Besiūlio monolitinio betono ilgalaikiškumas


 

Vieni pagrindinių reikalavimų, keliamų betonui, yra betono mišinio konsistencija ir sukietėjusio betono gniuždymo stipris, tačiau pasiekti abu tikslus galima tik naudojant chemines įmaišas ir priedus. Didinant vandens kiekį betono mišinyje, jis tampa plastiškesnis, lengviau apdirbamas, tačiau sumažėja jo stipris. Sumažinus vandens kiekį betono mišinyje, sukietėjusio betono gniuždymo stipris didėja, tačiau mažėja betono mišinio konsistencija, su juo tampa sunku dirbti. Pasiekti abu tikslus – norimą sukietėjusio betono stiprumą ir takumą – galime naudodami chemines įmaišas ir priedus. Norint pagaminti gerų savybių betoną, ruošiant betono mišinį, dedama įvairių įmaišų ir priedų, dėl kurių betono mišinys greičiau surišamas ir kietėja, tampa plastiškesnis, stipresnis, labiau nelaidus vandeniui ir atsparus šalčiui.

Parinkus tinkamą priedo ar įmaišos kiekį, norima linkme galima keisti betono reologines ypatybes. Apie betono įmaišas ir priedus, darančius didžiausią įtaką jo ilgalaikiškumui, pasakoja betono technologas dr. Eugenijus Janavičius.

Plastifikuojamosios įmaišos – „MC-PowerFlow“

Praktikoje naudojami įvairūs cheminiai priedai skiedinių ir betono mišinių reologinėms ypatybėms reguliuoti. Kaip plastifikuojamieji priedai naudojami įvairios cheminės sudėties plastikliai ir superplastikliai, kurie keičia betono mišinio reologines ypatybes. Ilgametę patirtį statybų chemijos srityje turinčios Vokietijos įmonės „MC Bauchemie“ produktas „MC-PowerFlow“ yra „šukų tipo“ struktūros polimeras, kuris efektyviau disperguoja cemento daleles, geriau plastifikuoja mišinius, mažina mišinio skystosios fazės paviršiaus įtempius, didina cemento dalelių drėkinamumą.

Naudojant palstifikuojamąsias įmaišas „MC-PowerFlow“ pastebėta, kad esant tokiam pat mišinio klojamumui labai sumažėja vandens poreikis, smarkiai padidėja ankstyvasis gniuždymo stipris, tampa efektyvesnis cemento dalelių dispergavimas, sutrumpėja maišymo trukmė, sumažėja betono lipnumas, mišiniai pagaminami ypač takios konsistencijos.

Tokio tipo betono mišiniuose yra mažesnis stambaus užpildo kiekis, didesnis cementinės tešlos kiekis, mažesnis vanden ir rišiklio santykis ir didesnis superplastiklio kiekis. Kaip pavyzdį norėčiau paminėti šios įmaišos naudojimą UAB „Betono centras“ gaminant susitankinantį betoną. Jie, beje, pirmieji ir kol kas vieninteliai Lietuvoje gamina sertifikuotą tokio tipo betoną.

Susitraukimus mažinančios įmaišos – „Centrament SRA“

Kitas „MC Bauchemie“ produktas – naujovė Lietuvoje – įmaišos „Centrament SRA“. Jų naudojimo spektras platus: nuo besiūlių betoninių dangų iki masyvaus monolitinio betono. Naudojant „Centrament SRA“ nesusidaro plyšių tarp anksčiau betonuoto ir naujojo segmentų. Jos mažina porų skysčio paviršiaus įtempius, o dėl to mažėja susidarę kapiliariniai įtempiai ir viso betono susitraukimai. Mišiniai su „Centrament SRA“ daug atsparesni jonų srovei nei įprasti. Įmaišos gali gerokai sumažinti betono susitraukimą ir kartu minimaliai paveikti mechanines betono ypatybes. Tačiau reikėtų prisiminti, kad „Centrament SRA“ visiškai nepanaikina betono įtrūkimų (plyšių). Betono įtrūkimus (plyšius) gali sumažinti tinkamai parinkta ir suprojektuota inžinerinė konstrukcija, betono mišinys ir tinkamai išdėstytos kontrolinės sandūros.

Aktyvūs mineraliniai priedai

Betono plokštės laidumą, atsparumą šalčiui ir įtrūkimų (plyšių) dėl betono susitraukimo susidarymą galima sumažinti naudojant naujausios kartos aliumosilikatus. Sluoksninis aliumosilikatas „Centrilit NC“ – tai smulkiai sumaltos medžiagos, turinčios įtakos rišiklio kietėjimo procesams. Jų metu susidaro papildomas naujadarų kiekis, didinantis struktūros stiprumą ir ilgalaikiškumą.

„Emcoril TSI“ – apsauga nuo pernelyg greito išdžiūvimo

Kad dėl ankstyvo drėgmės išgaravimo nesusidarytų paviršinių įtrūkimų, pakloto kietėjančio betono priežiūra turi prasidėti kuo anksčiau. Labai svarbus etapas yra laikinasis tarpinis apdorojimas. „MC Bauchemie“ apsauginė danga „Emcoril TSI“ apsaugo betono mišinį, kad jis pernelyg greitai nesudžiūtų, ir optimizuoja toliau vykdomą apdorojimą, t. y. betono mišinys gali būti klojamas ant apdoroto sluoksnio. „Emcoril TSI“ užtikrina, kad būtų išgarinta mažiau vandens, gerėja betono apdirbamumo ypatybės, betono paviršius yra aukštesnės kokybės, o svarbiausia – didėja galutinis sukietėjusio betono stiprumas. „Emcoril TSI“ reikia dengti tol, kol ant šviežio betono bus matomas baltos spalvos uždaras sluoksnis.

Kalbant apie besiūlio monolitinio betono ilgalaikiškumą, verta paminėti ir dar vieną „MC Bauchemie“ produktą – takią liejamąją masę „Emcekrete 60“ (gniuždymo stipris po vienos paros siekia daugiau kaip 40 MPa), skirtą statiškai ir dinamiškai apkrautiems elementams (pavyzdžiui, vėjo jėgainių ir tiltų atraminių guolių padams). Ji taip pat gali būti naudojama betoninėms plokštėms, gelžbetoninių elementų standžioms jungtims sujungti ir kaip liejamoji masė tvirtinimo ir įdėtinėms detalėms.

Dr. Eugenijus Janavičius, betono technologas


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų