Ateities vizijos Lietuvos savivaldybėms: startuoja jau aštuntasis „Išmanusis miestas“


Prieš septynerius metus prasidėjęs nacionalinis architektūrinių ir urbanistinių idėjų konkursas „Išmanusis miestas“ vyks ir aštuntą kartą. Naujasis konkursas prasideda nuo šių metų rugsėjo.

Aštuntą kartą vykstančio konkurso tikslas bus sukurti patrauklaus gyventi miesto koncepcijas, pasitelkiant Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų komandas ir Lietuvos architektūros, urbanistikos, kraštovaizdžio, miestų planavimo profesionalus. Konkurso dalyviai rengs savivaldybių poreikius atitinkančius priešprojektinius pasiūlymus.

Svarbiais kriterijais vertinant dalyvių pateiktus projektus bus teritorijų pritaikymas dabartiniams poreikiams, informacinių technologijų ir duomenų srautų potencialo išnaudojimas, darniosios plėtros principai, skirtingų kompetencijų suderinimas, ieškant visapusiškai motyvuotų ir realistiškų pasiūlymų.

Prie projekto įgyvendinimo prisidės ir žurnalo „Structum“ partneriai. Jie parengs dalyviams inovatyvių ir numatomų taikyti darbo įrankių  bei priemonių pristatymus, informuos apie galimas šiuolaikines technologijas.

Šį kartą „Išmaniajame mieste“ dalyvaus rekordinis savivaldybių skaičius – net aštuonios. Konkurse bus teikiami pasiūlymai nebe pirmą kartą dalyvaujančių Kėdainių, Elektrėnų, Anykščių, Radviliškio ir Utenos savivaldybių teritorijoms. Pirmą kartą konkurse dalyvaus ir Širvintų, Raseinių ir Pakruojo savivaldybės.

Lietuvos politikos pripažinimas

Per daugelį metų „Išmaniojo miesto“ konkursas tapo žinomas ne tik architektūros pasaulyje. Apie šį projektą puikiai atsiliepia ir Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Varžydamiesi tarpusavyje, projekto dalyviai turi galimybę iškelti taip reikalingų naujų idėjų, kurios prisidėtų gerinant gyvenimo kokybę Lietuvos miestuose ir miesteliuose, skatinant bendruomeniškumą ir sprendžiant socialines problemas. Svarbiausia, kad jauni žmonės yra skatinami ne tik pristatyti savo vizijas, bet ir pateikti jų įgyvendinimo sprendimus“, – sako prezidentas G. Nausėda.

Praėjusią vasarą pasibaigusį konkursą „Išmanusis miestas VII“ globojo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji džiaugėsi, kad sujungiant technologijas su fantazija, keliant ambicingus ir aktualius tikslus galima sulaukti puikaus rezultato.

„Taip formuojasi būsimas Lietuvos veidas, patrauklus ir šiuolaikiškas, pritaikant naujausias architektūros, inžinerijos, urbanistikos idėjas ir sprendžiant praktines užduotis. Kitaip tariant, jungiant dangų su žeme.

Sveikinu ir tas septynias savivaldybes, kurių probleminės teritorijos sulaukė tiek išskirtinio dėmesio: Jums neabejotinai pasisekė. Tegul visa tai virs didele paskata spręsti ir kitų panašių teritorijų problemas, galvojant apie tai, kaip šie aplinkos pokyčiai  lems vietos žmonių gyvenimą, savivertę – požiūrį į save, į savo šalį“, – praėjusio konkurso dalyvius sveikino prezidentė D. Grybauskaitė.

Konkurso metu sukuriamos Lietuvos miestų vizijos paliko įspūdį ir buvusiems Vyriausybės ministerijų vadovams.

„Manau, kad šio konkurso dalyviai eina kūrybingos, atviros, dialogiškos sąmonės kryptimi. Norisi, kad šia kryptimi keistųsi ir mūsų miestai. Norisi, kad planai, kurie yra pateikiami šiam projektui, būtų įgyvendinti“, – sako buvęs LR Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

„Kiekvienais metais stebiu sprendinius, kuriuos pasiūlo komandos. Ir galiu pasakyti, kad noriu gyventi pasaulyje, kurį jie pasiūlo. Regionuose tokių iniciatyvų ir gerų idėjų tikrai reikia. Ir galimybių jas įgyvendinti dažnai yra daug daugiau nei didžiuosiuose miestuose. Per viešąsias erdves jūsų poveikis mums, kaip bendruomenei ir visuomenei, yra milžiniškas“, – teigia buvęs LR Vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tamulevičius.

Atveriamos naujos galimybės

Dalyvavimas konkurse „Išmanusis miestas“ – ne tik galimybė parodyti savo sugebėjimus, bet ir nutiesti kelią ateities bendradarbystėms. Ilgainiui šis konkursas smarkiai išaugo ir tapo puikiai žinomas visoje Lietuvoje.

Per septynerius metus konkursui buvo sukurti net 168 projektai – ateities vizijos probleminėms savivaldybių teritorijoms. Dalis jų jau yra realizuotos.

Pavyzdžiui Elektrėnuose vietoje buvusio atrakcionų parko „Vaikų pasaulis“ įrengta rekreacinė erdvė. 2015-aisiais Elektrėnų savivaldybė nusprendė dalyvauti žurnalo „Structum“ organizuojamame projekte „Išmanusis miestas“. Jo metu perspektyvūs Lietuvos architektai pasiūlė savo įžvalgas ir ateities vizijas šiai teritorijai atnaujinti.

„Tiek Elektrėnų savivaldybės administracija, tiek Elektrėnų seniūnija suprato, kad Elektrėnams trūko kokybiškos poilsio ir pramogų erdvės. Dalyvavimas šiame konkurse ir jaunųjų architektų projektiniai pasiūlymai bei tuometės situacijos vertinimas leido mums į šią problemą pažvelgti kitaip ir suprasti ko norime“, – sako Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis.

„Išmaniojo miesto“ konkurse pasiūlyti pokyčiai įgyvendinti ir Kuršėnuose. Čia neseniai atidarytas vienas ilgiausių (262 m), gražiausių ir moderniausių Lietuvoje pėsčiųjų tiltų. Tai ypatingos konstrukcijos tiltas per Ventos upę, atidarytas 2020 m. pabaigoje. Šviečiantis pėsčiųjų tiltas tarp dviejų Ventos upės krantų jungia centrinę miesto aikštę ir rekonstruotus bei atvertus visuomenei Gruževskių dvaro rūmus su senuoju dvaro parku, kurie yra unikalios medinės architektūros šedevras.

Praėjusią vasarą „Išmanusis miestas VII“ triumfavusios „DNA Studio“ komandos projektas bus įgyvendintas Anykščiuose. Pagal jų pasiūlymą bus rekonstruotas A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus, kuris 2027 metais švęs 100 metų jubiliejų.

Numatoma įgyvendinti ir dar vieną praėjusiame konkurse laimėjusį projektą. Ignalinoje Lietuvos žiemos sporto centro teritorijoje bus pastatytas sveikatingumo ir sporto centras „Šuolis“, kurį projektavo architektas Aistis Stalaučinskas.

 „Toms savivaldybėms, kurios dar tik svarsto, ar dalyvauti tokiame projekte, ar būti išmaniems ir kurti ateitį, galiu pasakyti – tikrai verta“, – „Išmanusis miestas VII“ apdovanojimų ceremonijoje sakė Ignalinos rajono meras Justas Rasikas.

„Išmaniajame mieste“ parodytos A. Stalaučinsko vizijos įkvėpė Ignalinos rajono savivaldybę imtis daugiau pokyčių – šalia dar išdygsiančio sveikatingumo centro „Šuolis“ jau dabar planuojamas naujas projektas. Numatoma, kad šalia „Šuolio“ bus statomi nauji moduliniai namai, o šį projektą padės įgyvendinti „Išmaniojo miesto“ konkurse triumfavęs architektas A. Stalaučinskas.

Pasidalins solidų prizinį fondą

Šį rudenį startuojantis konkursas „Išmanusis miestas VIII“ truks iki 2022 metų birželio. Jame gali dalyvauti komandos, suformuotos iš Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų ar profesionalių savo srities specialistų, vykdančių projektus Lietuvoje ar užsienyje.

Geriausi ir išmaniausi konkurso projektai ne tik turės galimybę būti įgyvendinti Lietuvos rajonų savivaldybėse, bet ir pasidalins įspūdingą prizinį fondą – net 10 tūkst. eurų.

Kviečiame jau dabar registruotis architektus, urbanistus, kraštovaizdžio, infrastruktūros, miestų planavimo specialistus.

Registracija: https://structum.lt/im-registracija/

Daugiau informacijos: el. paštu ismanusismiestas@structum.lt ir telefonu +370 61117962


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Pastatas, kurio laukta 100 metų

Skelbiame paskutinį STRUCTUM metų projektą! Sostinės Antakalnio rajone, Vasaros gatvėje, kur nuo praėjusio šimtmečio trečiojo dešimtmečio veikia psichiatrijos ligoninė, iškilo…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų