Kinijoje atidarytas išskirtinis statinys. Viename didžiausių šalies miestų Šanchajuje rugpjūtį duris atvėrė didžiausiu pasaulyje tituluojamas astronomijos ir technologijų muziejus.
Muziejaus kūrėjai teigia norėję į Žemę nuleisti kosmoso paslaptis ir panašu, kad jiems tai pavyko. Pastatas žavi savo sidabrinėmis ir eliptinėmis formomis, kurios iš dalies primena kosminį laivą.
Daugiau kaip 39 tūkst. m2 plote įkurtas planetariumas, observatorija, įvairios parodos bei įspūdingo dydžio saulės teleskopas. Visa tai sukūrė amerikiečių architektų studija „Ennead Architects“.
„Mes pagalvojome, kad galime sukurti tokią architektūrą, kuri paverstų šį objektą nepaprastu. Architektūrą iš tiesų įkvėpė kosminiai kūnai“, – sako vyriausiasis projekto dizaineris Thomasas J. Wongas.
Atsisakę tiesių sienų ir pakeitę jas įvairiomis formomis, architektai teigia norėję parodyti, kad visatoje viskas juda į priekį, o ne stovi vienoje vietoje.
Pastato koncepcija sukurta taip, kad sukurtų aliuziją saulei, mėnuliui ir žvaigždėms. Tai padeda atskleisti muziejaus forma, kuri susideda iš trijų dalių: rutulio formos konstrukcijos, sferos ir apversto kupolo.
Muziejaus lankytojai pirmiausia patenka į rutulio formos konstrukciją. Ji sukonstruota kaip veikiantis laikrodis: į pastato vidų patenkanti saulės šviesa visą dieną rodo laiką ir metų laiką.
Toliau pereinama į įspūdingą planetariumą, kuris yra įsikūręs sferoje. Iš šono atrodo, lyg sfera kybotų ore, lankytojai netgi gali po ja praeiti.
Galiausiai patenkama į apversto stiklinio kupolo pastatą, pro kurio stogą lankytojai gali grožėtis žvaigždėtu dangumi.
„Norime, kad žmonės suprastų, kokia yra ypatinga Žemė. Juk joje yra gyvybė, ne taip, kaip kitose Visatos vietose.
Todėl ir architektūrą turėjo atspindėti Visatos esmę. Joje nėra nei tiesių linijų, nei teisingų kampų“, – sako T. J. Wongas.