžiagos, kurias lengva valyti ir prižiūrėti: vandens ir persirengimo zonose sienos ir grindys išklotos plytelėmis, sienos dažytos drėgnai aplinkai tinkamais dažais.
Projektą įgyvendino patyrę profesionalai
Jonavai svarbų projektą padėjo įgyvendinti patyręs, patikimas ir profesionalus generalinis rangovas UAB „Statybos ritmas“ – specializuotų statybos įmonių grupė, dirbanti Lietuvos rinkoje nuo 1961 metų. Kaip sakė šios įmonės statybos direktorius Darius Vičiūnas, Jonavos baseino projektas gana sudėtingas konstrukciniu, architektūriniu ir inžinerijos požiūriu.
Svarbiausi šio projekto sprendimai ir pagrindinė užduotis buvo baseinų vonios ir su jomis susijusios konstrukcijos statyba ir įrengimas, taip pat moderni baseinų ir pirčių technologinė įranga ir ŠVOK įranga. Todėl įgyvendinant projektą pasirinkti patikimi technologijų tiekėjai, taip pat daug dėmesio skirta nepriekaištingai visų statybos darbų kokybei.
Baseino vonių hidroizoliacija ir visų vidaus paviršių apsauga nuo drėgmės atlikta kokybiškai be jokių kompromisų. Pasak pašnekovo, iššūkių kėlė ne tik speciali objekto paskirtis. Pagrindiniai statybos darbai vyko dėl pandemijos paskelbto karantino metu ir laikotarpiu po jo, kai rinkose kilo daug sunkumų dėl medžiagų stygiaus ir tiekimo grandinės sutrikimų.
Nors visų medžiagų tiekimas vėlavo, o kai kurie elementai – net ir daugiau kaip šešis mėnesius, patyrusios įmonės komanda puikiai suvaldė darbų planavimo procesus taip, kad vienų medžiagų tiekimo sutrikimas netrukdė kitiems tolesniems darbams, o prireikus darbų frontą buvo galima permesti į kitą objekto vietą. Todėl visą projektą pavyko įgyvendinti laikantis sutartų terminų ir per gana trumpą laiką.
Vieno aukšto pastato tūris žemėja nuo pagrindinio fasado į užpakalinę pastato pusę, aukščiausioje vietoje jis siekia 9,44 metro. Po pastatu įrengtas požeminis 2 314 m2 ploto rūsys. Jonavos baseino pastato fasadui įrengti naudotos įvairios medžiagos: pagrindinis fasadas sumontuotas iš stiklo ir aliuminio sistemų. Aklinoms sienoms statyti naudotos fibrocemento ir aliuminio kompozito plokštės, dalis fasado tinkuota.
Aliuminio lamelės ir įstrižai įrengtas ažūras, panaudotas kaip fasado architektūrinė dalis, ne tik apsaugo nuo saulės, bet kartu yra ir papildoma moderni pastato dekoro detalė, suteikianti jam architektūrinio savitumo. Statinio pamatai gręžtiniai, įrengti naudojant CFA technologijas. Stogui pasirinkta PVC danga.
Pastatas suprojektuotas taip, kad atitiktų A+ energinę klasę, bet dėl panaudotų kokybiškų medžiagų ir modernių statybos technologijų jo realus energinis efektyvumas sertifikavimo metu beveik siekė aukščiausią A++ klasę.
Pastate integruotos modernios jo eksploatavimo inžinerinės technologijos. Įdiegta Lietuvoje analogo neturinti druskos generavimo į chlorą sistema. Pagerinta vandens filtravimo sistema. Plaukimo baseine sumontuota išmani saugos sistema, kurią testavo ir priežiūrą tikrino patys įrangos tiekėjai iš Europos.
Pastatui šildyti centralizuotai tiekiama Jonavos miesto šilumos tinklų energija. Visame pastate įrengtas grindinis šildymas. Taip pat papildomai įrengti šilumos siurbliai. Pastatas valdomas išmaniai – visos jame integruotos inžinerinės sistemos prijungtos prie pastato valdymo sistemos BMS, todėl jas galima valdyti iš vienos darbo vietos ar nuotoliniu būdu, stebėti jų darbą ir reaguoti į atsiradusius sutrikimus, laiku nustatyti galimus gedimus ir juos pašalinti.
Vienose rankose – nuo kadastrinių matavimų iki energetinio sertifikato
„Prie Jonavos baseino pradėjome dirbti vieni pirmųjų, kai dar nebuvo pamatų ir baigėme vieni paskutinių“, – sako Zigmantas Saldauskas, uždarosios akcinės bendrovės „NT matininkai“ vadovas.
Su daugiau nei 18 metų darbo patirtį sukaupusios įmonės specialistais „Statybų ritmas“ bendradarbiauja jau ne pirmą kartą. Tad Z. Saldauskas džiaugiasi, kad galėjo prisidėti prie dar vieno puikaus objekto įgyvendinimo.
Statant Jonavos baseiną „NT matininkai“ atliko visą spektrą paslaugų: žemės sklypo kadastrinių matavimų atnaujinimą, inžinerinių tinklų ir pastato kadastrinius matavimus, padarė dangų kontrolines – geodezines nuotraukas, pasirūpino pastato energiniu sertifikavimu. Visus dokumentus pastato atidavimui įmonė parengė per du mėnesius.
Z. Saldauskas, turėdamas daugiametės patirties, pastebi, kad statybų bendrovėms yra patogiau, kai jo įmonė atlieka visus darbus.
„Mūsų skirtingų sričių specialistų komanda atvyksta ir dirba objekte vienu metu. Susiderinę darbus tarpusavyje, greičiau juos atliekame, o tai prisideda prie viso statybų proceso sklandumo“, – sako jis.
Pasak įmonės direktoriaus, „NT matininkai“ specialistams itin tikslius matavimus padeda atlikti ne tik ilgametė patirtis, profesionalumas, bet ir naudojami pažangūs, aukštos kokybės, funkcionalumo, aprobuoti prietaisai – GPS imtuvai, lazeriai, tacheometrai. Turima naujausia įranga suteikia galimybę atlikti tikslius matavimus net ir sudėtingesniuose objektuose.
Jonavos baseino pamatus įrengė UAB „Pamatukai“, taikydami CFA gręžtinių pamatų įrengimo ir betonavimo technologiją, kurie esant sudėtingoms inžinerinėms geologinėms sąlygoms patikimai atlaikys visų pastato konstrukcijų apkrovas.
Vandens garų patekimą į stogo konstrukciją stabdys moderni garo izoliacija
„Atsižvelgiant į pastato paskirtį, natūralu, kad stogui naudojamas garo izoliacinis barjeras turėjo būti ypač kokybiškas“, – sako Robertas Jasinskas, įmonės „Vakarų ikoda“ projektų vadovas. Ši oficiali Vokietijos kompanijos „Paul Bauder GmbH & Co. KG“ atstovė pasirinkta įgyvendinti optimaliausią sprendimą Jonavos baseino stogo mazgui.
Pasak R. Jasinsko, renkant stogo medžiagas, daug dėmesio buvo skirta tam, kad baseino vanduo nuolat garuos. Tad buvo reikalingas patikimas stogo mazgas, kuris visą šią garų gausą galėtų stabdyti ir taip apsaugoti stogo konstruktyvą. Atsižvelgdami į tai, įmonės specialistai pasiūlė geriausią variantą tokiam atvejui: PVC stogo dangą „Bauder Thermofol M 15“ bei savalipę garo izoliaciją „Bauder TEC DBR“.
Svarbiausia savybė, lėmusi „Bauder TEC DBR“ garo plėvelės pasirinkimą, – itin geras medžiagos pasipriešinimas vandens garų difuzijai (sd vertė: ≥ 1500, pagal DIN EN 1931). Be to, būdama itin plona, tik 0,4 mm, ji – labai tvirta, atspari įplėšimui tiek skersai, tiek išilgai. Taip pat patogu plėvelę kloti – patogiai vyniojama iš ritinio ji limpa savaime, tad nereikia kaitinti.
Kitaip nei izoliacinei garo plėvelei, stogo dangai reikia kaip tik pralaidumo savybių, kad susikaupęs vandens garas montavimo metu būtų pašalintas į atmosferą ir stogo mazgas nedrėktų. Tai Jonavos baseino stogui užtikrina pasirinkta PVC danga „Bauder Thermofol M15“.
Šios dangos vertė yra μ20000 (±30 %) pagal DIN EN 1931. Tai reiškia, kad naudojant šią dangą naujoje statyboje net neprireikia ventiliacinių kaminėlių, kurie pagal statybų reikalavimus būtini montuojant kitas dangas, pavyzdžiui, bitumines.
Pasak R. Jasinsko, „Bauder Thermofol M15“ dangos padeda išspręsti ir kitas statybų metu kylančias užduotis – šias dangas galima rinktis įvairių tipų, storio ir spalvų, platus ir papildomų detalių pasirinkimas. „Taip pat labai svarbu, kad naudojant PVC dangas darbas yra daug spartesnis. Be to, sutaupoma laikančiųjų konstrukcijų atžvilgiu, nes jos perpus lengvesnės nei hidroizoliacijoje naudojamos kito tipo dangos“, – priduria jis.
Ko gero, ne mažiau reikšminga, kad „Thermofol M“ – dar ir tvarus pasirinkimas. Ši danga savo sudėtyje neturi biocidinių produktų, tad per visą savo tarnavimo laiką nedaro neigiamo poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai, be to, yra perdirbama.
Pastato formą akcentuoja modernių plokščių juosta
Prie Jonavos baseino eksterjero grožio prisideda ir estetiškos apdailos plokštės, kurių juosta, besitęsianti aplink pastatą, akcentuoja jo formų išskirtinumą. Tokiam apipavidalinimui panaudotos Šveicarijos grupei „Swiss Schweiter Technologies“ priklausančios kompanijos „3A Compositers GmhH“ aliuminio plokštės „Alucobond“.
„Itin dekoratyvias ir moderniai atrodančias plokštes pažangūs kūrėjai ypač renkasi tada, kai originalių formų pastatams nori suteikti daugiau futurizmo bruožų”, – komentuoja „Alucobond“ atstovė Baltijos šalims Aurelija Malukaitė – Senkienė.
Jonavos baseino projektuotojai siekė, kad apdailos plokštės išbaigtų bendrą vizualinį fasado vaizdą ir kontrastuotų su likusia pastato dalimi. Tad iš plataus „Alucobond“ asortimento buvo pasirinktos „Pure white 10–100“.
Kaip ir sufleruoja pavadinimas, tai – baltos spalvos aliuminio kompozito plokštė. Dėl matinio ir lygaus paviršiaus dizaino plokštės tolygiai ir švelniai atspindi šviesą – tai suteikia iš jų sumontuotam kontūrui aptakumo įspūdį, išryškina pastato konstrukcijos formos dinamiškumą.
Žinoma, „Alucobond“ pasirinkimą lėmusi esminė savybė yra ta, kad šios plokštės – ilgaamžės. Aliuminis – lengvas metalas, bet tinkamai apdirbtas jis yra labai atsparus, ne veltui naudojamas kuriant orlaivius. „Alucobond“ fasado plokštės gaminamos iš dviejų aliuminio lakštų bei plastikinio ar mineralinio užpildo.
Tuomet padengiamos apsaugine poliesterio ar poliamido danga – ši apsaugo jas nuo subraižymo, pramoninės taršos pažeidimų, neigiamo mikrobiologinio poveikio, dėl kurio įprastai fasadai pažaliuoja. Be to, plokštės puikiai atlaiko besimainančias Lietuvos klimato sąlygas.
Naudos suteikia ir tai, kad „Alucobond“ plokštės yra lengvos – mažiau investicijų papildomiems tvirtinimams, kitaip nei pasirinkus sunkias keramines ar natūralaus akmens plokštes. Dėl aliuminio plokščių lengvumo fasadas jas lengviau laiko, nebūtinas masyvus pastato karkasas – tai dar viena priežasčių, kodėl šios plokštės yra labai tinkamos šiuolaikiniams, modernių formų statiniams.
Stiklinis fasadas saugos nuo vasaros karščių
Jau iš tolo dėmesį traukiantis stiklinis fasadas suteikia Jonavos baseinui modernią išvaizdą, išskiria jį iš supančių kitų miesto statinių. Šiais įspūdingais, daugiau kaip 10 metrų aukščio langais pastatą apjuosė įmonė „Alfestus“, turinti ilgametės patirties įrengiant aliuminio konstrukcijų fasadus tiek verslo, tiek privatiems klientams.
„Su Jonavos baseino statytojais buvo lengva dirbti, daug komunikavome projekto metu. Užsakovas gerai žinojo, ko nori, – estetikos, kokybiškų medžiagų, funkcionalumo“, – įspūdžiais dalijasi Edvinas Grikštas, įmonės „Alfestus“ vadovas.
Įmonė Jonavos baseinui visus langus gamino pati. Langams panaudotas stiklas, kuris atlieka ir saulės kontrolės funkciją – jis laužia ir atspindi jos spindulius. Taip vasarą saulės kaitra pro langus nepatenka į vidų, patalpos neįkaista, tad mažiau energijos sunaudojama jiems vėsinti.
Šaltuoju metų laiku fasado stiklai saugo nuo šalčio – tai užtikrina įprastas trijų stiklų sluoksnių paketas su dviem selektyviniais stiklais, kurie sugeria ir sulaiko šilumą. „Alfestus“ taip pat įrengė ir pastato viduje esančias stiklines vitrinas. „Visi stiklai yra saugūs, atitinka statybų standartus. Jei jie dužtų, nesužeistų žmonių“, – sako E. Grikštas.
„Alfestus“ vadovas taip pat pamini, kad grožį visoms stiklo vitrinoms ir pertvaroms padėjo suteikti ir jas montuojant panaudoti kokybiški gamintojo „Aluprof“ profiliai bei jų priedai. Pastato projektuotojams buvo itin svarbus fasado grožis, o tai užtikrinti padėjo galimybė vietoje standartinių profilių dangtelių sudėti didelius, kurie yra 286 mm pločio.
Patys aliuminio profiliai išsiskiria ir tuo, kad jie yra atsparesni baseino sąlygoms – jų padengimas atitinka C4 klasę.
„Baseinuose yra labai agresyvi aplinka, vandenyje yra chloro, kuris garuoja į aplinką, todėl itin svarbu parinkti tinkamą apsaugą profiliams. Šiame projekte panaudota speciali profilių dvigubo padengimo technologija, panaši į naudojamą laivų statyboje – pradžioje profiliai padengiami specialia epoksidine danga, o tada dažomi milteliniu būdu“, – sako aliuminio profilių sistemų gamintojo „Aluprof“ Lietuvos, Latvijos ir Švedijos regiono vadovas Vaidas Vičius.
Baseino hidroizoliacijai įrengti panaudoti modernūs produktai
Projektuotojai, užsakovai ir rangovai nebeabejoja būtinybe tinkamai įrengti baseinų ir SPA zonų hidroizoliaciją. Jonavos baseino projekte ši užduotis patikėta UAB „Schomburg Baltic“, Baltijos šalyse atstovaujančiai Vokietijos kompanijai „Schomburg GmbH & Co. KG“.
Viena iš pagrindinių šios bendrovės veiklos krypčių – hidroizoliacijai įrengti reikalingų produktų parinkimas projektavimo etape ir pardavimas bei konsultavimas įrengiant hidroizoliaciją. Svarbi bendrovės naudojamų produktų grupė – baseinų įrengimo sistema, susidedanti iš paviršių lyginimo ir hidroizoliacijos medžiagų, elastingų plytelių klijų bei epoksidinių ar cementinių glaistų. Šioje sistemoje yra ir visi pagalbiniai produktai: manžetai vamzdžiams sandarinti, kampų detalės, įvairios juostos.
„Schomburg Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus sako, kad Jonavos baseino projektui įmonė tiekė įvairius produktus baseinams, jų prieigoms, pirtims, dušo ir kt. patalpoms įrengti. Šis projektas labai svarbus įmonei dėl didelės produktų tiekimo apimties ir įvairovės.
Objekte panaudota baseinų zonos paviršių lyginimo sistema ASOCRET BIS. Tai cementiniai mišiniai – gruntas ASOCRET KS/HB ir lyginimo mišiniai, jei lyginamo sluoksnio storis – nuo 1 iki 6 mm – ASOCRET BIS 1/6, jei daugiau – ASOCRET BIS 5/40. Produktas nepralaidus vandeniui ir atsparus šalčiui, tinka ant horizontalių ir vertikalių paviršių.
Baseinuose jungiant grindis su sienomis naudotos plieninės sandarinimo juostos AQUAFIN CJ5, kurios yra dengtos kristalais ir skirtos siūlėms hidroizoliuoti. Ji atspari cheminiam poveikiui, privalumas – geras sukibimas su betonu.
Baseinams ir kitoms drėgnoms zonoms hidroizoliuoti buvo naudojama hidroizoliacija AQUAFIN 2K/M-pius ir SANIFLEX, sandarinimo, siūlių hidroizoliavimo juosta bei manžetais ASO-DICHTBAND-2000.
AQUAFIN 2K/M-plius – tai elastinga, dviejų komponentų mineralinė hidroizoliavimo suspensija, skirta apsaugai nuo gruntinio ir spaudiminio vandens prasiskverbimo naujų ir esamų pastatų statyboje. Ji atspari druskoms ir gali būti naudojama plaukimo baseinams hidroizoliuoti po plytelių apdaila.
SANIFLEX – vienkomponentė elastinga hidroizoliacija, paruošta naudoti, be skiediklių. Pastos konsistencijos besiūlė hidroizoliacinė mastika nelaidi vandeniui, tinka naudoti po plytelėmis drėgnose vietose.
ASO-DICHTBAND- 2000 – vienalytė, atspari šalčiui ir UV, naudojama deformacinėms ir konstrukcinėms siūlėms sandarinti kartu su pasirinkta hidroizoliacija. G. J. Vitkus sako, kad įrengiant SPA, baseinus ir pirtis itin svarbu apdailos plytelių matmenys: šiuo metu jų formatas didėja, todėl reikalingi specialūs klijai.
Šiame objekte buvo klijuojama daug įvairių formų ir spalvų plytelių, todėl reikėjo parinkti tinkamus klijus ir tarpų užpildus. Daugumoje zonų buvo naudojami elastingi S1 klasės plytelių klijai MONOFLEX, skirti baseinams, balkonams, terasoms viduje ir lauke, šildomoms grindims, tinkami didelės formos plytelėms klijuoti. Jais galima klijuoti stiklo, keramines plyteles ir kitą keramikos apdailą. Jie labai atsparūs nusidėvėjimui ir ilgai išlaiko savo savybes.
Glaistyti pasirinktas epoksidinis dviejų komponentų smulkiagrūdis plytelių glaistas ASODUR DESIGN, pasižymintis puikiomis neįgeriamumo savybėmis. Jis užtikrina sandarumą, yra patrauklios išvaizdos, atsparus valikliams. Smulkaus užpildo produktas leidžia tolygiai ir glotniai užglaistyti siauras siūles.
Didelė spalvų gama leidžia šią sistemą naudoti keraminėms plytelėms ir mozaikai klijuoti bei siūlėms glaistyti. Sukietėjęs „ASODUR Design“ pasižymi atsparumu gniuždymui, cheminiam poveikiui, plovimo priemonėms, jūros vandeniui ir druskai.
G. J. Vitkus sako, kad įrengiant SPA, baseinus ir pirtis itin svarbu žinoti įrengimo darbų terminus: kuo jie trumpesni, tuo sudėtingesni ir brangesni produktai naudojami. Visiems bendrovės produktams suteikiama 10 metų garantija.
Pastato interjerui estetikos suteikia medinės sijos
„Pagal paskirtį klijuotos medienos konstrukcijos dažniausiai naudojamos kaip statybinė konstrukcija, bet galiausiai jos tampa ir statinio estetikos detale arba vienu pagrindinių interjero akcentų“, – sako Raimondas Griškus, įmonės „Jūrės medis“ generalinio direktoriaus pavaduotojas. Jis džiaugiasi, kad Jonavos baseino statyme dalyvavo patyrę savo srities specialistai, tad bendradarbiavimas leido pasiekti išties puikų rezultatą.
„Jūrės medžiui“ projekte teko užduotis pagrindinei baseino erdvei pagaminti įspūdingas, vientisas dviejų atramų sijas. Šios sijos yra 200 x 1 400 milimetrų apimties, o jų ilgis – net 22,6 metro.
Įmonė klijuotos medienos konstrukcijas gamina nuo 1974 metų – net pusę amžiaus, tad sukaupta patirtis leidžia jas lengvai pagaminti įvairios konfigūracijos ir sudėtingumo.
„Gaminant tokias medienos konstrukcijas visada reikia atlikti daug kruopštaus darbo projektuojant, priimti optimalius sprendimus, pasirinkti tinkamas medžiagas, padaryti paslėptas jungtis, kad sijos atrodytų estetiškai“, – vardija R. Griškus.
„Jūrės medžio“ specialistai tokioms konstrukcijoms apdirbti naudoja modernų 6 ašių CNC apdirbimo centrą „Hundegger Robot–Drive 1250“. Šis įrenginys pasižymi beveik neribotomis klijuotos medienos konstrukcijų apdirbimo galimybėmis, taip pat užtikrina išpildymo tikslumą.
Gaminant sijas baseinams turi būti atsižvelgiama į eksploatacijos sąlygas, kurios sudėtingesnės dėl nuolatinės drėgmės ir vandens dezinfekcijai naudojamų cheminių junginių.„Praktika rodo, kad tokiuose objektuose panaudotos ir tinkamai suprojektuotos klijuotos medienos konstrukcijos tarnauja puikiai, nereikalauja ypatingos priežiūros per visą statinio eksploatavimą“, – sako R. Griškus.
Jis pastebi, kad vis dažniau medinės konstrukcijos užsakovų pasirenkamos ir dėl jų tvarumo, didesnio aplinkos tausojimo.
Meniniai šviestuvai kuria ramybę
„Meninis apšvietimas yra viena iš sudedamųjų interjero ar eksterjero dalių. Jį kurti reikia apgalvotai, turėti patirties, atsižvelgti į kontekstą. Kas tinka vienoje erdvėje, netinka kitoje. Šviesa išryškina koncepciją ir padeda jai atsiskleisti arba gali viską sugadinti“, – sako architektė Diana Čiutienė, meninį apšvietimą kurianti įmonėje „Promodus IO“. Jonavos baseino SPA erdvei šviesos architektė pasiūlė įspūdingo dydžio lubų šviestuvus, kurie suteikė jaukumo ir ramybės bei suvaldė gana agresyvų bendrą patalpos apšvietimą.
Pasak D. Čiutienės, SPA baseino erdvė ne tik didelė, bet ir komplikuota dėl formų ir elementų gausos. Todėl ji parinko neįprastai didelius, 2 metrų ir 4 metrų skersmens belgų gamintojo „Eden design“ šviestuvus, kurie prikausto lankytojo žvilgsnį.
„Daug kam poilsis asocijuojasi su ramybe, todėl visi šviestuvai apskriti – tarsi sugeria ir atlaiko komplikuotų elementų įtampą erdvėje. Nors techninis apšvietimas ir liko agresyvus, erdvėje jis nebedominuoja“, – komentuoja architektė.
Baseino SPA erdvėje lankytojai ramybe mėgautis gali žvelgdami ir į vakarėjančio lietuviško miško vaizdus – piešinys įspūdingo dydžio šviestuvo gaubte padarytas Lietuvoje, tačiau pats šviestuvas – belgų dizainerio Barto Lenso kūrinys. XXXL jis pavadintas ne šiaip sau – jo skersmuo siekia 4 metrus. Toks išskirtinai didelis šviestuvas tarsi apibrėžia erdvę ir padaro ją asmenišką, skirtą tik tiems, kas ilsisi sūkurinėje vonioje.
„Smagu, kad teko dirbti su tokiais entuziastingais užsakovais ir statytojais. Rezultatas puikus, nes visa komanda savo drąsa, kantrybe ir meile prisidėjo, kad būtų įgyvendinta tai, kas sugalvota“, – džiaugiasi D. Čiutienė ir priduria, kad iššūkių buvo išties nemažai, ypač dėl techniškai sudėtingo tokių didelių šviestuvų pakabinimo.
Įmonė „Mazgas“ pagelbėjo projektuotojams pasirinkti kiekvienai zonai tinkančius šviesų sprendimus: baseino zonoje šviestuvai padengti atsparia chlorui medžiaga, SPA zonoje įdiegta šviesos pritemdymo funkcija, kuri leidžia reguliuoti apšvietimo intensyvumą ir sukurti jaukesnę atmosferą.
Baldai tarnaus ilgai
„Šiame projekte labai džiugino Jonavos mero požiūris, kad baseine baldai turi būti ne tik gražūs, bet ir tvarūs, tarnauti ilgai, kad nereikėtų po kelerių metų jų keisti“, – sako Donatas Česnulis, įmonės „Admodum“ vadovas. Ekologija ir žiedinės ekonomikos skatinimu baldų gamyboje pats besirūpinantis vadovas sako, kad su tokiu atsakingu užsakovų požiūriu norėtųsi susidurti dažniau.
Prie Jonavos baseino interjero „Admodum“ prisidėjo dvejopai: pasiūlė ir išdėstė jau pagamintus baldus įvairioms baseino zonoms, o kitą baldų dalį projektavo ir gamino pačios, per 20 metų patirtį sukaupusios įmonės specialistai.
Įžengus į baseino erdvę, ko gero, labiausiai akį traukia balti kaip gulbės gultai, tarsi perkelti čia iš prabangios vilos kur nors Viduržemio jūros kurorte. Turbūt nenuostabu, kad kyla tokių asociacijų, nes šiuos grakščius, lenktų formų gultus kūrė pietiečiai – žinoma ispanų lauko baldų įmonė „Vondom“. Gultai pagaminti iš polipropileno, tvirto ir atsparaus drėgmei. Be abejo, gultai ne tik malonūs pažiūrėti, bet ir patogūs.
Baseino patalpose veikiančiai kavinei „Admodum“ pasiūlė minimalistinių formų staliukus su kėdėmis: atsižvelgta į tai, kad baseino lankytojai ant jų dažnai gali prisėsti šlapi, todėl kėdės parinktos su impregnuota oda, kuri gerai atlaiko drėgmę ir yra lengvai prižiūrima. Recepcijoje minkšti itališki baldai taip pat yra aptraukti atspariu vandeniui audeklu.
Jonavos baseinui „Admodum“ pagamino ir vienetinių baldų. Vos įžengus į pastatą, recepcijoje pasitinka išskirtinis medinis sienos ir lubų dekoras. Šis iš medžio lukšto pagamintas interjero pagražinimas suteikia erdvei modernaus jaukumo, kartu siena atlieka ir funkciją – atskiria recepcijos ir kavinės erdves.
Taip pat baldų įmonės specialistai gamino recepcijos ir kavinės barus, persirengimo kambario spinteles su specialiai šiam projektui pritaikytais užraktais. Visiems šiems baldams naudotos vandeniui atsparios medžiagos: spintelėms – austrų gamintojo „Fundermax“ laminatas, specialiai skirtas baseinų zonoms. Barų stalviršiams – vandens nebijantis ir ilgaamžis dirbtinis akmuo.
„Baldais esame aprūpinę ir kitus visuomeninius baseinus Palangoje, Klaipėdoje, tad išmanome baseino erdvių specifiką, žinome, kas pasiteisina. Aišku, kiekviename naujame projekte sprendimai yra daromi individualiai, kaip ir šį kartą – užsakovas mums pateikė baldų dizaino idėją, rūpinosi kiekviena detale viso projekto metu, o mes geriausiai, kaip tik galėjome, įgyvendinome visus jo norus“, – sako D. Česnulis.
Inžinerinės sistemos – kokybiškai ir laiku
„Mūsų įmonei ypač svarbu būti inovatyviai, naudoti pažangias technologijas, laikytis sutartų darbų atlikimo terminų ir kokybės standartų, todėl sėkmingas darbas Jonavos baseine ypač džiugina“, – sako Rimantas Stanys, bendrovės „Mavista“ projektų vadovas.
Bemaž tris dešimtmečius veikianti „Mavista“ Jonavos baseine pasirūpino svarbiais inžineriniais sprendimais – patalpų šildymu, vėdinimu ir oro kondicionavimu, vandentiekiu ir nuotekų šalinimu.
Anot R. Stanio, nuo pat pradžių užsakovas buvo labai įsitraukęs į projekto valdymą, ypač pagelbėjo architektų sukurtas pastato 3D modelis – daug svarbių techninių klausimų buvo galima išspręsti iš anksto, o tai labai prisidėjo prie bendros atliktų darbų kokybės.
Patirties dirbant visuomeniniuose baseinuose turinti „Mavista“ gerai išmano tokių patalpų specifiką. Be to, kad įmonės specialistai kruopščiai suplanavo inžinerinių sistemų diegimą, jie apgalvotai pasiūlė ir pačią įrangą.
„Baseine sumontuota įranga, kurdama komfortišką mikroklimatą lankytojams ir darbuotojams, taip pat turi išlaikyti ir jai keliamus drėgmės bei chloro išbandymus. Todėl kritiškai svarbu pasirinkti patikimus gamintojus“, – sako R. Stanys.
Jonavos baseine „Mavista“ sumontavo gamintojo „Dantherm“ vėdinimo ir sausinimo įrenginius, „Aermec“ šilumos ir vėsinimo siurblį, „Aco“, „Hansgrohe“ ir „Duravit“ santechniką, sifoninę lietaus nuotekų sistemą „Geberit“, „Fabricair” tekstilinius ortakius.
OBJEKTAS: vandens pramogų ir poilsio kompleksas
ADRESAS: Žeimių g. 17, Jonavas
VYSTYTOJAS: Jonavos rajono savivaldybė
VALDYTOJAS: SĮ „Jonavos baseinas“
MENINIS APŠVIETIMAS: Diana Čiutienė, UAB „Promodus IO“.
BENDRASIS PLOTAS: 4 627 m²
AUKŠTŲ SKAIČIUS: 1
PASTATO AUKŠTIS: 9,70 m
INVESTICIJOS: 8,5 mln. Eur
STATYBOS PRADŽIA: 2021 m.
STATYBOS PABAIGA: 2022 m.
Nuotr.: Laimonas Ciūnys