Įspūdinga architektūra. Prabangios ir natūralios interjero bei eksterjero medžiagos. Privatus kiemas – tarsi miniatiūrinis parkas. Ir natūralios šviesos gausa. Įsikūrusieji sostinės Naujamiestyje iškilusiame „Algirdo 3“ mėgausis išskirtiniu komfortu ir nepaprastais potyriais.
„Ties Senamiesčio ir Naujamiesčio riba esantis sklypas – išskirtinė vieta, todėl „Algirdo 3“ matėme kaip namus, kuriuose žmogus galės gyventi gamtos apsuptyje ir vos per kelias minutes pėsčiomis pasiekti miesto centrą“, – sako projektą plėtojančios „Realco“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Kristina Grubliauskaitė-Svitojė.

Viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtros bendrovių Lietuvoje „Realco“ jau beveik 20 metų įgyvendina gyvenamosios, visuomeninės ir komercinės paskirties projektus, išsiskiriančius aukšta kokybe, inovatyviais sprendimais ir dėmesiu klientų poreikiams. Toks yra ir naujasis bendrovės projektas „Algirdo 3“.
„Tai visavertis gyvenimas miesto centre – žmonės „Algirdo 3“ jausis saugūs ir mėgausis privatumu, tuo pat metu nenutoldami nuo miesto šurmulio. Maksimaliai į aplinką integruotuose pastatuose yra kelių tipų būstai: „miesto namai“, penthauzai ir miesto butai. Įrengtas erdvus uždaras vidinis kiemas“, – vardija naujojo projekto pranašumus K. Grubliauskaitė-Svitojė.
„Algirdo 3“ išsiskiria ir dideliais, iki 140 kv. m, butais. Visuose yra privačios terasos arba balkonai dideliais (iki 12 kv. m ploto) aukščiausios klasės aliuminio rėmų langais. Kai kuriuose butuose lubos siekia net 5,5 m. Projekte naudotos tik išskirtinės kokybės medžiagos. Fasadų ir vidaus apdailoje vyrauja natūralus akmuo – rožinis smiltainis, terasose ir balkonuose – ypatingu būdu apdorota mediena, derinama su stogo želdynais.
Medžiais ir kitais želdiniais, beje, bus apželdinta ne tik dalis stogų, bet ir uždaras vidinis kiemas – iš viso net apie 38 proc. visos projekto teritorijos. Vidinis kiemas suskirstytas funkcinėmis zonomis: yra vaikų žaidimų aikštelė, ramybės ir poilsio, sporto erdvės. Kiemo takai iškloti granitu. Arčiausiai gatvės esančio korpuso pirmajame aukšte įrengtos šešios 49–80 kv. m ploto komercinės patalpos.
Teritorijoje įrengta 115 vietų požeminė automobilių saugykla su išmaniąja apšvietimo sistema ir elektromobilių įkrovimo stotelėmis, bendra dviračių saugykla.
Projektą, kuriame pritaikyti ir įdiegti net aštuonių sričių – nuo gyventojų sveikatos palaikymo iki būsto atsparumo skirtingais aspektais ir paliekamo taršos pėdsako – inovatyvūs, aplinką tausojantys ir į žmonių gerovę orientuoti techniniai sprendimai, planuojama sertifikuoti pagal BREEAM standartą naudojamų pastatų (in-use) kategorijoje.
„Džiaugiamės, kad mums pavyko išlaikyti architektūrinę idėją ir sukurti projektą, išsiskiriantį ne tik estetika, bet ir funkcionalumu bei ilgaamžiškumu, ypatinga ir unikalia atmosfera“, – sako K. Grubliauskaitė-Svitojė.

Viskas yra svarbu ir viskas lemia galutinį rezultatą
„Kurdami pastato koncepciją pasitelkėme ne tik haiku architektūros principus (minimaliomis priemonėmis atrasti unikalų žmogaus ir aplinkos santykį), bet ir žvelgėme kompleksiškai – įvertinome urbanistinį kontekstą, miesto gyventojų prioritetus. Naujamiestyje labai aiškūs užstatymo prioritetai: gatvės zona ir vidinio kiemo erdvė. Stengėmės maksimaliai išsaugoti didelį vidaus kiemą – palikti jį kaip kokybišką aplinką, kurioje gyventojas, parėjęs iš miesto, pasijustų grįžęs į saugų savo pasaulį. Norėjome kuo lakoniškiau, santūriomis priemonėmis išreikšti daugiau – užpildyti erdvę elementais, turinčiais savo istoriją“, – pasakoja „arches“ architektas prof. dr. Edgaras Neniškis, vienas iš projekto „Algirdo 3“ bendraautorių.
Pasak architekto, net fasadų spalva nėra atsitiktinė. Naujamiestyje pirmieji namai iškilo XIX a. antrojoje pusėje – kaip tik tuo metu, kai įvyko proveržis pasaulinėje chemijos pramonėje: žmonės išmoko išgauti spalvas dirbtiniu būdu. Spalvoti tapo ne tik drabužiai, bet ir namai – pavyzdžiui, Naujamiestyje vyravo rožinio atspalvio tinkas. Norėdami priminti šios teritorijos architektūros ištakas, architektai pasiūlė fasadams naudoti rausvą smiltainį. „Spalvos pasakojimas – irgi haiku tema“, – sako E. Neniškis.
Labai svarbi ir kita sudedamoji idėjos dalis – 3D fasadas, kuriantis giluminę gatvės ir vidaus erdvę, kurioje žmogus gali rinktis: nori lauke bendrauti – išeina į kiemą, nori privatumo – būna įgilintame balkone ar terasoje (priklausomai nuo būsto tipo). Net jei butas iš gatvės pusės, balkone išvengiama pašalinių žvilgsnių.
„Kad gyventojų neslėgtų penkiaaukštės sienos, jų tūrį iš kiemo pusės suskaidėme: stovėdamas prie namo labai aiškiai matai dviejų aukštų struktūrą, o trečias aukštas įtrauktas, suformuota perimetrinė terasa. Ketvirtas ir penktas aukštai pakelti, tarsi levituoja ore. Pirmuose dviejuose aukštuose panaudojome kolonadas. Tokia metabolistine superstruktūra ir paslėpėme balkonus bei terasas iš gatvės pusės“, – pasakoja architektas.
Vidiniai fasadai – taip pat išskirtinis sprendinys. Palyginti plonos akmens plokštelės buvo ne klijuojamos, o tvirtinamos mechaniniu būdu. Dėl to buvo pagaminta speciali vėdinamojofasado sistema. „Tokių ambicingų geometrinių charakteristikų projektui reikėjo ir investicijų, ir visų specialistų komandinio darbo“, – pabrėžia E. Neniškis.
Savaip interpretuotas ir Naujamiesčiui būdingas šlaitinių stogų sprendinys: dalį pastato dengia stiklinis šlaitinis stogas. „Mums buvo svarbu mintį išreikšti nestandartiškai, kaip tuose haiku, – stogas šlaitinis, tačiau stiklinis, pro jį plūstanti šviesa paverčia palėpę šviesiausia, didžiausia erdve“, – sako kūrėjas. Kitos stogo dalys plokščios ir apželdintos. Taip ne tik taupoma energija, bet ir mažinama apkrova miesto lietaus nuotekų sistemai.
„Norėjome reabilituoti gyvenimo kokybę miesto centrinėje dalyje – kad ne tik Turniškėse, bet ir miesto širdyje galima gerti arbatą savo privačioje žalioje erdvėje, – apie sprendimą projektuoti kelių tipų būstus kalba architektas. – Gyventojai gali rinktis: turėti miesto namus su terasa, kiemeliu ir parkeliu ar gyventi aukštai ir mėgautis panorama, natūralios šviesos gausa.“ Pasirinkimo galimybe (vieša – privatu) grįstas ir kiemo kraštovaizdis.
Architektai pasirinko net išskirtinį kiemo dangos sprendinį – formuoti netolygius dangos ir žaliosios zonos perėjimus, sukurti įspūdį, kad grindinys tarsi „pabėga“ į žolę. Šiam sumanymui įgyvendinti reikėjo papildomai sutvirtinti dangos kraštus, o pačią dangą suformuoti ant tinkamo pagrindo. Tam puikiai tiko įmonės „Betono mozaika“ siūlomas produktas – drenuojamasis pagrindas „TrassBed“. Beje, itin funkcionalios ir išskirtinės požeminės automobilių saugyklos dangai panaudoti „Betono mozaikos“ gaminiai „Dito“.
Visuose butuose įrengta išmanioji vėdinimo sistema, grindinis šildymas, langų sistemos su itin efektyviais stiklo paketais ir gera saulės kontrole.
„Haiku architektūros principai mums buvo labai patrauklūs. Taip pat įvertinome labai daug aspektų – klimato, urbanistikos, istorijos, legendų, tradicijų, vyraujančių krypčių, funkcijų, logikos, technologijų… Viskas yra svarbu ir viskas lemia galutinį rezultatą“, – apibendrina E. Neniškis.
Fasadų sprendinys – išskirtinis Baltijos šalyse
„Algirdo 3“ fasadai, iš viso apie 4200 kv. m, apšiltinti ir apdailinti panaudojant EJOT vėdinamųjų fasadų atraminės konstrukcijos sistemą CROSSFIX®. Šiai sudėtingai užduočiai įvykdyti prireikė daug visų su šiuo procesu susijusių specialistų pastangų.
Architektai, siekdami pastatą darniai integruoti į aplinką, pasirinko natūralaus akmens apdailą. Akmens plokštes, kurių vienas kvadratinis metras svėrė apie 50 kg, buvo nuspręsta ne klijuoti, o montuoti – taip, kad nebūtų matyti tvirtinimo detalių. Dėl didelio apdailos svorio buvo sutankintas sistemos karkasas, padidėjo skaičiuojamieji šilumos nuostoliai per karkaso konstrukciją. Lietuvoje galioja aukšti reikalavimai pastatų energinėms klasėms, todėl teko sistemos storį padidinti iki 35 cm. Tokius specifinius reikalavimus galėjo įgyvendinti EJOT. Kol projektas buvo galutinai patvirtintas, EJOT specialistai daug kartų lankėsi objekte – atliko varžtų ištraukimo bandymus iš keturių skirtingų pagrindų, sprendė kitus techninius klausimus, ant pastato fasado instaliavo demonstracinį stendą su natūralia apdaila.
Projektuojant energiškai efektyvius pastatus, prioritetas teikiamas tinkamam apšiltinimui ir sandarinimui. Jei pasirenkama vėdinamųjų fasadų technologija, skaičiuojant energinį naudingumą ir vertinant galimus šilumos nuostolius problema tampa tvirtinimo elementai iš aliuminio. Kokybiškų tvirtinimo elementų bendrovė EJOT siūlo efektyvesnę sistemą. Jos vėdinamųjų fasadų atraminės konstrukcijos sistema CROSSFIX® – pirmoji po vėdinamųjų fasadų apdailine medžiaga montuojama konstrukcija, pagaminta tik iš nerūdijančiojo plieno. Palyginti su aliuminio konstrukcija, CROSSFIX® ženkliai sumažina šilumos nuostolius. Tai viena iš pagrindinių ypatybių, dėl kurių ši sistema sertifikuota naudoti pasyviems namams.
Kad būtų išvengta šalčio tiltelių susidarymo, EJOT specialistai pataria montuojant konstrukcijas po fasado danga rinktis kuo mažesnės šiluminio laidumo koeficiento vertės medžiagas. Aliuminio šilumos laidumo koeficiento vertė – nuo 160 iki 220 W/m K, o štai nerūdijančiojo plieno – tik apie 13 W/m K. Taigi, naudojant nerūdijantįjį plieną tokio pat storio plieninės konsolės šilumos laidumo koeficiento U vertė bus geresnė nei aliuminio konsolės.
Naudojant EJOT sistemą CROSSFIX® nebereikia rinktis, kokią konsolę naudoti – vertikalaus ar horizontalaus tvirtinimo. Nesvarbu ir koks yra tvirtinimas – fiksuotas ar su praslydimu. Pasirinkus CROSSFIX®, visa sistema tampa lankstesnė, mažiau laiko sugaištama montavimo darbams. Taip pat galima didesnė statinė apkrova, konstrukcija atsparesnė gaisro atveju.
Sistemos kokybę EJOT užtikrina tiekdama visus sistemos komponentus ir konsultuodama montuotojus. „Algirdo 3“ parodo, kaip svarbu, ypač įgyvendinant didelio masto projektus, kvalifikuotos inžinerinės paslaugos. EJOT profesionalai gali pateikti statikos ir U vertės skaičiavimus, sudaryti montavimo planus, detalizuoti projektą. Būtent tokio bendradarbiavimo ir siekia išskirtinių, sudėtingų objektų plėtotojai.


Reikėjo prisitaikyti prie akmens
Architektų suprojektuotą fasado sprendinį su EJOT vėdinamųjų fasadų atraminės konstrukcijos sistema CROSSFIX® įgyvendino įmonės „Juozapaitis ir ko“ komanda,24 metus sėkmingai plėtojanti veiklą statybos sektoriuje. Įmonė atlieka tinkuojamųjų ir ventiliuojamųjų fasadų įrengimo, požeminių automobilių saugyklų lubų ir sienų šilumos izoliacijos bei apdailos darbus. Gali užtikrinti kokybišką įvairiausios paskirties pastatų vidaus apdailą, įgyvendina pastatų renovacijos projektus. „Juozapaitis ir ko“ – atestuota įmonė, jai suteikta teisė būti ypatingojo statinio statybos rangovu, statybos rangovu, kai statiniai yra kultūros paveldo objekto teritorijoje, jo apsaugos zonoje ar kultūros paveldo vietovėje.
„Didžioji mūsų komandos dalis įmonėje dirba daugiau kaip 10 metų, todėl susidoroja su kebliomis situacijomis ir sunkiomis užduotimis“, – sako įmonės vadovas Rimgaudas Juozaitis.
Pasak jo, būta iššūkių ir šiame projekte. Fasado apdailai naudotas tvirtas akmuo – iš Azijos atgabentas rožinis smiltainis. Jis labai malonios tekstūros, tačiau kartu ir labai sunkus, todėl buvo pasirinktas sudėtingas jo montavimo būdas. Pasitelkusi partnerių pagalbą ir žinias, įmonė „Juozapaitis ir ko“ sėkmingai šią užduotį atliko.
„Pastatas yra nedideliame Naujamiesčio plote, tad buvo sudėtingiau į objektą pristatyti medžiagas, trūko ir vietos joms laikyti, vis dėlto bendromis mūsų, užsakovo, generalinio rangovo bei architektų pastangomis ir ši kliūtis buvo įveikta“, – džiaugiasi R. Juozapaitis.
Įmonė „Juozapaitis ir ko“ projekte „Algirdo 3“ atliko ir fasado šiltinimo darbus.

Netipiniai net vartai ir durys
„Siekėme švarių, maksimaliai technologiškai išplėtotų sprendinių, todėl net butų durys yra viena iš rinkos naujovių. Jos nestandartinės – be slenksčių, tame pačiame lygyje kaip ir laiptinės, numatyti tik mechaniškai nuleidžiami slenksčiai. Durys visiškai lygios iš abiejų pusių – paslėpti ne tik jų vyriai, bet ir pritraukimo mechanizmai. Gamintojai sugebėjo rasti sprendimą, kaip pritraukiklį integruoti į duris ir tuo pat metu išsaugoti aukštą durų akustinę kokybę“, – giria šio sprendinio kūrėjus architektas E. Neniškis.
Išskirtinio modernaus dizaino medines butų įėjimo duris „EI₂30-C5 S₂₀₀“, pagamintas „Schörghuber Spezialtüren KG“ gamykloje, tiekė ir montavo gamintojui mūsų šalyje oficialiai atstovaujančios įmonės „Hörmann Baltic“ profesionalų komanda.

Durys „EI₂30-C5 S₂₀₀“ yra atsparios ugniai ir nepraleidžia dūmų, taip pat puikiai izoliuoja garsą (Rw = 42 dB) ir atlaiko net milijoną varstymo ciklų. Į visas duris integruotas dvigubas nuleidžiamas slenkstis, tad nėra rizikos užkliūti, paprasta įvažiuoti vežimėliu, be to, nesikaupia nešvarumai. Durys nudažytos spalva „U12233 SD Metallic Black“, kuri keičia atspalvį priklausomai nuo apšvietimo. Durų vyriai ir durų pritraukiklis, kaip minėta, yra paslėpti, o stakta ir varčia sudaro vieną liniją. Visos durys gali būti varstomos ir iš vienos, ir iš kitos pusės, todėl nekyla keblumų dėl žmonių srauto judėjimo, atsiveria daugiau dizaino galimybių.
„Hörmann Baltic“ profesionalams patikėtas ir kitas aukščiausios kokybės sprendinys – požeminės automobilių saugyklos segmentiniai vartai. Jiems pasirinkti lengvai GSM moduliu ir „Bluetooth“ ryšiu valdomi vartai SPU 42, atlaikantys iki 100 tūkst. ciklų. Kad būtų išlaikytas vientisas patalpų vaizdas, vartų bėgeliai nudažyti prie bendro kolorito derančia spalva.
Kokybė turi būti visur
Modernią vaikų žaidimų aikštelę vidiniame kieme įrengė DAROM.LT (UAB „Naujieji ženklai“) kvalifikuoti meistrai. Aukščiausios kokybės įranga KOMPAN sukurta vaikams saugi erdvė, skatinanti kūrybiškumą ir judėjimą. Ilgaamžiai, įvairiam poveikiui atsparūs ir inovatyvūs įrenginiai garantuoja patogumą visai bendruomenei.
Tinkamą visų statinio statybos darbų technologinį atlikimą ir kokybę užtikrino UAB „Konstrukcijos ir technologijos“.
Objektas: gyvenamosios paskirties pastatas Algirdo g. 3 Vilniuje
Plėtotojas: UAB „Realco“
Generalinis rangovas: UAB „Realco“
Architektai: „arches“ – dr. Edgaras Neniškis, Andrius Uogintas, Eglė Daunoraitė, Arūnas Liola, Rolandas Liola, Žilvinas Urbas, Enrika Geštautaitė
Statybos techninės priežiūros vykdytojas: UAB „Konstrukcijos ir technologijos“, Egidijus Milkintas
GAUDRĖ, EJOT, KONTECH, Juozapaitis ir ko, Betono mozaika, DAROM.LT, Hörmann Baltic.