Dubajuje baigėsi pusę metų trukusi pasaulinė paroda „EXPO 2020“. Įspūdingame paviljonų miestelyje savo kultūrą ir įvairias socialines žinutes pristatinėjo net 194 pasaulio valstybės.
„EXPO 2020“ lankėsi nacionalinio architektūros ir urbanistikos konkurso „Išmanusis miestas“ autorė Ignė Dutova. Ji į šią parodą vyko susipažinti su parodos konceptu bei pasisemti idėjų Lietuvoje vykstantiems projektams.
Portalui Structum.lt ji pasakojo, jog prie įdomiausių parodos paviljonų tekdavo laukti valandą arba ilgiau. Vieni paviljonai atspindėjo savo šalių tradicijas, o kiti nešdavo svarbias žinutes apie esmines pasaulio problemas.
Dviprasmiškas šaltas miestas su įspūdinga architektūra
I. Dutova Dubajuje lankėsi jau ne pirmą kartą ir šį miestą apibūdina kaip dviprasmišką. Nors „EXPO 2020“ parodos pagrindinė tema buvo tvarumas, pašnekovė pastebi, jog pats Dubajus negali vadintis tvariu miestu.
„Šiame mieste lankausi ne pirmą kartą ir mano akimis, jis yra dviprasmiškas. Iš vienos pusės, jis labai žavi savo architektūra. Šis miestas buvo pastatytas vos prieš 100 metų ir jo architektūriniai sprendimai stulbina.
Niekur daugiau pasaulyje neteko matyti tiek daug naujausių technologijų vienoje vietoje. Tai labai žavus miestas, tačiau gyventi jame nenorėčiau, nes ten itin trūksta pėstiesiems ir dviratininkams pritaikytos infrastruktūros. Dubajuje beveik viskas pasiekiama automobiliu ir jis negali vadintis tvariu miestu. Dėl to gatvėse nuolat formuojasi automobilių spūstys.
Azerbaidžano paviljonas
Belgijos paviljonas
Visgi, miesto planuotojai žino šias problemas ir siekia jas išspręsti. Tai skatina ir patys miesto gyventojai, nes Dubajuje gyvena daugybę atvykėlių, kurie stengiasi kelti šiuos klausimus.
Dubajus man yra šaltas miestas. Jame pasigendu žmogui artimo miesto privalumų, kuomet tiesiog gera išeiti pasivaikščioti. Aplankyti jį visuomet malonu, nes čia įspūdingos technologijos ir architektūra, bet Europos miestai šiuo atžvilgiu tikrai lenkia Dubajų“, – tvirtino I. Dutova.
Pasaulis neįmanomas be lygių teisių
Atvykus į parodą „EXPO 2020“, I. Dutovos dėmesį pirmiausia dėmesį patraukė paviljonų miestelio išdėstymas su Tvarumo paviljonu pačiame viduryje. Anot jo, paviljonų miestelio pastatų architektūra buvo vienas už kitą įspūdingesnė. Paroda pasibaigė, tačiau paviljonų pastatai bus pritaikyti visuomeniniam naudojimui. Pavyzdžiui, Tvarumo paviljonas taps mokslo centru.
Tvarumo paviljonas
„Tai negriaunami, įspūdingos architektūros statiniai, kurie puikiai įsilieja į Dubajaus architektūrinę jauseną. Įsiminė kaimynų iš Lenkijos paviljonas. Jo pastato fasadą puošė tūkstančiai paukščių imitacijų, kurios judėdamos nuo vėjo kėlė tam tikrą garsą. Dar labai patiko JAE bei Azerbaidžano paviljonai. Sužavėjo fasadai, jų formos, apšvietimas. Žiūri ir nesupranti, kaip taip galėjo sukurti.
Labiausiai patiko Tvarumo paviljonas, kurio žinutė buvo itin aktuali ir pateikta nebanaliai. Dar itin nustebino „Alif – The Mobility Pavilion“, kuris buvo apie technologijas ir pačio Dubajaus atsiradimą. Jo viduje buvo galima išvysti aukščiausio lygio LED ekranus ir jų galimybės.
Moterų paviljonas
Taip pat sudomino Moterų paviljonas, nešęs labai aiškias žinutes, susijusias su arabiškų kraštų moterų problemomis: daug moterų neina į mokyklą, negauna aukštojo išsilavinimo ir susiduria su kitais žmogaus teisių apribojimais.
Šiame paviljone buvo rodomas filmas apie nelygybę, buvo rodomi vaikai, kurie turėtų būti ugdomi, nesvarbu, kokios jie rasės, išvaizdos, tikėjimo, kad nebūtų patyčių ir vieni su kitais rastų daugiau bendro, negu skirtumų. Smagu, kad arabų šalys vis labiau atsiveria ir tampa labiau humaniškomis – pokyčiai, nors ir pamažu, tačiau ateina ir į šiuos kraštus“, – pasakojo I. Dutova.
„EXPO 2020“ metu vyko daug įvairiausių renginių, koncertų, kur buvo galima susipažinti su šalių kultūromis. Prie beveik prie kiekvieno paviljono buvo galimybė pasivaišinti tradiciniais tų šalių patiekalais. Didelio lankytojų dėmesio susilaukė ir Lietuvos paviljonas, prie kurio taip pat nusitiesdavo ilgos lankytojų eilės.
Dubajaus spindesys inspiravo idėjoms Lietuvoje
Apsilankymas „EXPO 2020“ I. Dutovos galvoje sugeneravo idėją, kurią jau netrukus bus galima išvysti Vilniuje. Į gyvą formatą grįžtančioje didžiausioje statybų parodoje Lietuvoje „RESTA 2022“ lankytojai galės išvysti bene įspūdingiausią visų laikų stendų. Lankytojus taip pat kvies ir parodoje įvyksianti konferencija apie humaniškų miestų planavimą.
„Apžiūrėjus paviljonus supratau, kokį stendą norėčiau sukurti. Parodoje neketiname pardavinėti prekių ar paslaugų, o siekiame joje dalyvauti su aiškia ir prasminga mintimi. Pagrindinė „Structum“ stendo žinutė bus tvarus vartojimas, tvarios statybinės medžiagos ir tvaraus miesto kūrimas. Instaliacija, kurią kuriame „RESTA 2022“ parodai netiesiogiai atspindi mūsų žinutę: bus sukurtas stiklinis 6 metrų aukščio dangoraižio maketas. Jis perteiks Dubajaus spindesį, jo technologijas ir formas. Tuo tarpu jį supanti žaluma atspindės tai, ko Dubajuje beveik nėra, nors tai ypač reikalinga žmonėms. Svarbu vystyti technologinį progresą, tačiau reikia nepamiršti, iš kur esame kilę“, – sako I. Dutova.
Stendo projektas yra tampriai susijęs ir su „Structum“ aštuntus metus organizuojamu nacionaliniu architektūros ir urbanistikos konkursu „Išmanusis miestas“, kurio vienas iš pagrindinių vertinimo kriterijų taip pat yra tvarumas.
„RESTA 2022“ parodoje balandžio 21 d. 11 val. taip pat įvyks „Structum“ konkurso „Išmanusis miestas“ organizuojama konferencija „Žmogus miestui ar miestas žmogui? Kūrybiniai miesto ištekliai“. Joje pranešimus aktualiomis temomis pristatys žinomi Lietuvos ir užsienio architektai bei urbanistai.
Registruotis į konferenciją galite čia (vietų skaičius ribotas).