Gera žinia ieškantiems išskirtinio būsto: Vilniaus šlaituose baigtas įgyvendinti pirmasis individualių namų kvartalo „Duonos kalnas“ statybos etapas. Šis projektas – tarsi kūrybinis manifestas, atskleidžiantis asmenybės drąsą ir estetinį pojūtį.
Architektų biuro „G. Natkevičius ir partneriai“ („Bolds Property Partners“ archyvo) vizualizacijos
„Kartu su architektais galime pasiūlyti išskirtinį ir kartu racionalų individualų namą, kurio architektūra ir inžineriniai sprendimai bus ilgaamžiai. Tačiau ne mažiau svarbu ir kaimynai. Todėl statant „Duonos kalną“ būtina koncepcijos sąlyga buvo ne pavienis projektas, o namų kvartalas, kuriame labai svarbu visuma, iš anksto apgalvoti individualūs gyventojų ir visos bendruomenės poreikiai“, – sako „Duonos kalno“ projekto sumanytojų „Bolds Property Part-ners“ partneris Paulius Lavrukaitis, pabrėžęs, kad gero, kokybiško namo vizija susideda iš kelių aspektų, tarp jų aplinkos ir bendruomenės.
„Lietuvos statybos sektoriuje daugėja investicijų į inovatyvią architektūrą. Atsisveikiname su vienodais, nuobodžiais pastatais ir sovietinės eros paveldu. Naujoji architektūra sujungia praeitį su dabartimi ir ateities vizijomis, suteikia aplinkai šviežumo ir atspindi šiuolaikines tendencijas. „Duonos kalnas“ yra šio teigiamo pokyčio pavyzdys“, – teigia kvartalo užsakovui atstovaujančios nekilnojamojo turto pardavimo ir valdymo komandos NU:MO projektų pardavimo vadovė Juliana Stanišauskienė.
Vientisos architektūros individualių namų kvartalas „Duonos kalnas“ – tai apgalvotai suprojektuota betono, aliuminio ir medienos dermė, sklandžiai įsiliejanti į vietos kraštovaizdį.
Universaliai išdėstytos A++ energinio naudingumo klasės būstų vidaus erdvės ypač funkcionalios ir atitinka daugumos šeimų poreikius. Namai parduodami be apdailos (neįrengti) arba įrengti iš dalies – numatoma, kad kiekvienas jų taps individualiu, originalumu ir įkvėpimu alsuojančiu statiniu.
Namų langai pasukti taip, kad užtikrintų kiekvieno namo privatumą, tačiau leistų mėgautis kalvotos vietovės peizažu. Visuose būstuose įdiegtos geoterminio šildymo sistemos ir kiti tvarūs sprendiniai.
Erdviuose 8–13 arų sklypuose į architektūrinę visumą ir kraštovaizdį darniai įsilieja atraminės betono sienelės, laiptai ir kitos detalės. Bendrojo naudojimo teritorijoje bus įrengti automatiniai įvažiavimo vartai su automatine pavara, įėjimo varteliai su vaizdo telefonspyne. Numatyta apšviesti privažiavimo kelią iš betoninių trinkelių.
Kruopščiai sudėliota ir kvartalo urbanistinė schema. Nuo šlaitų, suteikiančių galimybę kūrybingai formuoti sklypų erdves, iki kvartalo želdinių – viskas suprojektuota taip, kad būtų išlaikytas bei pabrėžtas natūralus gamtos reljefas ir kartu sukurta funkcionali malonios estetikos gyvenamoji erdvė.
Kvartalas su architektūriniu charakteriu
„Suprojektuoti gyvenamųjų namų kvartalą nesunku. Iššūkis yra suprojektuoti jį taip, kad pastatai ir visa kvartalo aplinka turėtų charakterį, išlaikytų išskirtinumo ir racionalumo balansą, kurtų pridėtinę vertę, – sako architektų biuro „G. Natkevičius ir partneriai“ architektas Dominykas Kalmatavičius. – Išraiškingas „Duonos kalno“ sklypo reljefas ir gamtinis charakteris tapo ne tik atspirties tašku, praturtinančiu ir įkvepiančiu projektą, bet ir papildomu iššūkiu. Nuo pirmųjų eskizų norėjosi kurti skulptūriškų, bet tuo pat metu minimalistinių ir minkštų tūrių kompoziciją, kuri tarsi akmenys rieduliai organiškai nugultų reljefe.“
Architektai projektuodami stengėsi neperkrauti pastatų nereikalingomis detalėmis, nedaryti labai daug kompozicinių judesių.
„Iš esmės pastatai – tai D formos tūris. Jis šiek tiek prasuktas: vienas aukštas žiūri į vieną pusę, o kitas – į kitą. Toks paprastas judesys sukuria įvairių rakursų – nors komponuojami identiškos architektūros pastatai, visas kvartalas neatrodo nuobodus. Atsiranda tam tikros intrigos. Mūsų nuomone, gryna, aiški forma geriausiai atsiskleidžia natūralioje aplinkoje, o kontrastas pabrėžia ir žmogaus kūrinį, ir gamtos“, – teigia D. Kalmatavičius.
„Duonos kalnas“ yra ne miške ar laukuose – tai palyginti sparčiai apgyvenama Vilniaus vieta, kurios kaimynystėje galima rasti įvairiausių formų, stilių pastatų, todėl kvartalo ramumas ir minties vientisumas, D. Kalmatavičiaus nuomone, išsiskiria, išlaiko solidumą ir kilsteli visos teritorijos vertę.
Kvartalas uždaras, privatus, tačiau tarp atskirų sklypų architektai vengė naudoti tvoras. „Pasirinkome neaukštas skroblų gyvatvores ir įvairius želdinius, kad išlaikytume žalią, gamtišką vietos charakterį, neįrėmintume erdvių. Lygiai taip pat ir pačius pastatus išdėstėme, pasukome taip, kad palyginti kompaktiškoje erdvėje kiekvienas ir pats turėtų privatumo ir nežiūrėtų tiesiai į artimiausią kaimyną“, – toliau vardija sprendinius architektas.
Pastato vidus, jo žodžiais, – tai erdvės ir šviesa. Prioritetas teikiamas atvirais skulptūriškais laiptais su antru aukštu sujungtai didelei bendrai pirmojo aukšto erdvei – svetainei su valgomuoju ir virtuve. Suapvalintos sienos, pasak D. Kalmatavičiaus, suminkština bei akcentuoja erdvę ir netrukdo kitoje namo pusėje racionaliai, patogiai išdėstyti kambarių. Kontrasto principu kuriama ir fasado išraiška – natūralios, faktūriškos medžiagos derinamos su kietomis, lygiomis ir atspindinčiomis. Pavyzdžiui, klasikinis fasado sprendinys – klinkerinės plytos pasuktos vertikaliai ir vienas iš jų įgilinant, kitas ištraukiant suformuotas reljefas.
„Tokiu būdu išgaunamas raštas, primenantis medžio žievę ir kontrastuojantis su lygiomis vitrinų stiklo bei metalo plokštumomis, – paaiškina D. Kalmatavičius ir priduria: – Laukiame, kol projektas bus įgyvendintas, ir kartu džiaugiamės ambicingu bei reikliu užsakovu, nes tik esant užmojui, norui ir netipinei situacijai galima padaryti ką nors unikalaus.“
Fasado plytos – unikalios struktūros ir formos
Užsakovai ir architektai ieškojo tam tikros spalvos, specifinių matmenų ir paviršių fasado plytų. Projekto koncepciją atitiko ir fasadams išskirtinumo suteikė belgiškos „Wienerberger“ fasado plytos „TERCA Tolus Tan Grijs ECO RF“: šiek tiek grubios, nešlifuotos, matinės, unikalios struktūros ir suformuotos rankomis. Plytas pjaustant skirtingų storių plytelėmis pavyko išgauti norimą 3D fasado vaizdą.
TERCA apdailos plytos gali būti kuo įvairiausių spalvų – nuo tamsiai rudos iki šviesiai raudonos, nuo visų geltonos spalvos atspalvių iki baltos. Skirtingi plytų paviršiai atveria didelių galimybių statybų dizainui. Yra netgi specialių kampinių ir figūrinių plytų, kurios leidžia kurti originalius ne tik fasado, bet ir kitų išorės ar vidaus konstrukcijų sprendinius.
AB „Wienerberger“ atstovybės Lietuvoje nuomone, didelis TERCA plytų spalvų, paviršiaus tekstūrų ir formų asortimentas leido užsakovams išsirinkti idealų variantą.
Vienas didžiausių pasaulyje keraminių medžiagų gamintojų „Wienerberger“ puoselėja tikslą tiekti rinkai efektyvias ir aplinkai nekenksmingas statybines medžiagas, todėl visa koncerno produkcija atitinka tarptautinius kokybės standartus. Lietuvos rinkai pristatomi šie „Wienerberger“ produktai: vėdinamųjų fasadų danga ARGETON, keraminės stogo čerpės KORAMIC, TONDACH ir TERREAL, klinkerio apdailiės plytos TERCA, klinkerio grindinio trinkelės PENTER, tuščiaviduriai keraminiai blokai ir sąramos POROTHERM.
Maksimalų komfortą garantuoja pažangi šiluminė izoliacija
„Duonos kalno“ projekto namų fasadams šiltinti pasirinkta pažangi išorinė šiluminės izoliacijos sistema „Ceresit Ceretherm Ceramic“. Sukurta permainingo klimato zonų pastatams, ji išsiskiria patvarumu bei nesudėtinga priežiūra ir užtikrina būstuose maksimalų komfortą.
„Henkel“ valdomo prekių ženklo „Ceresit“ atstovo Lietuvoje Arūno Mingailos teigimu, mūsų šalyje, kaip ir visoje ES, fasadus privalu šiltinti tik pagal europinius techninius standartus sertifikuotomis sistemomis. „Ceresit Ceretherm Ceramic“ būtent tokia sistema ir yra, tačiau didžiausias jos pranašumas, palyginti su kitomis sertifikuotomis sistemomis, – pažangūs klijavimo ir armavimo mišiniai, plastiškesni ir ženkliai tvirčiau sukimbantys su paviršiais. Tokių savybių jiems suteikia technologija „Fibre Force“ su specifine trimate matrica ir stiprinamaisiais plaušais. Eksploatavimo metu „Fibre Force“ matricos sutvirtintą skiedinį ne taip veikia sezoninė klimato kaita, jame atsiranda kur kas mažiau mikroįtrūkių. Stiprinamieji plaušai neleidžia plėstis jau anksčiau fasade atsiradusiems įtrūkiams.
Sistema „Ceresit Ceretherm Ceramic“ atitinka „Duonos kalno“ projektui keliamus autentiško dizaino, kokybės bei ilgalaikės išvaizdos reikalavimus ir idealiai dera su aukštos kokybės belgiškomis fasado plytomis. Izoliacinei fasadų medžiagai klijuoti naudoti klijai „Ceresit CT83 Strong Fix“, gerai sukimbantys su mineraliniais pagrindais ir putų polistireno plokštėmis. Armavimo sluoksniui formuoti pasirinktas mišinys „Ceresit CT85 Flex“, kuris dėl jau minėtojo specialių „Fibre Force“ pluoštų derinio padidina izoliacijos sistemos atsparumą pažeidimams, neleidžia susidaryti kapiliariniams plyšiams, yra plastiškas ir sunkiai paveikiamas smūgių. „Duonos kalno“ fasadų klinkeriui pritvirtinti naudoti itin geru sukibimu pasižymintys mikropluoštu armuoti plytelių klijai „Ceresit CM17 Super Flexible“, tinkami ir kritiniams paviršiams, pavyzdžiui, anhidridiniam pagrindui ar akytajam betonui. Šiems klijams būdinga tokių puikių savybių kaip stabilumas ant vertikalių paviršių, atsparumas šalčiui ir vandeniui. Kaip siūlių užpildas pasirinktas nešvarumams, pelėsiui bei kitiems grybeliams atsparus glaistas „Ceresit CE43 Grand’Elit ekstra“, kurio formulė „MicroProtect“ užtikrina ilgalaikę veiksmingą siūlių apsaugą ir nepriekaištingą klinkerio dangos išvaizdą.
Įspūdingas namų akcentas – nestandartiniai stiklo fasadai
Namų fasadų stiklo konstrukcijų projektavimas, gamyba ir montavimas patikėti šioje srityje besispecializuojančiai įmonei „Tranela“.
„Mūsų komanda nedidelė, tačiau profesionali, visada įsiklausanti į užsakovo norus ir pageidavimus, visada ieškanti geriausio sprendimo“, – sako įmonės vadovas Raimondas Bartkevičius.
„Duonos kalnui“ išrinkta statinio ir skersinio tipo aliuminio ir stiklo fasado sistema ALUPROF MB-SR50N EFEKT: aliuminio profiliai, kiaurymės bei tvirtinamosios detalės suprojektuojami ir pagaminami gamykloje, statybos aikštelėje fasadas tik surenkamas. Stiklinimas – struktūrinio tipo: tarpai tarp stiklų užpildomi silikonu, stiklo prispaudimo dangteliai nenaudojami, todėl sukuriamas vientisos plokštumos vaizdas.
Įmonė taip pat suprojektavo pagrindines įėjimo duris bei langus iš ALUPROF MB-86N sistemos ir stumdomąsias duris į terasą iš ALUPROF MB-77HS sistemos. Stumdomosiose duryse įdiegta apsauga nuo įsibrovimo, apribota galimybė jas atverti iš išorės. Maksimaliai langų ir durų šiluminei varžai pasiekti pasirinktos šilčiausios sistemų versijos SI.
Visos varstomos dalys į fasadą bus įmontuotos taip pat nenaudojant fasadinių dangtelių, kad būtų išlaikyta vientisa plokštuma.
Pagrindinis užsakovo pageidavimas, įmonės „Tranela“ vadovo teigimu, – užtikrinti skaidrios ir neskaidrios stiklo zonų estetinį tolygumą, vientisumą, kad būtų kuo vienodesnis atspindys. Sprendinius reikėjo derinti su stiklo paketų tiekėju. Buvo priimtas sprendimas neskaidrios perdanginės zonos stiklo paketo dažymo paviršių perkelti ant vidinio stiklo vidinės plokštumos, o tai turėjo įtakos konstrukciniams sprendiniams dėl susidarančios aukštesnės temperatūros stiklo paketo viduje.
Užtikrinti pastatų klinkerio ir stiklinio fasadų vientisumą bei tolygumą, sujungti jų dalis irgi nėra labai paprasta. Nors elementai atrodo tolygūs, dėl nestandartinių konstrukcijų buvo sudėtingesnių vietų. Kiekvieno namo lenktos formos ir lygaus fasado sandūros, fasado pabaigos elementai yra netipiniai ir pritaikyti tik šiam pastatui.
OBJEKTAS: išskirtinių individualių namų kvartalas „Duonos kalnas“, Duonos Kalno g., Fabijoniškės, Vilnius
UŽSAKOVAS: „BOLDS Property Partners“
ARCHITEKTAI: architektų biuras „G. Natkevičius ir partneriai“, architektai Gintautas Natkevičius ir Dominykas Kalmatavičius
PROJEKTO PLĖTOTOJO ATSTOVAS: NU:MO