Atsargiai, šviesa! Natūralios šviesos valdymas


Ko gero, neatskleisime didelės naujienos pasakydami, kad natūrali arba vadinamoji dienos šviesa yra būtina žmogaus organizmui. Nuo šviesos priklauso visas mūsų gyvenimo ritmas ir būtent natūrali šviesa jam turi daugiausia reikšmės. Šviesa daro įtaką mūsų nuotaikai, sveikatai ir net pasąmonei. Nuo šviesos priklauso mūsų organizmo aktyvumas ir nuotaikų kaita.

Natūralus apšvietimas veikia žmogaus emocinę sveikatą. Šviesa sukelia biocheminius pokyčius smegenyse, pakelia nuotaiką. Nuo natūralios šviesos priklauso mūsų hormonų ir medžiagų apykaita. Esant saulės šviesos stygiui, organizme sutrinka hormono melatonino gamyba. Šis hormonas reikalingas produktyviam miegui, tad, kuo mažiau būname saulės šviesoje, tuo prasčiau miegame. Todėl, jei didžiąją dalį savo laiko praleidžiate patalpose, būtina į jas įsileisti kuo daugiau saulės šviesos.

Labai svarbu, kad natūrali šviesa patektų į darbo patalpas, nes ji turi įtakos žmogaus darbingumui, atidumui ir orientacijai. Darbo įrangą rekomenduojama statyti arčiau langų, atsukant į dienos šviesą darbo objektus, kuriems reikia ryškesnio apšvietimo.

Apšvietimo gerinimas padeda kelti darbo našumą, mažina klaidų skaičių. Nustatyta, kad, pagerinus apšvietimą, dirbant nedidelio tikslumo reikalingus darbus, darbo našumas padidėja 5–6 %, atliekant tikslias operacijas – 15 %, kai darbui reikia labai didelio tikslumo – iki 40 %. Blogas apšvietimas gali sukelti akių ir galvos skausmą, migreną, dirglumą, mieguistumą, sutrikdyti gebėjimą susikaupti, dėl to prastėja darbo efektyvumas.

Tačiau piktnaudžiauti tiesioginiais saulės spinduliais nereikia, nes ultravioletiniai saulės šviesos spektro spinduliai nesaikingo ilgalaikio (kelių metų) veikimo metu gali sukelti odos ligas bei ankstyvą odos senėjimą. Dėl to svarbu valdyti dienos šviesos patekimą į patalpas.

Žaliuzės

Ko gero, seniausia žinoma dienos šviesos kontrolės priemonė – užuolaidos. Ir tai yra geras, gražus ir patikimas, tačiau gana brangus pasirinkimas. Be to, užuolaidų dažniausiai negalima naudoti darbui skirtose patalpose. Tad turbūt dėl to daugelio žmonių pasirinkimu tiek gyvenamosiose, tiek darbo patalpose tapo įvairių rūšių žaliuzės. Jos geros tuo, kad jomis galima valdyti į patalpą patenkantį natūralios šviesos srautą, tačiau langai visiškai neužtamsinami. Be to, kaip ir užuolaidos, jos leidžia uždengti patalpą nuo žvilgsnių iš išorės. Kitaip nei užuolaidomis, žaliuzėmis, palenkus juosteles, galima sustabdyti dalies saulės spindulių patekimą į patalpą. Kita dalis tuo tarpu apšviečia erdvę ir leidžia mėgautis natūralia dienos šviesa. Žaliuzėmis galima apsaugoti namus nuo kenksmingų saulės spindulių, t. y. nuo baldų ir odos apmušalų, sienų, kilimų, grindų spalvos išblukimo bei kitų neigiamų tiesioginių saulės spindulių padarinių. Apskaičiuota, kad viduje įrengtos žaliuzės sulaiko net iki 30 % saulės šilumos. Beje, žaliuzės teikia pranašumų ir naktį. Jei gyvenate judriame mieste, naktį jos apsaugo nuo ryškių miesto šviesų, neleidžiančių ramiai užmigti. Žaliuzės pagal konstrukcijos tipą skirstomos į horizontaliąsias ir vertikaliąsias, pagal medžiagiškumą – į metalines, medines, plastikines ir tekstilines, pagal paskirtį – į dekoratyvines bei apsaugines, o pagal sumontavimo pobūdį – į lauke ir viduje montuojamas žaliuzes.

Horizontaliosios žaliuzės gaminamos iš medienos, aliuminio bei kai kurių kitų metalų, taip pat bambuko. Horizontaliosioms žaliuzėms priskirtinos ir tekstilinės plisuotos žaliuzės. Tiek medinės, tiek tekstilinės plisuotos žaliuzės ne tik atlieka pagrindinę funkciją, bet dar ir puošia lango ertmę. Gamintojai rinkoje jau siūlo ir naujoviškų horizontaliųjų žaliuzių, kurios yra specialiai skirtos šiuolaikiniams plastikiniams, aliumininiams ir mediniams langams. Horizontaliąsias žaliuzes lengva montuoti ir prižiūrėti, jas galima montuoti lango išorėje arba viduje tarp stiklų. Jų nebūtina pakelti, norint keisti šviesos srautą patalpoje, pakanka mechaniškai pasukti valdymo lazdelę. Metalinės žaliuzės ilgalaikės, jos beveik nenusidėvi, neblunka, na, o medinės žaliuzės labiau puošia langą.

Tačiau yra ir trūkumų. Pasitaiko, kad horizontaliosios žaliuzės būna pagamintos iš nekokybiško metalo, todėl ilgainiui gali nusidėvėti. Tas pat gali atsitikti ir su medinėmis žaliuzėmis, be to, jos jau vien dėl savo „prigimties“ būna gana sunkios. Laikui bėgant, jos gali išsikraipyti. Be to, gana sudėtingi tokių žaliuzių valdymo mechanizmai ir dažnai pasitaiko, kad jie sulūžta. Alternatyva horizontaliosioms – vertikaliosios žaliuzės. Populiaru jas naudoti biuruose, mokyklose, parduotuvėse ir t. t.

Vertikaliosios žaliuzės daugiausia gaminamos iš įvairių rūšių tekstilės. Jų juostos gali būti net iki 127 mm pločio. Tačiau vis dažniau pasitaiko ir plastikinių, virvelinių, stiklinių bei medinių vertikaliųjų žaliuzių. Vertikaliosios žaliuzės yra viena populiariausių langų dekoravimo priemonių visame pasaulyje. Tekstilines žaliuzes esame įpratę matyti biuruose ir kituose sausuose kambariuose, o plastikinės labiausiai tinkamos naudoti drėgnose vietose (vonių kambariuose ir pan.). Virvelinės – iš plonų juostelių pagamintos – žaliuzės dažniausiai tinkamos naudoti perėjimams iš kambario į kambarį ir pan. Stiklo žaliuzes dažniausiai renkasi parduotuvių ir biurų savininkai. Kaip ir horizontaliosios, vertikaliosios žaliuzės taip pat leidžia reguliuoti į patalpą patenkantį dienos šviesos srautą ir kartu puošia patalpą. Kas dėl trūkumų – tekstilinės žaliuzės ilgainiui nublunka, o sumontuotos gyvenamojoje patalpoje kartais paverčia ją panašią į biurą. Medinės žaliuzės – tai detalė, beveik bet kokiam interjerui suteikianti solidumo ir prabangos. Šių žaliuzių juostelės gaminamos iš lengvos, bet tvirtos medienos. Jos gali būti ir virvės tipo. Tradicinės juostelės geros tuo, kad neskilinėja, nesideformuoja, neblunka nuo saulės spindulių. Medinės žaliuzės gali būti laisvai kabančios arba fiksuojamos apačioje. Taip pat jos lengvai valomos. Pakanka jas nubraukti drėgna šluoste. Visos šios žaliuzės dažniausiai montuojamos patalpų viduje ir atlieka daugiausia dekoro bei apsaugos nuo tiesioginių saulės spindulių funkcijas. Na, o išorėje montuojamos apsauginės žaliuzės atlieka dar ir apsaugos nuo chuliganų ar įsibrovėlių funkcijas. Aišku, jos negali sustabdyti įsibrovėlio, kuris tikslingai siekia įsilaužti į jūsų namą, tačiau sudaro jam papildomą kliūtį. Dažniausiai šios žaliuzės, gaminamos iš aliuminio ir plieno, apsaugo ir nuo iš kiemo sklindančio garso, sulaiko iki 10 % šilumos. Apsauginės žaliuzės puikiai apsaugo ir nuo tiesioginių saulės spindulių. Jų gali sulaikyti net iki 80 %.

Priežiūra

Apskritai prižiūrėti lengva beveik visų tipų žaliuzes. Tekstilines dažniausiai užtenka išsiurbti dulkių siurbliu, metalines ar medines galima valyti drėgna šluoste, plastikines – skalbti net skalbimo mašinoje. Valomos ar poliruojamos žaliuzės nepraranda blizgesio. Siurbiant dulkes iš tekstilinių žaliuzių, reikėtų naudoti siurblio antgalį su šepetėliu. Prieš siurbiant, žaliuzes reikia ištiesti ir uždaryti.

Natūralią šviesą kontroliuojantys stiklo paketai

Natūralios šviesos srautui kontroliuoti dar gali būti naudojami ir skirtingo laidumo langai. Renkantis langus, svarbu žinoti, kad reikia atsižvelgti į tris pagrindinius faktorius: šviesos pralaidumą (LT), šviesos atspindėjimą (LR), saulės faktorių (g). Čia:

LT – šviesos pralaidumo koeficientas (perduotos į patalpą šviesos santykis su krentančiu šviesos srautu);

LR – šviesos atspindėjimo koeficientas (atspindėtos į išorę šviesos santykis su krentančiu šviesos srautu);

g – saulės faktorius (bendra saulės energijos dalis, patenkanti į vidų).

Taigi, norėdami, kad į mūsų patalpas patektų kuo daugiau natūralios šviesos, turime rinktis langus, kurių stiklai turi didesnę LT reikšmę. Kuo didesnė ši reikšmė, tuo mažiau išlaidų dirbtiniam apšvietimui. Kuo žemesnė „g“ reikšmė, tuo mažiau saulės energijos pateks į patalpas. Tokie langai neleidžia patalpai perkaisti ir taupo išlaidas patalpoms vėsinti. Saulės spindulius kontroliuojantys stiklo paketai ne tik apriboja į patalpą patenkančią saulės energiją, bet ir taupo šilumą žiemą.

Naujovė – natūralios šviesos tuneliai

Natūralus apšvietimas į patalpas gali ateiti ne tik per langus, bet ir per stoglangius, peršviečiamas lubas ir kitas naujoviškas priemones. Viena jų – šviesos tuneliai. Jie patalpoje atrodo kaip modernūs šviestuvai, o iš tiesų iš lauko paima saulės šviesą ir per specialų vamzdį perduoda ją į patalpos vidų. Tunelio veikimo principas yra toks: specialus reflektorius tarsi surenka dienos šviesą iš lauko ir per šviesą atspindinčius vamzdžius nukreipia ją žemyn. Šviesos juose prarandama labai mažai.

Tačiau šie tuneliai iš dalies iš tikrųjų yra šviestuvai, nes naktį jie veikia LED šviestuvų principu. Natūralios šviesos tuneliai gali būti ir stoglangio alternatyva, taip pat jie gali būti naudojami ir komercinėms reikmėms, nes gali apšviesti ir didelius plotus (sandėlius, gamybines patalpas ir kt.).


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų