Molėtuose baigtas statyti ir oficialiai atidarytas aukštųjų technologijų įmonių grupės „Teltonika“ technologijų centras. Beveik 11 tūkst. kv. metrų ploto pastatas iškilo vos per dešimt mėnesių. Lietuviško kapitalo įmonės investicija į šį projektą sieks 34 mln. eurų. Tai didžiausia verslo investicija Molėtuose.
Naujajame technologijų centre įsikurs antrasis „Teltonikos“ įmonių grupės gamybos padalinys, taip pat administracinis ir projektavimo biurai, veiks laboratorijos bei testavimo padalinys ir logistikos erdvės produkcijai sandėliuoti. Per keletą metų „Teltonikos“ technologijų centre bus sukurta 500 darbo vietų.
Čia bus gaminami daiktų interneto prietaisai, elektromobilių įkrovimo stotelės, modernūs telemedicinos prietaisai, tarp kurių – dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai, prieširdžių virpėjimus atpažįstančios išmaniosios apyrankės ir kita aukštosiomis technologijomis paremta tinklo įranga, sprendžianti svarbias problemas įvairiose šakose – nuo energetikos ir išmaniojo miesto iki transporto ir prekybos sektorių.
Iš Molėtų kilęs „Teltonikos“ įmonių grupės įkūrėjas ir prezidentas Arvydas Paukštys džiaugiasi, kad jam pavyko gimtinėje įgyvendinti tokį projektą. „Tikiu, kad „Teltonikos“ technologijų centras bus vertinamas kaip unikalus objektas visame Molėtų krašte. Manau, kad svarbu žmonėms suteikti galimybes dirbti ten, kur jie gyvena. Tikiuosi, kad siūlydami tokias pat darbo sąlygas ir atlyginimus kaip Vilniuje paskatinsime vietos gyventojus likti dirbti savo gimtajame mieste, taip pat pritrauksime šeimų iš kitų miestų“, – sakė A. Paukštys.
Draugiškas aplinkai
„Teltonika“ nuolat prisideda prie tvaresnės aplinkos kūrimo ir taiko priemones, mažinančias neigiamą poveikį aplinkai. Naujajame technologijų centre visi procesai ir veikla grindžiami ISO 14001 aplinkosaugos standartu. Gamykla suplanuota pagal aukščiausius projektavimo ir aplinkosaugos reikalavimus. Dviejų aukštų su antstatu pastatas yra energiškai efektyvus – pasiekta A++ energinė klasė. Pastatui statyti naudotos aplinkai draugiškos medžiagos ir energiją taupančios inžinerinės sistemos, instaliuotas taupus LED apšvietimas, daug dėmesio skirta statinio sandarumui ir konstrukcinėms detalėms. Ant jo stogo veiks saulės elektrinė, kuri patenkins dalį reikalingos elektros poreikio. Likusią elektros dalį įmonė pirks iš tiekėjų, energiją gaminančių iš atsinaujinančių išteklių.
„Teltonikos“ technologijų centrą projektavusi UAB „2L Architects“ komanda – projekto vadovas Paulius Latakas ir projekto architektė Kristina Šimkūnaitė – teigia, kad tai itin šiuolaikiškas ir tvarios gamybos standartus atitinkantis aukštųjų technologijų pastatas, kurio projektas parengtas itin greitai – statybos leidimas gautas vos per 6 mėnesius.
Pastato vieta Molėtuose yra išskirtinė. Jo teritorija yra prie pagrindinio įvažiavimo į miestą, aktyvioje vietoje gana arti miesto centro, šalia yra ne tik kitų didesnių komercinių pastatų, bet ir gyvenamųjų namų. Todėl daug dėmesio skirta pastato įsiliejimui į šią įvairialypę aplinką.
Atviras vietos bendruomenei technologijų centras atliks socialinį vaidmenį: čia veiks mokymų centras, kuriame žadama rengti laisvalaikio užsiėmimus, edukacines veiklas jaunimui, supažindinant jaunus žmones su naujausiomis technologijomis.
Komfortiškas darbuotojams
Pastato plotą ir tūrio formą padiktavo technologinė užduotis, sklypo dydis ir pailga jo forma. Konstrukcijas sudaro gelžbetoninės kolonos ir metalinių santvarų, sijų bei profiliuoto pakloto denginys. Taip pat panaudotos kompozitinės metalinės sijos, siekiant išsaugoti maksimalų gamybos patalpų aukštį.
Statinio fasadai susideda iš skaidrios stiklo ir aliuminio sistemos su saulės kontrole ir aklinų atitvarų iš daugiasluoksnių plokščių. Ilgo pastato fasadai ritmiškai skaidomi vertikaliai išdėstytomis daugiasluoksnėmis plokštėmis ir aliuminio lamelėmis, kurios vietomis „nubėga“ nuo skaidrių zonų ant aklinų ir taip sukuria vientisą vaizdą. Stogai projektuoti su šviesia PVC danga, kuri atspindi šilumą.
Specifinė objekto paskirtis – biurai, laboratorijos ir gamybos patalpos po vienu stogu – kėlė vieną didesnių iššūkių projektuotojams dėl sistemų ir sprendinių suderinimo, todėl projektavimui buvo pasitelkta pastato informacinio modeliavimo (BIM) metodika ir tuo grįstas projekto valdymas.
Kita vertus, pasak architektų, po vienu stogu sudedant daug skirtingų paskirčių, labai svarbu funkcinės zonos ir jų tarpusavio ryšiai. „Tiek administracijos, tiek laboratorijų ir gamybos darbuotojai dirba siekdami sukurti produktą. Todėl stengėmės, kad net erdviškai atskirtos patalpos susisiektų vizualiai ir funkcionaliai. Be to, užsakovai išryškino visų sričių darbuotojų bendravimą -tai norėjome pabrėžti ir kurdami pastato erdves“, – sakė architektai.
Siekiant racionaliai išdėstyti judėjimą ir pasiskirstymą ilgame pastate bei atskirti gamybos ir administracijos darbuotojų srautus, du pagrindiniai įėjimai numatyti pastato centre, iš kur darbuotojai pasiskirsto į tolimesnes pastato zonas: vienas veda į antro aukšto administraciją, kitas – į persirengimo patalpas ir gamybą.
Pastato įėjimas akcentuojamas aukštesniu, iškilesniu holu. Pirmajame aukšte išdėstytos gamybos, laboratorijų ir sandėlių patalpos. Antrojo aukšto pietinėje pusėje palei fasadą į abi pastato puses nuo centrinio holo išdėstytos administracinės patalpos – biurai, bendro naudojimo susitikimų ir konferencijų kambariai su rezervavimo sistema. Komandiniam darbui suprojektuoti didesni kabinetai, skirti 5–7 žmonėms. Atviro plano kabinetuose darbo vietos suskirstytos grupėmis ir numatytos „salos“ viduryje patalpų. Šios patalpos su akustinėmis stiklinėmis pertvaromis atskirtos nuo šviesių koridorių, kurie kai kur paplatinti bendriems susibūrimams.
Gamybos ir administracijos zonas jungia bendras antrojo aukšto 1 000 kv. m ploto atviras daugiafunkcis holas, skirtas tiek gamybos, tiek ir administracijos darbuotojų poilsiui, paskaitoms ir renginiams, taip pat nepriklausomoms darbo vietoms. Šioje atviroje patalpoje yra kavos baras ir bendra virtuvė, o per dideles vitrina galima iš viršaus stebėti gamybos procesą.
Šildantis akcentas monochrominiame įmonės interjere – natūralaus medžio detalės: pagrindiniame hole recepcijos baldai ir administracijos akustinės durys su natūralaus ąžuolo lukštu. Kitos medžiagos ir spalvos parinktos pačių užsakovų, aktyviai dalyvavusių interjero kūrime.
Sėkmei svarbu aiškus planavimas ir tinkamas bendravimas
„Teltonikos“ projektas Molėtuose buvo įgyvendinamas be generalinio rangovo, jo funkcijas iš dalies perėmė UAB „Contestus“ – daug patirties sukaupusi statybų valdytoja, kuri rinkoje dirba daugiau kaip 16 metų ir jau prisidėjo prie daugiau nei 70 statybos projektų valdymo bei nekilnojamo turto objektų plėtros visoje Lietuvoje. Profesionali ir patyrusi įmonės komanda nuo pat pirmųjų žingsnių koordinavo „Teltonikos technologijų centro“ statybos valdymą, kuris apima rangovų, subrangovų ir tiekėjų parinkimą bei darbų organizavimą statybos aikštelėje, ir vykdė techninę priežiūrą.
Kaip sakė šios įmonės projekto vadovas Genadijus Ščerbukas, įgyvendinant šį projektą vienas pagrindinių uždavinių buvo kokybiškai ir per trumpą laiką įgyvendinti statybos darbus, laikantis visų iškeltų reikalavimų. Tai tapo vienu didžiausių iššūkių. Bet, kaip teigė projekto vadovas, profesionali įmonės komanda, sukaupta patirtis planuoti darbus ir laiku priimti teisingi sprendimai leido projektą įgyvendinti iki numatyto termino.
Pasak G. Ščerbuko, įvertinęs anksčiau pastatytų „Teltonikos“ gamyklų sprendinius ir išanalizavęs visus jų privalumus bei trūkumus, užsakovas Molėtų projekte kėlė aukštesnius reikalavimus visoms pastato inžinerinėms sistemoms, kad būtų užtikrinta technologijų centro darbo specifika. Įgyvendinti svarbūs konstrukcijų sprendimai užtikrino, kad pastatas atitiktų gamybos objektams nustatytus didesnius apkrovų reikalavimus.
Netradicinę darbų specifiką rangovams diktavo uždavinys įrengti aukštus reikalavimus atitinkančias gamybos, projektavimo ir laboratorijų patalpas. Atsižvelgiant į „Teltonikos“ gamybos specifiką, technologinėse zonose turėjo būti užtikrinti specialūs mikroklimato parametrai, būtini gamybos technologijai, nes gamybos proceso metu reikia kontroliuoti oro kokybę, drėgmę ir temperatūrą. Pastate instaliuotos vėdinimo sistemos su tikslių mikroklimato parametrų palaikymu. Ypatingas dėmesys skirtas patalpų vėdinimui ir drėkinimo sistemai bei kintamo oro srauto reguliavimui skirtų sklendžių (VAV) veikimui ortakių sistemose.
Projekto sėkmę lėmė ir aukšta darbo kultūra
Vienas iš svarbiausių buvo reikalavimas, kad gamybos patalpų grindų danga atitiktų elektrinės varžos reikalavimus. „Gamybos zonos patalpų grindų elektrinio pralaidumo rodiklis turėjo siekti ≤10⁸ Ohms, – pasakojo G. Ščerbukas. – Ne mažiau svarbūs buvo ir apšvietimo parametrai technologinėse zonose.“
Pasak jo, išskirtinis dėmesys skirtas inžinerinių sistemų derinimui, siekiant išvengti netikslumų ir klaidų, bei pastato valdymo ir automatizavimo sistemai. Gausios pastato inžinerinės sistemos valdomos išmaniai nuotoliniu būdu – iš vienos darbo vietos per bendrą pastato valdymo sistemą (angl. BMS – Building Management Systems).
„Projektui pasirinktos kokybiškos medžiagos ir tvarūs sprendimai užtikrino pastato ilgaamžiškumą, patikimumą ir ekonomiškumą“, – sakė pašnekovas. Naudotos surenkamojo gelžbetonio konstrukcijos, kurių gamyba pasižymi mažesnėmis energinėmis sąnaudomis. G. Ščerbukas priminė, kad projekto vykdymo laikotarpiu pasaulyje buvo jaučiama nestabili situacija statybos sektoriuje, brango statybinės medžiagos, ilgėjo jų pristatymo terminai. Tačiau „Contestus“ sėkmingai įveikė visas dėl to iškilusias kliūtis.
„Norint užtikrinti sėkmingą statybos projekto eigą, ypač svarbus tinkamas ir savalaikis bendravimas su visais statybos projekto dalyviais, dalyvavimas kiekviename proceso žingsnyje – nuo projektavimo iki statybos užbaigimo. Taip pat svarbu laikytis kalendorinio darbų grafiko. Kad gamykla duris atvertų laiku, reikėjo tinkamai organizuoti proceso dalyvių darbus ir juos suderinti, nes prie projekto prisidėjo nemažai įvairių sričių specialistų“, – sakė pašnekovas.
G. Ščerbukas teigė, kad bet kokio dydžio objekto techninė priežiūra visada susiduria su įvairiais iššūkiais kasdienėje veikloje, ypač kai objektas yra statomas ūkio būdu. Dėl aiškaus planavimo ir komunikavimo su visais proceso dalyviais įmonei sėkmingai pavyko projektą įgyvendinti laiku ir biudžeto rėmuose. Pašnekovo teigimu, kiekvienas UAB ,,Contestus“ įgyvendintas projektas yra išskirtinis ir turi savo iššūkių, tačiau bebaimis požiūris leidžia judėti į priekį.
„Teltonikos“ pastatas Molėtuose iškilo per 10 mėnesių. Įgyvendinant šį projektą užsakovo interesams atstovavo įmonė ARCHIS, kurios užduotis buvo užtikrinti, kad technologijų centras būtų pastatytas optimaliausiomis sąnaudomis per trumpiausią įmanomą laiką, kartu vykdant aukščiausios kokybės ir tvarumo reikalavimus. Kaip sako ARCHIS vadovas Rokas Urbonas, įmonė stengėsi pateisinti užsakovo parodytą pasitikėjimą.
Kad pastatas tenkintų inovatyvios įmonės veiklos poreikius, buvo svarbu užtikrinti, jog jis atitiktų ypatingiems statiniams keliamus reikalavimus, nustatytus mikroklimato parametrus ir užsakovo iškeltus uždavinius. Aukštosiomis technologijomis paremtai produkcijai gaminti skirta gamybos technologija lėmė labai aukštus reikalavimus statybos proceso dalyviams, o prie projekto buvo pasitelkta beveik 130 žmonių.
R. Urbonas pasakojo, kad užtikrinti darbo efektyvumą padėjo skaitmeninės technologijos – pirmiausia, informacinis statinio modeliavimas (BIM, Building Information Modeling – angl.), kai kuriama ir valdoma visa statinio informacija, tiksliau ir greičiau įgyvendinami projekto sprendiniai bei nustatomos klaidos. Taip pat darbus spartino „Dalux“ programa, skirta statybų priežiūrai, kokybės užtikrinimui, darbų saugai ir defektų registravimui.
Dalyvaujant užsakovui ir projektuotojams, statyboms bei patalpų įrengimui parinktos kokybiškos medžiagos bei inžinerinės sistemos tiek gamybinėms, tiek ir administracinėms patalpoms bei poilsio zonoms įrengti: “Kartu su užsakovu buvo ieškoma tvarių ir estetiškų sprendimų komfortiškoms darbo sąlygoms bei jaukiam ir estetiškam interjerui sukurti“, – teigė R. Urbonas.
Dėl gamybos technologijos specifikos, įmonės gamybinėse patalpose ir laboratorijose užtikrinami specialūs mikroklimato parametrai, kontroliuojant oro kokybę, drėgmę ir temperatūrą. Gamybos darbuotojams įrengtos patogios šiuolaikiškos patalpos su darbo ir poilsio zonomis. Virš 3000 kv. m administracinėse patalpose įrengti erdvūs kabinetai, poilsio ir posėdžių bei susitikimų erdvės, įmonės darbuotojams sukurtas puikus mikroklimatas ir akustinis komfortas. Darbuotojams ir svečiams įrengtas išskirtinio interjero restoranas.
Įdiegtos modernios technologijos ir inžinerinės sistemos užtikrino komfortiškas darbo sąlygas visame pastate, o pats statinys yra energiškai efektyvus – pasiekta A++ energinio naudingumo klasė.
ARCHIS vadovas R. Urbonas pabrėžė, kad įgyvendinant projektą, atsakingas požiūris į aplinką ir aukšti reikalavimai taikyti visuose darbų etapuose, o tai kūrė deramą darbo kultūrą: objekto statybvietėje buvo laikomasi ypatingų švaros reikalavimų, rūšiuojamos atliekos, statybinės medžiagos naudotos tvariai.
Šeimos valdoma įmonė ARCHIS sukaupė jau daugiau nei 15 metų patirtį statybų rinkoje. Jos veikla apima platų spektrą nuo projektavimo iki bendrųjų statybos, rekonstrukcijos ir apdailos darbų. Šiuo metu komandą sudaro iki 50 darbuotojų, dalis jų – subrangovai. Molėtų projekte kasdien dirbo 10–20 įmonės inžinierių, techninių darbuotojų, architektų, statybos darbų vadovų ir darbuotojų, projektų koordinatorių ir vadybininkų.
R. Urbonas teigė, kad ARCHIS prie kiekvieno projekto prisideda ne tik savo sukaupta patirtimi, bet ir projekto sėkmei reikalinga darbo kultūra bei kompetentingu požiūriu. Vykdydama jai patikėto statybos projekto valdymą įmonė visada siekia, kad užduotis būtų įgyvendinta laiku, užtikrinant darbų kokybę ir laikantis sutarto biudžeto.
Įgyvendindama „Teltonikos“ technologijų centro projektą ARCHIS įgijo naujos patirties valdyti didelį objektą, greitai priimti ir įgyvendinti būtinus sprendimus ir bendradarbiauti su viso projekto dalyviais. „Įgyvendindami statybos projektą, naudojome įvairiose srityse sukauptą specialistų patirtį, kuri leidžia komandai dirbti efektyviai, kokybiškai ir siūlyti patikrintus sprendimus, – sako R. Urbonas.
UAB „Velansta“ pagamino ir objekte sumontavo apie 2000 kv. metrų išorės aliuminio ir stiklo konstrukcijų fasadą, kuriam parinkti aukštesnių parametrų sistemos sprendiniai, pasiekiantys energetinę A++ klasę. Sistema išskirtinė tuo, jog aliuminio profiliai pagaminti iš perdirbtų, naudotų aliuminio profilių ir parinktas nestandartinės spalvos padengimas, atsparus įbrėžimams, šiurkštaus paviršiaus, o stiklo paketai su individualiai išrinkta saulės kontrolės danga.
Pasirinkti patikimi aliuminio sistemų tiekėjai
Naujojo „Teltonikos“ technologijų centre buvo sumontuotos vienos žinomiausių aliuminio profilių gamintojų bendrovės „Sapa“ aliuminio profilių sistemos.
Pasak „Hydro“ Baltijos šalių vadovo Rimanto Staknevičiaus, šiam objektui buvo pasirinkta skandinaviška aliuminio profilių fasadams sistema SAPA 4150.
Vienas iš aktualiausių ir svarbiausių akcentų – tiekti aliuminio profiliai yra pagaminti iš specialaus tvaraus aliuminio profilių lydinio „Hydro CIRCAL“, kurio sudėtyje yra ne mažiau nei 75 proc. perdirbto aliuminio. Šis lydinys yra unikalus, nes pagamintas perdirbant savo laiką atitarnavusių senų aliuminio langų ir durų profilius. Specialiai tam dedikuotuose „Hydro“ fabrikuose atlikus „Hydro“ išdirbtą ir patentuotą smulkinimo, pirminio rūšiavimo, skenavimo lazeriu ir antrinio rūšiavimo procesą, išgaunamas naujas aliuminio profilių lydinys. Savo savybėmis jis niekuo nenusileidžia pirminiam aliuminiui.
„Svarbu paminėti, kad iš „Hydro CIRCAL“ lydinio pagaminti aliuminio profiliai pasižymi itin žema tarša, kuri siekia tik 2,3 kg CO2 emisijų pagaminti vienam kilogramui aliuminio profilio. Palyginimui: tai yra daugiau nei 6 kg mažiau nei vidutinė Europoje sunaudoto aliuminio emisija. Taip „Teltonikos“ technologijų centre sumontavus SAPA aliuminio fasadų sprendinius buvo sutaupyta beveik 100 tonų CO2 emisijų“, – sako R. Staknevičius.
Šiame projekte projekto autoriai ypatingą dėmesį skyrė estetikai ir funkcionalumui, todėl parinko specialaus atspalvio aliuminio profilių paviršių. Toks paviršiaus padengimas išsiskiria ilgaamžiškumu, yra daug atsparesnis mechaniniams pažeidimams, o dažymui suteikta 10 metų garantija.
„Schindler-liftas“ objekte sumontavo atnaujintos trečiosios serijos liftą „Schindler 3000“, į kurio komplektaciją įeina inovatyvi regeneruojamosios pavaros technologija, kelionei reikalingą energiją sumažinanti iki 30 proc., palyginti su įprastomis technologijomis.
Darnią aplinką kuriantis dekoras
Architektūros, landšafto ir interjero dizaino kompanija „Biosyncora“ jau ne vienus metus kuria darnias darbo erdves. Bendrovė teikia konsultacijų, dizaino, instaliacijos ir augalų priežiūros paslaugas iš biurų Vilniuje ir Niujorke. „Dizainas neturi prasmės, jeigu jis tiesiog gražus – jis turi pateisinti praktinę funkciją ir laužyti standartus“, – teigė įmonės projektų vadovė Skaistė Pranaitė. „Biosyncora“ priemonės pagrįstos moksliniais tyrimais ir beveik 20 metų patirtimi, tad bendrovei buvo patikėta įrengti visus želdinius ir dekoratyvią 85 kv. m sieną „Teltonikos“ technologijų centro pagrindiniame hole.
„Pasiryžome kūrybiškai pavaizduoti produktą, kuris bus gaminamas naujoje gamykloje. Šiai idėjai realizuoti pasiūlėme ant sienos perteikti skaitmeninės plokštės modelį. Pasirinkimu likome patenkinti, nors darbų metu teko susidurti su galybe iššūkių“, – pasakojo S. Pranaitė.
„Biosyncora“ organinis dizainas remiasi natūraliais gamtos elementais – vandeniu, augalais, akmenimis, mediena. ,,Norėdami modeliui suteikti technologišką išvaizdą, pasirinkome integruoti apšvietimą. Šaltos šviesos fragmentai baltame fone suteikia sterilumo, kurį balansuoja samanos. Vadovaudamiesi „Biosyncora“ filosofija, nutarėme modelį daryti iš samanų ir ypač porių medžio plokščių, nes abi medžiagos efektyviai sugeria triukšmą“, – pasakoja S. Pranaitė.
Tokio dydžio siena reikalavo modelį suskaidyti į atskiras dalis, saugiai transportuoti ir sujungti pačiame vestibiulyje. „Tradicinių sprendimų teko atsisakyti, nes norėjome išlaikyti sienos vientisumą, nepalikdami susijungimo linijų, kurios ardytų harmoniją. Tai kėlė nemažai sunkumų tiek dizaino, tiek ir montavimo etapuose, bet galutinis rezultatas pasiteisino,“ – sako S. Pranaitė.
Projektuojant ir montuojant plokštės modelį, teko preciziškai suplanuoti jo dalių išdėstymą atsižvelgiant į galybę faktorių.
Inovatyvių sprendimų buvo priimta ir formuojant lauko kompoziciją. „Kompozicijos centre matome mėnulį įkūnijantį krioklį. Norėdami sukurti žėrinčio sidabro efektą, naudojome specialiai apdirbtą plieną. Šios kompozicijos grožis ypač atsiskleidžia naktį, kai nuo plokštės modelio sklindantys spinduliai padengia tvenkinio paviršių žvilgančia sidabro šviesa. Atspindys išryškina krioklio kraštus ir sukuria šviečiančio mėnulio efektą, o nuolatinis vandens judėjimas kompozicijai suteikia alsavimo. Krioklys kiekvieną dieną sutiks gamyklos darbuotojus, pasveikindamas, paskatindamas ir geros dienos palinkėdamas raminančiu vandens čiurlenimu“, – patikina S. Pranaitė.
Priimti unikalūs sprendimai pabrėžia ne tik aukštus „Biosyncora“ komandos, bet ir užsakovo standartus.
Prie „Teltonikos“ centro „Biosyncora” įrengė visus želdinius. Bendrovės komanda nuklojo šlaitus beveik 2 tūkst. kv. metrų šilokų velėna, kuri pavasarį sužydės energija trykštančiomis spalvomis. „Lietuvoje šilokų naudojimas nėra paplitęs, tad klientas buvo patenkintas mūsų pasiūlymu integruoti šią naujovę “Teltonikos” lauko erdvėje,” – pasakoja S. Pranaitė.
Natūraliomis kompozicijomis, įkūnijančiomis organinio dizaino principus, “Biosyncora” bendrovė siekė išryškinti įvažiavimą į gamyklos teritoriją ir restorano zoną. Pasirinkti specialūs ąžuolai pasižymi išskirtinai ryškių spalvų lapija, kuri išlieka iki pat žiemos. Rudenį kiekvienas lapas nusidažo įvairiomis spalvomis ir sukuria kerintį margumyno efektą.“Biosyncora” lauko apželdinimo sprendimai suteikia jaukią užuovėją restorano klientams ir sukuria tyros gamtos atmosferą visoje lauko erdvėje.
Po kojomis – funkcionali, estetiška ir tvariai pagaminta grindų danga
Kokybiškas ir estetiškai atrodančias grindų dangas „Teltonikos“ technologijų centro patalpoms įrengti tiekė UAB „Vaineta ir partneriai“. Jos direktorius Neividas Biriukovas sakė, kad vienas pagrindinių užsakovo reikalavimų buvo tokios medžiagos, kurios būtų kokybiškos, funkcionalios ir draugiškos aplinkai.
„Vaineta ir partneriai“, prekiaujanti interjero ir eksterjero apdailos medžiagomis, technologijų centro grindims pasiūlė olandų kompanijos „Interface“ kilimines plyteles ir „Tarkett“ ritinines vinilines dangas. Šie produktai pasižymi puikiomis eksploatacinėmis savybėmis ir yra itin populiarūs dėl savo inovatyvaus dizaino, kainos ir kokybės santykio. Dangos gaminamos tvariai, iš perdirbtų medžiagų, atliekų nekaupiančioje aplinkoje, yra ilgalaikės ir jas lengva prižiūrėti.
Pasirinkta „Interface Composure“ dangų kolekcija, kurios modulinės kiliminės plytelės sukurtos siekiant pakeisti darbo erdvę. Ši danga ne tik sukuria jaukią aplinką, bet ir puikiai absorbuoja garsus, sumažina skleidžiamą triukšmą, idealiai tinka darbo ir poilsio zonoms. Pagrindinis modulinių plytelių privalumas yra jų formos, raštai ir tekstūros, suteikiančios naujų galimybių priimant dizaino sprendimus, kai išgaunami nepakartojami estetiniai efektai. Svarbu ir tai, kad klojimo metu susidaro mažas kiekis atliekų, be to, galima keisti atskiras plyteles.
Kolekcijos „Composure“ raštas įkvėptas natūralių uolienų. Projektui pasirinkta „Transcribe“ spalva – šiuo metu populiaraus stiliaus pilkos spalvos kiliminės plytelės yra ne tik gražios, šiuolaikiškos, bet ir praktiškos. Šios kiliminės plytelės naudotos įrengti 1 400 kv. metrų „Teltonikos“ patalpų grindų.
Kitose Technologijų centro zonose panaudota intensyviam judėjimui pritaikyta ritininė PVC danga, pasižyminti konduktyvinėmis savybėmis. Ši danga sukurta kontroliuoti statinius krūvius jautrioje aplinkoje, pavyzdžiui, medicinos technologijų, lazerių, optikos elementų ir kt. gamybos patalpose. Ji užtikrina aukščiausio lygio higieną ir elektrostatinio krūvio neutralizavimą. PVC danga – viena populiariausių grindų dangų, pasižyminčių ypač lengva priežiūra.
Bendrovės „Vaineta ir partneriai“ vadovas N. Biriukovas džiaugiasi, kad „Teltonikos“ projektas įgyvendintas tikrai sėkmingai ir įmonė didžiuojasi prisidėjusi prie inovatyvaus objekto statybų projekto, įgyvendinusi užsakovo užduotis taip, kaip sumanyta.
Daug patirties prekyboje statybinėmis ir apdailos medžiagomis sukaupusi įmonės „Kingsbud“ komanda „Teltonikos“ pastato vidaus pertvaroms parinko ir suprojektavo apie 2 500 kv. m ploto baltos spalvos ugniai atsparias (EI60, degumo klasė A2-s1, d0) 120 mm storio daugiasluoksnes plokštes su akmens vatos užpildu, taip pat pateikė specialius ugniai atsparius plokščių montavimo mazgus, tvirtinimo ir skardinimo elementus, o „Kingsbud“ specialistai konsultavo rangovą pastato ugniasienių montavimo klausimais.
Kokybiški darbai – pagal užsakovo poreikį
Patyrusios statybų generalinės rangos įmonės „Sintervalas“ direktorius Dalius Satkūnas džiaugiasi, kad didelė dalis „Teltonikos“ technologijų centro konstrukcijų įrengimo bei apdailos darbų buvo patikėti būtent jų komandai. Ši bendrovė objekte montavo visą gelžbetoninį pastato karkasą, denginio metalines konstrukcijas, fasado trisluoksnes plokštes, patalpų gipsines pertvaras, taip pat atliko visus glaistymo, dažymo ir plytelių klijavimo darbus. Šis objektas bendrovei buvo bene didžiausias per visą jos patirtį, todėl tapo vertingas gauta patirtimi bei įdomus savo sprendimais.
Pastato karkasui buvo panaudotos surenkamojo gelžbetonio kolonos bei sienos. Perdangų įrengimui iš kiaurymėtų gelžbetoninių perdangos plokščių, buvo naudojamos kompozitines „Deltabeam“ sijos, kurios leidžia efektyviau išnaudoti pastato vidines erdves
Gamyklos patalpoje, kur keliami aukštesni reikalavimai dėl garso izoliacijos, buvo įrengtos akustinės, garsą slopinančios sienos, panaudojant akustines gipskartonio plokštes bei trisluoksnes plokštes, kurios puikiai izoliuoja garsą ir slopina žemo dažnio triukšmą.
Šio projekto statybos darbus pavyko atlikti laiku ir kaip visada kokybiškai. Bendrovė darbe naudoja modernias technologijas, greitai ir kokybiškai vykdo darbus, užtikrina jų ilgalaikiškumą ir lanksčiai prisitaiko prie kiekvieno objekto užsakovų poreikių.
Pastato mikroklimato poreikius užtikrina efektyviausios sistemos
Naujojo „Teltonikos“ technologijų centro pastato vidaus inžinerinių sistemų įrengimo darbai patikėti UAB „Sintervalas“ antrinei, inžinerinius tinklus įrengusiai įmonei „Sinoras“. Bendrovė svariai prisidėjo prie šio projekto energijos taupymo ir kitų tvarių sprendinių įgyvendinimo: montavo šildymo, vėdinimo, kondicionavimo, vandentiekio ir nuotekų sistemas.
Pasak D. Satkūno, šio projekto išskirtinumas – aukšti reikalavimai energijos taupymui ir tvarumui. Pastatas išsiskiria išmaniomis inžinerinėmis ir technologinėmis sistemomis. Didžiausi mikroklimato reikalavimai kelti gamybos salei, kur turi būti griežtai kontroliuojama temperatūra, drėgmė ir dulkėtumas.
Biurų mikroklimatui taip pat kelti dideli reikalavimai. Remiantis ne tik Lietuvos, bet ir ASHRAE bei LEED standartų reikalavimais, suprojektuotos keturios pagrindinės biurų vėdinimo sistemos. Oro kiekis patalpose valdomas remiantis CO2 ir temperatūros lygio jutikliais, taip tiekiant daugiau oro, kai patalpose susirenka daugiau žmonių.
„Sintervalo“ direktorius D. Satkūnas pasakoja, kad sprendžiant įvairius klausimus teko daug bendrauti su užsakovais, kurie nori turėti modernią, aplinkai draugišką gamyklą. Statant „Teltonikos“ namus teko įgyvendinti ne tik daug sprendinių, kurių tikslas – spręsti gana specifines užduotis, susijusias su sudėtingais techniniais reikalavimais laboratorijoms ir gamybinėms patalpoms. Gamyba ir tyrimai turi vykti itin švariose patalpose, tad dideli reikalavimai buvo keliami ventiliacijai, paviršių švarumui ir kt.
D. Satkūnas atskleidžia, kad dėmesys tvarumui, gamtosaugai, energijos taupumo tendencijos, saulės energijos ir kitų atsinaujinančių šaltinių panaudojimas šiuo metu akcentuojamas daugelyje projektų, kuriuos įgyvendino aukščiausios darbų kokybės siekiantis „Sintervalas“, turintis kvalifikuotų, daug patirties sukaupusių darbuotojų, perspektyvių savo darbą išmanančių specialistų komandą.
Pasirinkta aukščiausia kokybė ir klasikinis dizainas
„Teltonikos“ technologijų centro interjerui vidaus patalpų apdailos medžiagas, jų spalvas ir naudojamus gaminius pasirinko patys užsakovai, aktyviai dalyvavę interjero kūrime kartu su projektuotojais ir rangovais. Daug užsakovo dėmesio skirta visų patalpų įrengimui. Remiantis gerąja praktika, parinktos ir panaudotos kokybiškos, laiko patikrintos medžiagos ir gaminiai. Kartu tiek gamybinėms, tiek ir administracinėms bei poilsio patalpoms įrengti ieškota ne tik tvarių, bet ir estetiškų sprendimų jaukiam interjerui sukurti.
Projekte pasirinkti neblėstančio populiarumo JUNG gaminiai: baltos spalvos klasikinės LS990 serijos jungikliai bei kištukiniai lizdai. Šį pasirinkimą lėmė aukščiausia JUNG gaminių kokybė, ilgas jų eksploatavimo laikas ir patrauklus dizainas. Kokybiškų medžiagų, griežtų linijų jungiklių serija LS990 nepraranda populiarumo jau daugiau nei 50 metų – tai jungiklių dizaino klasika. „Klasikinės serijos baltos spalvos LS990 modelio jungikliai ir elektros lizdai simbolizuoja ir modernumą, ir laikui atsparų dizainą, vientisai išbaigia spalvinius interjero sprendimus“, – sakė „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis.
Klasikinės serijos jungiklis puikiai dera bet kokioje aplinkoje. Šio modelio JUNG jungikliai yra užkariavę rinką dėl savo klasikinių formų, patvarumo ir kokybės. Jų kukli elegancija puikiai dera daugelyje interjerų, didelis jų funkcijų spektras leidžia įgyvendinti sudėtingas architektūrines ir technines idėjas.
Šiuo metu statybų sektoriuje daug dėmesio skiriama ne tik gaminio išvaizdai, bet ir medžiagoms, iš kurių pagaminti atskiri prietaisai. Interjere naudojami jungikliai turi būti ne tik gražūs, bet ir patvarūs. JUNG prietaisai, net ir ilgai naudojami, nepraranda nei prekinės, nei funkcinės vertės. Itin aukštos kokybės, tvirtas ir negelstantis kompozitinis plastikas, iš kurio pagaminti jungikliai, yra nedužus ir praktiškai nesibraižantis. Tad įrenginiai gali atlaikyti intensyvų naudojimą.
JUNG jungikliai atitinka skirtingose pasaulio šalyse galiojančius techninius standartus. Visa JUNG kompanijos produkcija pasižymi aukšta kokybe ir turi kilmę įrodantį „Made in Germany“ sertifikatą.
Interjero estetika ir minimalizmas
UAB „Narbutas Lietuva“ komanda naujajame technologijų centre „Teltonika“ įrengė mobilias ir komfortiškas darbo vietas, taip pat įgyvendino funkcionalius baldų sprendimus poilsio ir paslaugų erdvėse.
Pasak bendrovės „Narbutas“ marketingo projektų vadovės Lauros Šakinės, užsakovas išskyrė kelis svarbiausius aspektus, renkant ir kuriant baldus naujam biurui. „Daugiausia dėmesio buvo skiriama baldų funkcionalumui ir mobilumui. Užsakovui buvo svarbu, kad kuriant erdvę būtų galima integruoti ir paslėpti kasdien naudojamas, bet nepatrauklias detales. Taip pat prireikus baldus būtų galima lengvai perdėlioti ar papildyti ir taip pritaikyti darbo ir poilsio zonas kiekvieno poreikiams ar netikėtiems pokyčiams. Kitas labai svarbus aspektas – ergonomiška ir patogi darbo vieta, kad kiekvienas darbuotojas jaustųsi puikiai kiekvieną dieną“, – apie projekte įgyvendintus sprendimus pasakoja L. Šakinė.
Kadangi visame biure vyrauja minimalistinis modernus dizainas, darbo vietoms buvo pasirinkti „Narbuto“ gaminami „Nova U“ modernios klasikos stalai, užtikrinantys darbuotojų patogumą bei darniai įsiliejantys į bendrą biuro interjerą. Prie jų pasirinktos ergonomiškos vokiečių gamintojo darbo kėdės, o daiktams laikyti funkcionalios ir minimalistinės „Narbuto“ „Choice“ spintos. Poilsio zonose derinti „Narbuto“ gaminami „Soft Rock“ moduliniai minkštasuoliai, „Vegas“ žemi krėslai bei „Giro“ pufai – vientiso, švaraus dizaino ir mobilūs baldai, leidžiantys kurti erdvę pagal kiekvieno individualius poreikius. Virtuvės ir susitikimų erdvėse naudotos „Narbuto“ „Moon“ aukštos ir žemos kėdės.
Pašnekovė patikina, kad neapsieita be individualių spendimų. Individualūs baldai buvo gaminti priimamojo zonai, holui ir virtuvei. Projekto autoriai, „Narbutas Lietuva“ Projektų vadovė Dovilė Kungienė ir dizainerė Elzė Trinkūnaitė, vieningai patikina, kad priimamojo zoną galima drąsiai vadinti kliento vizitine kortele. Dėl savo formos priimamojo zona atrodo minimalistinė, tačiau jos medžiagiškumas – natūrali ąžuolo faneruotė suteikia prabangos jausmą ir pritraukia dėmesį. Kuriant šią erdvę buvo vadovautasi posakiu – mažiau yra daugiau. Kiekviena panaudota detalė kruopščiai apgalvota, o spintose paslėpti įvairūs įrenginiai ir biurui reikalingos priemonės leidžia sukurti švaros ir minimalistinės prabangos pojūtį.
„Viso projekto įgyvendinimo metu vykusi atvira komunikacija su klientu ir nuo pat pradžių aiškiai užsibrėžti tikslai ir vizija padėjo pasiekti norimą rezultatą, o minimalūs iššūkiai, su kuriais susidūrė komanda, tik privertė galvoti kūrybiškiau ir atrasti netikėtų sprendimų. Dėl šios priežasties itin džiaugiamės vykusiu bendradarbiavimu ir galutiniu rezultatu“, – sako L. Šakinė.
Sieną puošia išskirtinė danga
Technologijų centro „Teltonika“ valgyklos lankytojų žvilgsnius traukia sienos, padengtos ypatinga danga – smėlio spalvos dekoratyviniu skystu granitu, kurį tiekė ir purkšdami padengė UAB „Rasausta“ specialistai. Iš viso taip bus padengta apie 170 kv. m paviršiaus.
Dekoratyvinis skystas granitas išsiskiria ne tik išvaizda, bet ir tvarumu. Jis pagamintas iš natūralaus vokiško granito, susmulkinto iki labai smulkios frakcijos – vos 1 milimetro. Nupurkštas šis šiurkštokos (primenančios degintą granitą) struktūros granitas gražiai atspindi ant sienos krintančią šviesą. Priklausomai nuo apšvietimo, jis sukurs vis kitokią nuotaiką patalpoje.
UAB „Rasausta“ vadovas Audrius Pučas pasakojo, kad jų tiekiamas dekoratyvinis skystas granitas yra visiškai ekologiškas produktas.
„Turime labai tvarų produktą, nes tai yra natūralus akmuo. Mes net šiek tiek pakeitėme rišamosios medžiagos – specialaus premikso – receptūrą, kad ji būtų ekologiška.Kai toks purškiamas skystas granitas išdžiūsta, turime sieną, dengtą natūraliu akmeniu“, – paaiškino pašnekovas.
Ši medžiaga tvari dar ir dėl to, kad į ją nemaišomi jokie dažikliai – spalva yra tokia, kokia būdinga natūraliam akmeniui. Be to, kadangi gaminant naudojamas tik natūralus akmuo, spalva atspari bet kokiems aplinkoms poveikiams – ji nenubluktų, net į sieną ilgai šviečiant saulei.
Visiškai išdžiūvusi danga pasižymi ir ypatingu atsparumu fiziniams poveikiams. Tai reiškia, kad atsitiktinai brūkštelėjus per ją baldu būtų pažeistas nebent pats paviršius, valymui naudojant šepetį plastikiniais šeriais – jai nieko blogo nenutiks.
Pasak A. Pučo, dekoratyvinis skystas granitas rinkoje yra gana naujas produktas, bet jau sulaukęs klientų dėmesio ir panaudotas keliuose objektuose Lietuvoje.
Estetiški ir patikimi dušo sprendimai
Įrengiant dušo patalpas darbuotojams ieškota ilgaamžių ir patikimų sprendimų. Ne mažiau svarbūs buvo komfortas ir estetika. Projekto metu svarstyta pastate įrengti sensorinius, termostatinius, net paprastus svirtinius dušo maišytuvus. Pasirinkti potinkiniai dušo sprendimai: potinkinė dušo dalis, potinkinis termostatinis maišytuvas ir profesionali dušo galva. Iš viso įrengta 12 tokių dušų.
„Potinkiniai dušo sprendimai yra ta dalis, kur nebuvo galima rizikuoti. Užsakovas pasirinko „Ideal Standard“ sprendimus dėl aukštos kokybės, patikimumo ir universalumo. Būtent universalumo veiksnys šiame projekte buvo labai ryškus. Įrengus universalią potinkinę „Ideal Standard“ dušo maišytuvo dalį, ant jos galima sumontuoti bet kurį maišytuvą. Nors sensorinis maišytuvas labiausiai atitiko pastato paskirties diktuojamus poreikius, pasirinktas termostatinis, kurį dažniausiai renkasi namų vartotojai. Universali potinkinė dalis suteikia galimybę po kelerių metų naudojimo, esant poreikiui, atnaujinti maišytuvus be didelio vargo“, – paaiškino „Ideal Standard“ verslo vystymo vadovas Baltijos šalims Ignas Jankauskas.
Santechnikos įrangai iškelti aukšti estetinio lygio standartai, kartu tie patys prietaisai turėjo tikti ir intensyviam, pramoniniam naudojimui. Kadangi „Ideal Standard“ yra vienas didžiausių santechnikos įrangos tiekėjų viešbučiams ir panašiems projektams, parinkti produktai puikiai atitiko estetikos ir patikimumo reikalavimus.
„Projekto valdytojas kėlė užduotį, kad produktų gamintojas turėtų autorizuotą servisą Lietuvoje ir galėtų greitai suteikti garantinį ir pogarantinį aptarnavimą per trumpą laiką. Be to, pastato paskirtis įpareigoja laikytis aukštų higienos reikalavimų, o „Ideal Standard“ yra garsus gaminamų produktų ir suteikiamo aptarnavimo kokybe, Lietuvoje yra įkurtas produktų priežiūros ir aptarnavimo tinklas“, – pasakojo I. Jankauskas.
Rasti optimaliausią sprendimą nebuvo sunku. Anot pašnekovo, „Ideal Standard“ produktų krepšelis yra platus. Gamintojas orientuojasi į profesionalios statybos segmentą, todėl parinkti įrangą viešbučiui, biurui ar gamyklai yra paprasta.
„Dažnai keliamą techninę užduotį atitinka net kelių skirtingų dizainų produktai. Naujasis „Teltonikos“ pastatas buvo ta vieta, kur nekilo jokių iššūkių – gamintojas patenkino užsakovo poreikius ir net suteikė galimybių pasirinkti“, – džiaugėsi I. Jankauskas.
Komfortiškos sąlygos taupant energiją
Naujajame „Teltonikos“ technologijų centre gaivaus oro tiekimą, vėsos ir šilumos aprūpinimą užtikrina „Samsung“ šildymo, vėsinimo ir oro kondicionavimo įranga, atsakinga už visų patalpų (biuro ir gamybos) vėsinimą bei šildymą visus metus.
Kaip sakė „Samsung Electronics Baltics“ ŠVOK produktų grupės vadovė Margarita Abraitė, buvo labai svarbu užtikrinti komfortišką mikroklimatą patalpose, kad darbuotojams būtų malonu ir patogu dirbti viduje. „Viso projekto metu įsiklausėme į užsakovo norus ir stengėmės juos išpildyti kiekviename žingsnyje. Todėl buvo pasiūlyta optimaliai veikianti įranga šildymui ir vėsinimui. Būtent šiame etape „Samsung“ darbuotojai atidžiai tikrino kiekvieną sprendimą atkreipdami dėmesį į techninį ir komforto sprendinį. Viena iš svarbiausių ir sudėtingiausių užduočių buvo pasiūlyti optimalų sprendimą gamybinėms patalpoms, nes šio tipo patalpos reikalauja akylesnio techninio sprendimo ir jo išpildymo“, – sako pašnekovė.
M. Abraitė, kalbėdama apie projekto įgyvendinimą, dalijasi, kad objekte panaudota „Samsung DVM S2“ naujos kartos VRF įranga, atsakinga už patalpų vėsinimą ir šildymą. Objekte iš viso yra sumontuota net 1 340 kW (1,34 MW) vėsinimo galios vėsinimo ir šildymo sistema.
„Samsung“ atstovybė Baltijos šalyse pasiūlė naujos kartos modernius „Samsung DVM S2“ lauko įrenginius, turinčius integruotą AI (dirbtinio intelekto) kontrolę, kuri vertina įrenginio vartojimo sąlygas. Pagal tai yra parenkamas optimalus įrenginio veikimas, kad būtų pasiekta optimali komfortiška temperatūra ir sumažintos elektros energijos sąnaudos.
Objekto administracinėse patalpose įdiegtos „Samsung WindFreeTM“ keturkryptės kasetės. Tai unikali ir patentuota technologija, kuri dėl perforuotų mentelių lėtu oro srautu tolygiai ir lėtai (0,15 m/s greičiu) užtikrina komfortišką mikroklimatą.
Taip pat didesnio ploto patalpose atrijuje, hole bei restorane sumontuotos „Samsung“ apvalios 360 kasetės – išskirtinio dizaino vidinis įrenginys, ne tik puikiai įsiliejantis interjere, tačiau išsiskiriantis ir funkcionalumu. Vidiniame įrenginyje nerasime mentelių, tačiau vėsus oras tolygiai ir maloniai paskirstomas trimis nukreipiančiaisiais ventiliatoriais. Būtent ši inovacija leidžia lėtai ir tolygiai vėsinti patalpas.
Gamybos patalpose sumontuoti aukšto slėgio kanalinio tipo oro kondicionieriai, kurie efektyviai vėsins patalpas eliminuodami perteklinius šilumos pritekius nuo technologinių įrenginių.
„Kartu su naujos kartos „Samsung DVM S2, WindFreeTM“ ir apvaliomis 360 kasetėmis, orientuotais į patalpų mikroklimatą, „Samsung“ technikai taip pat pasiūlė išskirtinį „Samsung b.IoT“ pastato valdymo automatizavimo ir optimizavimo sprendimą. „Samsung“ sukurta sistema užtikrins efektyvų vėsinimo ir šildymo sistemų veikimą, sąnaudų optimizavimą. Sistema sukurta taip, kad pastato administratorius galėtų matyti ir valdyti lauko ir vidinių įrenginių veikimą ir užtikrinti sistemos energetiškai efektyvų bei optimalų veikimą“, – sako M. Abraitė.
Aplinka, sukurta moderniomis priemonėmis
„Teltonikos“ technologijų centras ne tik energiškai efektyvus, draugiškas aplinkai. Prie pastato įrengti dideli žalieji plotai ir želdiniai leidžia jo teritorijai susilieti su Molėtų kraštovaizdžiu, o modernūs technologiniai aplinkos tvarkymo sprendimai sklype užtikrino geras sąlygas transporto bei žmonių judėjimui.
„Teltonikos“ technologijų centro aplinkos tvarkymo darbai patikėti daugiau kaip 11 metų patirtį sukaupusiai įmonei „Gerbūvio projektai“. Molėtų technologijų centras tapo vienu didžiausių ir sudėtingiausių šios įmonės objektų.
Patikimai sutankintas smėlingas gruntas
Įmonės meistrai objekte pirmiausia įrengė pagrindus 7 tūkst. kv. m ploto pastato grindų betonavimui. Nors įmonei tai įprastas darbas, iššūkių kėlė tai, kad būsimo pastato konstrukcijos jau buvo pastatytos, todėl reikėjo naudoti specialią mažų gabaritų techniką, kad būtų galima atlikti darbus tarp konstrukcijų. Smėlingas gruntas buvo sutankintas jį intensyviai drėkinant.
Įmonės „Gerbūvio projektai“ direktorius Antanas Magrinas pasakojo, kad svarbiausi ir didžiausi darbai technologijų centro sklype atlikti rugsėjį: aplink pastatą paklota net 9 tūkst. kv. metrų betoninių trinkelių dangų. Apie 4,5 tūkst. kv. metrų važiuojamųjų dangų ploto įrengtos sustiprintos dangos, skirtos sunkiasvorio transporto judėjimui, kita jų dalis pritaikyta važiuoti lengvajam transportui. Tiek dangos pagrindo paruošimo darbų pobūdis, tiek ir naudotų betoninių plytelių storis skyrėsi. Dalis plytelių klota mechanizuotu būdu, likusiame plote meistrai trinkeles klojo rankomis.
Teritorijoje, kur vyksta sunkiasvorių transporto priemonių judėjimas, itin svarbu tinkamai paruošti pagrindus ir įrengti aikštelių dangą, išlaikančią dideles apkrovas. Todėl nemenku iššūkiu Molėtų objekte tapo labai smėlingas sklypo gruntas. Tačiau „Gerbūvio projektų“ komanda sutankino gruntą taip, kad jis tapo pakankamai stabilus tolesniems darbams: įrengiant trinkelių dangos pagrindą, gruntui tankinti naudotos įvairios techninės priemonės, o prieš pilant pagrindo pasluoksnius per visą lovio dugno plotą buvo įrengtas specialus geotinklas, kuris stabilizuoja smėlingą gruntą.
Išsaugoti medžiai
Žaliame Molėtų krašte iškilusio „Teltonikos“ technologijų centro aplinkoje siekiama sukurti kuo daugiau žalumos. Kaip teigė „Gerbūvio projektų“ vadovas, įmonės darbuotojų įrengta veja žaliuos 8 tūkst. kv. metrų plote. Išvaliusi ir išlyginusi sklypą po statybų, komanda įrengė papildomą sluoksnį aukštos kokybės juodžemio, buvo suformuoti nuolydžiai ir pasėta žolė. Nuo gatvės suformuota 2 tūkst. kv. metrų šlaitų, kuriuos puoš šilokai.
Sklype siekta išsaugoti egzistuojančias reljefo formas ir statybos metu išlikusius ten augusius medžius. „Gerbūvio projektų“ specialistai senuosius medžius išgenėjo ir didžiąją dalį jų pavyko išsaugoti.
Technologijų centro sklypą iš vienos pusės įrėmina gatvė, iš kitos – individualių gyvenamųjų namų kvartalas, nuo kurio objektą uždengia medžiai ir želdiniai. Šiaurinėje pastato pusėje įrengtos poilsio zonos, skirtos šio centro darbuotojams: pastatytos rūkyti skirtos stoginės, suoliukai, pavėsinė dviračiams ir paspirtukams. Darbuotojų poilsiui skirtos lauko pavėsinių erdvės prie gamybinės zonos.
„Gerbūvio projektų“ komanda aplink centro teritoriją pastatė 400 m ilgio tvorą, kurioje sumontuoti dveji automatiniai 5 ir 6 metrų pločio vartai. Už sklypo ribos, palei centro teritoriją meistrai įrengė dviračių taką su raudonos spalvos dviejų sluoksnių asfalto danga bei pėsčiųjų taką ir suoliukus, skirtus naudoti visiems Molėtų gyventojams.
Siekiant paryškinti pagrindinį pastato įėjimą, prie jo suformuota aikštė, kurią papildo suoliukai bei įrengtas fontanas. Pagrindinėje pastato pusėje užeiti kvies restoranas, prie kurio veiksiančios lauko terasos pamatus įrengė gerbūvio įmonės meistrai.
Sukaupta daug įvairios patirties
„Teltonikos“ objektas „Gerbūvio projektų“ komandai išskirtinis ne tik dėl jo dydžio, bet ir dėl atliktų daugybės skirtingo pobūdžio darbų. Kaip teigė A. Magrinas, nuo balandžio šiame objekte pasikeisdami dirbo 50 įvairių įmonės specialistų: 2 darbų vadovai, 3D technikos specialistas, mechanizatoriai ir plytelių klojėjai.
Molėtų objekte įmonė panaudojo 3D technologiją – 3D mini greiderio autonominę valdymo sistemą „Leica iCON iGD3“, kurią pradėjo naudoti šiais metais ir ji iš esmės pakeitė darbą. Dirbama tiksliai, vadovaujantis GNSS sistema ar robotizuotu tacheometru. „iCON“ klasės „iGD3“ sistema skirta mini statybinei technikai ir labai padidina mašinos produktyvumą bei optimizuoja medžiagų sunaudojimą.
„Gerbūvio projektai“ jau dešimtmetį specializuojasi asfaltavimo, betonavimo, kelių statybos, trinkelių klojimo ir apželdinimo srityje, sukaupė daug patirties tvarkyti šalies kelius, įrengti šaligatvius bei dviračių takus. Įmonė visoje Lietuvoje sėkmingai įgyvendino daug gerbūvio projektų aplink modernius verslo centrus, kur įrengė automobilių stovėjimo aikšteles, lietaus nuotekų inžinerinius tinklus, kelius, vejas ir atliko visus kitus gerbūvio darbus. Įmonė sėkmingai atnaujino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto aplinką, dirbdama su tokiais užsakovais kaip SBA ir kt., įrengė gerbūvį aplink Kauno „Doko“ verslo centrą, aplink verslo paskirties pastatus Varnių ir Jonavos gatvėse, tvarkė KTU inžinerijos licėjaus, daugiabučių kvartalo Topolių gatvėje ir daugybės kitų objektų aplinką.
Tinkamai parinkti stoglangiai įleis dienos šviesą
Apie pusšimtis kvadratinių metrų stoglangių dūmams išleisti, panašus skaičius švieslangių ir stoglangių vėdinimui bei keletas išlipimo liukų – toks daug veiklos patirties sukaupusios UAB „Keraplast“ indėlis į „Teltonikos“ technologijų centro projektą.
Stogo langai, kurių dauguma vidutinio dydžio yra 1 000 x 1 000 mm ploto, keliolika – 1 500 x 1 500 mm, keletas – 1 000 x 2 000 ir
1 340 x 2 900 mm ploto. Jie sumontuoti gamybinėse, sandėliavimo patalpose, koridoriuose, vestibiulyje, laiptinėse, persirengimo kambariuose ir virtuvėlėje. Stoglangių varčias atidaro elektrinės linijinės pavaros, dėl kurių juos galima naudoti tiek vėdinimui, vos praveriant, tiek dūmams išleisti ar išlipti ant stogo, atidarant 90° kampu.
„Keraplast“ pardavimo ir rinkodaros atstovė Ugnė Stadnikė pabrėžia, kad labai svarbu kiekvienai erdvei parinkti geriausiai poreikius atitinkantį stoglangių sistemos sprendimą.Įmonė gali pasiūlyti didžiulį ištisinių ir vienetinių stoglangių asortimentą: įvairaus skaidrumo; kupolinius, piramidinius ar lygius; stiklinius, akrilinius ar polikarbonatinius; įvairiai varstomus ar nevarstomus; priešgaisrinius. Ištisiniai piramidiniai stoglangiai iš saulėtos pusės gali būti pusiau aklini. Gaminami ir bet kokios spalvos metaliniai (taip pat nerūdijančio plieno) liukai.
„Technologijų centro projekte pasirinktas ekonomiškas, bet neprastas variantas – su skaidraus polikarbonato varčiomis, pasižyminčiomis lengvumu, paprastumu ir gera šilumos izoliacija“, – sako U. Stadnikė.
Ji pabrėžia, kad per stoglangius į centro patalpas pateks daug natūralios šviesos. Pasak jos, per švieslangius šviesos gali patekti net tris kartus daugiau šviesos nei per tokio pat dydžio langus sienoje. Taip šviesa gali prasiskverbti į bet kurią vietą, o tai gali būti vienintelė galimybė dienos šviesa apšviesti didelio ploto patalpas. Be to, toks apšvietimas neerzina, tausoja žmonių sveikatą, aplinką ir, žinoma, taupo energiją. Natūralios šviesos pripildyta erdvė atrodo atviresnė ir patrauklesnė. Atliktas ne vienas tyrimas, atskleidęs pakankamo dienos šviesos kiekio svarbą, didinant produktyvumą, gerinant nuotaiką, mažinant akių ir galvos skausmą net 84 procentais. „Aš pati biure visada bandau prasmukti į kabinetą, kuriame galiu dirbti po stoglangiu, labai jauku“, – prisipažįsta U. Stadnikė
„Keraplast“ yra vieno iš stoglangių gamintojų lyderių Europoje – Suomijos koncerno „Kera Group“, veikiančio nuo 1971 metų, patronuojamoji įmonė ir pirmoji dūmų bei šilumos šalinimo liukų gamintoja Baltijos šalyse.
„Teltonika“ Molėtuose sukurs ne tik daug naujų darbo vietų, bet ir naujų viešųjų erdvių vietos gyventojams ir svečiams, skirtų žmonių poilsiui ir bendravimui, pritaikytų neįgaliems žmonėms. Jo aplinka tvarkoma jautriai, atsižvelgiant į šalia esančius gyvenamuosius namus ir vietos bendruomenės poreikius.
OBJEKTAS: technologijų centras
ADRESAS: Paluokesos g. 11, Molėtai
VYSTYTOJAS: UAB „TELTONIKA EMS“
ARCHITEKTAI: UAB „2L Architects“ (Paulius Latakas, Kristina Šimkūnaitė)
STATYBOS VALDYTOJAS: UAB „Contestus“
BENDRAS PLOTAS: 10 800 m² (iš jų 3 000 m2 – administracinės patalpos)
AUKŠTŲ SKAIČIUS: 2 su antstatu
ENERGINIO EFEKTYVUMO KLASĖ: A++
INVESTICIJOS: 34 mln. EUR
STATYBŲ PRADŽIA: 2021 m.
STATYBŲ PABAIGA: 2022 m.
Nuotr.: Artūras Dmitrijev, Egidijus Šatas
Tinklalaidės DnA+ epizode pristatomas Vilniaus stoties regeneracijos projektas: