DIDŽIAUSIAS SPORTO OBJEKTAS Lietuvoje


„Čia galės žaisti rankininkai tarptautinius standartus atitinkančioje aikštelėje, galės žaisti salės futbolo atstovai, yra dvi atskiros krepšinio aikštelės“, – sako Sportininkų rengimo centro direktorius Julius Matulevičius. Pasak „Mitnijos“ vadovo Juliaus Gendvilio, pirmuoju projekto etapu pastatyta sporto salė yra unikali Lietuvoje. Nors ji pritaikyta rankinio treniruotėms ir varžyboms, nuleidus specialias užuolaidas salę galima padalyti ir į dvi atskiras krepšinio sales. Vykstant svarbioms varžyboms, specialios užuolaidos bus pakeltos ir į salę išriedės mobilios žiūrovų tribūnos. Beveik 17 000 kv. m Sportininkų rengimo centras Druskininkuose – didžiausias iš penkiolikos dabar Lietuvoje statomų sporto objektų.

Įgyvendindama antrąjį projekto etapą, „Mitnija“ jau įrengė antrajam etapui būtinus inžinerinius tinklus, sumontavo kovų salės ir baseino patalpų laikančiąsias konstrukcijas, visiškai baigė antrajame projekto etape numatytos bendrųjų patalpų galerijos ir persirengimo kambarių konstrukcines dalis, taip pat sutvarkė dalį aplinkos: išasfaltavo privažiavimo kelią, įrengė dalį automobilių aikštelių. Iki šiol pagal projektą atlikta statybos darbų už 11 mln. eurų, dar liko atlikti darbų už 13,5 mln. eurų.

J. Gendvilis, „Mitnijos“ generalinis direktorius, teigia, kad viso projekto statybų pabaiga priklausys nuo skiriamo finansavimo. „Tikimės, kad projekto statybos finansavimo klausimai bus išspręsti ir visą projektą baigsime 2016 metais. Šiemet planuojame baigti ir perduoti klientui didžiąją dalį antrajame etape numatytų patalpų: įrengti 25 metrų, aštuonių takelių baseiną, kovinių sporto šakų salę, taip pat antruoju etapu numatytas pastatyti bendrąsias ir persirengimo patalpas. Tam skirta daugiau nei 4 mln. eurų. Antruoju etapu dar bus statomos sportininkų apgyvendinimo patalpos ir reabilitacijos centras. Na, o trečiuoju projekto etapu teks imtis stadiono su tribūnomis ir persirengimo patalpomis, lauko teniso aikštyno, krepšinio ir kitų sporto aikštelių statybos“, – teigia J. Gendvilis. Gavus dar lėšų, bus įrengtas 100 vietų viešbutis, medicinos centras. Po to planuojama pradėti statyti stadioną ir lauko aikštynus. Viso komplekso vertė – 29 mln. eurų. „2017 m. per Jonines Lietuvoje, Druskininkuose, vyks šiuolaikinės penkiakovės Pasaulio taurės finalinis etapas, manau, kad tada bus baigtas ir stadionas“, – sakė J. Matulevičius.

APLINKA PADIKTAVO SPRENDIMUS

„Sportininkų rengimo centras formuojamas smėlėtoje miško proskynoje, esančioje tarp vaizdingų Dzūkijos pušynų, greta vinguriuojančio Ratnyčėlės upelio, – pasakoja projekto architektas Gintaras Čaikauskas. – Užbaigus visus statybų etapus, čia turėtų būti trys skirtingų dydžių salės, gyvenamosios patalpos, maitinimo blokas, stadionas su amfiteatru, atviros sporto aikštelės. Kurdami pagrindinę komplekso architektūros koncepciją, siekėme pastato kompoziciją tarsi „ištirpinti“ vaizdingoje gamtos aplinkoje. Pastato tūriai išskaidyti pagal atskiras funkcijas ir išdėstyti suformuotose reljefo terasose, išnaudojant žemės aukščių pokyčius. Optinis horizontalaus, ištęsto tūrio efektas pasiektas remiantis vizualios perspektyvos dėsniais ir erdviniais bei kompoziciniais planais: aukštesnieji salių tūriai nuosekliai numatomi už žemesniųjų, plastišku vienaukščio holo-galerijos brūkšniu viskas sujungiama į vientisą sistemą. Urbanistinė komplekso padėtis naujai nutiestos gatvės atžvilgiu parinkta taip, kad, atvykstant nuo miesto pusės, ilgą laiką vyrauja natūrali miško aplinka, o statinys išnyra ir atsiveria tik paskutiniu momentu.“

Šiuo metu realizuotas tik pirmasis etapas – suformuota sales jungianti galerija (nors jai dar trūksta pagrindinio meninio akcento – parapetą vainikuojančių, plevenančią finišo juostelę primenančių vertikalių elementų), įrengta universalios paskirties salė su pagalbinėmis patalpomis. Baseino ir kovų meno salės laukia vidaus apdailos. Komplekso vidaus ir išorės apdailai parinktos natūralios, patvarios apdailos medžiagos, didelis dėmesys skirtas moderniai sporto funkcinei įrangai.

DAUGIAFUNKCIS PROJEKTAS

Šio didžiausio po nepriklausomybės atgavimo sportinio komplekso projektavimo darbai, surengus konkursą, buvo patikėti „Viltektos“ komandai. „Rengdami projektą, ypač daug dėmesio skyrėme įvairių sporto šakų atstovų grupėms, kad suprojektuotas statinys būtų daugiafunkcis ir atitiktų visų federacijų, kurių sportininkai jame treniruosis, lūkesčius – tai buvo vienas pagrindinių iššūkių mūsų komandai“, – sako „Viltekta“ vadovas, vienas projekto architektų Tomas Segalis. Jis teigia, kad projektavimo komandai pavyko įgyvendinti pagrindinį tikslą – sukurti patogų ir funkcionalų pastatų kompleksą, kuriame harmoningai dera originali architektūra ir pažangūs inžineriniai sprendimai. Atsižvelgus į tai, kad kompleksas projektuojamas jautrioje gamtinėje aplinkoje, pagrindinės salių stogo laikančiosios konstrukcijos neatsitiktinai suprojektuotos iš klijuoto medžio sijų. Pasak projekto vadovo M. Bružo, šis projektas buvo rengiamas sklandžiai, nes „Viltekta“ turi patirties, kaip dirbama su dideliais sporto objektais, tokiais kaip nacionalinis stadionas Vilniuje, be to, su šiuo projektu dirbo stipri inžinierių ir architektų komanda. Pastatas išskirtinis ir tuo, kad tai vienintelė bazė Lietuvoje, jungianti tiek daug įvairių sporto šakų. Sportinį kompleksą sudaro universali sporto salė, pritaikyta krepšiniui, rankiniui, joje sumontuotos mobiliosios žiūrovų tribūnos (ji jau atidaryta ir pradėta eksploatuoti), 25 m ilgio 7 takelių baseinas su stacionariomis žiūrovų tribūnomis (statinį planuojama įrengti šiais metais), kovų salė, pritaikyta boksui, imtynėms, penkiakovininkams (planuojama įgyvendinti 2016 m.). Šiuo metu pastatyta 25 proc. viso suplanuoto komplekso, o suprojektuota – 85 procentai. Jau atidarytos ir administracinės patalpos. Savo eilės laukia viešbutis, reabilitacijos centras, 3 000 sėdimųjų vietų stadionas su priklausiniais – disko ir ieties metimo, futbolo, krepšinio aikštėmis ir teniso aikštynais. Kompleksą su Druskininkų miestu jungia pėsčiųjų, dviračių takai, jį lengva pasiekti automobiliais, jiems bus įrengtos erdvios aikštelės. 

SUDĖTINGI INŽINERINIAI TINKLAI

UAB „Caverion Lietuva“ parengė objekto vidaus inžinerinių sistemų projektą ir jas sumontavo. „Mūsų sutartis su generaliniu rangovu apėmė visą vidaus inžinerinių sistemų kompleksą. Tai: vidaus šalto ir karšto vandens ir vidaus nuotekų tinklai, šildymo sistema, šilumos punktas, vėdinimas, vėdinimas nuo dūmų, oro kondicionavimas, vidaus elektros tinklai, elektroniniai ryšiai, apsauginės signalizacijos sistema, gaisro signalizacija, informavimo sistema ir vaizdo stebėjimas, vidaus priešgaisrinis vandentiekis su gaisrinių siurblių stotimi. „Caverion Lietuva“ taip pat įrengė ir dalį lauko inžinerinių tinklų“, – darbus vardija įmonės pardavimų vadovas Svajūnas Raščiauskas. Kadangi projekto įgyvendinimas buvo ištęstas per kelis etapus ir kelerius metus, išskirtinis dėmesys, pasak pašnekovo, buvo kreipiamas į tai, kad kiekvienu etapu daromi sprendiniai būtų racionalūs, atitinkantys realius poreikius ir kad nebereikėtų grįžti prie atliktų darbų perdarymų, dirbant jau kito etapo darbus. Viename pastatų komplekse yra daug skirtingos paskirties ir labai skirtingų darbo režimų patalpų, tad „Caverion Lietuva“ specialistai kiekvienoms patalpų grupėms turėjo numatyti atitinkamus inžinerinius sprendinius pagal būsimą veiklą jose. Visos sistemos buvo projektuojamos ir įrengiamos naudojant šiuolaikiškus, energiją tausojančius įrenginius ir patikrintų gamintojų medžiagas. „Vienas iššūkių buvo susitarti su tiekėjais ir subrangovais bei viso projekto metu išlaikyti suderėtas įrangos, medžiagų, mechanizmų ir darbų kainas. Manome, kad šis tikslas buvo sėkmingai pasiektas ir leido užsakovui pabaigti objektą neviršijant suplanuoto biudžeto“, – patvirtina S. Raščiauskas.

PATVARŪS VARIO FASADAI

Abiejų pirmųjų etapų (2013 ir 2014 m.) metu naujųjų sportininkų namų pastatų fasadų gamybos ir montavimo darbus atliko UAB „Prelista“. „Pirmaisiais metais mūsų darbas buvo universalios salės fasadai, o 2014-aisiais – jau atlikome kitus savo profilio darbus, kurie mums, visų pirma, buvo įdomūs dėl savo sprendimų ir panaudotų medžiagų, – sakė įmonės direktorius Linas Sajeta. – Fasadams buvo naudojamas varis, aliuminis, klinkeris, jie tiesiog įsiliejo į pušyną, tai tikrai labai gražios ir patvarios medžiagos. Nors fasado sprendimai nėra ypač sudėtingi, bet spalvų, profilių ir medžiagų dermė jį daro išskirtinį, o tai mums, kaip fasadų specialistams, yra labai svarbu. Tokiais projektais visada džiaugiamės. Mūsų įmonei taip pat teko nemažas vaidmuo priimant sprendimus, nes mūsų darbas – ne tik sumontuoti, bet ir sugalvoti, kaip įgyvendinti architektų sumanymus, tad gana glaudžiai teko bendrauti su architektais. Teko įrodyti, kada tinka mūsų nuomonė, o kada sutinkame su jų pasiūlymu. Darbas buvo tikrai produktyvus, sulaukėme supratimo ir palaikymo iš generalinio rangovo. Kadangi statybos Druskininkuose dar tęsiasi, tikimės dalyvauti ir tolesniuose darbuose.“

GRINDYS IR TRIJŲ SEGMENTŲ SKIRIAMOJI UŽUOLAIDA

1 800 kv. m sporto salės grindų buvo patikėta įrengti UAB „Sitoma“, atstovaujančiai vienai didžiausių pasaulyje sporto grindų gamintojų „Junckers“ (Danija). Pasak įmonės direktoriaus Tomo Žiburkaus, tai didžiausias plotas, kurį per dvidešimtmetę įmonės praktiką teko nukloti grindimis. „Sportininkų rengimo centre Druskininkuose pristatėme ir įrengėme „Junckers“ sporto grindų sistemą „Unobat 62+“ su 22 mm storio uosio masyvo parketlentėmis, – pasakoja T. Žiburkus. – Yra penkios pagrindinės charakteristikos, kuriomis vertinamos sporto grindys: tai smūgio po šuolio sugėrimas, vertikali paviršiaus deformacija, kamuolio atšokimas, lakuoto paviršiaus atsparumas slydimui ir maksimalios galimos svorio apkrovos. Šios charakteristikos lemia saugumą ir malonumą sportuojant. „Junckers“ sistema „Unobat 62+“ buvo pasirinkta todėl, kad puikiai atitinka visus tarptautinius išvardytų charakteristikų reikalavimus ir yra sertifikuota FIBA. Be to, ji yra itin patvari ir atlaiko dideles svorio apkrovas, nes sistemos danga yra iš 22 mm kietmedžio masyvo medienos. Svorio apkrovos šiame projekte buvo svarbios todėl, kad grindys turėjo atlaikyti ir tribūnų svorį.“ Šioje sporto salėje „Sitoma“ įrengė ir skiriamąsias nuleidžiamas bei pakeliamas užuolaidas, dalijančias sporto salę į dvi erdves. Taip sudaroma galimybė vienu metu autonomiškai vykti dviem veikloms salėje. Buvo suprojektuota ir sumontuota sudėtinga užuolaidų konstrukcija, sudaryta iš trijų atskirai varikliais valdomų segmentų.

DIDELĖS APIMTIES APDAILOS DARBAI

Didžiausio Lietuvoje sporto objekto įrengimas buvo nemenkas iššūkis IĮ „Tinkreta“. Ji buvo vienintelė įmonė, atlikusi visus apdailos darbus: tinkavimą, grindų betonavimą, sienų glaistymą, dažymą, gipso kartono montavimą, plytelių klijavimą, granito dangos įrengimą. „Šio projekto įgyvendinimo metu mūsų darbuotojai dirbo visu pajėgumu, kartais net persitempdami, kadangi darbų atlikimo terminai buvo labai trumpi, o darbų apimtys labai didelės, – sakė „Tinkretos“ statybos direktorius Mantas Borneika. – Iššūkių ir sunkumų tikrai buvo nemažai. Vienas didžiausių – įrengti granito dangą per labai trumpą laiką. Nuo mūsų darbo spartumo priklausė kitų įmonių darbas, tad turėjome nevėluoti, kad visi kiti darbai vyktų sklandžiai. Visas kilusias problemas sprendėme operatyviai, ieškojome būdų, kaip efektyviau panaudoti turimus įmonės išteklius. Tikimės, kad, prasidėjus antram darbų etapui, vėl galėsime prisidėti, mums bus lengviau, kadangi galėsime susiplanuoti darbus iš anksto ir numatyti galimas situacijas. Nors pats statybų procesas įvairiomis prasmėmis buvo nelengvas, džiaugiamės prisidėję prie šio projekto įgyvendinimo.“

UŽSAKOVASKūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

GENERALINIS RANGOVAS
UAB „Mitnija“

PROJEKTUOTOJAS
UAB „Viltekta“, projekto vadovai: Vladimiras Segalis, Martynas Bružas;
konstruktorius: Arūnas Žiukas

ARCHITEKTŪROS DALIS: UAB „ARCHITEKTŪROS LINIJA“,
ARCHITEKTAI: GINTARAS ČAIKAUSKAS, MIROSLAVAS ŠEJNICKIS,
TOMAS SEGALIS, VIRGINIJA VENCKŪNIENĖ;
INTERJERO BENDRAAUTORĖ: LINA RAGINYTĖ

INŽINERINIAI TINKLAI
UAB „Caverion Lietuva“

FASADAI
UAB „Prelista“

GRINDYS
UAB „Sitoma“

APDAILOS DARBAI
IĮ „Tinkreta“

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Pradėtos bažnyčios statybos Kauno rajone

Šie metai prasidėjo svarbaus projekto įgyvendinimu – startavo Giraitės (Kauno rajonas) Šventosios Šeimos parapijos bažnyčios statyba. Šio svarbaus pastato paskirtis…

Has photos

Klaipėdoje iškilo meno banga 

Didelis įvykis visiems Lietuvos meno aistruoliams – po ilgos rekonstrukcijos gala koncertu atidarytas Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras. Nusimetęs blankų sovietmečio apdarą,…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų