Ar saulės elektrinės vis dar apsimoka? Ekspertai pateikia verdiktą


Nors technologijos tobulėja, o energijos sektorius pasižymi naujovėmis, saulės elektrinės vis dar išlieka esminiu pasirinkimu. Tačiau kyla klausimas, kas laukia potencialių saulės elektrinių savininkų šiandien, ypač kalbant apie išmaniuosius sprendimus ir ateities galimybes šioje sparčiai besivystančioje srityje. Kokią naudą jie gali gauti iš saulės energijos ir apie kokius išmaniuosius sprendimus turėtų pagalvoti, siekiant sėkmingai investuoti į saulės energiją? Tai esminiai klausimai, norint suprasti, kokią ši technologija gali pasiūlyti vertę ateinančioms kartoms efektyvaus energijos vartojimo srityje. Tendencijas saulės elektrinių rinkoje komentuoja energetikos bendrovės „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė Žana Klusovskienė.

Kaip keičiasi elektros energijos rinka ir kokią įtaką tai daro saulės elektrinių plėtrai?

Praūžus 2022 metų rekordines aukštumas siekusioms elektros energijos kainoms, globalioje rinkoje saulės elektrinių panelių ir inverterių paklausa stabilizavosi. Todėl pastebimas saulės elektrinių kainos sumažėjimas. Tad šiuo metu itin palankus metus investuoti į nuosavos gamybos pajėgumų kūrimą.

Kas laukia potencialių saulės elektrinių savininkų? Kokios yra grynojo atsiskaitymo (angl. net-billing) sistemos privalumai ir trūkumai?

Grynojo atsiskaitymo sistema– angliškai vadinama „net-billing“ – šiki šiol buvo aktualiausia tiems saulės elektrinių savininkams, kurie turi gamintojo statusą. Tačiau nuo 2024 m. ji tampa aktuali juridiniams asmenims, planuojantiems įsirengti, o nuo 2031 m. taps aktuali visiems juridiniams asmenims, šiandien esantiems gaminantiems vartotojams. Tai reiškia, kad tą elektros energiją, kurią įmonės pagamina ir nesuvartoja, visą kiekį parduoda tiekėjui už sutartą kainą. Kadangi rinkoje kainos labai svyruoja, vis dažniau galima išvysti minusines elektros kainas, tai reiškia, kad gamintojas turėtų primokėti tiekėjui už pagamintą ir nesuvartotą energiją. Toks modelis ilgina saulės elektrinės atsipirkimo laiką. Tačiau prie saulės elektrinės prijungus papildomus išmanius sprendimus, būtų galima net tik patrumpinti atsipirkimo laiką, bet ir tapti aktyviu rinkos dalyviu prisidedant prie kainų svyravimų balansavimo.

Tiesa, gyventojams, turintiems ar planuojantiems saulės elektrines, išlieka galioti dvipusės apskaitos (angl. net metering) sistema, kai pagamintos elektros perteklius perduodamas ESO tinklais taip vadinamam „pasaugojimui“.

Kokie yra ateities išmanieji sprendimai? Kaip jie padės/padeda dar labiau sutaupyti energiją?

Vienas tokių – laikotarpiu, kai rinkoje kainos krenta žemiau nulio, elektros energijos generaciją apskritai sustabdyti. Elektrinė – ne buitinis prietaisas, ir vieno mygtuko paspaudimu jos neišjungsi, tačiau mūsų saulės elektrines turinčios įmonės gali pasinaudoti „Enefit“ paslauga „Išmani gamyba“, kurios esmė – išmaniuoju automatizuotu būdu padėti klientams atjungti saulės elektrinės generaciją tuo metu, kai kainos svyruoja apie nulį ar net krenta žemiau, kad gamintojas nepatirtų nuostolių ir tokiu būdu sutrumpintų savo finansinės investicijos atsipirkimo trukmę.

Tokio naujos kartos sprendimo atsiradimą rinkoje natūraliai sąlygojo greitai besitransformuojanti ir vis daugiau dinamikos įgaunanti situacija elektros energijos gamyboje. Daugelis klausia, kaip tai veikia? Viskas pakankamai paprasta. Sistema leidžia analizuoti elektros energijos vartojimą bei prognozuoti ateities vartojimo kiekius. Taip pat remiantis orų prognozėmis nuspėjama, kokių gamybos pajėgumų prireiks trumpuoju laikotarpiu. Išmaniuoju būdu stebint rytojaus kainas elektros biržoje, sistema pati nusprendžia, kada saulės elektrinę reikėtų sustabdyti ir kada įjungti.

Dėl to, suprasdami, kaip veikia kainų pokyčių dėsniai energijos biržoje, ruošdami saulės elektrinės pasiūlymą savo verslo klientams atsižvelgiame į įmonės vartojimo valandinį grafiką, prognozuojamą suvartojimų kiekį

bei kitas rizikas, galinčias nulemti ilgesnį saulės elektrinės atsipirkimo laiką. Džiaugiamės, kad nuo šiol būsime dar labiau orientuoti į klientą, nes galėsime pasiūlyti papildomą greta saulės elektrinės sprendimą – „Išmani gamyba“.

Antrasis sprendimas, kuris sudaro reikšmingiausią dalį spartinant saulės elektrinės atsipirkimą, yra „Lankstaus energijos valdymo paslauga“. Ši paslauga leidžia reikiamu metu automatiškai sumažinti tam tikrų įrenginių elektros suvartojimą, netrikdant esminių įrangos funkcijų ar procesų. Pavyzdžiui, šaldymo įrenginių temperatūra gali būti sumažinta vienu laipsniu arba vandens siurblių veikimas šiek tiek pavėlintas tam, kad esant aukščiausioms kainoms elektros būtų suvartojama mažiau.

Už savanorišką elektros vartojimo sumažinimą pagal sistemos operatoriaus „Litgrid“ poreikį vartotojai gali uždirbti papildomų pajamų balansavimo rinkoje. Priklausomai nuo konkrečių įrenginių lankstumo, gautos pajamos gali siekti 15 proc. ar daugiau įmonės metinių elektros suvartojimo išlaidų. Taigi lankstaus energijos valdymo paslauga gali padėti kompensuoti reikšmingą dalį įmonės energijos kaštų.

Kaip baterijos gali praturtinti saulės elektrinių naudojimą?

Baterijos yra dar vienas iš sprendimų, kuris turėtų keliauti kartu su „Išmania gamyba“. Baterijų pagalba galima kaupti minusinių kainų periodu generuojamą elektros energiją. Vėliau, kai kainos pakils, ją bus galima panaudoti savo poreikiams arba parduoti į tinklą. O esant žemoms kainoms rinkoje – nusipirkti elektros iš tinklo ir laikyti ją baterijoje, o vėliau, kai saulės elektrinė generuos mažiau, suvartoti.

Estijos rinkoje net 25 proc. visų saulės elektrinių yra įrengiama kartu su baterijomis. Tuo tarpu Lietuvos rinkoje jomis dar tik pradedama domėtis.

Žinoma, investicija į bateriją prailgins atsipirkimo laikotarpį, tačiau pasinaudojus „Enefit“ specialiai tam sukurtu finansavimo instrumentu šis sprendimas tampa patraukliu dėl kaštų mažinimo. Be to, turint bateriją yra galimybė dalyvauti rinkos balansavime ir papildomai už tai gauti pajamų. Visi šie veiksniai ne tik kuria tvarią investiciją, bet ir tvarų vartojimą, kuris įgalina sutaupyti dar daugiau CO2 emisijos.

Čia galbūt galima pridurti, kad nors kol kas privatiems nesiūlome „Išmanios gamybos“, tačiau bendrai tai aktualu tiek privatiems, tiek verslui, nes baterija leidžia sumažinti mokesčius už pasinaudojimą tinklais ir didina autonomiškumą.

Kokius finansinius ir ekologinius pranašumus gali suteikti saulės energija?

Saulės elektrinės efektyvaus veikimo laikas yra 25 metai. Skaičiuojama, kad per šį laiką pagamintos elektros energijos savikaina yra maždaug 3 ct/kWh. Net ir vertinant skeptiškas diskusijas įžiebusį 2023 metų pavasario bei vasaros laikotarpį, vidutinė saulės elektrinių generuotos elektros energijos kaina buvo 0,0766 Eur/KWh. Nuo šių metų kovo iki liepos nebuvo nė vieno mėnesio, kai vidutinė elektros energijos kaina būtų žemesnė už nulį. Taigi saulės elektrinės neveikė nuostolingai, o kalbos apie tai, kad investuoti į saulės elektrines neapsimoka, nes jos neatsipirks dėl neigiamų elektros energijos kainų – mitas. Kalbant apie tvarius rezultatus, reikia paminėti, kad pasigaminant savo poreikiams saulės energiją jūs sumažinate į orą išmetamo CO2 kiekį. Tarkime, jūs suvartojate 10 000 kWh per metus, vadinasi jūs sutaupote net 4 700 kg CO2 emisijos. Įmonėms – tai itin aktualu, kadangi jau 2026 m. startuoja reikalavimas teikti tvarumo ataskaitas už 2025 m.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų