„Cube“ – verslo centras, sklendžiantis ore


Kaune, šalia Kalniečių parko, atidarytas 5 tūkst. m2 ploto verslo centras „Cube“. Aštuonių aukštų pastatas paremtas 5,5 m aukščio kolonomis, todėl atrodo lyg levituojantis ore. Pastatas unikalus ne tik dėl sudėtingos konstrukcijos, bet ir fasadui įrengti naudoto juodos spalvos apdailinio monolitinio gelžbetonio. Tamsi fasado spalva Kauno Savanorių prospekto triukšme ir tarp keisčiausių formų architektūrinių darinių atrodo solidžiai, kaip juokauja verslo centro UAB „Architektų biuras G.Natkevičius ir partneriai“ architektai: „Kultūringas, kaip gerai pasiūtas kostiumas.“

Architektai Gintautas Natkevičius, Adomas Rimšelis, Mantas Mickevičius atkreipia dėmesį, kad pastatas turėjo atsidurti gana triukšmingoje aplinkoje. Pasak A. Rimšelio, būtent dėl to, buvo nuspręsta jį pakelti, kad jis lyg pakeistų perspektyvą. Ši priežastis lėmė ir tai, kad verslo centras įgavo tokią nestandartinę estetiką.

„Nesinorėjo, kad būtų labai intensyvi, ekspresyvi, kaip tik pageidauta truputį nuraminti aplinkinį triukšmą. Todėl ir spalva buvo pasirinkta tamsi. Pastatas nemažas. Šviesios spalvos jį dar labiau vizualiai padidintų, o tamsi spalva suteikia grakštumo. Kadangi pastatas lyg ant kojų, tai tamsi spalva suteikė ir lengvumo. Kita vertus, juoda spalva buvo išskirtinis sprendimas akcentuojant įėjimą, padėjo sukurti prabangos jausmą. Tai aukštesnės prabos erdvės“, – teigia A. Rimšelis.

G. Natkevičius priduria, kad visi biurų pastatai, statyti Kaune, iškilo miesto centre, t. y. Karaliaus Mindaugo prospekte, kuris yra savaime prestižinė vieta. Na, o Savanorių prospekte yra visokiausios margos architektūros.

„Žmonės sako, kad būna marga publika. Taip ir „Cube“ turėjo iškilti margoje publikoje. Be abejonės, kiekvienas pastatas skirtas nuomai. Nuomininkas save kiek sutapatina su pastatu ir jis iš tos margos publikos nori ne išsiskirti, kad atrodytų dar margesnis, bet atrodyti kultūringai, korektiškai, lyg su kostiumu. Juoda spalva sukuria solidumo įspūdį. Nėra kokių nors rėkiančių detalių. Klasika tarp įvairiausių formų architektūrinių darinių atrodo kultūringai, kaip gerai pasiūtas kostiumas. Manau, tai svarbu nuomininkui“, – sako G. Natkevičius.

Šis verslo centras tik patvirtina, kad išskirtinė architektūra kuria vertę, padeda jos užsakovui kurti prekių ženklą. Anot A. Rimšelio, investuoti į gerą architektūrą verta, nes architektūra ne tik estetika, bet ir vienas iš svarbių prekių ženklo kūrimo komponentų.

Su tuo sutinka ir G. Natkevičius. Kaip atkreipia dėmesį architektas, žiūrint savanaudiškai iš architekto, kliento ir nuomininkų perspektyvos, nesinori apsikrauti reklamomis ant fasado. Jeigu pastatą projektuoji kaip ženklą, jį gali nusakyti būdvardžiu ir tada net pavadinimas netenka prasmės, nereikia papildomos reklamos, fasadų, nukabinėtų užrašais.

„Kur atvažiuoti? Atvažiuokite prie namo, kur ant kojų, – šypsosi pašnekovas ir priduria, kad ateinantis nuomininkas yra geros architektūros požymis. – Reikia džiaugtis, kad visa komanda sugebėjo taip puikiai įgyvendinti šią viziją, o užsakovai pasitikėjo mumis ir visais, kurie įgyvendino šį projektą.“

Verslo centro „Cube“ generalinis rangovas – „Conresta“. Bendrovės vadovas Lukas Laukaitis pasakoja, kad dėl sudėtingos pastato konstrukcijos visas statybų procesas buvo kiek nestandartinis. Tarkim, suprojektuoti 1 m skersmens ir 18 m gylio poliniai pamatai. Norint išlaikyti pastato sandarumą, buvo pasirinktas netipinis 1–2 aukštų sienų ir dviejų aukštų perdangos konstrukcinis armavimas.

Viršijo A klasei keliamus reikalavimus

Pasak projekto plėtotojų, „Cube“ išsiskiria ne tik architektūriniais, bet ir energijos taupymo sprendimais.

Milžinišką įtaką pastato energiniam efektyvumui padarė kokybiškas fasadas. L. Laukaitis, įmonės „Conresta“ vadovas, teigia, kad statybos metu pavyko pasiekti fasado sandarumą, kuris net 70 % viršijo numatytus A energinės klasės reikalavimus.

„Verslo centrui būdingi itin aukšti energinio naudingumo rodikliai. Nors numatyta energinė pastato klasė A, mums pavyko pasiekti tokį fasado sandarumą, kad jis apie 70 % viršijo numatytus reikalavimus ir atitinka A++ klasės standartą“, – pasiektu rezultatu džiaugiasi „Conresta“ direktorius.

Verslo centrui pasirinktas vėdinamasis fasadas su aliuminio kompozito apdaila. Fasado apdailai buvo sumontuotos „Alucobond PLUS“ (Vokietija) plokščių kasetės, kurias pagamino jau netrukus 50 metų jubiliejų švęsianti Vokietijos bendrovė „3A Composites GmbH“.

Praeivių žvilgsnį traukia neįprastai tamsi fasado spalva. Tačiau aliuminio kompozito plokščių pranašumas, lyginant su kitų fasadų apdailos plokščių medžiagomis, yra ne tik didelė spalvinė gama, bet ir galimybė jas kasetuoti ir tvirtinti paslėptuoju būdu. Tai svarbu, nes taip galima sukurti vientisą, lygią plokštumą ir užtikrinti, kad eksploatacijos metu jungimo vietose neatsirastų koroduojančių kniedžių ir dulkių purvo sankaupų.

Tokios plokštės buvo naudotos statant ne vieną žinomą Lietuvoje objektą, tarp jų: „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centrą Kaune, Palangos autobusų stotį, viešbutį „Flores“ Druskininkuose ir prestižinį „Porsche“ centrą bei Nacionalinį fizinių ir technologijos mokslų centrą, esančius Vilniuje.

Verslo centre naudojama elektros energija gaunama iš atsinaujinančiųjų išteklių (RES). Visame pastate ir automobilių stovėjimo aikštelėse naudoti šviestuvai su moderniausiomis šviesos diodų (LED) technologijomis.

Verslo centrui pasirinkta langų sistema „Reynaers“ suteikia neribotų galimybių. Langai ir vitrinos – iš aliuminio ir stiklo konstrukcijos su skaidriais grūdinto stiklo paketais. Laiptinėse įdiegta saulės kontrolės sistema. Trijų stiklų aliuminio langai išsiskiria ypač gerais garso izoliacijos (Rw (C; Ctr) ≤ 48 (-2; -8) dB) ir sandarumo (vandens 900, atsparumas vėjo apkrovoms – 1500) parametrais.

„Cube“ yra gamtai palankus verslo centras. Patalpos šildomos naudojant pastatomus konvektorius „Konveka“. Šie dėl žemų korpusų beveik neužstoja vaizdo pro langą. Skleisdami šilumą į viršų, prie lango jie sukuria lyg šilto oro užuolaidą, neleidžiančią šalčiui patekti į patalpą. Sumontuoti prie vitrininių langų, dėl nekaistančių korpusų jie nespinduliuoja šilumos per langą.

Kalbėdami apie pastate įrengtas inžinerines sistemas, pažangių technologijų taikymu garsėjančios bendrovės „Conresta“ atstovai išduoda, kad administracines patalpas (nuo trečio iki aštunto aukšto imtinai) vėdina du identiški vėdinimo agregatai „Komfovent VERSO-R-60-SL-H-EC“. Tai prietaisai su rotaciniais rekuperatoriais, vandeniniais oro pašildymo šilumokaičiais ir vandeninėmis oro vėsinimo sekcijomis. Įrenginių „Komfovent VERSO“ našumas objektuose siekia nuo 1 000 iki 34 000 m3/h, todėl buvo pasirinkta, kad ir administracinių patalpų sanitarinius mazgus (nuo trečio iki aštunto aukšto), taip pat technines ir pagalbines pirmojo ir antrojo aukšto patalpas „aptarnautų“ „Komfovent“. Čia įmontuoti „Domekt-CF-900“ –keturi identiški vėdinimo agregatai su plokšteliniais rekuperatoriais, elektriniais oro pašildymo tenais.

Ne visur naudotos apdailos medžiagos

29 m aukščio pastatas unikalus ir nestandartiškai aukštomis lubomis, siekiančiomis kone tris metrus. „Paprastai miesto centre būna daug vietos apribojimų, todėl sutaupoma žeminant lubas. Vos įėjęs į verslo centrą pajunti, kad aplink erdvu, atrodo, kad kvėpuoji visais plaučiais, o tai labai gerai nuteikia darbui“, – projekto pranašumus vardija G. Natkevičius.

Na, o įmonės „Conresta“ vadovas atkreipia dėmesį, kad didelių erdvių suteikiamą laisvės pojūtį sustiprino ne tik aukštos lubos, bet ir akcentuotas minimalizmas, interjere vyraujančios pilkos ir baltos spalvos, grūdinto stiklo turėklai abejose pastato laiptinėse. Ir, žinoma, visų žvilgsnius prikaustančios monolitinio gelžbetonio apdailos sienos ir kolonos. Pabaigus betonuoti šias konstrukcijas, buvo nuspręsta joms nenaudoti jokių papildomų apdailos medžiagų. Monolitinis gelžbetonis – itin kokybiška medžiaga, tačiau, jeigu naudojama apdailai, jai reikia skirti ypač daug dėmesio ir tikslumo. Vis dėlto bendrovei „Conresta“ net 110 % pavyko pasiekti puikų rezultatą.

Verslo centre sumontuoti antro didžiausio pasaulyje liftų gamintojo „Schindler“ įrenginiai: trys keleiviniai liftai su diržine technologija. Bendrovės „Schindler-Liftas“ atstovas Arūnas Krutulis sako, kad ši technologija leidžia liftui dirbti tyliau, su mažiau vibracijų ir mažesnėmis elektros sąnaudomis.

Jau daugiau nei 20 metų tarptautiniam koncernui priklausančios įmonės „Schindler-Liftas“ įrenginiai priskiriami pačioms saugiausioms transporto priemonėms pasaulyje.

Į aštuonių aukštų verslo centrą investuota 7 mln. eurų, čia įrengti 100–800 m2 biurai. Kiekvienas nuomininkas gali išsirinkti individualų biuro interjerą. Pastato projektas parengtas naudojant informacinę pastato modeliavimo programą BIM (angl. Building Information Modeling). Tai padėjo išvengti nesusipratimų, klaidų ir projekto pakeitimų prasidėjus statyboms.

Pastato techninę priežiūrą atliko jau 14 metų sėkmingai rinkoje dirbanti UAB „Provalda“. Bendrovės vadovas Kęstutis Jozonis sako, kad tokios apimties objektai reikalauja visų sričių ekspertų glaudaus bendradarbiavimo: techninės priežiūros vadovų, statybos vadovų ir projekto vykdymo priežiūros vadovų bei ekonominės dalies vadovo.Įsitraukus šiems specialistams buvo nuolat atliekama kokybės, statybų eigos ir kainų kontrolę. Visus iškilusius iššūkius, užtikrinant projektinių sprendinių ir terminų laikymąsi „Cube“ statybos metu, pavyko sėkmingai išspręsti. Pastatas iškilo per 11 mėnesių nuo statybos pradžios 2017 metais.

Pertvarų sistemoms – griežčiausi reikalavimai

„Cube“ buvo pasirinktos ir sumontuotos net penkių tipų „Siniat“ pertvaros. Bendrovės „Siniat LT“ atstovai informuoja, kad verslo centre buvo pasirinktos aukštos kokybės plokštės „NIDA Expert“. Jos montuojamos ant metalinio karkaso bei sausosios statybos sistemose. Plokštės atitinka aukštesnius techninius reikalavimus, joms būdingas konstrukcinis stabilumas ir lygus paviršius, tinka priešgaisrinėms sistemoms ir kokybiškai garso izoliacijai išgauti.

„Objekte naudojamoms sistemoms buvo keliami ypač aukšti garso izoliacijos ir priešgaisriniai reikalavimai (atsparumas ugniai ne mažesnis nei EI = 60 klasės, palyginkime – standartiniai EW 20 – C5, 30 – C5). Todėl net ir šachtinių sienų sprendiniams buvo naudojamos specialios sistemos su ypatingomis „SINIAT Nida“ gipskartonio plokštėmis „Nida Kieta“ (tipas DEFH1IR, 15 mm storio plokštė)“, – pasakoja „Siniat“ pardavimų vadovas Baltijos šalims Artūras Remeika ir priduria, kad tai buvo puikus projektuotojų pasirinkimas. „Nida Kieta“ – tai visų pirma aukščiausio lygio priešgaisrinė plokštė su puikiomis akustinėmis garso izoliavimo savybėmis, užtikrinanti aukšto lygio akustinį komfortą administraciniame pastate ir jo patalpose.

Įmonė „Siniat“ yra vienas didžiausių gipskartonio ir sertifikuotų CE ženklų sisteminių sprendimų gamintojų Europoje. Gaminiai atitinka LEED, BREAAM standartus. Gamintojo „Nida Kieta“ sistemą sudaro du sluoksniai: 15 mm storio plokščių ir vienos pusės apdaila. Tokia sistema turi abipusę priešgaisrinę apsaugą (gaisro atveju apsauga tiek iš vienos, tiek iš kitos plokščių apdailos pusių). Ji yra atsparesnė pažeidimams, todėl ypač tinkama viešosios paskirties patalpoms (mokyklos, ligoninės, sporto salės, administraciniai pastatai). Turi geresnių mechaninių savybių, būdingas didesnis atsparumas drėgmės ir ugnies poveikiui, taip pat jos išlaiko standartinės gipskartonio plokštės savybes (lengvas pjovimas, montavimas ir transportavimas).

Net ir nesudėtingai konstrukcijai reikia profe-sionalumo

Pagrindinis profesionalumo rodiklis – kokybė ir terminų laikymasis. Net jeigu tie terminai yra labai įtempti. „Cube“ statybų metu reikėjo, kad šie abu rodikliai būtų išpildyti nepriekaištingai, todėl užduotis pakelti verslo centro karkasą buvo patikėta šiemet 25-metį švęsiančiai bendrovei „Klaipėdos monolitas“.

Įmonės vadovas Donatas Valaitis pasakoja, kad konstruktoriai šiame verslo centre suprojektavo storesnę perdangos plokštę nei įprastai. Juk paprastai taupydami betoną konstruktoriai minimaliai plokštės storį pamažina. Dėl tokio sprendimo ir dėl betono savybės trauktis visada didėja mikroįtrūkių rizika. Verslo centro „Cube“ perdangos plokštėse nebuvo nė menkiausio įtrūkimo.

„Naudojome tipinius klojinius, iš kurių buvo pastatytos kolonos, perdangos plokštės, liftų šachtos, laiptinės. Armatūrą ir karkasus gaminome patys, o betoną gavome tiesiai iš gamintojų. Su dideliu ryžtu ir atsakomybe darbams vadovavo Audrius Valaitis, o meistro Mindaugo Petrausko brigada per gana trumpą laiką pakėlė monolitinės gelžbetoninės konstrukcijos pastato konstruktyvą“, – sako įmonės „Klaipėdos monolitas“ direktorius.

Paklaustas apie iššūkius, pašnekovas neslepia, kad šis pastatas yra vienas labiausiai praėjusiais metais pasididžiavimą kėlusių darbų, metų „vizitinė kortelė“, tačiau netikėtumų nesukėlė. Galbūt dėl to ir darbai buvo atlikti greitai ir be jokių nukrypimų nuo techninio projekto sprendinių.

D. Valaitis atkreipia dėmesį, kad netikėtumų ir negalėjo būti, nes su generaliniu rangovu „Conresta“ bendradarbiavimas vyko labai sklandžiai. „Viskas buvo technologiškai aptarta ir išvengta bet kokių nesusipratimų“, – sako D. Valaitis.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų